Zavrieť

Porady

Mikro účtovné jednotky - 2014

Pribúdajú témy - otázky ohľadne Mikro UJ - ovšem problematika je tak čerstvá, že jednou odpoveďou sa ťažko vyčerpá obsah položenej otázky - preto zakladám túto debatu.

Poprosím, aby si tu duplicitne nezadávali už inde riešené otázky - venujme priestor problematickým okruhom prechodu na MUJ a ich riešeniu. Ďakujem.
Naposledy upravil karakul : 20.01.15 at 09:51
Usporiadat
maja4 maja4

maja4 je offline (nepripojený) maja4

môže sa rozhodnúť FO účtujúca v podv.účtovníctve stať mikro jednotkou? vznikla v r.2006, ale podvojné má až od 1.1.2013. ako sa potom berie tá historia dvoch rokov? počíta sa,aj ked predtým viedla jednoduché účtovníctvo? lebo podmienky na mikro by splnila počas všetkých období účtovania.
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
cloe
Mňa napadá len jedna "nevýhoda" a síce, pre spoločnosti, ktoré majú úvery v bankách a musia výkazy predkladať štvrťročne a následne aj ročne banke. Nie som si istá, či by banke
stačili také skrátené výkazy.
Podľa môjho názoru,nebudú stačiť. Je tam dosť súčtových riadkov, ktoré by banky chceli mať rozdelené podľa účtov. Neviem si ani predstaviť, ako by sa mohla urobiť dobrá analýza podniku z takejto skrátenej verzie závierky.

Chcem ešte doplniť, tie poznámky k mikro sú ináč báječné. Mám zakúpené z porady. Už len kvôli tomu sa oplatí "mať" MIKRO. :-)
Naposledy upravil Janiela : 24.02.15 at 13:38 Dôvod: Doplnenie textu
0 0
lepka lepka

lepka je offline (nepripojený) lepka

pripájam metodické usmernenie z finančnej správy,ale ja vidím,že aj tí čo vznikli v roku 2013 sa môžu stať MUJ,lebo sa skúma predchádzajúce obdobie,nie predchádzajúce 2 obdobia
https://www.financnasprava.sk/_img/p..._05_07_MUJ.pdf
0 0
jimni jimni

jimni je offline (nepripojený) jimni

lepka
pripájam metodické usmernenie z finančnej správy,ale ja vidím,že aj tí čo vznikli v roku 2013 sa môžu stať MUJ,lebo sa skúma predchádzajúce obdobie,nie predchádzajúce 2 obdobia
https://www.financnasprava.sk/_img/p..._05_07_MUJ.pdf
Konečne niekto, kto vie čítať.
0 0
jade9 jade9

jade9 je offline (nepripojený) jade9

Tak a teraz buď múdry. Toto mi napísala pani z Finančnej správy:

Dobrý deň,

Ak daňovník zostavuje účtovnú závierku k 31. decembru 2014, posudzuje splnenie podmienok v zdaňovacom období 2012 a 2013. Podľa znenia zákona o účtovníctve k 31.12.2014, účtovná jednotka, ktorá vznikla v roku 2013 sa od 1.1.2014 nemôže stať mikro účtovnou jednotkou, pretože nie je možné vykonať testovanie dvoch bezprostredne predchádzajúcich účtovných období.

S pozdravom,

Ing. Veronika Bosmanová
Kontaktné centrum podpory
Finančné riaditeľstvo SR
2 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
jade9
Tak a teraz buď múdry. Toto mi napísala pani z Finančnej správy:

Dobrý deň,

Ak daňovník zostavuje účtovnú závierku k 31. decembru 2014, posudzuje splnenie podmienok v zdaňovacom období 2012 a 2013. Podľa znenia zákona o účtovníctve k 31.12.2014, účtovná jednotka, ktorá vznikla v roku 2013 sa od 1.1.2014 nemôže stať mikro účtovnou jednotkou, pretože nie je možné vykonať testovanie dvoch bezprostredne predchádzajúcich účtovných období.

S pozdravom,

Ing. Veronika Bosmanová
Kontaktné centrum podpory
Finančné riaditeľstvo SR
Nám tiež na školení (bola som dva razy) tvrdili to isté. Kontrolovať rok 2012 a 2013.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Ja mám tiež rovnaké info zo školenia.
Takže jimni čítať asi vieme, len treba čítať až do konca.
0 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

Jarka 1
...Takže jimni čítať asi vieme, len treba čítať až do konca.
Jarka, jimni po 6 rokoch odmlky pocítil potrebu prezentovať sa príspevkom.
0 0
BuBa1306 BuBa1306

BuBa1306 je offline (nepripojený) BuBa1306

Len aby som sa utvrdila v tom, že to cele spravne chapem (citala som "len" zakon/novelu, ziadne skolenia):
- účtujem o dvoch spoločnostiach, obe vznikli skôr ako pred dvoma zdaňovacími obdobiami (=je možné overiť, že spadajú do kategórie "mikroúčtovná jednotka") a splňujú min. 2 podmienky z 3. Sú teda mikroúčtovné jednotky a podľa toho podávam aj tlačivo pre MÚJ.
- účtujem o dvoch spoločnostiach, obe vznikli v roku 2014 (začiatkom), a tak teraz budem podávať prvé DPPO a robiť prvú účtovnú závierku. Splňujú všetky 3 podmienky a keďže je v usmernení (https://www.financnasprava.sk/_img/p..._05_07_MUJ.pdf) napísané, že sa "účtovná jednotka považuje za mikro účtovnú jednotku, ak za účtovné obdobie, v ktorom vznikla, rozhodla sa postupovať ako mikro účtovná jednotka", tak tieto dve spoločnosti sú tiež MÚJ a teda podávam aj tlačivá pre MÚJ.

Vopred ďakujem za potvrdenie/vyvratenie.
2 0
osh osh

osh je offline (nepripojený) osh

Rok 2012 musí byť celý, alebo sa môže posudzovať aj keď bol vznik sro počas roka?
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Tiež ma zaujíma ako osh. ,,Rok 2012 musí byť celý, alebo sa môže posudzovať aj keď bol vznik sro počas roka?" Mám s.r.o. založenú 15.12.2012.
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

prosím vás možno hlúpa otázka ale posudzujú sa roky 2012 a 2013 samostatne, nie kumulovane t.j. obrat, brutto HM a zamestnanci za každý rok samostatne, nesčítavam tieto dva roky však? Ďakujem
0 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

každý rok sa posudzuje samostatne, žiaden súčet.
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

Ďakujem karakul
0 0
Tunco Tunco

Tunco je offline (nepripojený) Tunco

Čo sa týka tých bánk, ja by som v tom až taký problém nevidel. Áno, výkazy sú v značne skrátenej forme, resp. sú viac agregované jednotlivé skupiny. Avšak základné veci ako obraz, zisk, pohl., záväzky sa dajú z výkazov predsa vyčítať. A v prípade potreby banka požiada firmu, aby podrobnejšie rozpísala, čo obsahujú jednotlivé riadky. U nás banka žiadala aj pri bežných výkazoch podrobný rozpis súvahových položiek. Preto by som sa toho v tomto prípade nebál. Máte na to iný názor?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať