Zavrieť

Porady

Odmietnutie zaslat splatkovy kalendar

Dobry den.
Dozvedela som sa, ze priatel ma dlh na zdravotnom poisteni, nakolko pracoval v zahranici. Bolo zacate exekucne konanie. Dlh k dnesnemu dnu predstavuje 1245,84€.
Samozrejme, ze som ho dokopala k tomu, aby okamzite zavolal exekutorovi a dohodol sa s nim na splatkovom kalendari. Tento dlh je stary cca 10 rokov a exekutor mu zablokoval ucet v banke.
Po telefnickom rozhovore bolo priatelovi povedane, ze moze splacat po 30€ mesacne a po prvej zaplatenej splatke mu bude ucet odblokovany.
Medzitym si priatel otvoril ucet v zuno, odkial chcel splatky posielat. Povedala som mu, nech napise email exekutorovi o tom, ze splatku budu chodit z noveho cisla uctu, aby mu exekutor poslal potvrdzujuci email o tom, ze to eviduju a taktiez ho v emaili poziadal aj o zaslanie splatkoveho kalendara, na ktorom sa telefonicky dohodli.
Na to mu napisala asistentka exekutora email (nic v nom nepotvrdila), aby jej zaslal svoje telefonne cislo, lebo splatkovy kalendar mu poslat nemoze.
Dnes volala priatelovi a vyjadrila sa tak, ze si to poistovna Dovera nezela.
A ze ako potvrdenie mu budu stacit vypisy z uctu. Tento postup sa mi akosi nezda, je to podla Vas v poriadku, aby poistovna odmietla poskytnut splatkovy kalendar, na ktorom sa s exekutorom dohodli? A ak s tym splatkovym kalendarom poistovna nesuhlasi, na co ako veritel asi aj ma pravo, aku ma moj priatel zaruku, ze je v poriadku zasielanie splatok, ked to ma iba ustne od sekretarky exekutora, ze moze splacat takymito splatkami? Aky postup by ste navrhovali? Dakujem.
6 komentárov     zbaliť
Mila123 bol v zahraničí zamestnaný oficiálne?
Neesha ano, bol, ale nie po cely cas. boli mesiace, kedy tam nemal pracu.
ono ide skor o to, ci je dobry postup spoliehat sa na slovo exekutorovej asistentky ohladom splatkoveho kalendara, ked nema v ruke ziadnu pisomnu dohodu, ani nic. iba vysku dlhu mu odpisali.
misoft Ide o to, že dĺžnik - v tomto prípade Dôvera - keď dostala návrh od exekútora, že povinný bude splácať dlh formou splátkového kalendára - nesúhlasila. Teda ani exekútor nemohol potom ten splátkový kalendár akceptovať.
V tomto prípade nastúpi klasická exekúcia zablokovaním účtu, zrážkami zo mzdy do okamihu pokiaľ nebude dlh + poplatky splatené.
Uvedom si, že pánom je tu Dôvera, tá si určuje, ako sa bude splácať.
právnik-probono Súhlas, ale v prvej vete si určite miesto dlžníka mal na mysli veriteľa, t.j. zdravotnú poisťovňu Dôvera. Veriteľ má totiž podľa exekučného poriadku dispozičné právo s dlhom a môže, ale nemusí jeho splácanie po častiach povoliť. V tomto prípade podľa všetkého nepovolil a tak exekútor nemohol splátkový kalendár akceptovať.
misoft Dík za opravu - malý preklep dlžník vs. veriteľ...
právnik-probono v pohode.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Postup? Nech si požičia a aspoň istinu splatí poisťovni cez exekútora (poisťovňa už bude potom ticho). Poplatky exekútorovi by sa už dali dohodnúť formou splátkového kalendára.
    V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac právnik-probono
    Dobrý deň, tým, že Váš priateľ bude dlh uspokojovať po častiach aj napriek nesúhlasu veriteľa nič nepokazí, pretože o poukázanú sumu sa mu bude dlh znižovať a to tak, že časť pôjde na istinu dlhu a časť na trovy exekúcie. Pokiaľ však oprávnený z exekúcie (veriteľ) neudelil súhlas na splátkový kalendár, je dosť pravdepodobné, že exekútor bude pokračovať v exekúcii aj postupom podľa exekučného poriadku (zrážky zo príjmu, prikázanie pohľadávky z účtu, exekúcia na majetok...), ak ovšem bude čo Vášmu priateľovi exekvovať. Ak by exekútor v exekučných úkonoch aj nepokračoval a uspokojil by sa s hradenými splátkami, suma uvedená v zadaní by nebola rovnako konečná, pretože tá sa navyšuje každým dňom o úroky z omeškania.

    Odmietnutie zaslat splatkovy kalendar

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.