Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - najčastejšie otázky k RZ, študenti a dôchodcovia

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Otázka:
Som študent (dôchodca). Celý rok 2005 som mal príjmy na dohodu o brigádnickej práci študentov (dohodu o vykonaní práce). Spolu som za rok 2005 takto zarobil 100000 Sk. Musím podať ročné zúčtovanie?

Odpoveď:
Nie je dôležité, koľko ste zarobili po celý rok 2005. Podstatné je, koľko ste zarobili za mesiace september až december 2005. Ak ste za tieto štyri mesiace mali príjem vyšší, ako 13000 Sk, musíte podať ročné zúčtovanie.

Otázka:
Prečo sa neberú do úvahy príjmy na dohody do augusta 2005?

Odpoveď:
Pozrite § 31 ods. 9 zákona o zdravotnom poistení. Podľa toho, ak by si niekto platil poistné za rok 2005 ako poistenec podľa § 11 ods.2 zákona, jeho vymeriavací základ sa určuje len za mesiace od účinnosti novelu č.352/2005 Z.z., tj. od septembra 2005.

Otázka:
Čo sa započítava do príjmu študenta (dôchodcu). Sú to len dohody?

Odpoveď:
Pozrite § 13 ods.7 zákona. Do vymeriavacieho základu (tj. "príjmu") sa započítavajú príjmy, posudzované ako príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, ďalej príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, s výnimkou príjmov z prenájmov (§ 6 ods.3 zákona o dani z príjmov) a s výnimkou príjmov zdanených zrážkovou daňou (§ 43 zákona o dani z príjmov).

Sú to napríklad:

- príjmy z dohôd o vykonaní práce,
- príjmy z dohôd o brigádnickej práci študentov,
- zdaniteľné príjmy dôchodcov v prípadoch, kedy im bývalý zamestnávateľ poskytuje napr. príspevky zo sociálneho fondu a rôzne nepeňažné zvýhodnenia,
- doplatky miezd a odmien od bývalého zamestnávateľa,
- príjmy na zmluvy podľa Občianskeho zákonníka (napr. na príkazné zmluvy), ak ide o závislú činnosť - ak sa príjem zdaňuje preddavkovou daňou,
- honoráre umelcov a autorov, priznané v daňovom priznaní a zdanené podľa § 6 zákona o dani z príjmov,
- príjmy rôznych sprostredkovateľov, priznané v daňovom priznaní a zdanené podľa § 6 zákona o dani z príjmov, ak by tieto osoby neboli prihlásené v zdravotnej poisťovni ako SZČO.

Na druhej strane sa nezapočítavajú príjmy:

- z prenájmov,
- honoráre za príspevky do médií, zdanené zrážkovou daňou,
- príjmy zdanené podľa § 7 a § 8 zákona o dani z príjmov.

Otázka:
Ako sa stanovuje limit 13000 Sk? Pre každého študenta (dôchodcu) je tento limit rovnaký?

Odpoveď:
Podľa § 11 ods.9 zákona môže študent (dôchodca) mať príjem maximálne vo výške polovice úhrnu minimálnych miezd. Na tieto účely sa vždy berie suma minimálnej mzdy 6500 Sk, aj keby šlo o mladistvého alebo o invalida.

Limit sa potom vypočíta ako polovica úhrnu súm 6500 Sk za každý celý kalendárny mesiac, od 1.9.2005 do 31.12.2005, počas ktorého je dotyčná osoba študentom (dôchodcom).
Ak je XY študentom po celý čas od 1.9.2005 do 31.12.2005, limit je daný ako 1 zo (6500 x 4), čo je tých známych 13000 Sk.

Ak napr. XY sa stane dôchodcom od 14.10.2005 (dovtedy bol povedzme dobrovoľne nezamestnaný), tak limit pre neho vypočítame takto:

Október - pomerná časť zo 6500 je (6500/31) x 18 = 3775
November a december - 6500 x 2 = 13000
Spolu úhrn minimálnych miezd je 16775, z toho polovica je 8388 Sk.

Otázka:
Aký typ tlačiva má použiť študent (dôchodca) ?

Odpoveď:
Obvykle použije typ C. A to vtedy, ak za rok 2005 platil poistné len ako poistenec štátu s príjmom vyšším ako limit, tj. ak si musí za mesiace september až december zaplatiť poistné sám - a stáva sa tak spätne poistencom podľa § 11 ods.2 zákona ("samoplatiteľom").

Pozor, ak v roku 2005 bol časť roka i zamestnancom (napr. mal pracovnú zmluvu) alebo bol prihlásený ako SZČO, tak sa použije "súbehové" tlačivo - typ S. A to ak úhrn jeho vymeriavacích základov (príjmov) za celý rok je aspoň 78000 Sk. Ak by úhrn jeho vymeriavacích základov (príjmov) za celý rok bol nižší, ako 78000 Sk, použije sa typ X.

Typ X sa použije vždy i vtedy, ak sa občanovi zmenila počas roka sadzba (stal sa osobou so zdravotným postihnutím) a preto si časť poistného počíta "normálnou" sadzbou a časť poistného "polovičnou" sadzbou.

Otázka:
Vraj ak si študent (dôchodca) robí ročné zúčtovanie, tak sa poistné musí platiť zo sumy najmenej 16420 Sk?

Odpoveď:
Vo väčšine prípadov to skutočne bude tak. Napr. ak plnoletý študent zarobí na dohody 14000 Sk (sept.-dec.2005), tak poistné si bude počítať z minimálneho základu 16420 Sk. Aká je v tom logika? Poistné samoplatiteľa musí byť najmenej vo výške, v akej platí štát, tj. v prepočte 575 Sk mesačne. Aká je potom logika, že limit príjmu je 13000 Sk a nie tých 16420 Sk? Kto vie, nech si odpovie.

Otázka:
Čo treba doložiť k ročnému zúčtovaniu, sú potrebné potvrdenia o príjme od firmy, ktorá dohody vyplatila?

Odpoveď:
K ročnému zúčtovaniu sa neprikladajú potvrdenia od firmy, ktorá vyplácala odmeny. Zákon o zdravotnom poistení ani nestanovuje takejto firme povinnosť nejaké potvrdenia vydávať. Podľa Zákonníka práce (§ 130 ods.5) má firma povinnosť vydať dohodárovi doklad o výške jeho odmeny atď. To je pre neho doklad, na základe ktorého si spočíta sumu svojich príjmov a tú zapíše do ročného zúčtovania. Pozor, v prípade kontroly musí občan takéto doklady ("výplatné pásky") schopný predložiť zdravotnej poisťovni.

Otázka:
Som študent (dôchodca). V zdravotnej poisťovni mi na jar 2005 povedali, že ak mám príjmy na dohodu mesačne vyššie, ako 6500 Sk, mám si platiť preddavky na zdravotné poistenie (pozn. predstavte si i iné variácie tejto otázky, napr. "dobrovoľne som si platil preddavky, aby som nemal vysoký nedoplatok"). Teraz vidím, že ročné zúčtovanie vôbec nemusím robiť (variácia: "a teraz som zistil, že zúčtovávajú sa len príjmy od septembra"). Čo mám robiť, ak chcem naspäť tie preddavky?

Odpoveď:
Ak ročné zúčtovanie nemusíte robiť, čím skôr požiadajte zdravotnú poisťovňu, aby Vám preddavky zaplatené nad rámec zákona vrátila.

Ak ročné zúčtovanie budete robiť, do príslušného riadku zapíšete sumu všetkých preddavkov, ktoré ste za rok 2005 zaplatili. Celkovo vám tak zrejme vyjde preplatok, ktorý vám musí zdravotná poisťovňa vrátiť do 30.9.2006.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 08.05.06 at 12:54
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Oriešok
Nerozumiem, aký mám udať vymeriavací základ r.26 u dôchodcu, kt. robí celý rok na dohody u rôznych zamestnávateľov a suma presahuje danú hranicu 13.000 Sk. Nasčítala som všetky príjmy za mesiace 9-12/2005 a vyšla mi suma 40.274 Sk. Na stránkach VŠZP som si otvorila tlačivo typu C a v oddieli V. boli už prednadstavené minimálne základy. Rozumiem tomu dobre, keď si to vysvetlujem tak, že nie je podstatný príjem dôchodcu na dohody, vždy po prekročení stanoveného limitu 13.tis. Sk bude platiť z minimálneho vymeriavaceho základu?
Typ C,
r.26 = suma na dohody za sept.dec.2005, tj. 40274 Sk.

ďalej vypĺňa v tlačive tieto riadky:

r.42 = 40274,
r.43 = príslušná sadzba 7% alebo 14%,
r.44 = poistné ako sadzba x 40274,
atď.
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

Pôvodca textu príspevku: qwerty
Co s dochodcom, ktory od sepetembra do novembra zarobil na dohodu 10252 Sk a v decembri bol na pracovnej zmluve / v tej istej firme/ ale len cast mesiaca konkretne 23 kalendarnych dni ?

Jozef Mihál
Za 3 mesiace zarobil na dohodu 10252 Sk, čo je viac, ako trojmesačný limit 9750 Sk.

Musí podať ročné zúčtovanie za tieto tri mesiace. V danom prípade typ X, list XA - zamestnanie (december), list XC - dohody za sept.-nov.
P.Mihál, pri určovaní podmienky príjmu nad alebo pod 13 000 sa nezaratáva do celkového príjmu horeuvedeného dôchodcu aj jeho príjem z pracovnej zmluvy?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ok pardon, spočíta sa jeho celkový príjem za sept.-dec. - tj. dohody sept.-nov., plus prac.zmluva za december,
ak je to viac ako 13000, tak:

Musí podať ročné zúčtovanie. V danom prípade typ X, list XA - zamestnanie (december), list XC - dohody za sept.-nov.
0 0
ivet ivet

ivet je offline (nepripojený) ivet

Pozdravujem a prosím o odpoveď na otázku, ktorú som nikde nenašla: Zamestnancovi bol od 06/2006 priznaný predčasný starobný dôchodok, naďalej pracuje a v mesiaci december prekročil 43095,- (odmena), čiže požiadal zamesnávateľa o ročné zúčtovanie. Chcem sa ale spýtať, či sa mu do príjmu zaráta aj príjem z dohody o vykonaní práce za 11/2006? Lebo ak áno, tak by bol v porovnaní s ostatnými zamestnancami, ktorým sa príjem z dohôd nezarátava, diskriminovaný.
Ďakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

ivet
Pozdravujem a prosím o odpoveď na otázku, ktorú som nikde nenašla: Zamestnancovi bol od 06/2006 priznaný predčasný starobný dôchodok, naďalej pracuje a v mesiaci december prekročil 43095,- (odmena), čiže požiadal zamesnávateľa o ročné zúčtovanie. Chcem sa ale spýtať, či sa mu do príjmu zaráta aj príjem z dohody o vykonaní práce za 11/2006? Lebo ak áno, tak by bol v porovnaní s ostatnými zamestnancami, ktorým sa príjem z dohôd nezarátava, diskriminovaný.
Ďakujem
Keď má až do konca roka štatút zamestnanca, jeho dohoda sa v ročnom zúčtovaní neberie do úvahy.
0 0
mlenka mlenka

mlenka je offline (nepripojený) mlenka

Dobry den, prosim, mohli by ste mi poradit? - co sa tyka rocneho zuctovania: od 1.januara 2005 som statny zamestanec, predtym som bola student a zaroven zivnostnik, avsak uz v roku 2004 som vykon zivnosti pozastavila. uplne som vsak zivnost zrusila az v maji roku 2005. Nakolko sa vsak vraj pozastavenie zivnosti chape ako docasne zrusenie, nemohla som vykonavat ziadne aktivity spojene so zivnostou a tak som ani nemala ziaden prijem z nej. Teraz som poziadala zamestnavatela o vykonanie rocneho zuctovania. Postupovala som spravne, alebo musim rocne zuctovanie vykonat samostatne?? dakujem
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Prosím o radu: študent VŠ - od 10.5.2005 do 12.9.2005 v hlavnom PP u jedného zamestnávateľa. Príjmy:
5/2005 - 10.273,-
6/2005 - 13.000,-
7/2005 - 13.000,-
8/2005 - 15.665,- z týchto príjmov ( 5 -8 ) odvádzané aj ZP.
9/2005 - 20.000,- už bez odvodu, nakoľko PP síce trval do 12.9., avšak odmena bola vyplatená na DBPŠ (trvala od 13.9.2005) + 5.000,- DBPŠ v inej firme.
10/2005 - 20.000,- DBPŠ, avšak od 14.10.2005 vznikol hlavný PP v inej firme, z ktorého bolo odvedené aj ZP.
11/2005 - trvá aj HPP, aj DBPŠ
12/2005 - trvá aj HPP, aj DBPŠ
A teraz ako? November a december sa z dohody neodvádza, lebo v týchto mesiacoch študent nebol poistencom štátu, ale čo ten september a október?
Som z toho úplne zmotaná. Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Sany:
September a október - príjmy na dohodu sa do úvahy neberú, lebo boli dosiahnuté v mesiacoch, kedy bol aj zamestnancom (hoci len časť mesiaca ale bol zamestnancom). Viď § 13 písm. a) vyhlášky 239/2006.

Ročné zúčtovanie sa robiť nemusí.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
mlenka
Dobry den, prosim, mohli by ste mi poradit? - co sa tyka rocneho zuctovania: od 1.januara 2005 som statny zamestanec, predtym som bola student a zaroven zivnostnik, avsak uz v roku 2004 som vykon zivnosti pozastavila. uplne som vsak zivnost zrusila az v maji roku 2005. Nakolko sa vsak vraj pozastavenie zivnosti chape ako docasne zrusenie, nemohla som vykonavat ziadne aktivity spojene so zivnostou a tak som ani nemala ziaden prijem z nej. Teraz som poziadala zamestnavatela o vykonanie rocneho zuctovania. Postupovala som spravne, alebo musim rocne zuctovanie vykonat samostatne?? dakujem
Ak ste boli odhlásená ako SZČO až od mája 2005, RZ ZP musíte podať sama.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Jozef Mihál
Sany:
September a október - príjmy na dohodu sa do úvahy neberú, lebo boli dosiahnuté v mesiacoch, kedy bol aj zamestnancom (hoci len časť mesiaca ale bol zamestnancom). Viď § 13 písm. a) vyhlášky 239/2006.

Ročné zúčtovanie sa robiť nemusí.
Super!!! Ďakujem veľmi pekne!!!
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

bui
Ak zamestnam na dohodu o vyk.prace studenta, tak stale mi zostava jedina povinnost zaregistrovat ho len v SP na urazove poistenie, alebo budem mat docinenia aj so zdravotnym poistenim?
Je to mimo tému... Ale... Ak zamestnáš kohokoľvek na dohodu, ako zamestnávateľ platíš len odvod úrazového poistenia. Do činnenia zo zdravotným poistením môže mať len ten konkrétny študent. On musí vedieť, aké sú je celkové príjmy - t.j. nemusí mať len príjmy u Vás vo firme.
0 0
marika2005 marika2005

marika2005 je offline (nepripojený) marika2005

Mam otazku: 1.1.2005 - 30.11.2005 - rodicovsky prispevok
1.12.2005 - 31.12.2005 - zamestnanec - prijem 12.700 Sk
Je treba robit RZZP? Ak ano ake tlacivo je treba?
0 0
inulka inulka

inulka je offline (nepripojený) inulka

Aký typ tlačiva sa má použiť v prípade, že zamestnanec bol od 1.1. do 31. 8. 2005 zamestnancom inej firmy + bol SZČO? Díky
0 0
qwerty qwerty

qwerty je offline (nepripojený) qwerty

Jozef Mihál
Sany:
September a október - príjmy na dohodu sa do úvahy neberú, lebo boli dosiahnuté v mesiacoch, kedy bol aj zamestnancom (hoci len časť mesiaca ale bol zamestnancom). Viď § 13 písm. a) vyhlášky 239/2006.

Ročné zúčtovanie sa robiť nemusí.
Tym chcete povedat, ze ked tento rok zamestname studenta - dochodcu napr. na 1 mesiac a v tom istom mesiaci mu vyplatime dohodu, z dohody uz nebude musiet platit odvody do zdravotneho ?
Inak, dakujem p. Mihal za predchadzajucu odpoved, ale nepotesili ste ma, tak isto nebudu radi nasi dochodcovia, co komu urobili aby zaplatili 19 % dan / predtym mali len 10%/ a teraz este dalsich 14 % ?!?!?!
To uz ich Zajac moze rovno postrielat! To je naozaj bohovsky motivujuce, ak si chcu privyrobit / a mozete mi verit, ze ochotnejsich zamestnancov z radov "preddochodkovych" nenajdete, aby platili za.......
Nepaci sa mi to, ani cele rocne zuctovanie poistneho, ako keby mzdarky nemali inej roboty len studovat novely! Ked pocujem novela zakona, okamzite sa mi otvaraju vsetky noziky!
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

inulka
Aký typ tlačiva sa má použiť v prípade, že zamestnanec bol od 1.1. do 31. 8. 2005 zamestnancom inej firmy + bol SZČO? Díky
Typ tlačiva S a prílohy SA-vyplňujú sa tu príjmy zo zamestnania a SB-príjmy zo živnosti.
0 0
vanity vanity

vanity je offline (nepripojený) vanity

dôchodkyňa má uzatvorenú pracovnú zmluvu na 40% pracovný úväzok,
za mesiace9-12/2005 dosiahla v úhrne príjem 14 000,- Sk.
musí robiť RZ?
na akom type tlačiva?
ďakujem
0 0
VanBasco VanBasco

VanBasco je offline (nepripojený) VanBasco

Som evidovaný nezamestnaný, zároveň konateľ a spoločník v s.r.o, kde nepoberam žiadny prijem, musim robiť ročné zúčtovanie ZP? Ake tlačivo treba vyplniť?
Dakujem za odpoveď
0 0
Luci Luci

Luci je offline (nepripojený) Luci

Rada by som sa spýtala na nasledovný prípad:
Dôchodca mal v januári a vo februári 2005 príjem Sk 50000 na základe pracovnej zmluvy. V septembri pracoval na dohodu o vykonaní práce a zarobil Sk 4000, v decembri sa opať zamestnal na pracovnú zmluvu a zarobil Sk 7000.
Vzhľadom k tomu, že mal kolísavý príjem, je povinný vykonať ročné zúčtovanie. Môže použiť typ tlačiva A, keď splnil podmienku, že príjmy za september - december sú nižšie ako Sk 13000? Ak áno, tak pri vyĺňaní tlačiva nebude brať príjem z dohody vôbec do úvahy?
Ďakujem za pomoc.
0 0
Kolmar Kolmar

Kolmar je offline (nepripojený) Kolmar

Zdravotné poistenie.
Priateľ dôchodca do sept.2005 zarobil 69509 Sk. na rôzne dohody o prac. činnosti. Po septembri už príjem okrem dôchodku nemal. Musí podať ročné zúčtovania a ak áno na akom tlačive?? Ďakujem.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Evidencia v ZP - 1.1.-30.9.05 - SZČO (platil si 910,-)
1.10.-31.12.05 - študent denného štúdia VŠ - platí štát.

Aké tlačivo použije a aký príjem dá, ak jeho príjmy zo SZČO boli iba do septembra 2005, ale živnosť trvá, teda podával daňové priznanie za obdobie 1-12/05. Tieto príjmy boli viac ako 78000. Má sa presne vyčísliť príjem do 9/05 ? Ako? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať