Zavrieť

Porady

Ako zrušiť omylom podpísanú dohodu o rozviazaní pracovného pomeru?

Ahojte poraďáci, dnes celý deň študujem možnosti ako odvolať dohodu o rozviazaní pracového pomeru, ktorú dnes podpísala svokra. Ale zamotávam sa do toho viac a viac, pojmy ako omyl v pohnútke som nikde nenašla vysvetlené, tak som z toho už zúfalá a prosím Vás o radu. Svokra bola celý minulý rok PN a od 10/14 je uznaná plným invalidom. V januári jej bola ukončená PN, keďže zamestnávateľ pre ňu ako psychiatrického pacienta určite nemôže nájsť vhodnú prácu, tak očakávala že jej dá výpoveď zo zdravotných dôvodov a odstupné. Keď prišla za pracovníčkou zamestnávateľa podsunula svokre napísanú dohodu o rozviazaní pracovného pomeru, kde ona žiada firmu o rozviazanie pracovného pomeru dohodou z dôvodu odchodu na invalidný dôchodok. Svokra to podpísala v dobrej viere, že podpisuje niečo, na základe čoho sa končí jej pracovný pomer z dôvodu, že pre ňu nemajú vhodnú prácu a dostane prisluchajúce odstupné. Až doma si všimla, čo vlastne podpísala, ale teraz nevieme, či a ako môže zrušiť túto dohodu o rozviazaní pracovného pomeru. Má vlastne v prípade, že je ako ZŤP uznaná na plný invalidný dôchodok nárok na odstupné, keď pre ňu zamestnávateľ nemá vhodnú prácu? Ďakujem za Váš čas a rady.
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Má svedka, že žiadosť o rozviazanie prac.pomeru dohodou nepísala ona, ale jej ju "podstrčila" pracovníčka zamestnávateľa ?
kubkokubko Nie svedka nemá .... Všetko bolo super pripravené už mali na tlačive aj kolonku súhlasím/ nesúhlasím
pečiatka a podpis zamestnávateľa a v momente to vraj faxovali na ústredie firmy (ušetrili cca 800€)
veronikasad Skús napísať podnet na IP, popíš situáciu ako k ukončeniu prac.pomeru dohodou prišlo ... Môžeš anonymne, alebo aj s uvedením konkrétneho zamestnávatela.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    Od zamestnávateľa je to podraz,ale je to jej chyba,každý si má prečítať,čo podpisuje.
    kubkokubko samozrejme to vie aj ona, ale bola zo všetkeho taka vystresovana, že nakoniec urobila takuto hluposť....

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Dosiahnuť výpoveď zo zdravotných dôvodov nie je len tak, ako si to predstavuješ. Nestačí len čakať, že zamestnávateľ jej dá výpoveď, lebo pre ňu nemá prácu. ZP presne uvádza, ako sa postupuje.

    Dôležité je vedieť, kto inicioval ukončenie prac. pomeru. Svokra? Povedala zamestnávateľovi, že už nebude pracovať? Potom zamestnávateľ postupoval správne - ona vlastne navrhla ukončenie pracovného pomeru dohodou. Zamestnávateľ jej len pomohol pripraviť formality - spísal dohodu a dal jej to podpísať. A ona to podpísala.

    Mohla aj ona ukončiť prac. pomer podľa § 69 ods. 1 písm. a):

    (1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
    a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,


    Ale na to, aby mohla okamžite skončiť PP by musela zamestnávateľovi predložiť lekársky posudok, kde by bolo uvedené, že nemôže vykonávať prácu na súčasnej pracovnej pozícii (nepíšeš aké sú tie zdravotné dôvody a na akú pozíciu bola zaradená). A ako vieš, že zamestnávateľ nemá pre ňu inú vhodnú prácu? Oznámil jej to nejakým spôsobom? Žiadala ona o preradenie? Ak by bola požiadala o preradenie a zamestnávateľ by ju nepreradil, mohla okamžite skončiť PP s nárokom na odstupné - tu sa to ale nevolá odstupné, ale mala by nárok na 2 násobok platu v zmysle § 69 ods. 4:

    (4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

    Ak chcela, aby zamestnávateľ jej dal výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. c) :

    (1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
    a) .....
    c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,


    tak v prvom rade mala tiež predložiť zdravotný posudok, kde by bolo uvedené, že nemôže vykonávať danú prácu. A potom by uvidela, ako na to zareaguje zamestnávateľ. Možno by ju sám preradil na inú prácu. V každom prípade ona nemôže prikázať zamestnávateľovi, aby jej dal výpoveď zo zdravotných dôvodov. Je to na rozhodnutí zamestnávateľa.

    Takže na to, aby sa dalo povedať, či ju zamestnávateľ podrazil alebo nie alebo či zamestnávateľ postupoval správne, by bolo treba vidieť predchádzajúcu komunikáciu a korešpondenciu medzi ňou a zamestnávateľom. Ak nemá žiadnu dôkazy, že žiadala zamestnávateľa o preradenie, resp. ak nedoložila zamestnávateľovi, že jej zdravotný stav neumožňuje vykonávať doterajšiu prácu (nestačí len domnienka alebo údajná vedomosť zamestnávateľa o tom, že má zdravotné problémy - všetko musí byť písomne), tak len ťažko preukáže, že zamestnávateľ nepostupoval podľa ZP. Ak by aj došlo k súdnemu sporu, zamestnávateľ môže povedať, že jej požiadavku o ukončenie PP pochopil tak, že je to z jej strany a preto jej umožnil ukončiť PP dohodou.

    Ak má dôkazy, že zamestnávateľa informovala o svojom zdravotnom stave a že zamestnávateľ nemal pre ňu iné pracovné miesto, môže v lehote do 2 mesiacov od skončenia PP podať podľa § 77 návrh na súd o neplatnosť skončenia PP dohodou:

    Nároky z neplatného skončenia pracovného pomeru
    § 77
    Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.


    Bude musieť ale vedieť preukázať, že naozaj malo dôjsť k ukončeniu PP zo zdravotných dôvodov a že zamestnávateľ nemal pre ňu iné vhodné pracovné miesto.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    kubkokubko (Dnes 09:55) samozrejme to vie aj ona, ale bola zo všetkeho taka vystresovana, že nakoniec urobila takuto hluposť...

    S tým už u zamestnáv. asi nič neurobí. Podpisom vlastne súhlasila.
    Neplatnosť skončenia PP už môže riešiť len súd.

    Ako zrušiť omylom podpísanú dohodu o rozviazaní pracovného pomeru?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.