Zavrieť

Porady

Strava kojeného dieťaťa

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Poraďte, aké máte skúsenosti s prikrmovaním 3-mesačného dieťatka. Akú stravu môže papkať. Aké šťavičky by ste odporúčali, alebo polievočky, alebo kašičky, alebo ovocie atď. Dieťatko je kojené. Počúvam názory, že kojené dieťa sa nemá prikrmovať asi po dobu 6 mesiacov. Ale ono je zdá sa niekedy hladnejšie, mliečko mu už asi nestačí. Budem vďačná za každú radu.
Usporiadat
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Keď dieťa dostáva okrem materského mlieka aj tuhú stravu, tak by už malo dostávať aj nejaké tekutiny (vodu, čaj).
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
babijanka Pozri príspevok
A to Vy ako viete, že mu stačí len materské mlieko, veď všade sa hovorí, že človek má mať dostatok tekutín, nevynímajúc z toho malé dieťatko. To ste niekde čítal alebo ste to skúšali (samozrejme, že potom keď je dieťa kojené, tak mu podávať tekutiny s lyžičkou). No je to Váš názor, ale my staršia generácia, sme takéto problémy určite nemali, s takouto teóriou som sa vlastne stretla len teraz za posledný polrok a veľmi ma to prekvapilo, nakoľko aj ja som svoje dieťa kojila cca 8 mesiacov, ale tekutiny, t.j. napr. feniklový čajík, harmančekový atď. som mu pri tráviacich ťažkostiach ( ale nemuseli byť), podávala v malom množstve.
Áno..mám to vyskúšané. A stačí keď odpoviem tak, že spokojné dieťa je kľudné a neplače. Pokiaľ je dieťa spokojné - tak je všetko v poriadku, nie? Patrím síce k mladšej generácií - ale určite nemám problém dať dieťaťu kravské mlieko (nemyslím teraz z obchodu - ale priamo nadojené). Máme dve dcéry a každá mala iný apetít a iné stravovanie. Staršej stačilo tak máličko jesť, že lekár nás začal tlačiť do toho, aby sme jej začali dávať nutrilon, lebo vôbec nepriberala. Staršia je zase hladoš a šrotuje veľmi veľa. A naozaj sme dávali čaj až pri neznesiteľných horúčavách.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Potešilo ma,že ste ma zaradili do mladej generácie,ked tvrdím,že materské mlieko stačí.Nie všetko,čo sme my robili a dávali svojim deťom je to pravé a dnes je iná doba.Zaradovanie potravín od 6 mesiacov,zaradovanie múky až okolo 7-8 mesiaca,zaradovanie kravského mlieka neskôr,nedávať čajíky...to všetko sa nám,čo sme dieťa v tretom mesiaci začali prikrmovať všeličím zdá divné,ale to prehodnotenie bolo na základe veľmi prudko stupajucich alergií ,kožných ochorení,problémov zo strany tráviaceho traktu,atd.Ešte ked som nastupovala do nemocnice,bol žlčník domenov starších ľudí a dnes nie su výnimka 20 roční po operácii žlčníkových kamenov a zvýšený cholesterol je už aj u 10 ročných detí.To o niečom svedčí a práve preto je treba prehodnotiť naše stravovacie návyky.Nie postava,ale spôsob stravovania je dedičný.Okrem toho v obchodoch je dnes toľko cudzokrajných potravín a toľko chemie,že treba dávať vážne pozor.A bylinky by som dieťaťu nedávala-pozrite koľko je okolo laergikov na seno a trávu.Netreba začínať skôr zaradovať deťom bylinky,nez je nevyhnutne nutné.Do pol roka u kojeného prospievajuceho dieťaťa materské mlieko stačí.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Ale tu sa spomína, že je to 7-mesačné dieťa a už ho aj prikrmujú. V takom prípade podľa mňa prevarená voda (príp. špeciálna kojenecká) podávaná po lyžičkách nemôže uškodiť.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

babijanka Pozri príspevok
Mám dotaz, ak sa dieťa kojí ( má už 7 mesiacov a doposiaľ nedostalo žiaden čajík ani prevarenú vodičku) je potrebné dávať dieťatku, napr. aj čajík ? Totižto známa má dcéru, ktorá dieťa kojí, ale je zástancom, že vraj sa žiaden čajík dávať nemá. No mne to pripadá absúrdne, (ako keby to dieťa vyslovene trápili)lebo keď je v byte suchší vzduch, poprípade je leto sú vysoké horúčavy, tak to dieťa by malo podľa mňa dostať aj iné tekutiny. Pýtam sa hlavne mladých mamičiek, aké majú s týtmo skúsenosti.
mám 7mesačného krpca=syna a doteraz papá materské mliečko. Od ukonč. 6mesiaca dávame postupne (vždy pridávame po jednom, sme obaja alergici) mrkvičku, zemiak, cuketu, mäsko (mäsko teraz už každý den, kedysi sa myslím obmienalo so žltkom, no po novom sa žltko nedáva kvôli alergii), jablčko. Uvidíme, čo dalej. Malému som nedávala dlho nič iné okrem mliečka. Ked bol chorý, tak mi lekárka kázala vlhké prostredie a máme aj suchý vzduch, tak dať aj vodičku (prevarenú najlepšie dojčenskú), aby nebol dehydrovaný. Čo viem tiež sa dáva pri hnačkách, horúčkach a horúčavách. Tak sme dávali po lyžičkách.

Teraz, ked bolo teplejšie, tak sme začali mu dávať aj prevarenú vodičku. Nosila som ju vonku vo flaši, ved mu tiež bolo vonku teplo a ja vonku nekojím No veru neviem, či mal tú flašu len na hryzenie alebo aj na pitie, lebo domou sme priniesli cca tolko, čo sme odnášali, až na nejakú výnimku.
No a asi týžden, vzhladom na to, že už papá aj tuhšiu stravu (zeleninku potlačenú vydličkou už s pokrájaným/potlačeným mäskom + trošku vodičky alebo mliečka), a aj je teplejšie, mu dávame trošku vodičky aj po papaní. On má z toho hroznú radosť. Ked vidí hrnček, už sa raduje. Totiž on pije z pohárika a nie z flaše. Som to skúsila a hned mu to išlo a tolká radosť! Flašu ani cumel nechce (ja hovorím bohužial, lebo sa nedá inak utíšiť a ani inému dlhšie kvôli jedeniu povarovať, lebo ani materské mlieko z flaše nechce).
Takže tolko moja skúsenosť.
No a dostali sme aj granulované čajíky Hipp. Prvej dcere som ich s mierou dávala, popri vodičke. Za celý čas som ich minula cca 3-4 balenia, no nedávala som podla návodu (by som ich za to aj zažalovala, za také cukrové vody, oni by si želali iné spotreby a lepších zákazníkov) ale len cca 1/3-tinu. No synovi som ju doteraz nedávala. Uvidíme. Ja totiž sama čaj vôbec nesladím (to si vynahradím inde ) a ani dceru na to neučím. No bohužial manžel je o inom, takže je to občas ťažie vysvetlovať. A aj pred časťou rodiny (ale to je normál, nie sme všetci rovnakí). No inak nehovorím, že nepije aj džusíky, by som klamala. Ked ide so mnou, tak berieme väčšínou vo flaške vodičku, ked je chladnejšie čajík. Ak ideme na výlet, na návštevu dlhšiu, občas zo škôlky, tak džušík (no tiež sa snažíme vyberať ktoré, príp. riedime ovocný dzús s vodou). No hádajte ako je to pri manželovi!?
Naposledy upravil brčko : 15.05.09 at 17:58
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
dúfam,že to niekomu pomôže
1.jpg  
2.jpg  
1/1
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pasuliatko, mne sa to nedá čítať.
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
brčko Pozri príspevok
pasuliatko, mne sa to nedá čítať.
a čo ti na tom nejde?klikneš a zobrazí sa to. bohužial lepšie to nešlo oskenovať. lebo je to blbá kniha čo sa zle skenuje a má bledé písmená
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

asi som s tých horšie vidiacich (alebo monitor?). Som odchovaná na kozom mlieku, nie materskom.
Ak sa nedá lepšie, tak bohužial. Díky
0 0
babijanka babijanka

babijanka je offline (nepripojený) babijanka

žena v strednom veku-srandistka ...viac
pasuliatko Pozri príspevok
dúfam,že to niekomu pomôže
Dnes som sa to snažila otvoriť no bozužiaľ to ozaj nejde, ono sa to na chvíľu zobrazí -nečitateľne a vzápätí sa to zavrie
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
babijanka Pozri príspevok
Dnes som sa to snažila otvoriť no bozužiaľ to ozaj nejde, ono sa to na chvíľu zobrazí -nečitateľne a vzápätí sa to zavrie
Nie je to dosť ostré, prečítať sa dá


Naposledy upravil alla66 : 06.12.09 at 20:24
0 0
babijanka babijanka

babijanka je offline (nepripojený) babijanka

žena v strednom veku-srandistka ...viac
Ďákujem už som si vytlačila stránku
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

pekná téma, spomínam si na svoje starosti pri dvoch synoch, ale držím Vám palce, aby ste to všetko pekne zvládli. Tiež som synov kojila, prvého cca tri roky a druhého cca dva roky.Čajíky som dávala ale len na lyžičky alebo na hrnček. Ak začnete podávať ovocné kašičky, dávajte pozor z akého ovocia ich vyrábate. Zvlášť by som chcela upozorniť na tie krásne zelená jablčka, vraj sú striekané lepkom. Známa tak nechtiac privodila svojej dcérke alegriu na lepok.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

A tiež nedávať jogurty a tvaroh do 1 roku - švagriná tak vyvolala u svojho syna alergiu na mliečne výrobky.
0 0
ivulik1 ivulik1

ivulik1 je offline (nepripojený) ivulik1

no prečítala som všetko čo ste tu napísali a možem povedať že som teraz už totalne dezorientovaná ... mám 4 mesačného syna plne dojčeného, narodeného v lete takže dostaval aj detské čajíky z dojčenskej vody kedže sme trpeli kolikami a nafuknutým bruškom tak som mu robila fenyklový čajík na daný mesiac od Hipp v akom sme sa nachádzali. malý si na čajiky zvykol a teraz už rozlišuje ak je smedný nechce mliečko ale ak mu ponuknem čaj tak sa napije a zas opačne...samozrejme nevypije toho čaju vela cca 0,5 dcl na den ja si myslim že je to v norme.... ale teraz ma trapi iné mame začať s podavaním sťavičiek ja si osobne myslim že je na to ešte čas ale moja lekarka tvrdí že už možme žačať. no dala som mu včera jednu kávovu ližičku čerstvej karotkovej šťavy a čo dalej?

teraz mu dávať každý den? a do kedy ? a čo potom a hlavne kedy?

je mi jasne že do 6.mesiaca by som prkrmovať nemusela alebo nemala ale vraj kašičky a polievočky možem od ukončeneho 5 mesiaca nie každý den ale vraj možem ... tak poradte mi prosím niekto ...
0 0
ivulik1 ivulik1

ivulik1 je offline (nepripojený) ivulik1

no prečítala som všetko čo ste tu napísali a možem povedať že som teraz už totalne dezorientovaná ... mám 4 mesačného syna plne dojčeného, narodeného v lete takže dostaval aj detské čajíky z dojčenskej vody kedže sme trpeli kolikami a nafuknutým bruškom tak som mu robila fenyklový čajík na daný mesiac od Hipp v akom sme sa nachádzali. malý si na čajiky zvykol a teraz už rozlišuje ak je smedný nechce mliečko ale ak mu ponuknem čaj tak sa napije a zas opačne...samozrejme nevypije toho čaju vela cca 0,5 dcl na den ja si myslim že je to v norme.... ale teraz ma trapi iné mame začať s podavaním sťavičiek ja si osobne myslim že je na to ešte čas ale moja lekarka tvrdí že už možme žačať. no dala som mu včera jednu kávovu ližičku čerstvej karotkovej šťavy a čo dalej?

teraz mu dávať každý den? a do kedy ? a čo potom a hlavne kedy?

je mi jasne že do 6.mesiaca by som prkrmovať nemusela alebo nemala ale vraj kašičky a polievočky možem od ukončeneho 5 mesiaca nie každý den ale vraj možem ... tak poradte mi prosím niekto ...
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Ivulik, ty dodržuj pravidla stravy pri kojeni a nič viac, stači len kojenie, prikrmovanie si nechaj na neskor, žiadne štavy, neskor, ale mrkva doma vypestovana z obchodu nie, tovje mlieko mu naozaj teraz postačuje
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivka,
súhlasím s darinou, že do ukončeného 6-teho mesiaca stačí len kojenie. Ja som tak robila s oboma deťmi (necelých 5rokov a 1rok) a so synom tuším do 6mesiaca a týžden, lebo sme práve boli u svokry a tam sa mi začínať s papaním iného nechcelo, ked sme všetko nemali poruke.
Neviem aký dôvod mala lekárka, že ti toto hovorila. Sa čudujem. Ja som do tých 6mesiacov mala myslím 1 alebo 2x takú krízu, že som myslela, že mám málo mlieka, no ked som upravila pitný režim, tak sa to upravilo a mliečka stačilo. Malý si trošku poplakal, no stačilo.

Malý bude mať teraz rok a ja mám dilemu. Asi by som mala na noc dávať už nejaké umelé mliečko. Dávam mu teraz prevažne kašičku pred spaním a potom kojenie. No nie vždy to vyjde. Ak je už velmi unavený, tak kašu nechce a chce sa len kojiť. No a strašne je na mna naviazaný v noci. KEd sa zobudí, tak len "mamááááááá" a histerický plať. Dcera to nerobila, aj ked bola tiež len kojená v noci. TAk neviem, či sa budí, že je hladný alebo proste by chcel byť pri mne. Cumel ani flašu nechce, to už musí byť velmi unavený aby si vypil čajík alebo vodičku.
0 0
c.s.i. c.s.i.

c.s.i. je offline (nepripojený) c.s.i.

Prajem pekný deň,
ja som tiež len kojila, a skoro do 8 mesiaca sme nepapali nič. Mlieko malému úplne stačilo. Dokonca ani čaj mi moc nechcel piť. Postupne sme potom začali postrúhaním ovocím, roztlačenými zemiakmi, zeleninovou polievkou, neskôr aj s nadrobno pokrájaným kuracím mäskom. Potom sme začali papať Pribináčik a za praženicou sa išiel zblázniť. A to som robila s celého vajcia. Dokonca aj hydinové párky zbožňoval. Ako ročný ich zjedol 4 kusy na posedenie a 6-ročná neter ledva jeden.

Ja osobne som zástancom kojenia čo najdlhšie, ja som kojila až 18 mesiaca. Potom sa jedného večera prejedol kuracieho mäsa so zemiakmi, potom sa ešte prisal, trochu si cucol a spal. V noci sa povracal a odvtedy už mlieko nechcel. A naše kojenie skončilo.

Dnes má syn pomaly 9 rokov a nemáme žiadnu alergiu.

Každá mama by sa mala sama rozhodnúť a konať podľa svojho uváženia a neriadiť sa všetkým čo kdo povie.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

No ak dieťaťu stačí tak do 6 mesiacoch len kojenie. Potom postupne začínať po troške.Mrkva, polievka, zemiaky, mäso, jogurty. Ja som kojila 19 mesiacov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať