Zavrieť

Porady

Výpoveď - § 69 ods.1 pism. b) ZP

Poprosim o radu.
Keď ako zamestnanec, písomnou formou som okamžite ukončila pracovný pomer podľa § 69 ods.1 pism. b) ZP, nakoľko zamestnávateľ mi nevyplatil mzdu za dva mesiace, ani v náhradnom termíne, a zároveň si nárokujem náhradu príjmu za 2 mesiace podľa § 69 ods. 4 ZP. Zamestnávateľ mi podpísal prevzatie mojej výpovede, ale mi nevystavil potrebné doklady,
t.j. započtový list, potvrdenie o príjme, čiže doklady, ktoré potrebujem
v súvislosti s prihlásením sa na úrad práce do 7 dní. Už je mesiac od po- dania výpovede. Ku ktorému dňu mi dá zamestnávateľ ukončenie PP, dňom podania okamžitého ukončenia PP dľa § 69 ods. 1 pism. b) ZP, alebo po dvoch mesiacoch v prípade vyplatenia 2 mesačnej mzdy dľa § 69 ods.4 ZP.
Mala by som v prípade vyplatenia 2 mesačnej mzdy dľa § 69 ods.4 ZP ešte
chodiť na pracovisko, alebo ostať doma dňom podania výpovede ?

Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Ak chceš posunúť tému ďalej, aby "nezapadla prachom", stačí ak na svoj príspevok sama zareaguješ poznámkou typu: ........posúvam...... ; alebo
    ...... nie je tu niekto, kto by mi poradil ???

    Ak som dobre pozeral, zadala si svoju tému už tri krát........

    "Posunutím" sa skôr dočkáš reakcie. Možno momentálne nie sú mzdári a personalisti na "PORADE", tak vydrž a posúvaj tému.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    anagol
    Poprosim o radu.
    Keď ako zamestnanec, písomnou formou som okamžite ukončila pracovný pomer podľa § 69 ods.1 pism. b) ZP, nakoľko zamestnávateľ mi nevyplatil mzdu za dva mesiace, ani v náhradnom termíne, a zároveň si nárokujem náhradu príjmu za 2 mesiace podľa § 69 ods. 4 ZP. Zamestnávateľ mi podpísal prevzatie mojej výpovede, ale mi nevystavil potrebné doklady,
    t.j. započtový list, potvrdenie o príjme, čiže doklady, ktoré potrebujem
    v súvislosti s prihlásením sa na úrad práce do 7 dní. Už je mesiac od po- dania výpovede. Ku ktorému dňu mi dá zamestnávateľ ukončenie PP, dňom podania okamžitého ukončenia PP dľa § 69 ods. 1 pism. b) ZP, alebo po dvoch mesiacoch v prípade vyplatenia 2 mesačnej mzdy dľa § 69 ods.4 ZP.
    Mala by som v prípade vyplatenia 2 mesačnej mzdy dľa § 69 ods.4 ZP ešte
    chodiť na pracovisko, alebo ostať doma dňom podania výpovede ?

    Ďakujem za radu.
    Platnosť výpovede nie je podmienená vystavením príslušných dokladov zo strany zamestnávateľa. Teda, ak bol splnený dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru, a písomnou formou ste okamžite ukončili pracovný pomer podľa § 69 ods.1 pism. b) ZP, tak Váš pracovný pomer končí dňom , kedy bolo oznámenie doručené Zamestnávateľovi.
    Vyplatenie náhrady mzdy v takomto prípade nie je podmeinené chodením do práce, a to práve preto že ide o "náhradu", teda nejde o mzdu v základnom zmysle, ktorá je podmienená vykonávaním práce. Takže do práce netreba chodiť

    dana
    Naposledy upravil dana9 : 11.05.06 at 07:34

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    anagol
    Poprosim o radu.
    Keď ako zamestnanec, písomnou formou som okamžite ukončila pracovný pomer podľa § 69 ods.1 pism. b) ZP, nakoľko zamestnávateľ mi nevyplatil mzdu za dva mesiace, ani v náhradnom termíne, a zároveň si nárokujem náhradu príjmu za 2 mesiace podľa § 69 ods. 4 ZP. Zamestnávateľ mi podpísal prevzatie mojej výpovede, ale mi nevystavil potrebné doklady,
    t.j. započtový list, potvrdenie o príjme, čiže doklady, ktoré potrebujem
    v súvislosti s prihlásením sa na úrad práce do 7 dní. Už je mesiac od po- dania výpovede. Ku ktorému dňu mi dá zamestnávateľ ukončenie PP, dňom podania okamžitého ukončenia PP dľa § 69 ods. 1 pism. b) ZP, alebo po dvoch mesiacoch v prípade vyplatenia 2 mesačnej mzdy dľa § 69 ods.4 ZP.
    Mala by som v prípade vyplatenia 2 mesačnej mzdy dľa § 69 ods.4 ZP ešte
    chodiť na pracovisko, alebo ostať doma dňom podania výpovede ?

    Ďakujem za radu.
    Predpokladám, že boli nastali skutočne všetky okolnosti podľa ZP na okamžité skončenie PP a všetky termíny boli v poriadku. Dúfam, že to doručenie výpovede máš potvrdené napr. podateľňou alebo niekým kompetentným. Zameriam sa len na samotný akt ukončenia PP.

    Zamestnanec môže v takomto prípade ukončiť PP okamžite. Účinok okamžitégho skončenia nastane dňom doručenia výpovede zamestnávateľovi. Ak si teda doručila výpoveď 5. 5. 2006, k tomuto dňu Ti končí PP.

    Podľa § 75 ods. 2 je zamestnávateľ vystaviť potvrdenie o zamestnaní a prac. posudok pri skončení PP. Ak Tvoj PP skončil 5.5.2006, tak v tento deň Ti mali vystaviť aj potvrdenie o zamestnaní. Zákonník nohovorí o žiadnom inom termíne ani dohode (že by Ti ho vydali do týždňa). Je to ich povinnosť vystaviť v ten deň. Nárok na náhradu mzdy za 2 msiace tiež nemá na toto ustanovenie žiadny vplyv.

    Ako som už uviedol, dňom doručenia okamžitého skončenia PP sa PP končí a nemáš viac povinnosť chodiť na pracovisko. Tie 2 mesiace nie sú výpovedná doba, ale náhrada mzdy za 2 mesiace, ktorý by si mala dostať v deň skončenia PP, ak sa nedohodnete inak (§ 129 ods. 3).

    V hore uvedenom prípade (ukončenia napr. 5.5.2006) by si mala nárok na mzdu za 1. - 5. 5. plus náhradu mzdy za 2 mesiace (akoby dvojmesačné odstupné, ale nechcem používať pojem odstupné, lebo to je upravené v inom paragrafe).

    Keby si musela chodiť pri okamžitom skončení PP do práce, tak by to okamžité skončenie nemalo zmysel, lebo by malo rovanké podmienky ako obyčajná výpoveď daná zamestnancom.

    anagol je offline (nepripojený) anagol

    anagol
    Ďakujem za radu.
    Nie je mi ešte jasné, ako bude postupovať úrad práce bez zápočtového listu. Zaeviduje ma ako uchádzača o zamestnanie od podania výpovede do 7 dní, alebo od odovzdania zápočtového listu ?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Ak bude zamestnávateľ naďalej strečkovať, oznám to na Inšpektoriát práce.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    benka Pozri príspevok
    Ak bude zamestnávateľ naďalej strečkovať, oznám to na Inšpektoriát práce.
    Kam na Inšpektorát práce?
    Asi nám totiž iné nezostáva..........zamestnávateľ má sídlo v BA
    ďakujem

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    KEJKA;701***
    Kam na Inšpektorát práce?
    Asi nám totiž iné nezostáva..........zamestnávateľ má sídlo v BA
    ďakujem

    IP Bratislava
    Za kasárňou 1, 832 64 Bratislava
    e-mail: ip.bratislava

    (Všetky e-mailové adresy pokračujú príponou @ba.ip.gov.sk)

    http://www.safework.gov.sk/
    Naposledy upravil JankaO : 06.04.08 at 19:12

    Výpoveď - § 69 ods.1 pism. b) ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.