Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
bgsmartina bgsmartina

bgsmartina je offline (nepripojený) bgsmartina

Prosím o pomoc: konateľ spoločnosti s.r.o. bol od 1.1.2005 do 31.08.2005 ako SZČO v januári 2005 mu bola doplatená odmena konateľa za rok 2004. Otázka, vstupuje to do RZ ZP ? Od 1.9.2005 do 30.11.2005 bol dobrovoľne nezamestnaný, platil si poistné 575,- Sk, od 1.12.2005 bol prihlásený ako zamestnanec a bola mu vyplatená odmena konateľa 1.300 000,-Sk v januári 2006 za december 2005. Toto mi vstupuje do RZ ZP.Otázka ešte je či beriem maximálny vymeriavací základ 4x43.095,- alebo 517.140,- SK
Ďakujem bgsmartina
0 0
minehaha minehaha

minehaha je offline (nepripojený) minehaha

Prosím o pomoc: konateľ spoločnosti s.r.o. bol od 1.1.2005 do 31.08.2005 ako SZČO v januári 2005 mu bola doplatená odmena konateľa za rok 2004. Otázka, vstupuje to do RZ ZP ? Od 1.9.2005 do 30.11.2005 bol dobrovoľne nezamestnaný, platil si poistné 575,- Sk, od 1.12.2005 bol prihlásený ako zamestnanec a bola mu vyplatená odmena konateľa 1.300 000,-Sk v januári 2006 za december 2005. Toto mi vstupuje do RZ ZP.Otázka ešte je či beriem maximálny vymeriavací základ 4x43.095,- alebo 517.140,- SK
Ďakujem bgsmartina[/quote]
Odmena konateľa za rok 2004 nevstupuje do RZ ZP.
Ďalej vystavíš im "Doklad o výške príjmu...", kde sa uvedie zmestnaný od 1.12.2005. Mimochodom nemal sa prihlásiť ako zamestnanec od 1.9.2005?
Maximálny vymeriavací základ je podľa mňa 517.140,-- Sk.


0 0
zuili zuili

zuili je offline (nepripojený) zuili

Chcela by som sa poradit, ci zamestnankyna je povinna podat RZZP ak bola od 1.1.2005 do 20.4.2005 PN a hned z PN presla na matersku dovolenku a ku koncu roka bola na materskej dovolenke. Jej prijem spolu s PN nepresiahol v ziadnom mesiaci 43095SK.
0 0
Emrem Emrem

Emrem je offline (nepripojený) Emrem

Dobrý deň, dozvedela som sa o porade a rada by som Vás poprosila o pomoc. Prevzala som prácu po kolegyni a neviem ako ďalej s niektorými vecami. Mám tu dvoch dohodárov, ktorý mali príjem 9 -12 nad 13000,--, viem, že budú podávať rzzp typ C. Jeden z nich ma už poprosil, aby som mu tlačivo vypísala. Mal príjem 20152,-- Sk, vypočítala som mu nedoplatok 2822,--Sk. Teraz neviem, či si on uhrádza len 4% a podnik 10%, a ako to vlastne prebieha? Určite to tu niekde už je písané, len sa ešte neviem tak orientovať. Ten druhý dohodár mal príjem 21000,--, poslala som mu upozornenie, že je povinný podaľ zúčtovanie, ale vôbec sa neohlásil, čo s tým ďalej? Ďakujem Vám vopred všetkým veľmi pekne
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

zuili
Chcela by som sa poradit, ci zamestnankyna je povinna podat RZZP ak bola od 1.1.2005 do 20.4.2005 PN a hned z PN presla na matersku dovolenku a ku koncu roka bola na materskej dovolenke. Jej prijem spolu s PN nepresiahol v ziadnom mesiaci 43095SK.
Pokiaľ nemala žiadne iné príjmy a v zamestnaní neprekročila v žiadnom mesiaci príjem 43.095 tak nemusí robiť RZZP
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Emrem
Dobrý deň, dozvedela som sa o porade a rada by som Vás poprosila o pomoc. Prevzala som prácu po kolegyni a neviem ako ďalej s niektorými vecami. Mám tu dvoch dohodárov, ktorý mali príjem 9 -12 nad 13000,--, viem, že budú podávať rzzp typ C. Jeden z nich ma už poprosil, aby som mu tlačivo vypísala. Mal príjem 20152,-- Sk, vypočítala som mu nedoplatok 2822,--Sk. Teraz neviem, či si on uhrádza len 4% a podnik 10%, a ako to vlastne prebieha? Určite to tu niekde už je písané, len sa ešte neviem tak orientovať. Ten druhý dohodár mal príjem 21000,--, poslala som mu upozornenie, že je povinný podaľ zúčtovanie, ale vôbec sa neohlásil, čo s tým ďalej? Ďakujem Vám vopred všetkým veľmi pekne
Predpokladám,že ten dohodár bol poistenec štátu ktorý prekročil stanovený limit s príjmom. Takýto dohodár si je povinný vykonať zúčtovanie sám a musí doplatiť celých 14%. Zamestnávateľ nič nedopláca.

Čo sa týka toho druhého dohodára. Ty nemáš povinnosť niekoho upozorňovať že si má urobiť zúčtovanie. Je to len tvoja dobrá vôľa. Pokiaľ ťa nepožiadal do 7.5.2006 o vystavenie potvrdenia a nevykoná zúčtovanie napriek tomu,že má túto povinnosť tak je zodpovedný on sám. Ty ako zamestnávateľ s tým nič nemáš.

A skús si preštudovať tu na Porade sekciu Poradablog kde je kopec poučení a informácií ohľadom RZZP. Prípadne cez okienko vyhľadávanie si nájdeš tiž kopec praktických odpovedí na svoje otázky
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ako to bude so mnou?
01.01.2005 - 15.01.2005 - zamestnanec u jedného zamestnávateľa
17.01.2005 - 07.03.2005 - nezamestnaný
08.03.2005 - 31.12.2005 - zamestnanec u druhého zamestnávateľa
12.07.2005 - 31.12.2005 - aj SZČO
Ako budem postupovať???

Vyplňujem tlačivo typu S plus SA, SB. Čo bude v mojom prípade v liste SB v II.oddieli keď moje príjmy zo živnosti boli 30140.- a neplatil som žiadne odvody na zdravotné poistenie. (Kedy sa vypĺňa X tlačivo? Týka sa to aj mňa, kedže som mal príjmy nižšie ako 78000.-)
Ďakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

certik
Ako to bude so mnou?
01.01.2005 - 15.01.2005 - zamestnanec u jedného zamestnávateľa
17.01.2005 - 07.03.2005 - nezamestnaný
08.03.2005 - 31.12.2005 - zamestnanec u druhého zamestnávateľa
12.07.2005 - 31.12.2005 - aj SZČO
Ako budem postupovať???

Vyplňujem tlačivo typu S plus SA, SB. Čo bude v mojom prípade v liste SB v II.oddieli keď moje príjmy zo živnosti boli 30140.- a neplatil som žiadne odvody na zdravotné poistenie. (Kedy sa vypĺňa X tlačivo? Týka sa to aj mňa, kedže som mal príjmy nižšie ako 78000.-)
Ďakujem
Ak sú skutočne príjmy nižšie ako 78000 v celkovom súčte zo zamestnaní + rozdiel príjmov a výdavkov SZČo, tak vypĺňaš v Tvojom prípade tlačivo X + prílohy XB (príjmy SZČO) a 2x príloha XA (2 zamestnania).
0 0
Dank Dank

Dank je offline (nepripojený) Dank

Prepacte poraďáci. Možno podobný prípad bol už uvedený, ale pravdupovediac nemám už asi trpezlivost na tuto tému študovat. Jeden známy bol v r.2005 :
od 1-7. zamestnaný,
od 8.-11. nezamestnaný, vedený na UP
od 12.- zamestnaný v inej firme.
Okrem toho 1.-2. mesiac bol popri zamestnaní SZČO, ale bez príjmu./ku koncu februára živnosť zrušil/ Ake tlačivo by ste prosím Vás poradili? Velmi pekne ďakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Dank
Prepacte poraďáci. Možno podobný prípad bol už uvedený, ale pravdupovediac nemám už asi trpezlivost na tuto tému študovat. Jeden známy bol v r.2005 :
od 1-7. zamestnaný,
od 8.-11. nezamestnaný, vedený na UP
od 12.- zamestnaný v inej firme.
Okrem toho 1.-2. mesiac bol popri zamestnaní SZČO, ale bez príjmu./ku koncu februára živnosť zrušil/ Ake tlačivo by ste prosím Vás poradili? Velmi pekne ďakujem
Predpokladám,že počas roka mal úhrn príjmov viac ako 78.000 takže vyplňa tlačivo S s prílohami SA zamestnanie a SB živnosť s nulovým príjmom
0 0
Dank Dank

Dank je offline (nepripojený) Dank

Vyzera to ze prijem ma do 78000Sk
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Dank
Vyzera to ze prijem ma do 78000Sk
Tak v tom prípade tlačivo X s prílohami XA zamestnanie a XB živnosť
0 0
andyna2 andyna2

andyna2 je offline (nepripojený) andyna2

Prosim o radu:

Bola som cely rok zamestnana, mala som aj zivnost, ale tu som k 30.6.05 pozastavila, a este k tomu mam licenciu sprostredkovatela II.piliera. Ak som spravne pochopila, mam vyplnat S,SA,SB.
V decembri som bola 5 dni PN - t.j. zamestnavatel to nahlasil do ZP a za tych 5 dni platil za mna odvody stat.
Neviem ako vyplnit tlacivo SB: Ci mam dat do B21 a B23 do decembra 5 dni PN (ked som na PN, nepovazujem sa za zamestnanca???). Alebo tam maju byt same nuly?

Este k prijmom zo SZCO - mam prat prijmy ocistene o vydavky ( v dan. priznani som si uplatnovala 25% pausal.vydavky). Takze beriem iba zaklad dane z dan. priznania?

Dik vopred za odpoved.
Andy
0 0
Dank Dank

Dank je offline (nepripojený) Dank

Veľmi pekne ďakujem.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

andyna2
Prosim o radu:

Bola som cely rok zamestnana, mala som aj zivnost, ale tu som k 30.6.05 pozastavila, a este k tomu mam licenciu sprostredkovatela II.piliera. Ak som spravne pochopila, mam vyplnat S,SA,SB.
V decembri som bola 5 dni PN - t.j. zamestnavatel to nahlasil do ZP a za tych 5 dni platil za mna odvody stat.
Neviem ako vyplnit tlacivo SB: Ci mam dat do B21 a B23 do decembra 5 dni PN (ked som na PN, nepovazujem sa za zamestnanca???). Alebo tam maju byt same nuly?

Este k prijmom zo SZCO - mam prat prijmy ocistene o vydavky ( v dan. priznani som si uplatnovala 25% pausal.vydavky). Takze beriem iba zaklad dane z dan. priznania?

Dik vopred za odpoved.
Andy
Predpokladám že na PN si bola ako zamestnanec a nie ako živnostník

Za SZČO berieš príjmy - celé výdavky + výdavky na zdravotné
0 0
andyna2 andyna2

andyna2 je offline (nepripojený) andyna2

katkaj
Predpokladám že na PN si bola ako zamestnanec a nie ako živnostník

Za SZČO berieš príjmy - celé výdavky + výdavky na zdravotné
Katkaj - na PN som bola ako zamestnanec - mam teda do B21 alebo B23 dat tych 5 dni PN? Alebo sa povazujem aj pocas tych 5 dni za zamestnanca?
Inak, neplatila som ziadne preddavky.

Dik.
Andy
0 0
Emrem Emrem

Emrem je offline (nepripojený) Emrem

Katkaj, veľmi pekne ďakujem za odpoveď, dnes som sa na tých dohodárov pýtala v dvoch firmách, kde mám tak trošku známe a oni mi obidve tvrdili, že mám odviesť 10% aj keď si rzzp dotyční nepodajú, jedná sa o dôchodcov, dokonca jedna mi tvrdila, že na školení im povedali, že máme odviesť celých 14% a potom tie 4% od nich vymáhať, tak potom neviem, ale ešte som prišla na jedného pracovníka, ktorý u nás pracoval na dohodu v 9 a 10 mesiaci mal príjem úhrnom 22000,-- a od 1.11.2005 ho prijali na zmluvu, predpokladám , že musí robiť rzzp asi S ešte neviem, ale tiež si bude sám odvádzať za 9 a 10 mesiac 14%? prosím ešte o túto pomoc
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Emrem
Katkaj, veľmi pekne ďakujem za odpoveď, dnes som sa na tých dohodárov pýtala v dvoch firmách, kde mám tak trošku známe a oni mi obidve tvrdili, že mám odviesť 10% aj keď si rzzp dotyční nepodajú, jedná sa o dôchodcov, dokonca jedna mi tvrdila, že na školení im povedali, že máme odviesť celých 14% a potom tie 4% od nich vymáhať, tak potom neviem, ale ešte som prišla na jedného pracovníka, ktorý u nás pracoval na dohodu v 9 a 10 mesiaci mal príjem úhrnom 22000,-- a od 1.11.2005 ho prijali na zmluvu, predpokladám , že musí robiť rzzp asi S ešte neviem, ale tiež si bude sám odvádzať za 9 a 10 mesiac 14%? prosím ešte o túto pomoc
Dôchodca,ktorý v mesiacoch 9-12 zarobil" iba" na dohodu t.z.,že v tom čase nebol zároveň zamestnancom viac ako 13000.-Sk musí si robiť RZZP sám. Použije tlačivo "C" sadzba 14%,za predpokladu,že nie je osobou so zdrav.postihnutím./vtedy by bola sadzba 7 %/.
Predpokladám,že počas roka nebol zamestnancom ani SZČO.
0 0
Majaja Majaja

Majaja je offline (nepripojený) Majaja

katkaj
1. Sprostredkovanie poistenia spadá pod par.6 a je posudzované ako príjem zo živnosti. Preto je potrebné robiť RZZP na tlačive S ako si sama napísala.

2.Ročné zúčtovanie sa robí za celý rok 2005 takže sa posudzujú všetky príjmy za rok 2005.
Ďak.,
ja som sa v tom 2-om pripade chcela uistiť ohľadom obdobia na liste C, kedže ide o starobnú dôchodkyňu, ktorá v skutočnosti pracovala len
v mesiaci 10/05 Ď.
0 0
Majaja Majaja

Majaja je offline (nepripojený) Majaja

katkaj
Tak v tom prípade tlačivo X s prílohami XA zamestnanie a XB živnosť
pôvodny prispevok 192 - tlačivo XA ale má byť 2x ked mal 2 zamestnávateľov (do 07/05 a v 12/05) podľa mňa - o,k,?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať