Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte, mám SZČO, ktorá bola PN od 12/2004 do 01/2005. Za január zaplatila pomernú časť poistného, ktorú jej vypočítala zdravotná poisťovňa. Teraz pri ročnom mi vychádza, že si musí doplatiť tú zvyšnú časť. Má to tak byť?
0 0
petra_m petra_m

petra_m je offline (nepripojený) petra_m

petra_m
Moj prispevok sa nachadzal v inej sekcii, ale dovolila som si ho zaradit aj sem, nakolko ma zaujima vas nazor. Citujem debatu:

Som trocha zmatena, konkretne z clenov statutarnych organov a.s. Rozumiem, ze s ucinnostou od 1.9. su taketo osoby zaradene medzi zamestnancov a v pripade, ze za vykon tejto funkcie dostavaju odmenu povazovanu za prijem podla paragrafu 5 zakona o dani z prijmov, je povinnostou takehoto zamestnavatela clena prihlasit a platit poistne 10+4%. Ako boli posudzovani clenovia statutarnych organov pred ucinnostou novely? Vztahoval sa na nich paragraf 11 ods. 2 stareho znenia zakona (ani zamestnanec ani SZCO)? Musia podat RZZP? Ako sa pozeram na tuto funkciu za obdobie do 31.8.?

Odpoved:
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=alt2 style="BORDER-RIGHT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-BOTTOM: 1px inset">Pôvodca textu príspevku: milanr
Do 31.08. neboli považovaní za zamestnancov a preto ani neodvádzali predddavky na ZP, z tohto dôvodu je ich príjem do 31.08. pre účely RZ ZP bezpredmetný. Zaujíma Ťa iba ich príjem od 09-12/2005. Čo sa týka toho, či musia podať RZ ZP, závisí to aj od ostatných okolností. Boli iba ZC alebo aj súčasne SZČO, aké mali mesačné VZ ? Bližšie špecifikuj.

</TD></TR></TBODY></TABLE>

Dakujem za odpoved.

Mne v podstate islo len o to, ci sa nahodou v obdobi do 31.8. nepovazovali za osoby podla paragrafu 11 ods. 2 predchadzajuceho znenia (ani zamestnanec ani SZCO) a mali platit preddavky na ZP vo vyske 14%, ak ich prijem prekrocil uhrn minimalnych miezd. Napr. ak mali mesacne za tuto funkciu povedzme 10,000 Sk. Je teda tento prijem bezpredmetny?

Naviac, predpokladajme, ze ide o cudzinca, obcana EU, ktory ma formular E101. Rozumiem, ze od septembra sa v tomto pripade na prijem neprhliada, lebo ako zamestnanec uz plati poistne v inom clenskom state EU, vsak? Moze uplatnit E101 aj pre obdobie do augusta, ak bol na Slovensko vyslany, ostal plateny zahranicnym zamestnavatelom, ktory platil preddavky na ZP v domovskom state a v SR bol v pozicii clena statutarneho organu a.s.?

Asi trocha iny pohlad na ZP, ale budem rada, ak mi niekto poradi.
Poradaci, viete mi prosim niekto poradit?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Najka
Ahojte, mám SZČO, ktorá bola PN od 12/2004 do 01/2005. Za január zaplatila pomernú časť poistného, ktorú jej vypočítala zdravotná poisťovňa. Teraz pri ročnom mi vychádza, že si musí doplatiť tú zvyšnú časť. Má to tak byť?
Áno. SZČO neplatí preddavky na ZP počas PN až od 1.9.2005.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

andyna2
Katkaj - na PN som bola ako zamestnanec - mam teda do B21 alebo B23 dat tych 5 dni PN? Alebo sa povazujem aj pocas tych 5 dni za zamestnanca?
Inak, neplatila som ziadne preddavky.

Dik.
Andy
Na riadkoch B21,22,23 dáš nuly kedže si bola celý rok aj zamestnancom

To že si neplatila žiadne preddavky nie je až tak dôležité, pri zúčtovaní si vyrátaš prípadný nedoplatok a do 30.9. ho doplatíš
0 0
jarmila4 jarmila4

jarmila4 je offline (nepripojený) jarmila4

Potrebujem poradit co mam zapocitat do preddavkov ved v r 2005 som platila do 30.6. preddavky z DP r. 2003 a od 1.7. z DP r 2004, ktore mam platit az do 30.6. 2006 alebo to mam popletene?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
jarmila4
ospravedlnujem sa, asi som to s tym dotazom zvrzala a som vliezla tam kde som nemala. (myslim tym pridanie temy) Lutujem

započítaš sumu, ktorú si zaplatila v roku 2005 a to za december 04 v januári 2005, za január 2005 vo februári 2005 atď a dáš tam aj sumu, ktorú si zaplatil v decembri 2005 za november. to dáš do r. 26- december 2005 čo si zaplatila v januári 2006 to tam nedáš
a do r. 28 zrátaš čo máš zaplatené za rok 2005, teda tam nedáš december 2004, ale december 2005 čo si zaplatila v januári 2006. keď to účtuješ v JU alebo PU.
dúfam som to nepoplietla a napísala zrozumiteľne.
keby náhodou nie, tak ma určite niekto opraví!!!!
0 0
7Ingrid7 7Ingrid7

7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

Monika1
Nad uvedenou otázkou som sa zamýšľala už aj ja a logicky mi to vychádza tak, že nedoplatok u zamestnávateľa bude v roku 2006 daňovo uznateľný náklad a u zamestnanca to bude položka, ktorá zníži základ dane z príjmov.
---------------------------------------------------------------------
Existuje k tomuto už nejaký metodický pokyn?
0 0
RENATAW RENATAW

RENATAW je offline (nepripojený) RENATAW

Prosím o radu, aké tlačivo vyplniť:

Pr. starobný dôchodca

01-07/2006 - zopár mesiacov na pracovnú zmluvu /musí mi doniesť doklad/
08/2006 - dohoda 11.900,-
09/2006 - dohoda 15.100,-
10-12/2006 - pracovný pomer na zmluvu 36.700,-

ďakujem
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Je zamestnanec, ktorému vyšiel preplatok na ZP povinný podať RZ ? Preplatok je vo výške približne 5 - 30 Sk, jeho príjem nepresiahol 43095 ani v jednom mesiaci.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

fipina
Je zamestnanec, ktorému vyšiel preplatok na ZP povinný podať RZ ? Preplatok je vo výške približne 5 - 30 Sk, jeho príjem nepresiahol 43095 ani v jednom mesiaci.
Nezáleží či by mu vyšiel preplatok alebo nedopaltok. Ak nemal kolísavé príjmy (ani v jednom mesiaci nad 43095) tak nemusí robiť RZ. Preplatky a nedoplatky do 100,-Sk sa aj tak nevyrovnávajú, takže by mu nič nevrátili.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Pre fipinu
Aj ja, za bodík
0 0
ivemar ivemar

ivemar je offline (nepripojený) ivemar

Akym sposobom sa budu vyrovnavat preplatky a nedoplatky ZP v pripade zamestnancov, za ktorych robil zuctovanie zamestnavatel ? Predpokladam, ze to musi ist mimo mesacneho poistneho, mimo mesacnych vykazov a priloh . Cize nedoplatky by mali ist nejakou specialnou zrazkou na ucet, ktory urci poistovna aj s nejakou specifikaciou za koho sa nedoplatok doplaca ? Preplatky bude zasielat poistovna zamestnavatelovi a on vlastne o ne navysi cistu mzdu zamestnanca ? Na ake polozky v pripade rozpoctovych organizacii sa bude preplatok\nedoplatok uctovavat - spolu s mesacnymi preddavkami ?
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

ivemar
Akym sposobom sa budu vyrovnavat preplatky a nedoplatky ZP v pripade zamestnancov, za ktorych robil zuctovanie zamestnavatel ? Predpokladam, ze to musi ist mimo mesacneho poistneho, mimo mesacnych vykazov a priloh . Cize nedoplatky by mali ist nejakou specialnou zrazkou na ucet, ktory urci poistovna aj s nejakou specifikaciou za koho sa nedoplatok doplaca ? Preplatky bude zasielat poistovna zamestnavatelovi a on vlastne o ne navysi cistu mzdu zamestnanca ? Na ake polozky v pripade rozpoctovych organizacii sa bude preplatok\nedoplatok uctovavat - spolu s mesacnymi preddavkami ?
Vyrovnáš to z vlastných zdrojov ako firma a potom si to vyrovnáš medzi firmou a zamestnancom.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Brat je SZČO od 10/05, v roku 2005 nemal príjem ani výdavky. Viem, že musí podať RZZP. Ako ho má vypísať - má ho nechať celé čisté a podpísať?
od 01/05 do 09/05 bol dobrovoľne nezamestnaný bez príjmu, platil si ZP sám.
Naposledy upravil fipina : 24.05.06 at 11:24
0 0
jarmila4 jarmila4

jarmila4 je offline (nepripojený) jarmila4

o akom type tlačiv prosim Ta ide v S neviem najst prislusne riadky
0 0
OFFICE OFFICE

OFFICE je offline (nepripojený) OFFICE

Zamestnanec s trvalým pobytom v SR mal príjem aj podľa autorského zákona z cudziny. Boli to autorské honoráre ale v cudzine nezdanené alebo zdanené iným spôsobom ako u nás (podľa platného zákona v ČR alebo MR). V daňovom prizaní boli uplatené výdavky vo výške 25 %. Má podať RZ?
0 0
jofo jofo

jofo je offline (nepripojený) jofo

Prosím o pomoc - nikde som takýto príklad nenašiel. Zamestnanec bol v januári 2005 v evidencii úradu práce, vo februári bol vedený ako dobrovoľne nezamestnaná osoba - poistné platil štát. Od marca do decembra mal iba jedného zamestnávateľa, pričom jeho príjem presiahol stanovenú hranicu pre povinnosť podať ročné zúčtovanie. Kto je povinný podať ročné zúčtovanie - zamestnávateľ alebo zamestnanec ? Ak zamestnanec, tak na akom tlačive ?
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

jofo
Prosím o pomoc - nikde som takýto príklad nenašiel. Zamestnanec bol v januári 2005 v evidencii úradu práce, vo februári bol vedený ako dobrovoľne nezamestnaná osoba - poistné platil štát. Od marca do decembra mal iba jedného zamestnávateľa, pričom jeho príjem presiahol stanovenú hranicu pre povinnosť podať ročné zúčtovanie. Kto je povinný podať ročné zúčtovanie - zamestnávateľ alebo zamestnanec ? Ak zamestnanec, tak na akom tlačive ?
Neuvádzaš, či robil na zmluvu alebo na dohodu o vykonaní práce. Ak robil na zmluvu a aspoň v jednom mesiaci presiahol vymer. základ 43095,-, mal by požiadať za-teľa o RZ. Ak robil na dohodu a jeho príjem za 09/05 - 12/05 presiahol 13000,-, musí si RZ urobiť sám na tlačive "C"
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Chcela by som sa opýtať (utvrdiť si) nasledovné: (nenašla som takého otázky na predošlých stranách, možno je to každému jasné )

1. SZČO zmenil od 1.1.2006 zdravotnú poisťovňu - ročné zúčtovanie poistného podáva v prechádzajúcej poisťovni?

2. zamestnanci, ktorí nastúpili do firmy začiatkom roka 2006 sa so žiadosťou o RZ majú obrátiť na predchádzajúceho zamestnávateľa?

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
jofo jofo

jofo je offline (nepripojený) jofo

Pracovná zmluva, ale ak má robiť zúčtovanie zamestnávateľ, problém je v tom, aké potvrdenia doložiť k zúčtovaniu za január a február - na úrade práce a v poisťovni žiadne nevydávajú a o ničom nevedia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať