Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Prosim poradte mi.
Mamicka na MD v r. 2005 poberala rodicovsky prispevok po cely rok ( na MD isla zo zamestnania), od 1.5.2005 zalozila zivnost a za maj, jun, jul si zaplatila do ZP povinne odvody (3x910,-), po zmene zakona si odvody prestala platit a platitelom je stat. Ake tlaciva si potrebuje vypisat?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

alušik
Evka, ja by som sa s tým, až tak netrápila... Oni Ti môžu skontrolovať VZ a ten máš stanovený správne. Keby si aj sumu mala zaúčtovanú do UCT v plnej výške 12482, rovnako dostaneš ten istý vymeriavací základ. Podľa mňa Ti tam nemôžu výjsť nižšie preddavky.
Alenka, vznikajú rozdiely, inak by som sa s tým toľko nezaoberala.
p.26 = 10920 10920

p.27 = 218839 218839

p.28 = 9030 10482
p.29 = 106481 108094
p.55 = 14908 15134
p.56 = 3988 4214
p.58 = 3988 4214
p.62 = 8874 9008
p.64 = 1243 1262
p.65 = 1243 1262
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Marína
Alenka, vznikajú rozdiely, inak by som sa s tým toľko nezaoberala.
p.26 = 10920 10920

p.27 = 218839 218839

p.28 = 9030 10482
p.29 = 106481 108094
p.55 = 14908 15134
p.56 = 3988 4214
p.58 = 3988 4214
p.62 = 8874 9008
p.64 = 1243 1262
p.65 = 1243 1262
Evka, nevznikajú. Keby si tú sumu 10482 mala zaúčtovanú, tak p.27 nemôže byť rovnaká suma, ako keď je tam zaúčtované len 9030.
Ak treba rozpíšem podrobnejšie.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

nika.sum
Prosim poradte mi.
Mamicka na MD v r. 2005 poberala rodicovsky prispevok po cely rok ( na MD isla zo zamestnania), od 1.5.2005 zalozila zivnost a za maj, jun, jul si zaplatila do ZP povinne odvody (3x910,-), po zmene zakona si odvody prestala platit a platitelom je stat. Ake tlaciva si potrebuje vypisat?
Použiješ tlačivo typ_B(SZČO).
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

alušik
Evka, nevznikajú. Keby si tú sumu 10482 mala zaúčtovanú, tak p.27 nemôže byť rovnaká suma, ako keď je tam zaúčtované len 9030.
Ak treba rozpíšem podrobnejšie.
Ale si ma nachytala. Máš svätú pravdu. Nemusíš rozpisovať. Máš u mňa pekný, maľovaný.
Naposledy upravil Marína : 30.05.06 at 07:57
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

nika.sum
Prosim poradte mi.
Mamicka na MD v r. 2005 poberala rodicovsky prispevok po cely rok ( na MD isla zo zamestnania), od 1.5.2005 zalozila zivnost a za maj, jun, jul si zaplatila do ZP povinne odvody (3x910,-), po zmene zakona si odvody prestala platit a platitelom je stat. Ake tlaciva si potrebuje vypisat?
Keďźe bola aj zamestnancom, aj keď zrejme s nulovým príjmom, musí použiť S alebo X s listami A a B.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

somij
Keďźe bola aj zamestnancom, aj keď zrejme s nulovým príjmom, musí použiť S alebo X s listami A a B.
Aj keď bola celý rok na RD?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Áno, aj keď bola na RD stále bola zamestnancom. Keby nebola SZČO nemusí robiť RZ. Ale keďže bola SZČO musí robiť RZ a robí ho aj za zamestnanie.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

No, prikláňam sa k Janke-somij. Len zo zadania otázky nie je jasné, či bola naďalej zamestnancom alebo nie. To, že išla na MD zo zamestnania ešte neznamená, že neukončila pracovný pomer... Ale skôr myslím, že zostala zamestnancom. Keby nie, tak platí odpoveď Evky-Maríny.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Prosím Vás o radu, snažila som sa nájsť tu na porade odpoveď na moju otázku ohľadom podania ročného zúčtovania poistného za predsedu SVB (alebo viac menej v jeho mene).
Predseda SVB je samoplatiteľ (dobrovoľne nezamestnaná osoba). V roku 2005 poberal len odmenu za správu vo výške 5.440,- Sk mesačne. Žiadny iný príjem nemá (t.j. žiaden dôchodok, prípadne príspevky zo štátu) len túto odmenu. V septembri až decembri 2005 dosiahol tento príjem viac ako 13.000,- Sk t.j. musí si podať ročné zúčtovanie. Neviem sa zorientovať v tlačivách, vychádza mi, že musí vyplniť tlačivo C? Potrebuje od SVB nejaký doklad o tom, že dostával v tomto období odmeny? Prosím Vás o radu, ja som z tých tlačív zúfalá a nevieme, kam sa má zaradiť.
Ďakujem vopred.
GabiZ
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

GabiZ
Prosím Vás o radu, snažila som sa nájsť tu na porade odpoveď na moju otázku ohľadom podania ročného zúčtovania poistného za predsedu SVB (alebo viac menej v jeho mene).
Predseda SVB je samoplatiteľ (dobrovoľne nezamestnaná osoba). V roku 2005 poberal len odmenu za správu vo výške 5.440,- Sk mesačne. Žiadny iný príjem nemá (t.j. žiaden dôchodok, prípadne príspevky zo štátu) len túto odmenu. V septembri až decembri 2005 dosiahol tento príjem viac ako 13.000,- Sk t.j. musí si podať ročné zúčtovanie. Neviem sa zorientovať v tlačivách, vychádza mi, že musí vyplniť tlačivo C? Potrebuje od SVB nejaký doklad o tom, že dostával v tomto období odmeny? Prosím Vás o radu, ja som z tých tlačív zúfalá a nevieme, kam sa má zaradiť.
Ďakujem vopred.
GabiZ
Ako samoplatiteľ s príjmami vyššími ako 13000 Sk v období od 9-12/2005 podá RZP na tlačive typu C. Doklad o výške príjmu a preddavkoch spoločenstvo nevystavuje - nejde o zamestnanca spoločenstva. Snáď môj názor niekto potvrdí.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

alušik
Ako samoplatiteľ s príjmami vyššími ako 13000 Sk v období od 9-12/2005 podá RZP na tlačive typu C. Doklad o výške príjmu a preddavkoch spoločenstvo nevystavuje - nejde o zamestnanca spoločenstva. Snáď môj názor niekto potvrdí.
Tak som to správne pochopila, aspoň raz som sa strafila. Ďakujem za potvrdenie mojich úvah.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

K prispevku 282: dakujem vsetkym za odpoved. Na MD isla zo zamestnania a pracovny pomer ukonceny nebol. Prave pre toto som mala problem ake tlacivo. Je bez znizenej sadzby. Takze tlacivo S +SA+SB. Este raz dakujem za odpoved.
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

Prečítala som už veľa príspevkov k tejto téme,aj v novinách aj tuto na porade,ale stále si nie som istá,či si mám robiť ročné zúčtovanie, keď som v roku 2005 bola do 04.09. na rodičovskej dovolenke a od 05.09.2005 som nastúpila späť do zamestnania. Počas rodičovskej som nemala žiadne iné príjmy a v zamestnaní príjmy nepresiahli 43095. Ak treba robiť RZZP,tak na ktorom tlačive?
Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Dana K.
Prečítala som už veľa príspevkov k tejto téme,aj v novinách aj tuto na porade,ale stále si nie som istá,či si mám robiť ročné zúčtovanie, keď som v roku 2005 bola do 04.09. na rodičovskej dovolenke a od 05.09.2005 som nastúpila späť do zamestnania. Počas rodičovskej som nemala žiadne iné príjmy a v zamestnaní príjmy nepresiahli 43095. Ak treba robiť RZZP,tak na ktorom tlačive?
Ďakujem
Nie, netreba robiť RZ ak si nemala nejaké iné príjmy (napr. SZČO).
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

jankasm
Nie, netreba robiť RZ ak si nemala nejaké iné príjmy (napr. SZČO).
Nie, iné príjmy som nemala. Ďakujem veeeeľmi pekne
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Až niekto ešte nevie tak už funguje elektronické vyplňovanie tlačív cez program 602 XML Filler aspoň SZČO Typ B počíta dobre.
Pekný deň...
0 0
roman0506 roman0506

roman0506 je offline (nepripojený) roman0506

K problematike ročného zúčtovania by som chcel prispieť jednou otázkou. SZČO skončila živnost 31.12.2004. Od 1.1.2005 počas celého roka 2005 bol zamestnaný. Vo februári 2005 mu ešte dobehla vyplatená jedna faktúra vo výške 1000000. V daňovom priznaní si to uviedol do príjmu zo živnosti a zaplatil z toho daň. Musí podať ročné zúčtovanie? Ak áno na akom type tlačiva. Budcem rád, keď mi niekto pomôže vyriešiť tento rébus. Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pokiaľ si dobre pamätám, tak keď som skončila živnosť musela som si do príjmu v tom roku dať všetky neuhradené faktúry (t.j. pohľadávky), aj keď som robila JÚ.
0 0
matisova matisova

matisova je offline (nepripojený) matisova

Dobrý deň,
aké tlačivo ročného zúčtovania mám vyplniť pre osobu :
a) vedený na sociálke a potom SZČO
b) materská a SZČO
c) zamestnanec a SZČO
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať