Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

slovex
chcela by som si len overiť: robím RZ tlačivo typ B v oddieli III riadok 26 - úhrn zaplatených preddavkov na poistné - t.z. že sú to preddavky zaplatené od 1.2.2005 do 31.1.2006 - lebo za 1/2005 sa platí v 2/2005 a za 12/2005 v 1/2006?????? a potom riadok 28 výdavky na poistné, o ktoré znižujem základ dane sú v JÚ len tie zaplatené t.z., že aj s platbou 12/2004, ktorá bola zaplatená v 1/2005. Potom majú tieto riadky rozdielnu hodnotu, je to tak OK.?? Začínam byť z tohto RZ pekný magor.... ďakujem
Správne si to vysvetľuješ. Ak si preddavky na ZP platil v termínoch splatnosti tak:
p.26 = za obdobie 1/2005 - 12/2005, t.z. aj platba za december 2005 uhradená v 01/2006.
p.28 = v období 1.1.-31.12.2005, t.z. za 12/2004 + 1-11/2005(platby evidované v UCT v r.2005)
Naposledy upravil Marína : 15.05.06 at 17:47
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

memsahib
Poprosím o radu: aké tlačivo použiť pre ročné zúčtovanie zdravotného poistenia -

1) zamestnanec s minimálnou mzdou a súčasne od marca 2005 začal pracovať ako SZČO, do ZP - odvody len ako zamestnanec, z titulu SZČO neboli odvody do ZP žiadne

2) konateľ s.r.o. a zároveň zamestnanec s minimálnou mzdou, nemal žiadne podiely na zisku - považuje sa konateľ s.r.o. za SZČO?

Ďakujem
1) Tlačivo typ_S, SA, SB. Ak VZ nižší ako 78000, tlačivo typ_X, XA, XB.
2) Konateľ sa považoval za SZČO od 1.1. do 31.8.2005. Ako SZČO mal byť prihlásený k 1.1.2005 a k 31.8.2005 odhlásený v ZP. Tlačivo typ_S, SA, SB. Ak VZ nižší ako 78000, tlačivo typ_X, XA, XB.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ewap
Poprosím o radu, aké tlačivo použiť v tomto prípade: zamestnanec celý rok na polovičný úväzok príjem 6000,-/ mesiac, čiastočný invalid celý rok, od 1.1.05 - 31.8.05 SZČO - konateľ bez príjmu = jedna osoba. ďakujem
Typ X, pretože úrhn VZ za rok 2005 je 6000 x 12 = len 72000, čo je menej ako 78000.

K typu X sa priloží list XA - zamestnanie a list XB - SZČO (konateľ).
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
TMarek
Prosím Vás, pomôžte mi s nasledovným problémom:

Od 1.1.2005 do 31.8.2005 som bol štatutárom a konateľom stavebného
bytového družstva.
Som pre účely zdravotného poistenia za toto obdobie SZČO alebo nie ?
Lebo zákon hovorí, že za SZČO sa v tomto období považuje aj konateľ
spoločnosti s ručením obmedzeným, avšak právna forma organizácie, kde
som bol konateľom je družstvo.
Zistil som, že mzdová účtovníčka bytového družstva za mňa v tomto
období neodvázala preddavky ZP.

Ďakujem všetkým za odpoveď.
Od 1.1.2005 do 31.8.2005 sa považovali za SZČO konatelia s.r.o. Nie konatelia bytového družstva.
0 0
Ratig Ratig

Ratig je offline (nepripojený) Ratig

Dobrovolne nezamestnaná osoba ak predávala kozmetiku zn. Oriflame/ podávala DP/ musí vykonat RZ ?
0 0
Ratig Ratig

Ratig je offline (nepripojený) Ratig

Dochodkyna ak bola zamestnaná podáva RZ na akom type?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ratig
Dochodkyna ak bola zamestnaná podáva RZ na akom type?
Ak pracovala na základe pracovnej zmluvy,považuje sa
za zamestnanca a v prípade ,že jej príjem v zamestnaní
nepresiahol sumu 43095.- v žiadnom mesiaci, RZZP podávať
nemusí.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Melnick
Ak pracovala na základe pracovnej zmluvy,považuje sa
za zamestnanca a v prípade ,že jej príjem v zamestnaní
nepresiahol sumu 43095.- v žiadnom mesiaci, RZZP podávať
nemusí.
Doplním ešte Majku, ak môžem... Ak by v čase od 1.9.-31.12. mala celkový príjem nižší ako 13000 Sk, bolo pre ňu výhodné podať RZP.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ratig
Dobrovolne nezamestnaná osoba ak predávala kozmetiku zn. Oriflame/ podávala DP/ musí vykonat RZ ?
Kam boli v daňovom priznaní zaradené tie príjmy z predaja kozmetiky? Neviem, ale tuším niektoré zástupkyne fungujú na živnosť, iné na dohodu...
0 0
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

ďakujem - nuž a po včarajšku mám ďalšie problémy :
1. Zamestnanec je v PP a od 1.7.2005 nastupuje na predčasný starobný dôchodok aj keď naďalej pokračuje v zamestnaní a má klasickú pracovnú zmluvu. VZ je 13 000,- Sk každý mesiac. Je treba podať ZP? a aké?
2. Od 1.1.2005 do 1.5.2005 dobrovolne nezamestnaný, od 1.5.2005 sa odhlásil zo zdravotného poistenia v SR, bol zamestnaný v zahraničí, kde platil aj zdravotné poistenie, k 1.12.2005 sa vrátil a opäť prihlásil do zdravotnej poisťovne ako samoplatiteľ. Musí podať RZ a aký typ?
ďakujem
0 0
annabirova annabirova

annabirova je offline (nepripojený) annabirova

[quote=Tamia]Dobrý deň,
aktuálna téma: RZZP
Aké tlačivo mám použiť, ak som v mesiacoch 9-12/2005 pracovala na dohodu (Platila som si preddavky v hodnote 575,- Sk.) a presiahla som príjem 13 000,- Sk? Predtým som bola dobrovoľne nezamestnaná.
Výpočet bude vyzerať takto?:
8 000 x 4(september až december) = 32 000,-
14% z 32 000 = 4 480
4 480 - 2 300 (zaplatené preddavky) = 2 180,-
2 180,- Sk odvediem zo ZP ako nedoplatok?
Veľmi pekne vopred ďakujem.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Chcem si overit. ak zamestnanec pracujúci na polovicny uvazok mal za r. prijem nizsi ako 78.000,- musi podat RZ? a podava Typ X + XA? Je to zamestnanec bez zmenej prac.schop.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

nika.sum
Chcem si overit. ak zamestnanec pracujúci na polovicny uvazok mal za r. prijem nizsi ako 78.000,- musi podat RZ? a podava Typ X + XA? Je to zamestnanec bez zmenej prac.schop.
Pokiaľ nebol SZČO, samoplátca a pracoval celý rok tak nevidím dôvod na zúčtovanie. Alebo mal v niektorom mesiaci príjem vyšší ako 43.095?
0 0
MataTO MataTO

MataTO je offline (nepripojený) MataTO

Chcem sa spýtať, aký typ tlačiva použiť:
1, 1/2005 - 4/2005 zamestnaný
5/2005 - 11/2005 evidovaný na UP, sprostredkovateľ SDS ( neplatil do ZP)
12/2005 SZČO

2, 1/2005 - 6/2005 evidovaný UP, sprostredkovatel SDS (neplatil do ZP)
7/2005 SZČO

zaratáva sa príjem s SDS do VZ

ďakujem
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

katkaj
Pokiaľ nebol SZČO, samoplátca a pracoval celý rok tak nevidím dôvod na zúčtovanie. Alebo mal v niektorom mesiaci príjem vyšší ako 43.095?
Ja mam uz v tom chaos. Takze aj ked mal prijem nizsi ako 78.000, nemusi si robit zuctovanie. Len keby bol nejaky cas samoplatca, SZCO alebo mal vyssi prijem. Dakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

nika.sum
Ja mam uz v tom chaos. Takze aj ked mal prijem nizsi ako 78.000, nemusi si robit zuctovanie. Len keby bol nejaky cas samoplatca, SZCO alebo mal vyssi prijem. Dakujem
No predpokladám,že bol zamestnancom celý rok a platili sa preddavky z príjmov.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

katkaj
No predpokladám,že bol zamestnancom celý rok a platili sa preddavky z príjmov.
Ano bol.Dakujem velmi pekne za radu.
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Prosím o radu:
SZČO bol od 1.1.05 - 18.1.05
Od 19.1.05 - 31.12.05 -poberateľ rodič. príspevku
Príjem do 18.1.05 = 0,-Sk
Keďže obnovil činnosť do podania daňového priznania (18.1.06) úhrada pohľadávok a záväzkov za r. 2004 po 18.1.05 sa započítalo do daň. priznania.
ČZD z daň. prizn = 18500,- Sk
Zaplatené poistné za 01/05 = 0,- Sk
-//- za predch. obd = 5900,- Sk
A teraz mi pomôžte niekto, ako spracovať roč. zúčt.
PS: Ak už je niekde uvedený podobný príklad, napíšte mi ho, prosím. Vďaka
0 0
andulka70 andulka70

andulka70 je offline (nepripojený) andulka70

Zdravím, potrebujem radu. Treba zo strany zamestnávateľa urobiť ročné zúčtovanie ZP aj takým zamestnancom, ktorý boli v roku 2005 prijatí na dobu určitú t.j. do 30. 6. 2005 a v septembri 2005 sa s nimi spísala nová zmluva taktiež na dobu určitú? - počas mesiacov júl, august boli evidovaní na úrade práce (platcom ZP počas tohto obdbia bol štát) Ďakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

andulka70
Zdravím, potrebujem radu. Treba zo strany zamestnávateľa urobiť ročné zúčtovanie ZP aj takým zamestnancom, ktorý boli v roku 2005 prijatí na dobu určitú t.j. do 30. 6. 2005 a v septembri 2005 sa s nimi spísala nová zmluva taktiež na dobu určitú? - počas mesiacov júl, august boli evidovaní na úrade práce (platcom ZP počas tohto obdbia bol štát) Ďakujem
Zamestnávateľ robí zúčtovanie len tým zamestnancom ktorí ho o to požiadali do 15.5.2006.

A skús si prečítať príspevky a návody tu na Poradablog. Je tam toho ohľadom zúčtovania neúrekom
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať