Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Verca26
Poraďte mi prosím pri výpočte preddavku na poistné SZČO od 1. júla 2006. Som zamestnanec a zároveň aj SZČO. V liste SB na riadku B 44 mi vyšiel preddavok Sk 2,--. Môžem do riadku B45 napísať nulu? Program mi ponúka Sk 966.
Áno, zapíšeš 0, ak si naďalej aj zamestnancom. 966 by si vypísala, ak by si status zamestnanca v roku 2006 už nemala.
0 0
majkagr majkagr

majkagr je offline (nepripojený) majkagr

alušik
Áno, u dôchodcu berieš len príjem z dohôd vyplatených za obdobie 9-12/2005.
A ked je to aj zamestnanec, aj SZCO a aj dohodar. Aj vtedy, dufam???
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

majkagr
A ked je to aj zamestnanec, aj SZCO a aj dohodar. Aj vtedy, dufam???
Neviem na čo presne sa pýtaš ale ak má príjem z dohody človek ktorý je zároveň zamestnancom alebo SZČO tak na príjem z dohody sa neprihliada
0 0
KatkaBS KatkaBS

KatkaBS je offline (nepripojený) KatkaBS

Dobrý deň.
Chcem sa spýtať. Ak bol zamestnanec od začiatku roka 2005 nezamestnany, u nas sa zamestnal od mája, pričom pracoval na polovicny uvazok (3450), tak nemá zamestnávateľ povinnosť podať zaňho RZZP?

A ešte jeden prípad, keď zamestnanec od začiatku roka pracoval v inej firme, potom nastupil u nas... jeho príjem bol okolo 5000 mesacne(v oboch firmách)... vznika zamestnávateľovi povinnosť urobiť mu RZZP, alebo nie?
Ďakujem mockrát za odpovede...
<!-- / message --><!-- edit note -->
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

KatkaBS
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať. Ak bol zamestnanec od začiatku roka 2005 nezamestnany, u nas sa zamestnal od mája, pričom pracoval na polovicny uvazok (3450), tak nemá zamestnávateľ povinnosť podať zaňho RZZP?
Nemá, a ani sám si RZZP robiť nemusí.

KatkaBS
A ešte jeden prípad, keď zamestnanec od začiatku roka pracoval v inej firme, potom nastupil u nas... jeho príjem bol okolo 5000 mesacne(v oboch firmách)... vznika zamestnávateľovi povinnosť urobiť mu RZZP, alebo nie?
Ďakujem mockrát za odpovede...
<!-- / message --><!-- edit note -->
Detto.
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Ahojte poraďáci. Ja sa len chcem presvedčiť či mám dobré informácie - v tlačive A, oddiel údaje o zamestnávateľovi, číslo platiteľa poistného je IČO zo zadu doplnené dvoma nulami???
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Netka
Ahojte poraďáci. Ja sa len chcem presvedčiť či mám dobré informácie - v tlačive A, oddiel údaje o zamestnávateľovi, číslo platiteľa poistného je IČO zo zadu doplnené dvoma nulami???
Áno, správne.
0 0
eva petraniova eva petraniova

eva petraniova je offline (nepripojený) eva petraniova

mám taky problem, prosím Vás o radu.
Pracovník v roku 2005 bol zamestnancom postupne od 01.01.2005-30.11.2005 v jednej firme a v druhej od 01.12.2005-31.12.2005. Príjem zo zamestnania bol každý mesiac vyšší ako min. mzda ale zároveň nepresiahol ani v jednom mesiaci sumu 43 095,-Sk. Súčasne mal v roku 2005 príjem na základe autorského zákona vo výške 31 500,-Sk /od jan. - do dec./
Zdravotná poistovňa ho od jula zaevidovala ako SZČO.Preddavky na poistné z tejto činnosti neplatil. Musí podať ročné zúčtovanie na tlačive SD alebo SB? V pobočke zdravotnej poistovne nás informovali, že ročné zúčtovanie sa nevyplna nakoľko príjem z autorkeho zákona nedosiahol sumu 78 000,-Sk.
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

jankasm
Áno, správne.

V každej ZP platí, že je to IČO s dvoma nulami?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Netka
V každej ZP platí, že je to IČO s dvoma nulami?
Nie, platí to len u VŠZP. Niektoré poisťovne majú potom iba IČO, Spoločná zdravotná mi pridelila zase nejaké ich číslo... Takže každá poisťovňa to má inak. A niekedy mám skúsenosť, že aj čo pobočka, to je to číslo inak.
0 0
majkagr majkagr

majkagr je offline (nepripojený) majkagr

katkaj
Neviem na čo presne sa pýtaš ale ak má príjem z dohody človek ktorý je zároveň zamestnancom alebo SZČO tak na príjem z dohody sa neprihliada
Takze ak ma clovek prijem ako zamestanec aj ako SZČO, aj prijmy z dohody, ktore prekrocili za 9-12 sumu 13000, tak ten prijem z dohody vobec neuvadzam z rocnom zuct.? A podam typ S+SA/1/+SB/1/???
Musim sa priznat, ze cim viacej sa o to zaujimam, tak tomu viacej nerozumiem.
Dakujem pelmi pekne za radu.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

majkagr
Takze ak ma clovek prijem ako zamestanec aj ako SZČO, aj prijmy z dohody, ktore prekrocili za 9-12 sumu 13000, tak ten prijem z dohody vobec neuvadzam z rocnom zuct.? A podam typ S+SA/1/+SB/1/???
Musim sa priznat, ze cim viacej sa o to zaujimam, tak tomu viacej nerozumiem.
Dakujem pelmi pekne za radu.
Áno, podáš tlačivá ako si napísala a dohodu do úvahy neberieš. Dohody a ich výška nad 13000 Sk sa sledujú len v prípade dôchodcov, študentov, dobrovoľne nezamestnaných, ktorí nemajú uzatvorené pracovné zmluvy a nie sú ani SZČO.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

eva petraniova
mám taky problem, prosím Vás o radu.
Pracovník v roku 2005 bol zamestnancom postupne od 01.01.2005-30.11.2005 v jednej firme a v druhej od 01.12.2005-31.12.2005. Príjem zo zamestnania bol každý mesiac vyšší ako min. mzda ale zároveň nepresiahol ani v jednom mesiaci sumu 43 095,-Sk. Súčasne mal v roku 2005 príjem na základe autorského zákona vo výške 31 500,-Sk /od jan. - do dec./
Zdravotná poistovňa ho od jula zaevidovala ako SZČO.Preddavky na poistné z tejto činnosti neplatil. Musí podať ročné zúčtovanie na tlačive SD alebo SB? V pobočke zdravotnej poistovne nás informovali, že ročné zúčtovanie sa nevyplna nakoľko príjem z autorkeho zákona nedosiahol sumu 78 000,-Sk.
Podá ročné zúčtovanie na tlačive S s prílohami SA/1.zamestnanie/+SA/2.zamestnanie/+SD/príjmy podľa autorského zákona/Ešte prikladám link - preštuduj.
Opravujem SB, lebo bol prihlásený ako SZČO na ZP. Bola to moja roztržitosť pri čítaní ostázky.
http://www.porada.sk/t24735-zdravotn...a-13-ods5.html
Naposledy upravil alušik : 11.06.06 at 11:30
0 0
majkagr majkagr

majkagr je offline (nepripojený) majkagr

alušik
Áno, zapíšeš 0, ak si naďalej aj zamestnancom. 966 by si vypísala, ak by si status zamestnanca v roku 2006 už nemala.
A ked som aj zamestnanec aj SZCO a vysiel mi preddavok ako SZCO 2000 Sk, tak musim platit 2000? Aj ked odvadzam predd. aj ako zamestnanec, nie je tam nejake znizenie? Dakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

majkagr
A ked som aj zamestnanec aj SZCO a vysiel mi preddavok ako SZCO 2000 Sk, tak musim platit 2000? Aj ked odvadzam predd. aj ako zamestnanec, nie je tam nejake znizenie? Dakujem
Ten preddavok sa mi zdá podozrivo vysoký. To mal až také super príjmy? Ale ak vyšiel, tak platiť musí, nemusel by len v prípade, že by boli preddavky nižšie ako 100 Sk, keď má príjem popri zamestnaní.

Suma uvedená v položke č.B45 môže byť najviac vo výške určenej sadzbou poistného uvedenou v položke č.B43 z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy (čo je suma 3 x 15825 Sk = 47475 Sk). Suma uvedená v položke č.B45 teda v prípade sadzby poistného 14% je najviac 6647 Sk a v prípade sadzby poistného 7% je najviac 3324 Sk.
Ak suma preddavku, upravená podľa predošlého postupu, je menšia ako 100 Sk, podľa § 16 ods. 9 zákona samostatne zárobkovo činná osoba nie je povinná odvádzať preddavok. V takomto prípade sa v položke č.B45 uvedie suma 0 Sk.<O:p</O:p
Naposledy upravil alušik : 09.06.06 at 06:43
0 0
majkagr majkagr

majkagr je offline (nepripojený) majkagr

Diky alušik, bodik nabuduce, teraz ma nepusti.
0 0
Alllena Alllena

Alllena je offline (nepripojený) Alllena

aj ja Vá sprosím o radu.ohľadom RZ do ZP mam nasledovné prípady
máme troch konateľov spoločnosti.Všetci traja nepoberali za konateľsva žiadnu odmenu,zároveň všetci traja sú zamestnanci spolč. a poberajú mzdu . jeden z nich je celý rok.2005 starobný dôchodca a jeho hrubá mzda nepresiahla v žiadnom mesiaci v rok 05 čiastku 43 095,- .Ostávajúci dvaja niesu starob.dôchodcovia a v jednom mesici presiahli čiastku 43 095.
hlavne neviem čo s tým starob.dôchodcom

ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Alllena
aj ja Vá sprosím o radu.ohľadom RZ do ZP mam nasledovné prípady
máme troch konateľov spoločnosti.Všetci traja nepoberali za konateľsva žiadnu odmenu,zároveň všetci traja sú zamestnanci spolč. a poberajú mzdu . jeden z nich je celý rok.2005 starobný dôchodca a jeho hrubá mzda nepresiahla v žiadnom mesiaci v rok 05 čiastku 43 095,- .Ostávajúci dvaja niesu starob.dôchodcovia a v jednom mesici presiahli čiastku 43 095.
hlavne neviem čo s tým starob.dôchodcom

ďakujem
Keďže konatelia boli za obdobie 1-8/2005 považovaní za SZČO a prihlásení do ZP musia si robiť RZZP. A keď v jednom mesiaci presiahli príjem 43095 tak si ho vlastne musia robiť aj z titulu zamestnania. Vypisujú tlačivo S s prílohami SA + SB.
A čo sa týka toho dôchodcu, pokiaľ bol zamestnaný celý rok tak sa posudzuje úplne rovnako ako ostatní konatelia.
0 0
Alllena Alllena

Alllena je offline (nepripojený) Alllena

jankasm
Keďže konatelia boli za obdobie 1-8/2005 považovaní za SZČO a prihlásení do ZP musia si robiť RZZP. A keď v jednom mesiaci presiahli príjem 43095 tak si ho vlastne musia robiť aj z titulu zamestnania. Vypisujú tlačivo S s prílohami SA + SB.
A čo sa týka toho dôchodcu, pokiaľ bol zamestnaný celý rok tak sa posudzuje úplne rovnako ako ostatní konatelia.
ďakujem odľahlo mi ,už si poradím ostatné viem
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Ak mi v tlačive typu B v riadku 64. vyjde suma 12 942,- Sk tak do riaku 65. napíšem sumu 6647,- Sk???
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať