Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Neviem kam zaradit svoju otazku, prezrela som si diskusie a neviem si nejak rady,mam pred sebou konatelove potvrdenie o vyske prijmu a odvedenych preddavkoch. V r. 2005 bol na TPP mal prijem,platil preddavky, okrem toho bol prihlaseny v inej firme ako szco do 9/2005 bez prijmu,platenia preddavkov.
teraz mam to potvrdenie a mam mu pomoct so zuctovanim a neviem ako,mam stiahnutych spustu prikladov..ale som z toho jelen.
Prvy bod com som si asi ista ze by mal vypisat tlacivo S a SA prilohu ano?
na tom potvrdeni mam III.oddiel
uhrn prijmov 484 841
uhrn preddavkov na poistne zamestnanca 18 041
uhrn prijmov na poistne zamestnavatela 45 096

ako sa pocita kolko ma nedoplatok?
prosim usmernite ma, mzdy nerobim takze mi je to nezname.
velmi pekne dakujem.
0 0
andulka70 andulka70

andulka70 je offline (nepripojený) andulka70

zdravím, potrebujem poradiť v otázke ročného zúčtovania ZP. Má zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie aj pre takého zamestnanca, ktorý mal uzatvorenú zmluvu na dobu určitú do 30. 6. 2005 a v septembri 2005 s ním bola uzatvorená nová zmluva, tiež na dobu určitú. V mesiacoch júl, august 2005 bol evidovaný na úrade práce, teda platiteľom ZP bol štát. (Samozrejme v prípade ak si podal žiadosťo vykonanie ročného zúčtovania)
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Majka
Neviem kam zaradit svoju otazku, prezrela som si diskusie a neviem si nejak rady,mam pred sebou konatelove potvrdenie o vyske prijmu a odvedenych preddavkoch. V r. 2005 bol na TPP mal prijem,platil preddavky, okrem toho bol prihlaseny v inej firme ako szco do 9/2005 bez prijmu,platenia preddavkov.
teraz mam to potvrdenie a mam mu pomoct so zuctovanim a neviem ako,mam stiahnutych spustu prikladov..ale som z toho jelen.
Prvy bod com som si asi ista ze by mal vypisat tlacivo S a SA prilohu ano?
na tom potvrdeni mam III.oddiel
uhrn prijmov 484 841
uhrn preddavkov na poistne zamestnanca 18 041
uhrn prijmov na poistne zamestnavatela 45 096

ako sa pocita kolko ma nedoplatok?
prosim usmernite ma, mzdy nerobim takze mi je to nezname.
velmi pekne dakujem.
Majka stiahla som ti z porady vypracovanie presne tvojho prípadu
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

andulka70
zdravím, potrebujem poradiť v otázke ročného zúčtovania ZP. Má zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie aj pre takého zamestnanca, ktorý mal uzatvorenú zmluvu na dobu určitú do 30. 6. 2005 a v septembri 2005 s ním bola uzatvorená nová zmluva, tiež na dobu určitú. V mesiacoch júl, august 2005 bol evidovaný na úrade práce, teda platiteľom ZP bol štát. (Samozrejme v prípade ak si podal žiadosťo vykonanie ročného zúčtovania)
už som ti odpovedala v príspevku 40
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

katkaj
Majka stiahla som ti z porady vypracovanie presne tvojho prípadu
dakujem ti si zlatucka, tlacim si to idem to poprepocitavat ako kde su davala jednotlive sumy.dufam ze to pochopim.
0 0
ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

Len aby som si bola 100% istá. Ak je zamestnanec na polovičný úväzok, tak min. základ v Doklade o výške... odd. IV, je 3250,- však?? Ďakujem

Ešte doložím, bola som si istá, že už všetko viem, ale čím viac čítam, tým som domotanejšia.
Prosím Vás, SZČO celý rok a zároveň konateľ s.r.o.bez príjmu celý rok, aké tlačivo má vyplniť ? Myslite si o mne čo chcete, len mi prosím Vás odpovedzte!!!
Naposledy upravil ewap : 17.05.06 at 12:24
0 0
PeterZet PeterZet

PeterZet je offline (nepripojený) PeterZet

Dobrý deň, p. Mihál, mal by som otázku:
V mesiacoch 1 a 12 som mal príjem ako SZČO za sprostredkovanie poistenia. Súčasne v mesiacoch 1-8/2005 som platil preddavky na zdravotné poistenie ako konateľ s.r.o. až do zrušenia predmetnej úpravy zákona. Po celý rok (s výnimkou mes.1 a 12) som bol zároveň charitatívnym pracovníkom misijnej organizácie bez príjmu. Moje celkové príjmy neprekročili 78 tis.Sk. V 12/2005 som mal navyše príjem z pozastavenej živnosti za predaj majetku.
Aký typ tlačiva mám vyplniť v ročnom zúčtovaní ? Na základe uvedeného budem pravdepodobne v preplatku alebo nedoplatku, ak moje celkové príjmy boli cca 30000 Sk a zaplatené poistné za konateľstvo v s.r.o. 7280,- Sk?
Ďakujem vopred za Vašu odpoveď, s mojím prípadom si totiž nevedeli poradiť ani pracovníčky ZP.
0 0
andulka70 andulka70

andulka70 je offline (nepripojený) andulka70

Zdravím,
pracujúcu dôchodkyňu, ktorá má normálnu pracovnú zmluvu. Jej mesačný príjem presahuje 11 000 Sk. Aký druh tlačiva mám použiť ak ma požiada o ročné zúčtovanie?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

andulka70
Zdravím,
pracujúcu dôchodkyňu, ktorá má normálnu pracovnú zmluvu. Jej mesačný príjem presahuje 11 000 Sk. Aký druh tlačiva mám použiť ak ma požiada o ročné zúčtovanie?
Račné zúčtovanie v tomto prípade nie je potrebné urobiť a ani nie je výhodné urobiť. Ak by však na tom predsa trvala a požiadala o ročné zúčtovanie, urobíš jej ho na tlačive typu A.
0 0
dugilu dugilu

dugilu je offline (nepripojený) dugilu

programator
Chcela by som sa opýtať pána Mihála čo je to za údaj v III.Oddieli Dokladu... Úhrn preddavkov na poistné zamestnávateľa , keď do augusta 2005 zamestnávateľ odvádzal poistné na zdravotné poistenie z úhrnu VZ všetkých zamestnancov a ako presný môže z tohto dôvodu byť?
Ďalej čo je to minimálny základ, keď som mal v danom mesiaci príjem podliehajúci zdrav.fondeniu vo výške napr. 20000 ? a tak podobne celý rok
(Doklad vydávam pre ďaľšieho zamestnávateľa ). Prečo tam niektorí zamestnávatelia uvádzajú nič nehovoriaci v mojom prípade všeobecne platný minimálny základ (6500 a jeho rôzne varianty ) a nie môj VZ a odkiaľ sa potom ten ďaľší zamestnávateľ má dozvedieť z akého VZ som už poistné zaplatil?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
slovex
ďakujem - nuž a po včarajšku mám ďalšie problémy :
1. Zamestnanec je v PP a od 1.7.2005 nastupuje na predčasný starobný dôchodok aj keď naďalej pokračuje v zamestnaní a má klasickú pracovnú zmluvu. VZ je 13 000,- Sk každý mesiac. Je treba podať ZP? a aké?
2. Od 1.1.2005 do 1.5.2005 dobrovolne nezamestnaný, od 1.5.2005 sa odhlásil zo zdravotného poistenia v SR, bol zamestnaný v zahraničí, kde platil aj zdravotné poistenie, k 1.12.2005 sa vrátil a opäť prihlásil do zdravotnej poisťovne ako samoplatiteľ. Musí podať RZ a aký typ?
ďakujem
1. Nie je potrebné RZZP, v žiadnom mesiaci nemal započítateľný príjem vyšší ako 43095 Sk.
2. RZZP sa podáva len vtedy, ak by mal za december 2005 nejaký príjem (viď § 13 ods.7 zákona) vyšší ako 3250 Sk. AK by tak bolo, tlačivo C.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
PeterZet
Dobrý deň, p. Mihál, mal by som otázku:
V mesiacoch 1 a 12 som mal príjem ako SZČO za sprostredkovanie poistenia. Súčasne v mesiacoch 1-8/2005 som platil preddavky na zdravotné poistenie ako konateľ s.r.o. až do zrušenia predmetnej úpravy zákona. Po celý rok (s výnimkou mes.1 a 12) som bol zároveň charitatívnym pracovníkom misijnej organizácie bez príjmu. Moje celkové príjmy neprekročili 78 tis.Sk. V 12/2005 som mal navyše príjem z pozastavenej živnosti za predaj majetku.
Aký typ tlačiva mám vyplniť v ročnom zúčtovaní ? Na základe uvedeného budem pravdepodobne v preplatku alebo nedoplatku, ak moje celkové príjmy boli cca 30000 Sk a zaplatené poistné za konateľstvo v s.r.o. 7280,- Sk?
Ďakujem vopred za Vašu odpoveď, s mojím prípadom si totiž nevedeli poradiť ani pracovníčky ZP.
Čiže boli ste prihlásený ako:
1.1.2005 - 31.8.2005 SZČO,
1.9.2005 - 30.11.2005 poistenec štátu (charita)
1.12.2005 - 31.12.2005 samoplatiteľ (§ 11 ods.2)

Ak je to tak, potom RZ typ X. Kde priložíte:

List XB - výpočet poistného z príjmov SZČO (základ dane podľa § 6 ZDP)

List XC - výpočet poistného z príjmov samoplatiteľa za december (§ 5 a 6 ZDP).
0 0
cepeva cepeva

cepeva je offline (nepripojený) cepeva

Uz som tuto temu preberala tu na porade, ale este raz by som ju chcela nacat, pretoze urobit chybu je horsie ako sa viac krat spytat: Zamestnanec pracoval v roku 2005 od 1.1.2005-31.3.2005, v kazdom mesiaci prekracoval 43095 Sk, potom bol na urade prace (platitel stat) - prijem 0, SZCO nebol a nemal ani ine prijmy.
Je povinny spravit si rocne zuctovanie?
Na infolinke Vseobecnej ZP ma presviedcaju, ze nie.
Ale v PMPP v clanku od pana Mihala (myslim, ze som tomu spravne pochopila) sa pise, ze si musi spravit rocne zuctovanie.
Velmi pekne dakujem za odpoved.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

cepeva
Uz som tuto temu preberala tu na porade, ale este raz by som ju chcela nacat, pretoze urobit chybu je horsie ako sa viac krat spytat: Zamestnanec pracoval v roku 2005 od 1.1.2005-31.3.2005, v kazdom mesiaci prekracoval 43095 Sk, potom bol na urade prace (platitel stat) - prijem 0, SZCO nebol a nemal ani ine prijmy.
Je povinny spravit si rocne zuctovanie?
Na infolinke Vseobecnej ZP ma presviedcaju, ze nie.
Ale v PMPP v clanku od pana Mihala (myslim, ze som tomu spravne pochopila) sa pise, ze si musi spravit rocne zuctovanie.
Velmi pekne dakujem za odpoved.
Musí lebo mal kolísavý príjem. Nemusel by keby mal v tých troch mesiacoch príjem do 43.095.
0 0
PeterZet PeterZet

PeterZet je offline (nepripojený) PeterZet

Jozef Mihál
Čiže boli ste prihlásený ako:
1.1.2005 - 31.8.2005 SZČO,
1.9.2005 - 30.11.2005 poistenec štátu (charita)
1.12.2005 - 31.12.2005 samoplatiteľ (§ 11 ods.2)

Ak je to tak, potom RZ typ X. Kde priložíte:

List XB - výpočet poistného z príjmov SZČO (základ dane podľa § 6 ZDP)

List XC - výpočet poistného z príjmov samoplatiteľa za december (§ 5 a 6 ZDP).
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď , v zdrav. poisťovni mi tvrdili, že iba tlačivo B za všetko, ale nejako sa mi to nezdalo.
Ešte sa chcem opýtať, nie je mi jasné, prečo aj XC, keď v 12/2005 to boli príjmy zo SZČO - predaj majetku zo živnosti a sprostredkovanie poistenia. Nedá sa to uviesť do toho XB všetko?
Naposledy upravil PeterZet : 17.05.06 at 07:57
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Prosím Vás, chcem sa len uistiť, ak dôchodca mal v r. 2005 príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov - jednorázový príležitostný príjem na základe Zmluvy o dielo v sume 20.000 Sk, tento príjem nepodlieha ročnému zúčtovaniu poistného na ZP?
Daň. priznanie na DÚ si nepodával, lebo to nepodlieha zdaneniu.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Erika-ežka
Prosím Vás, chcem sa len uistiť, ak dôchodca mal v r. 2005 príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov - jednorázový príležitostný príjem na základe Zmluvy o dielo v sume 20.000 Sk, tento príjem nepodlieha ročnému zúčtovaniu poistného na ZP?
Daň. priznanie na DÚ si nepodával, lebo to nepodlieha zdaneniu.
Ďakujem za odpoveď.
Príležitostné príjmy podľa par.8 nevstupujú do VZ pre zdravotné poistenie
0 0
pipera pipera

pipera je offline (nepripojený) pipera

ahojte. mam jednu otazku. neviete mi poradit ako je to s prilezitostnym prijmom? ked ma clovek prilezitostny prijem /napr. vyplatenie provizie - prijem nepodliehajuci zivnosti/ musi sa tento prijem priznat zdrav. poistovni a odviest z neho poistne? dakujem, andrea
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

pipera
ahojte. mam jednu otazku. neviete mi poradit ako je to s prilezitostnym prijmom? ked ma clovek prilezitostny prijem /napr. vyplatenie provizie - prijem nepodliehajuci zivnosti/ musi sa tento prijem priznat zdrav. poistovni a odviest z neho poistne? dakujem, andrea
Záleží aký to je príjem. Pokiaľ je to naozaj jednorázový príjem podľa par.8 tak ten nevstupuje do VZ na zdravotné. Ale pokiaľ je to nejaká provízia za sprostredkovanie poistenia na ktorú nemusí byť živnosť ale je považovaná za príjem podľa par.6 tak treba urobiť zúčtovanie
0 0
Marta Žigová Marta Žigová

Marta Žigová je offline (nepripojený) Marta Žigová

Prečítala som množstvo prípadov, ale neviem si vybrať odpoveď, ktorá by bola tou, ktorú potrebujem. Mám študenta, ktorý mal príjem nad limit, a boli to príjmy z dohôd, a honoráre. Aké tlačivo použiť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať