Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

Ahojte, chcem sa spýtať, či ako zamestnávateľ mám povinnosť vystavovať doklady o príjme na RZZP pre zamestnancov, ktorý nepožiadali o toto tlačivo, už u nás nepracujú, alebo pracujú, a o ktorých viem, že si musia podať zúčtovanie?
0 0
pipera pipera

pipera je offline (nepripojený) pipera

mne sa jedna o prijem z predaja pozemku. nijekdo jednorazovo dostane proviziu. musi alebo nemusi vtedy podat priznanie?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

pipera
mne sa jedna o prijem z predaja pozemku. nijekdo jednorazovo dostane proviziu. musi alebo nemusi vtedy podat priznanie?
A kde mal ten príjem zaradený v daňovom priznaní? Ak v § 8, tak tento príjem nevstupuje do ročného zúčtovania zdravotného poistenia.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

sonka1
Ahojte, chcem sa spýtať, či ako zamestnávateľ mám povinnosť vystavovať doklady o príjme na RZZP pre zamestnancov, ktorý nepožiadali o toto tlačivo, už u nás nepracujú, alebo pracujú, a o ktorých viem, že si musia podať zúčtovanie?
Ja by som to vystavila až vtedy, keď ma o to požiadajú.:p
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

pipera
mne sa jedna o prijem z predaja pozemku. nijekdo jednorazovo dostane proviziu. musi alebo nemusi vtedy podat priznanie?
No pokial ten príjem bol zdanený podľa par.8 - náhodilé príjmy tak nevstupuje do VZ na zdravotné a nemusí sa podať zúčtovanie. Ale to som už napísala v predošlom príspevku
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
Dobrý deň,
prosím Vás, aké tlačivá použiť v nasledovných prípadoch:
1 - zamestnanec-dôchodca, 1 zamestnávateľ,bez zmenenej pracovnej schopnosti, c celkovým príjmom vyšším ako 78.000 Sk, s príjmom v 9-12/2005 nižším ako 13.000
2 - zamestnanec-dôchodca, 1 zamestnávateľ, bez zmenenej pracovnej schopnosti, c celkovým príjmom vyšším ako 78.000 Sk, s príjmom v 9-12/2005 vyšším ako 13.000
3 - zamestnanec-dôchodca, 1 zamestnávateľ, so zmenenou pracovnou schopnostou počas roka, c celkovým príjmom nižším ako 78.000 Sk, s príjmom v 9-12/2005 nižším ako 13.000
4 - zamestnanec-dôchodca, 1 zamestnávateľ, bez zmenenej pracovnej schopnosti, c celkovým príjmom nižším ako 78.000 Sk, s príjmom v 9-12/2005 vyšším ako 13.000
Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Maňaska
Dobrý deň,
prosím Vás, aké tlačivá použiť v nasledovných prípadoch:
1 - zamestnanec-dôchodca, 1 zamestnávateľ,bez zmenenej pracovnej schopnosti, c celkovým príjmom vyšším ako 78.000 Sk, s príjmom v 9-12/2005 nižším ako 13.000
A
Maňaska
2 - zamestnanec-dôchodca, 1 zamestnávateľ, bez zmenenej pracovnej schopnosti, c celkovým príjmom vyšším ako 78.000 Sk, s príjmom v 9-12/2005 vyšším ako 13.000
A
Maňaska
3 - zamestnanec-dôchodca, 1 zamestnávateľ, so zmenenou pracovnou schopnostou počas roka, c celkovým príjmom nižším ako 78.000 Sk, s príjmom v 9-12/2005 nižším ako 13.000
A
Maňaska
4 - zamestnanec-dôchodca, 1 zamestnávateľ, bez zmenenej pracovnej schopnosti, c celkovým príjmom nižším ako 78.000 Sk, s príjmom v 9-12/2005 vyšším ako 13.000
Ďakujem
A
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Maňaska
Dobrý deň,
prosím Vás, aké tlačivá použiť v nasledovných prípadoch:
1 - zamestnanec-dôchodca, 1 zamestnávateľ,bez zmenenej pracovnej schopnosti, c celkovým príjmom vyšším ako 78.000 Sk, s príjmom v 9-12/2005 nižším ako 13.000 Použije sa tlačivo A - vyplní sa oddiel V.
2 - zamestnanec-dôchodca, 1 zamestnávateľ, bez zmenenej pracovnej schopnosti, c celkovým príjmom vyšším ako 78.000 Sk, s príjmom v 9-12/2005 vyšším ako 13.000 Ak je nutnosť urobiť RZP, tak tlačivo A. Ak však nebol príjem v žiadnom mesiaci nad 43095, tak nie je potrebné robiť RZP.
3 - zamestnanec-dôchodca, 1 zamestnávateľ, so zmenenou pracovnou schopnostou počas roka, c celkovým príjmom nižším ako 78.000 Sk, s príjmom v 9-12/2005 nižším ako 13.000 Použije sa tlačivo A - vyplní sa oddiel V. Ale tu je dôležité či tá zmena pracovnej schopnosti nastala počas roka 2005.Ak by došlo k zmene - tak tlačivo X.
4 - zamestnanec-dôchodca, 1 zamestnávateľ, bez zmenenej pracovnej schopnosti, c celkovým príjmom nižším ako 78.000 Sk, s príjmom v 9-12/2005 vyšším ako 13.000
Ďakujem
Ja neviem, ale chýba mi dôležitá informácia - vo všetkých týchto prípadoch má štatút zamestnanca ten dôchodca celý rok? Je vôbec povinnosť podať RZP - mali kolísavé príjmy?
0 0
Monika1 Monika1

Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

Marta Žigová
Prečítala som množstvo prípadov, ale neviem si vybrať odpoveď, ktorá by bola tou, ktorú potrebujem. Mám študenta, ktorý mal príjem nad limit, a boli to príjmy z dohôd, a honoráre. Aké tlačivo použiť?
Myslím si, že by si mala použiť tlačivo typu "C" len u dohodárov a ak sa jedná aj o súbeh dohody a inej činnosti napr. spomínané honoráre tak ešte tlačivo pre súbeh "S" ale neviem do akej kategórie príjmov zaradiť honorár, myslím si, že to je príjem podľa § 6 a tak konkrétne v tomto prípade by to asi boli tlačivá S, SB, SC ak sa mýlim, skúste ma niekto opraviť.
Naposledy upravil Monika1 : 17.05.06 at 12:48
0 0
Monika1 Monika1

Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

sonka1
Ahojte, chcem sa spýtať, či ako zamestnávateľ mám povinnosť vystavovať doklady o príjme na RZZP pre zamestnancov, ktorý nepožiadali o toto tlačivo, už u nás nepracujú, alebo pracujú, a o ktorých viem, že si musia podať zúčtovanie?
Povinnosť máš len vtedy, ak ťa o to požiadali písomne do 15.05.2006 za iných podmienok nie si povinná toto potvrdenie vystaviť, ale z morálneho hľadiska by som uvedené tlačivo vystavila aj po tomto termíne, nakoľko všetky informácie boli zverejnené dosť neskoro a zamestnanci ani zamestnávatelia neboli dostatočne v predstihu informovaní. Je to otázka, na ktorú si musí dať každý odpoveď sám.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Marta Žigová
Prečítala som množstvo prípadov, ale neviem si vybrať odpoveď, ktorá by bola tou, ktorú potrebujem. Mám študenta, ktorý mal príjem nad limit, a boli to príjmy z dohôd, a honoráre. Aké tlačivo použiť?
Typ C.

Do r.26 sa spočítajú jeho príjmy z dohôd zúčtované a vyplatené za mesiace september až december a k tomu sa pripočítajú honoráre (zdanené v daňovom priznaní) zinkasované v čase od 1.9.2005 do 31.12.2005.
0 0
pe3sorka pe3sorka

pe3sorka je offline (nepripojený) pe3sorka

Prosím Vás, vystavujem ako zamestnávateľ na žiadosť dohodára aj preňho Doklad o výške príjmu a preddavkoch?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
pe3sorka
Prosím Vás, vystavujem ako zamestnávateľ na žiadosť dohodára aj preňho Doklad o výške príjmu a preddavkoch?
Nie nevystavuješ.

Z dohôd k RZZP stačia výplatné pásky,ak vzniká povinnosť
RZZP v prípade,že v mesiacoch 9.-12.2005 nebol SZČO,
nebol ani zamestnancom a dohody boli vyššie ako 1/2 úhrnu
minimálnych miezd čo pre r. 2005 = 13.000.- Sk.

Nič Ti však nebráni takémuto "dohodárovi" vystaviť neoficiálne
nejaký doklad o jeho príjme.
0 0
pe3sorka pe3sorka

pe3sorka je offline (nepripojený) pe3sorka

Ďakujem za rýchlu odpoveď, a práve že o toto mi ide- vystaviť mu doklad o príjme- aby mi ten nešťastník nezačal vypisovať nedoplatky za firmu, keď mu dám ten predpísaný doklad!
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

pe3sorka
Ďakujem za rýchlu odpoveď, a práve že o toto mi ide- vystaviť mu doklad o príjme- aby mi ten nešťastník nezačal vypisovať nedoplatky za firmu, keď mu dám ten predpísaný doklad!
Pokiaľ ide o poistenca štátu,ktorý si musí robiť zúčtovanie vďaka prekročeniu príjmu na dohodu nad 13.000 medzi 1.9 - 31.12 tak sa nemusíš báť nedoplatku zamestnávateľa. Vysporiadanie zdravotného je čisto na dohodárovi,
0 0
MataTO MataTO

MataTO je offline (nepripojený) MataTO

prosím o radu, stále mi nikto neodpovedal na príspevok 35.

prosím....
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Ahojte poraďáci. Prosím o radu: Zahŕňaujú sa do príjmov pre RZ ZP aj príjmy z prenájmu? Resp. aké príjmy sa započítavajú? Ďakujem.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Netka
Ahojte poraďáci. Prosím o radu: Zahŕňaujú sa do príjmov pre RZ ZP aj príjmy z prenájmu? Resp. aké príjmy sa započítavajú? Ďakujem.
Príjmy z prenájmu sa nezapočítavajú
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

MataTO
Chcem sa spýtať, aký typ tlačiva použiť:
1, 1/2005 - 4/2005 zamestnaný
5/2005 - 11/2005 evidovaný na UP, sprostredkovateľ SDS ( neplatil do ZP)
12/2005 SZČO

2, 1/2005 - 6/2005 evidovaný UP, sprostredkovatel SDS (neplatil do ZP)
7/2005 SZČO

zaratáva sa príjem s SDS do VZ

ďakujem
Sprostredkovateľ poistenia je považovaný za SZČO aj bez živnostenského listu. Takýto sprostredkovateľ sa musí nahlásiť na DÚ kde mu pridelia registračné číslo a tento príjem zdaňuje podľa par.6. Tak mi tam trochu vadí že bol súčasne aj na UP.
Prípad 1. Tlačivo S s prílohami SA a SB
Prípad 2. Tu mi vychádza typ B

Ale skúste mi to ešte niekto potvrdiť
0 0
dellilah dellilah

dellilah je offline (nepripojený) dellilah

Dobry den.

Ja mam jednu asi dost banalnu otazku.... Netusim totiz ci mam povinnost podat RZZP, hoci som si na stranke MZ precitala, kto ma tuto povinnost.

V juni 2005 som skoncila studium na VS, od polovice jula do konca septembra som pracovala na HPP a od novembra som v zahranici, t.j. poistne si platim sama, a som bez akehokolvek prijmu.

Sprava o tom, ze je nieco ako RZZP ma zasiahla vcera ako blesk z jasneho neba. ( Prosim niekoho, nech mi prezradi, ci musim podat toto zuctovanie a aky typ. Dakujem!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať