Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Má SZČO (živnosť od 10/2005), ktorá
- v r. 2005 nemala žiadny príjem ani výdaj,
- platí si ZP, a od 05/06 dobrovoľne aj sociálne poistenie

povinnosť podávať RZZP?
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

ahojte ja mám tiež jednu otázku ale asi by mala byť zaradená v inej téme. ak je to tak tak sa ospravedlňujem.
moja otázka sa týka toho, že vo väčšine prípadov u našich zamestnancov vychádza nedlatok zo strany zamestnanca a aj zo strany zamestnávateľa. nedoplatky zaplatí zamestnanec aj zamestnávateľ ale teraz chcem vedieť či to bude daňovo uznateľný náklad pre zamestnávateľa v r. 2006 keď sa to týka poistného roku 2005. a či to bude pri daňovom priznaní za rok 2006 pre zamestnanca ako zaplatené poistné, ktoré sa odpočítava od príjmu pri výpočte základu dane?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ja mam nejake otazocky, nikde som to tu nenasla:
Vypisovala som pre SZCO + zaroven zamestnanec Typ S + SA + SB

1.V SA mi vysiel A26 (preplatok-nedoplatok) = 0 Musim v tomto pripade posielat zamestnavatelovi Oznamenie o nedoplatku a preplatku? Niekde som citala len keby to vyslo viac ako 100,- Sk

2. V S v S35 mi vysiel nedoplatok 150,- - to je vlastne suma, kt. Fo uhradi, ale kedze sa to netyka zamestnavatela nic nikomu neoznamujem?

dakujem velmi pekne dopredu za rady
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

fipina
Má SZČO (živnosť od 10/2005), ktorá
- v r. 2005 nemala žiadny príjem ani výdaj,
- platí si ZP, a od 05/06 dobrovoľne aj sociálne poistenie

povinnosť podávať RZZP?
RZZP musí podať každý kto bol v roku 2005 čo i len jeden deň SZČO. Nezáleží na tom či bol príjem, podá zúčtovanie s nulovým príjmom zo SZČO
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

nika.sum
Ja mam nejake otazocky, nikde som to tu nenasla:
Vypisovala som pre SZCO + zaroven zamestnanec Typ S + SA + SB

1.V SA mi vysiel A26 (preplatok-nedoplatok) = 0 Musim v tomto pripade posielat zamestnavatelovi Oznamenie o nedoplatku a preplatku? Niekde som citala len keby to vyslo viac ako 100,- Sk

2. V S v S35 mi vysiel nedoplatok 150,- - to je vlastne suma, kt. Fo uhradi, ale kedze sa to netyka zamestnavatela nic nikomu neoznamujem?

dakujem velmi pekne dopredu za rady
Pokiaľ vyjde preplatok alebo nedoplatok zamestnávateľovi do 100,-Sk tak to neoznamuješ, alebo oznámiť môžeš ale zamestnávateľ na to neprihliada. Preplatok alebo nedoplatok zamestnanca si vysporiadaš sama.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

katkaj
Pokiaľ vyjde preplatok alebo nedoplatok zamestnávateľovi do 100,-Sk tak to neoznamuješ, alebo oznámiť môžeš ale zamestnávateľ na to neprihliada. Preplatok alebo nedoplatok zamestnanca si vysporiadaš sama.
dakujem Katka, chcela som Ti poslat bodik, ale nechce ma tam pustit, vraj ho musim pridelit niekomu inemu...
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

dellilah
V juni 2005 som skoncila studium na VS, od polovice jula do konca septembra som pracovala na HPP a od novembra som v zahranici, t.j. poistne si platim sama, a som bez akehokolvek prijmu.
Ak si v zamestnaní mala príjmy v každom mesiaci nižšie než 43 095 Sk,
a po ukončení PP si sa prihlásila v ZP ako samoplatiteľ a za mesiace 10-12/2005 si si platila poistné sama a zároveň v tomto období si nemala žiadný príjem(tak ako píšeš), potom nemáš povinnosť podať RZP.
0 0
pethorvath pethorvath

pethorvath je offline (nepripojený) pethorvath

zatial sa mi nepodarilo najst odpoved na tuto otazku...
ak som bol SZCO do 30.6.2005 (neplatil som preddavky - mal som zacat platit od 1.7.2005, ale vratil som zivnost) a za I-VI.2005 som mal prijem povedzme 1.000.000,- Sk, stale zaplatim poistne z maximalneho vymeriavacieho zakladu za cely rok (t.j. tych cca 500.000 Sk), rovnako ako keby som mal prijem ako SZCO aj v druhej polovici roka? alebo len z polovicneho maximalneho vymeriavacieho zakladu?
peter
p.s. este som zabudol dodat ze som bol cely rok t.j. I-XII.2005 aj zamestnancom, t.j. odvody som si platil (prijem zo zamestnania za cely rok cca 250.000)
0 0
misipka misipka

misipka je offline (nepripojený) misipka

Prosím o radu - je potrebné urobiť ročné zúčtovanie a aké tlačivo je nutné pre konateľa slovenskej s.r.o., ktorý má trvalý pobyt v Českej republike, tam platí zdravotné poistenie, na Slovensku nemá žiaden príjem. V roku 2005 nebol prihlásený v žiadnej zdravotnej poisťovni. Ďakujem.
0 0
marika2005 marika2005

marika2005 je offline (nepripojený) marika2005

Ahojte,

mám otázčku - zamestnankyňa od 01.01.2005 - 30.11.2005 - rodičovský
príspevok, a od 1.12.2005 nastúpila naspäť do práce. Príjem za 12/2005
12.700 Sk. Robi sa RZZP? Ak áno, kto ho robi - zamestnanec sám, alebo
zamestnávateľ a na akom tlačive.
Za radu vopred ďakujem.
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

marika2005
Ahojte,

mám otázčku - zamestnankyňa od 01.01.2005 - 30.11.2005 - rodičovský
príspevok, a od 1.12.2005 nastúpila naspäť do práce. Príjem za 12/2005
12.700 Sk. Robi sa RZZP? Ak áno, kto ho robi - zamestnanec sám, alebo
zamestnávateľ a na akom tlačive.
Za radu vopred ďakujem.
Nie je povinnosť podať RZP.
0 0
Monika1 Monika1

Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

va1ke
ahojte ja mám tiež jednu otázku ale asi by mala byť zaradená v inej téme. ak je to tak tak sa ospravedlňujem.
moja otázka sa týka toho, že vo väčšine prípadov u našich zamestnancov vychádza nedlatok zo strany zamestnanca a aj zo strany zamestnávateľa. nedoplatky zaplatí zamestnanec aj zamestnávateľ ale teraz chcem vedieť či to bude daňovo uznateľný náklad pre zamestnávateľa v r. 2006 keď sa to týka poistného roku 2005. a či to bude pri daňovom priznaní za rok 2006 pre zamestnanca ako zaplatené poistné, ktoré sa odpočítava od príjmu pri výpočte základu dane?
Nad uvedenou otázkou som sa zamýšľala už aj ja a logicky mi to vychádza tak, že nedoplatok u zamestnávateľa bude v roku 2006 daňovo uznateľný náklad a u zamestnanca to bude položka, ktorá zníži základ dane z príjmov.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

pethorvath
zatial sa mi nepodarilo najst odpoved na tuto otazku...
ak som bol SZCO do 30.6.2005 (neplatil som preddavky - mal som zacat platit od 1.7.2005, ale vratil som zivnost) a za I-VI.2005 som mal prijem povedzme 1.000.000,- Sk, stale zaplatim poistne z maximalneho vymeriavacieho zakladu za cely rok (t.j. tych cca 500.000 Sk), rovnako ako keby som mal prijem ako SZCO aj v druhej polovici roka? alebo len z polovicneho maximalneho vymeriavacieho zakladu?
peter
p.s. este som zabudol dodat ze som bol cely rok t.j. I-XII.2005 aj zamestnancom, t.j. odvody som si platil (prijem zo zamestnania za cely rok cca 250.000)
Robíš zúčtovanie na tlačive S s prílohami SA a SB. Maximálny vymeriavací základ pre rok 2005 je 517140. Je jedno či si ten príjem mal v jednom mesiaci v roku alebo rozdelený do 12 mesiacov a tiež je jedno či máš ten príjem z jedného zamestnania alebo z desiatich
0 0
pethorvath pethorvath

pethorvath je offline (nepripojený) pethorvath

katkaj
Robíš zúčtovanie na tlačive S s prílohami SA a SB. Maximálny vymeriavací základ pre rok 2005 je 517140. Je jedno či si ten príjem mal v jednom mesiaci v roku alebo rozdelený do 12 mesiacov a tiež je jedno či máš ten príjem z jedného zamestnania alebo z desiatich
aha.. čiže napriklad aj ked niekto začal byt SZCO 30.12.2005 a vtedy mal prijem 1.000.000,- aj tak zaplati zdravotne odvody rovnako ako niekto kto mal ten isty prijem za cely rok - aj ked este do 30.12.2005 vobec nebol registrovany na zdravotnej poistovni a napriklad bol v zahranici a tam si platil zdravotne poistenie !!!?
peter
0 0
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

Áno, ak bol SZČO zaregistrovaný od 30.12.2005, platí preňho maximálny VZ 517 140,-Sk (pre rok 2005).
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

pethorvath
aha.. čiže napriklad aj ked niekto začal byt SZCO 30.12.2005 a vtedy mal prijem 1.000.000,- aj tak zaplati zdravotne odvody rovnako ako niekto kto mal ten isty prijem za cely rok - aj ked este do 30.12.2005 vobec nebol registrovany na zdravotnej poistovni a napriklad bol v zahranici a tam si platil zdravotne poistenie !!!?
peter
Pokiaľ začal byť niekto SZČO 30.12 a hneď aj bol registrovaný a urobil biznis za milion a mal ho aj vyplatený ( aj keď toto je dosť extrémny prípad ale vieme kam smerujeme) tak musí robiť zúčtovanie a zaplatiť poistné z maxima. Zákon hovorí že kto bol čo i len jeden deň SZČO. Takže dokonca aj keby sa registroval 30.12 a nemal by príjem tak zúčtovanie robiť musí aj keď s nulovým príjmom
0 0
marika2005 marika2005

marika2005 je offline (nepripojený) marika2005

matafe
Nie je povinnosť podať RZP.
Ďakujem za pomoc, no vyskytol sa mi ešte jeden prípad:

SZČO - 01 1.1.2005 - do 7.1.2005
od 8.1.2005 - pozastavená živnosť, poistné platil štát
od. 1.9.2005 - 31.12.2005 - samoplatiteľ
Príjem za rok 0,- Sk.

Vie mi niekto poradiť čo v takom prípade s RZZP?
Dakujem ........
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

marika2005
Ďakujem za pomoc, no vyskytol sa mi ešte jeden prípad:

SZČO - 01 1.1.2005 - do 7.1.2005
od 8.1.2005 - pozastavená živnosť, poistné platil štát
od. 1.9.2005 - 31.12.2005 - samoplatiteľ
Príjem za rok 0,- Sk.

Vie mi niekto poradiť čo v takom prípade s RZZP?
Dakujem ........
Kedže príjem za rok bol nula tak by som použila tlačivo X
0 0
pethorvath pethorvath

pethorvath je offline (nepripojený) pethorvath

katkaj
Pokiaľ začal byť niekto SZČO 30.12 a hneď aj bol registrovaný a urobil biznis za milion a mal ho aj vyplatený ( aj keď toto je dosť extrémny prípad ale vieme kam smerujeme) tak musí robiť zúčtovanie a zaplatiť poistné z maxima. Zákon hovorí že kto bol čo i len jeden deň SZČO. Takže dokonca aj keby sa registroval 30.12 a nemal by príjem tak zúčtovanie robiť musí aj keď s nulovým príjmom
dakujem katka. predpis chapem. skor som mal na mysli ze to je akosi nespravodlive kedze pocas celeho roka by mu dana zdravotna poistovna nic nepreplatila, kedze nebol poisteny (napriklad bol poisteny v zahranici), ale chce od neho poistne zaplatit za cely rok? ci mi nieco uslo?
peter
0 0
pethorvath pethorvath

pethorvath je offline (nepripojený) pethorvath

a este jedna vec mi nie je jasna
v oddieli IV tlaciva sb si vypocitam preddavky ktore mam platit ako SZCO od 1.jula 2006, ale co ked som vratil zivnosti uz 1.jula 2005? mam ich platit?
peter
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať