Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

pethorvath
dakujem katka. predpis chapem. skor som mal na mysli ze to je akosi nespravodlive kedze pocas celeho roka by mu dana zdravotna poistovna nic nepreplatila, kedze nebol poisteny (napriklad bol poisteny v zahranici), ale chce od neho poistne zaplatit za cely rok? ci mi nieco uslo?
peter
Ťažko sa vyjadrovať čo je spravodlivé a čo nie Ale keď sa zdržiaval v zahraničí a platil si tam zdravotné tak predpokladám že by tam aj vyhľadal lekára. A nevyhnutné ošetrenie by mu určite poskytli aj na slovensku.
Ide o to že mal príjem z ktorého je potrebné platiť zdravotné poistenie a je jedno že ho mal za jeden deň.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

pethorvath
a este jedna vec mi nie je jasna
v oddieli IV tlaciva sb si vypocitam preddavky ktore mam platit ako SZCO od 1.jula 2006, ale co ked som vratil zivnosti uz 1.jula 2005? mam ich platit?
peter
Pokiaľ je živnosť už zrušená, oddiel IV sa nevypĺňa.
0 0
pethorvath pethorvath

pethorvath je offline (nepripojený) pethorvath

jankasm
Pokiaľ je živnosť už zrušená, oddiel IV sa nevypĺňa.
dakujem katka
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
katkaj
Kedže príjem za rok bol nula tak by som použila tlačivo X

áno tlačivo X s listami XB zo živnosti a XC ako samoplatiteľ
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Prosím poradiť. Mám pracovníka, ktorý je dlhodobo PN. V roku 2005 v mesiaci november a december nemal žiadny príjem. Ďalší pracovník mal v uplynulom roku jedne celý mesiac neplatené voľno, čiže tiež nemal príjem. Robím im ročné zúčtovanie poistného?
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

Prosí Vás, poradí mi niekto s vyplnením tlačiva SB ďakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

VERONIKA6
Prosím poradiť. Mám pracovníka, ktorý je dlhodobo PN. V roku 2005 v mesiaci november a december nemal žiadny príjem. Ďalší pracovník mal v uplynulom roku jedne celý mesiac neplatené voľno, čiže tiež nemal príjem. Robím im ročné zúčtovanie poistného?
Dala si veľmi málo informácií. Záleží aké mali príjmy počas roka. Pokiaľ boli len zamestnancami celý rok a neboli SZČO a mali v každom mesiaci príjem do 43.095 tak sa zúčtovanie robiť nemusí. Ak mali čo len v jednom mesiaci príjem nad 43.095 alebo boli čo len jeden deň SZČO tak zúčtovanie musia vykonať.
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

mám prípad, že šef bol celý rok sam.zár.činn. osoba a od 1.3. 2005 bola aj zamestnacom v s.r.o. teraz si nie som istá ako mám vyplniť odd II a III
Ďakujem
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

katkaj
Dala si veľmi málo informácií. Záleží aké mali príjmy počas roka. Pokiaľ boli len zamestnancami celý rok a neboli SZČO a mali v každom mesiaci príjem do 43.095 tak sa zúčtovanie robiť nemusí. Ak mali čo len v jednom mesiaci príjem nad 43.095 alebo boli čo len jeden deň SZČO tak zúčtovanie musia vykonať.
Katkaj ďakujem za rýchlu odpoveď. Mali príjmy do 43 095,- Sk. Práve teraz ma napadlo, že jeden z nich bol aj SZČO, nerobila som mu ani ročné zúčtovanie dani. Čiže by si mal podať sám a to typ S s prílohami SA, SB. Lenže ma zatiaľ nepožiadal o vydania potvrdenia o príjmoch, tak ho asi zavolám a upozorním /hoci nemusím/. Ďakujem.
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

prosím Vás poradí mi niekto
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

S čím konkrétne potrebuješ pomôcť? Do oddielu II. napíšeš do prvého stĺpca počty kalendárnych dní kedy nebol zamestnancom, do tretieho stĺpca vlastne to isté a do druhého prislúchajúci minimálny VZ, takže ak celý mesiac tak 6500,-Sk
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

Ahojte, chcem sa spytat: mam pripad cely rok SZCO + prijmy na dohodu cca 5000 Sk. Vstupuju tieto prijmy do vymeriavacieho základu? Ak ano tak potom pouzijem tlacivo SA+SB? Ak nie, tak pouzijem tlacivo B? Dakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

kattka.c
Ahojte, chcem sa spytat: mam pripad cely rok SZCO + prijmy na dohodu cca 5000 Sk. Vstupuju tieto prijmy do vymeriavacieho základu? Ak ano tak potom pouzijem tlacivo SA+SB? Ak nie, tak pouzijem tlacivo B? Dakujem
Ak bol SZČO celý rok, tak príjmy na dohodu do RZP nevstupujú. Ako čistá SZČO vypíšeš teda len B.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

evika
mám prípad, že šef bol celý rok sam.zár.činn. osoba a od 1.3. 2005 bola aj zamestnacom v s.r.o. teraz si nie som istá ako mám vyplniť odd II a III
Ďakujem
Pozri príklad:
http://www.porada.sk/t26289-zdravotn...lad-typ-s.html

Akurát, že ty nebudeš mať všade 0 v tom druhom oddieli, ale za 1. a 2. mesiac musí byť minimum 6500 Sk.
0 0
dudel dudel

dudel je offline (nepripojený) dudel

Chcem sa spýtať, ak zamestnanec mal celý rok 2005 maximálny vymeriavací základ a v mesiaci december bol evidovaný ako nezamestnaný, viem že musí robiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, ale može mu ho urobiť aj posledný zamestnávateľ, alebo musí podať priznanie sám
0 0
Kubi Kubi

Kubi je offline (nepripojený) Kubi

Som SZČO s VZ za rok 2005 väčším ako 78000 a bola som 10,11 PN. Vyplnila som tlačivo ročné zúčtovanie až po oddiel IV. kde sa má vypisovať len vtedy ak je VZ v roku 2005 menší ako 78000. Tak takto my vlastne nevrátia nič za PN-ku a ešte mi vyšiel nedoplatok. Tak ako to vlastne je?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

dudel
Chcem sa spýtať, ak zamestnanec mal celý rok 2005 maximálny vymeriavací základ a v mesiaci december bol evidovaný ako nezamestnaný, viem že musí robiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, ale može mu ho urobiť aj posledný zamestnávateľ, alebo musí podať priznanie sám
Môže požiadať posledného zamestnávateľa.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Kubi
Som SZČO s VZ za rok 2005 väčším ako 78000 a bola som 10,11 PN. Vyplnila som tlačivo ročné zúčtovanie až po oddiel IV. kde sa má vypisovať len vtedy ak je VZ v roku 2005 menší ako 78000. Tak takto my vlastne nevrátia nič za PN-ku a ešte mi vyšiel nedoplatok. Tak ako to vlastne je?
Je to tak. Poistné sa platí podľa príjmu. Príjem sa nekráti za dobu PN - ak kôli PN mal nižší príjem, už tento príjem, z ktorého sa ZP počíta je teda niźší. Za dobu PN sa kráti iba minimálny základ - t.j. ak dosiahol veľmi nízky príjem kôli PN, tak len toto sa zohľadňuje pri výpočte poistného.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

1. Príjem zo zamestnania celý rok 2005, príjem z osobnej asistencie od 1.1.do 31.8.2005

2. Starobný dôchodca príjem z osobnej asistencie od 1.1. do 31.8.2005. Príjem z asistencie bol 40 tis. - a teda nepodával ani daňové priznanie z príjmu FO.

Na ZP neboli prihlásení ako SZČO.

Musia podávať RZ ZP?
Naposledy upravil Muška : 18.05.06 at 18:47
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Muška
1. Zamestnanec celý rok 2005, príjem z osobnej asistencie od 1.1.do 31.8.2005

2. Starobný dôchodca príjem z osobnej asistencie od 1.1. do 31.8.2005. Príjem z asistencie bol 40 tis. - a teda nepodával ani daňové priznanie z príjmu FO.

Na ZP neboli prihlásení ako SZČO.

Musia podávať RZ ZP?
http://www.novezdravotnictvo.sk/buxu...hp?page_id=133

Muška prikladám link /choď úplne na koniec /,pretože o správnosti informácií,ktoré som Ti dala pochybujem.
Poistné sa za výkon osobného asistenta neplatí,pretože príjmy osobného asistenta patria medzi vyňaté od 1.1.2006. Ako sa presne postupuje
pri RZZP za r. 2005 v období do 31.8. nechám na kompetentnejších.

Nasledujúce informácie ,ktoré som pôvodne poskytla ,neplatia.
V prvom prípade by som to videla ako súbeh a teda je potrebné použiť
TypS + SA /zo zamestnania/ + SC/z osobnej asistencie/

V druhom prípade :
/TypB - podľa mňa malo byť podané aj DP napriek tomu,že príjem bol
taký nízky./
Naposledy upravil Melnick : 18.05.06 at 23:45 Dôvod: Myslím,že tento môj príspevok a príspevky s ním súvisiace by mohli byť z tejto témy,kde každý hľadá jednoznačnú odpoveď vymazaný,aby zbytočne niekoho nepomýlil.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať