Zavrieť

Porady

Registrativny poriadok

Vie mi niekto poradiť, aký zákon hovorí o tomto poriadku? V televíznych správach hovorili, že treba podľa nejakého predpisu dať si schváliť tento registratívny poriadok v štátnom archíve. Vie niekto ako to má vyzerať?
Díky za každú radu.
Usporiadat
babetka babetka

babetka je offline (nepripojený) babetka

Po asi týždňovom premýšľaní a čítaní o tejto téme som spravila toto:

1. Vzorový reg. plán - vyhodila som z neho doklady, čo nemám. V tom vzore je aj označenie dokladov "A" - archívne - to som nechala tak. Pri niektorých dokladoch som znížila lehotu uloženia, napr. ponuky - šéf tvrdí, že stačí 1 rok - myslím že v archíve nebudú súhlasiť.
2. Vzorový reg. poriadok - doplnila som názov firmy a doplnila vybodkované riadky.

Vytlačím, podpíše šéf, nesiem na archív.
Veď oni povedia, čo je tam zlé a vrátia to na opravu. S dodržiavaním sa budem zaoberať keď to schvália. A napokon, stále sa to dá zmeniť.
Kvôli somarine mi stojí robota. A ešte ma čaká zákon o ochrane osobných údajov.
Takže majte sa a držte palce.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

babetka, ani keby si mi z duse hovorila...ved ja uz samotne uctovnictvo robim ako hobby, ked mi vyda z casu pri vsetkych tých somarinkach...

len este k tomu reg. por. oni to sice schvalia, len ako sa tu uz pisalo, musime pri jeho tvorbe mysliet na to, ze je to hlavne pre nas...
0 0
aidalen aidalen

aidalen je offline (nepripojený) aidalen

impulzívny optimista
co takto seminar na tuto temu?
pozrite www.bl.sopk.sk - mal by byt s perfektnym skolitelom priamo z centra diania
0 0
Natinka Natinka

Natinka je offline (nepripojený) Natinka

Počujte, včera som bola na šklení ohladne registratúry a archivácie a dozvedela som sa že všetko musíte označovať. Okrem toho pečiatka firmy musí byť modrá a nie čierna a došlú poštu musíte označovač červenou pečiatkou. Všetko ževraj preto aby sa predišlo sfalšovaniu a ešte aby sme nepovedali že máme málo práce tak ku každej došlej pošte musíte priložiť obálu a keď ste to poslali doručenou poštou alebo s doručenkou tak to treba k tomu priložiť.........
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

adinka55
Ja som PO a neviem co mam oznacit "A". Je to niekde uvedene, alebo je to dobrovolne co oznacim?
A ten dennik co mam viest - ten moze byt na kazdy typ dokladov iny?

Som z toho zmatena.....
Dakujem za pomoc
Potom pouzi tu ciernu knizku, alebo na strane 35 tejto diskusie je odkaz na nas softver kde je zoznam vecnych skupin z tej knihy.
0 0
babetka babetka

babetka je offline (nepripojený) babetka

Danka, určite to bude veľa papierov a roboty naviac. Ale pridržiavať vzoru sa musíš, lebo to asi neschvália. Ešte neviem ako budem robiť jednotlivé spisy, značky, musím dať urobiť prezentačnú pečiatku (nebudem sa zaoberať tým ako ju nahradím), kúpiť denník.... Čím viac rozmýšľam, tým je to horšie. To, čo tam je zle aj tak zistíš, až keď to budeš robiť v praxi. Ale zmeniť sa to dá. Asi najlepšie by bolo vyskúšať si to pred tým - označiť a porozdeľovať. A ešte jedna vec - ja stále dúfam, že to zrušia.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Bubika
riesim to podobne.... davam si zalezat pri vybere korespondencie, ktoru naozaj zapisem do reg. dennika
Aký je to denník?
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

babetka, tak to dufame dve :-) prajem pekny den....
0 0
babetka babetka

babetka je offline (nepripojený) babetka

Natinka, s tou pečiatkou - napísala som si do poriadku, že budem používať čiernu. Ak mi to vytknú - zmením, ak nie - tak dobre. A tú prezentačnú červenú si dám spraviť, veď to nestojí majetok. A na školení hovoria aj to, že nielen pečiatka, ale aj podpis má byť modrý. Takže u nás - čierna pečiatka, modrý podpis. Hoci v poslednom čase som vypisovala aj daňové priznania čiernou a šéf to tak aj na čierno podpísal. DÚ ani necekol, tak prečo ma s tým rozčuľujú archivári?
0 0
babetka babetka

babetka je offline (nepripojený) babetka

Aj tebe Danka pekný deň. Idem na archív, potom napíšem. Možno mi trošku pristrihnú rožky.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Babetka a Danka
Suhlasim s vami. Ak by sa to malo do bodky plnit tak na podnikanie a zarabanie cas nebude. Najme v mesnich firmach, ktore nemaju na registraturu personalne dispozicie.
Preto je treba venovat tomu teraz vecsiu pozornost. Napr. ak mas faktury niekde evidovane - co mat musis (nepretrzita cielsna rada), potom netreba fakturu zapisovat do reg. dennika. Registraturny dennik nie je knihou doslej posty.
Najhorsie su na tom male firmicky kde je jedna pracovnicka na vsetku agendu. Im pribudla dalsia a na cas a usilie robota a dlhodoba-kazdodenna.
Mamutie firmy sa s tym vyrovnali lahko zaviedli co je trreba a dali do nakladov a tie premietli do cien. Pochybujem ze niekto da na hlas tych najmensich.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Viete mi priblížiť, aký je ten reg.denník, čo sa tam bude zapisovať, je to v knižnej forme? Odkedy treba zapisovať údaje? Díky.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

to miro_mr

takze ak tomu dobre rozumiem, ak sa nejaky "dokument" uz niekde zapisuje...teda faktury, ppd, vpd, (teda vsetky uctovne doklady), potom uz nemusim ich uvadzat do reg. dennika. ale napriklad danove priznanie, ked odoslem na dan. urad, tak ho zapisem do reg. denníka?v tom pripade by toho az tak vela nebolo...by som si to nejako skorigovala a do reg. poriadku vsunula veticku o tom, ze do reg. denníka nebudem zapisovat uctovnu agendu...napr. vetou "Organizácia z dôvodu efektívnosti a racionalizácie vlastnej činnosti vedie automatizované evidencie udajov (ekon. ulohy, účtovníctvo a mzdovu agendu). Na tieto eviednice a registre sa ustanovenia registraturneho poriadku vztahuju primeranym sposobom, nakolko ekonomicka agenda je uz evidovana v zmysle zakonov, ktorý to upravuje(zákon o účtovníctve, zákon o dani z pridanej hodnoty, zákon o dani z príjmov)"
hm??? co Ty na to???
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Danka Kosibová
to miro_mr

takze ak tomu dobre rozumiem, ak sa nejaky "dokument" uz niekde zapisuje...hm??? co Ty na to???
Perfektne. Este by som upresnil . nie zapisuje ale eviduje.
V reg. poriadku to co si napisala je podla mna vynikajuce, ale zvykom to byva uviest podobne ako je to v knizke:
Evidenciu a manipulaciu s registraturnymi zaznamami uctovneho charakteru, agendy ludskych zdrojov ... upravuju osobitne predpisy.
Potom pod ciarou uved zakon 431, 428
a hotovo.
Za uctovne zaznamy zodpoveda v podstate az do vyradenia uctovne oddelenie a registratura do toho nekafre.
Samozrejme koli vyradovaciemu konaniu musia byt dokumenty riadne evidovane a usporiadavane podla planu. Lebo inak by sa to muselo po 10 rokoch preusporiadavat a na to cas nebude bude treba zarabat a nie hrabat sa v papieroch.
0 0
rage1 rage1

rage1 je offline (nepripojený) rage1

no mna uz z tohto asi porazi. co je komu do toho, ako ja nakladam s postou, ktora mi pride. ved je hadam na mne ako a kde a k comu to zalozim, alebo komu co posielam, nie? a prosim Vas, to akoze kazdu jednu vec, ktora mi pride, tak musim zaevidovat?a tiez uplne vsetko co odo mna odide?aj napr. vianocne pozdravy na konci roka?
inak vobec tomu nerozumiem a mam z toho uz uplne nervy. a tie peciatky - tie modre to sa ako myslia firemne peciatky?ved ja vidam peciatky od vymyslu sveta vo farbach, cez modre, cierne, cervene a nikde s tym problem nerobia, tak preco by mali robit nejaki archivari?
a este da sa teda ten reg. dennik aj niekde kupit, ci to si mame vyrobit?
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Naša s.r.o. ho už má schválený, môžem ho poslať v prípade záujmu.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

jananov
Veronica, poslala som Ti e-mail.
Jananov, prosím Ťa pošli to aj mne. SZČO bez zamestnancov.
Veľmi pekne ďakujem.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

to miro_mr...to som rada...akurat tu o tom kecam so sefom a stoja mu vlasy...:-))) ake inak som prisla na to, ze by ma to celkom bavilo robit, samo...keby nemusim nic ine :-))) ale vazne....idem si to dopisat do toho reg. poriadku tu moju fajn veticku...ktora tak oslobodzuje.

este nieco...co sa tyka peciatky...tej prezencnej...to si ju musim dat fakt urobit...nestací ked si povytlacam na papier to co musi obsahovat a budem to tam pricvakavat.../aby sa neporusil obsah listu, iba kvoli tomu :-) / ked uz mam zachovat trvalu hodnout pre poznanie dejín Slovenska a Slovakov. co sa clovek nenauci...:-)
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Naša s.r.o. má registratúrny poriadok už aj schválený štátnym archívom.

V prípade záujmu ho zašlem.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

mlyn16 ...no ukaz sa...:-)))) aky ste stvorili reg. poriadok
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať