Zavrieť

Porady

Registrativny poriadok

Vie mi niekto poradiť, aký zákon hovorí o tomto poriadku? V televíznych správach hovorili, že treba podľa nejakého predpisu dať si schváliť tento registratívny poriadok v štátnom archíve. Vie niekto ako to má vyzerať?
Díky za každú radu.
Usporiadat
Rado2 Rado2

Rado2 je offline (nepripojený) Rado2

iva
Asi je to zatiaľ naozaj len zbožné želanie archívov, aby FO nemuseli predkladať reg.plány a poriadky na schválenie. Zatiaľ to v zákone nie je.
Minulý týždeň som telefonicky hovorila priamo so šéfom št.archívu a ten mi presne toto povedal.
Vraj treba si v prvom rade dať registr. plán a poriadok vypracovať, zatiaľ nič neposielať a podľa jeho slov : "niekedy o mesiac zasa zavolať, alebo sledovať médiá, kde by to malo byť definitívne zverejnené, či už majú archívy nejaké záväzné usmernie (neviem, neviem, či bude dovtedy novela zákona - asi ťažko), ktoré vydá ministerstvo, aby naozaj FO nič na schvaľovanie predkladať nemuseli.
To, že písali v denníkoch, že FO nič na schválenie archívom nepredkladajú, zrejme teda nie je zatiaľ naozaj ničím záväzným podložené.
Jedno je isté, že registratúrny plán musí mať každý, i samostatne podnikajúca FO. A keď ho už budeš mať, tak ho kľudne pošli do štátneho archívu, nechaj si podací lístok alebo zanes osobne a daj si potvrdiť odovzdanie. Už Ťa potom vôbec nemusí trápiť, či to budú stíhať alebo nie. To je čisto ich problém.
0 0
jananov jananov

jananov je offline (nepripojený) jananov

Čunda
Myslím, že to bude platiť asi pre všetky pobočky Štátneho archívu, pretože sme spolu s tetou daňovou poradkyňou volali na ministerstvo vnútra pani Mrižovej tvoriteľke zákona a ona povedala, že sa na tú "nútenú" povinnosť pozrie a preverí si to. V prílohe Vám však prikladám čerstvo získané vzory ako to má vypadať pre PO a FO.
Čunda, tá príloha tvojho príspevku, ktorá sa volá poriadok živnostníci.doc na 100% nie je pre živnostníkov. Neviem, kde si tie vzory získal, ale je to trošku upravený vzor pre s.r.o. a akciovky.
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Ďakujem za tých živnostníkov. Ale nieje mi jasné ako mi ten poriadok vrátia, každému to pošlú poštou, alebo si ich nechajú? Nemáte niekto praktickú skúsenosť?
0 0
sona2005 sona2005

sona2005 je offline (nepripojený) sona2005

mlyn16
Naša s.r.o. ho už má schválený, môžem ho poslať v prípade záujmu.
posli mi prosim na pobox@detva.biz

dakujem
Alena
0 0
sona2005 sona2005

sona2005 je offline (nepripojený) sona2005

mlyn16
Naša s.r.o. má registratúrny poriadok už aj schválený štátnym archívom.

V prípade záujmu ho zašlem.
posli mi to prosim...

alena@detva.biz
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Alenka, správca RP dal na stránku:http://www.porada.sk/showthread.php?p=75171#post75171

Uprav si ho na podmienky firmy. Pri tvorbe som vychádzala zo vzorov, ktoré sú v prílohe príspevku č. 514 v tejto téme. Ak by si mala problémy, ešte sa ozvy.

0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

Chcela by som si to zhrnúť. Takže ak vedieme knihu došlej a odoslanej pošty, kde zapisujeme všetky listy, listy čo prídu, čo odídu (faktúry, daňové priznania, aj korešpondenciu), okrem bankových výpisov, tak Registr. denník nemusím viesť.(?) Ale ak konateľ uzatvára zmluvy, cenové ponuky osobne, alebo korešponduje mailom tak to musím zapísať do Reg. denníka. Rozumiem tomu dobre?
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Prosím, vysvetlite kto vie
Vo vzore prezentačnej pečiaky čo je?:
a) podacie číslo (v reg. poriadku sa píše = por. číslo z denníka + rok
b) číslo spisu = ?
A ešte v reg. poriadku sa používa pojem "evidenčné pomôcky" aké sú to?
0 0
acmee acmee

acmee je offline (nepripojený) acmee

Zdravim vospolok,

kedze velmi ocenujem tuto moznost zdielania informacii, chcel by som aj ja prispiet niecim, co som tu na fore este nevidel a co sa mi podarilo ziskat z archivu v Kosiciach. Je to vzorovy registraturny poriadok pre male tzv. rodinne srocky. Je to velmi zjednodusena verzia, ktora ani nepocita s vytvorenin jednotnej evidencie zaznamov - dennikom. Pri sprave registratury podla tohto vzoru sa eviduju zaznamy len na tzv. zbernych harkoch podla jednotlivych vecnych skupin planu.

Mam ale otazku praktickeho charakteru.

Srocka prijme internou smernicou reg. poriadok a plan, archiv ho schvali, vec je teda ukoncena.

Registraturne zaznamy - smernicu s poriadkom a planom - by som teda mal ulozit do registraturneho strediska na dobu, ktoru mi urcuje lehota ulozenia. Kedze ziadost o schvalenie reg poriadku, smernica aj reg. poriadok sa viazu k jednej veci, mali by tvorit jeden spis. Lenze v plane mam definovane vecne skupiny - vseobecna sprava, kde spadaju interne smernice a tiez aj vecnu skupinu registratura, kde spadaju registraturne poriadky a plany. Ako to teda zaevidovat? Oddelit smernicu od poriadku? Ale to by potom smernica nebola kompletna, lebo poriadok tvori prilohu smernice... Teda podla mna malo by to byt asi nejako takto. Teraz zaevidujem smernicu (spolu s prilohami) pod vseobecnu spravu a potom ked raz v buducnosti prijmem novy poriadok mal by som ten, ktory prijmam teraz ulozit pod registraturu, cize budem ho mat duplicitne. Uvazujem spravne?
0 0
iza.bella iza.bella

iza.bella je offline (nepripojený) iza.bella

Vzory formulárov "Reg.plán, Reg.poradok a Žiadosť o schválenie oboch" osobitne pre fyzické a osobitne pre právnické osoby nájdete aj na stránke www.kros.sk/13770. A všetku činnosť okolo tejto problematiky zapracujú v krátkej dobe aj do programov Alfa aj Omega.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

iza.bella
A všetku činnosť okolo tejto problematiky zapracujú v krátkej dobe aj do programov ...
Len pozor v poslednej dobe vela firiem, ktore netusili a doteraz ani netusia co je registratura sa vrhlo na tuto oblast podnikania. Kym vsak na spravu registratury treba mat minimalne 3 roky praxe (pokial mozno v registrature nie vo vedeni knihy doslej a odoslanej posty), na vyrobu softveru sa toto nevztahuje. A tak sa casto stava ze na softver, ktory nema okrem nazvu nic spolocne so spravou registratury, sa uzivatel spolahne a po niekolkych rokoch zisti ze to co mu malo povodne pomoct mu vlastne uskodilo. Registratura neni o uctovnom softveri, nie je to ani rozsirenie ekonomickeho systemu o evidenciu posty v tom je ten zakladny omyl. Su to uplne ine procesy, ine pravidla, ine ciselniky proste uplne nieco ine. Ospravedlnujem sa za tvrdsie slova ale tie FANTASMAGORIE o evidencii faktur v spisoch, su proste neuveritelne!
Naposledy upravil miro_mr : 15.05.05 at 12:27
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
Boooože môj, tak konečne som túto tému dočítala od začiatku do konca a mám hlavu ako melón........to je niečo strašné............
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

[QUOTE=acmee]Zdravim vospolok,

Pri sprave registratury podla tohto vzoru sa eviduju zaznamy len na tzv. zbernych harkoch podla jednotlivych vecnych skupin planu.

Ako vyzerá taký zberný hárok? A čo sa tam vlastne zapisuje?
0 0
yuyu yuyu

yuyu je offline (nepripojený) yuyu

moze niekto poslat aj nam reg. plan. sme sro od 2004
dakujem strasne moc zuzanka@wnet.sk
Naposledy upravil yuyu : 16.05.05 at 08:13
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Pozri príspevok č. 548
0 0
yuyu yuyu

yuyu je offline (nepripojený) yuyu

dakujem, to som si uz stiahla
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

miro_mr
Faktury nemusis evidovatv denniku, na to mas evidenciu faktur doslych ako aj odoslanych - nepretrzitu radu cisiel. V denniku by si tazko zaistila nepretrzite cislovanie.
Kniha doslej posty je o dorucovani zasielok, napr. cenin, balikov a pod.
Registraturny dennik je o evidencii "pisomnosti".
Miro, ale ak do knihy došlej pošty zapisujem všetko, aj písomnosti teda korešponciu, aj keď posielame napr. cenovú ponuku mailom alebo faxom, následne ale všetko posielame aj poštou, to sa zapíše do knihy odoslanej pošty, všetky písomnosti z daňových úradov atď., vlastne všetko okrem novín, musím aj tak viesť Reg. denník? Čo doň zapíšem?
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

marianna
Miro, ale ak do knihy došlej pošty zapisujem všetko, aj písomnosti teda korešponciu, aj keď posielame napr. cenovú ponuku mailom alebo faxom, následne ale všetko posielame aj poštou, to sa zapíše do knihy odoslanej pošty, všetky písomnosti z daňových úradov atď., vlastne všetko okrem novín, musím aj tak viesť Reg. denník? Čo doň zapíšem?
Neved knihy odoslanej a doslej posty ale registraturny dennik ten je aj na to aj na to.
0 0
babetka babetka

babetka je offline (nepripojený) babetka

miro_mr
Neved knihy odoslanej a doslej posty ale registraturny dennik ten je aj na to aj na to.
Keďže ako som doteraz vyrozumela z príspevkov, registratúrny denník je na vedenie obchodnej korešpondencie a dokladov, ktoré nie sú nikde evidované (napr.aj daňové priznania). Ak teda mi dojde dodací list od dodávateľa a nechcem ho viesť v registratúrnom denníku, tak si ho očíslujem a urobím si zoznam došlých dodacích listov. To isté urobím aj s došlými objednávkami, aby som si na každú nemusela robiť osobitný spis. Chňapem dobre?
0 0
Rado2 Rado2

Rado2 je offline (nepripojený) Rado2

miro_mr
Neved knihy odoslanej a doslej posty ale registraturny dennik ten je aj na to aj na to.
Toto je skutočne dobre mienená rada pre všetkých, ktorí si komplikujú život vedením zvlášť knihy došlej pošty a zvlášť knihy odoslanej pošty. A na čo, keď registratúrny denník to zvládne oboje?
Už to tu síce bolo, ale ešte raz: pokiaľ prijmete list a na neho odpovedáte, tak odpoveď ide pod tým istým číslom, ako ste list prijali a zapisuje sa to do toho istého riadku, len do iného stĺpca. Takže nepribúdajú nové čísla.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať