Zavrieť

Porady

Oprava nákladov a výnosov minulého roku

Mám takýto problém. Prenajíme budovu. Spotrebu energii k nájmu faktúrujeme podľa faktúr od dodávateľov. V marci 2006 sme zistili, že stavy na meradlách nesedia so stavmi na faktúrach.
Dodávatelia energii odpočet robili odhadom podľa predchádzajúcich rokov, pretože náš nájomca im neumožnil vstup do objektu.
Tento stav sme reklamovali. Nakoľko dnešné stavy sú nižšie ako koncové stavy z roku 2005, dostali sme dobropis ešte do roku 2005 s dátumom máj 2006. Následne opravíme podľa týchto dobropisov aj faktúru za spotrebu energii nášmu nájomci. Spotrebu energii som v roku 2005 účtovala 502/326. Celá spotreba bola vyfaktúrovaná nájomcovi.
Ako mám postupovať pri oprave týchto nákladov a výnosov ? Musím podať dodatočné priznanie za rok 2005 alebo to môžem zahrnúť do priznania v roku 2006 ?
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Devu Pozri príspevok
takže musím urobiť 326 na prijatý aj vystavený dobropis veľmi pekne ďakujem za uistenia, aj keď som dúfala, že sa mi z toho podarí vykľučkovať. Rok 2012 som začala účtovať až po ukončení uzávierky, no tá ešte nie je odovzdaná na DU Tak idem opravovať
ja len zopakujem svoju "starú pesničku"
vystavený dbp. je svojím charakterom tvoj záväzok....326 je správne................................(100 EUR)
prijatý dbp. je však svojím charakterom pohľadávka ........ 326 MD je nesprávne, radšej 315 /1000 EUR)
pre lepšie pochopenie si skús predstaviť jediné hodnoty ako uvádzam v zátvorke - výsledok na 326 bude aktívny zostatok, 900 EUR - čo s ním urobíš vo výkazoch?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
v tomto prípade by si vykázala pri správnom účtovaní nižšiu stratu za rok 2010, teda treba podať dodatočné DP za rok 2010.
účtuješ v r. 2011 a v DPPO 2011 to bude odpočitateľná suma.

mirhu Pozri príspevok
Mám chybu v účtovníctve za rok 2010 - zaúčtovala som vyššie náklady ako mali byť(538) a zistila som to náhodou nedávno... Firma vykázala stratu za rok 2010 a teraz ak to opravím tak znížim stratu predpokladám, len nie som si istá ako to správne zaúčtovať , a či treba podať DDP...

PS. ešte stále sa učím
0 0
Devu Devu

Devu je offline (nepripojený) Devu

Moc dakujem idem teda opravovat minuly rok... a uvidim ako to bude vyzerat vo vykazoch už teraz mam z toho obavy
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
KEJKA Pozri príspevok
v tomto prípade by si vykázala pri správnom účtovaní nižšiu stratu za rok 2010, teda treba podať dodatočné DP za rok 2010.
účtuješ v r. 2011 a v DPPO 2011 to bude odpočitateľná suma.
Ďakujem, už som informovala klienta
0 0
Devu Devu

Devu je offline (nepripojený) Devu

Po vykonaní opravy ako si mi poradila, naša auditorka rozhodla nasledovne: Nakoľko suma prijatého i vystaveného dobropisu je rovnaká, opravu minulého roka vykonať nemusíme, nakoľko by to na konci roka mohla byť, teda pripočitateľné i odpočitateľná položka, čiže by sa to vzájmne vysporiadalo (obdoba ako škoda a jej plnenie od poisťovne). Teda neochudobníme ani štát ani danú spoločnosť.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Mám to isté ako Mirhu, len či som to správne pochopila.
V r.2010 som si uplatnila DO vyšiie ako som mala - platila som daň aj 1/4 preddavky. Čiže budem mať vyššiu povinnosť aj vyššie preddavky /ale tento rok mi vyšiel preplatok/.
Chápem to správne, že podám DDP za rok 2010 - výkazy neopravujem - ale učtovne opravujem v r.2011. Čo s preddavkami a rozdielom dane?
Doplatím za rok 2010 daň a dohodnúť sa so správkyňou nech s preplatku za 2011 vyrovná preddavky ?
Ďakujem za Váš čas a pomoc.
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
KEJKA Pozri príspevok
v tomto prípade by si vykázala pri správnom účtovaní nižšiu stratu za rok 2010, teda treba podať dodatočné DP za rok 2010.
účtuješ v r. 2011 a v DPPO 2011 to bude odpočitateľná suma.
Výkazy a súvaha sa tiež opravujú?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mirhu Pozri príspevok
Výkazy a súvaha sa tiež opravujú?
v takomto prípade nie je dôvod.
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
KEJKA Pozri príspevok
v takomto prípade nie je dôvod.
Ďakujem Kejka .. myslela som si..
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

V roku 2011 som zaúčtovala opravu - nevýznamnú za r. 2008 a 2009. Jedná sa o dopočet odvodov zo mzdy.
Zaúčtované : 524/336. Výdavok je súčasťou základu dane r. 2011. V daň. priznaní za r. 2011 nič neupravujem, nepripočítavam.
Daň, ktorá mi vyšla za r.2011 som zaúčtovala : 591/341.
Je potrebné túto daň rozlíšiť?
Teda zvlášť zaúčtovať daň za r.2011 a zvlášť pomyslenú daň, ktorú by mi DÚ mal vrátiť 341/594 ?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Dobropisy v novom roku sú už riešené v tejto téme.
Prosím o názor ako postupovať ak sa postupuje nasledovne.

Dodávateľ pošle riadne tovar na faktúru za mobilné telefóny v riadnej cene.
Pri predaji prístroja spolu so zmluvou (všetci sa s tým stretávame) kupujúci zaplatí za prístroj 1 euro. Následne dodávateľ vystavuje dobropisy na cenu takto predaného tovaru.

Hneď 2. januára 2012 prišli dobropisy a chodia stále aj s DPH 19% lebo sa jedná o tovary so starým dátumom dodania, alebo to bude za reklamáciu. Z prílohy v dobropise sa dá vyčítať či sa vystavuje dobropis na tovar dodaný v bežnom roku alebo v predchádzajúcich rokoch.

Otázka č. 1:
Je správne časovo rozlišovať dobropisy do termínu podania daňového priznania?
Alebo urobiť na to rezervu?

Otázka č. 2:
Pre reklamácie v záručnej lehote sa robia zákonné rezervy?

Ďakujem

apo
Naposledy upravil apo : 14.04.12 at 06:53
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
1. áno dbp. na tovar dodaný v r. 2011 časovo rozlišujeme
2. rezerva na záručné opravy je nedaňová
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

KEJKA Pozri príspevok
1. áno dbp. na tovar dodaný v r. 2011 časovo rozlišujeme
2. rezerva na záručné opravy je nedaňová
Ďakujem Kejka.

Riešim chybu na ktorú som prišiel v účtovníctve v ktorom pokračujem od 1.1.2012.
Domnievam sa, že príjmy budúcich období sa mali účtovať bez ohľadu nato či príde dobropis, lebo predajňa s mobilmi musí vedieť rozdiel v nákupnej cene mobilu a v dotácii ktorú dostane formou dobropisu.

apo
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať