Zavrieť

Porady

Číslovanie faktúr

Prosím o radu!
Podľa zákona o účtovníctve § 11 ods. 2 musia byť účtovné zápisy vedené priebežne, t.j. chronologicky.
Musí byť číslovanie vydaných faktúr vzostupné podľa dátumu ich vystavenia?
Alebo je prípustné nedodržať sled číslovania, za podmienky že nebude chýbať ani jedno číslo vystavenej faktúry???

Pustili ste sa do debaty o vynechaní čísla, ale ja som skôr myslela dátumový nesúlad v číselnom slede. Tým sa predíde vynechanému číslu faktúry a tak aj podozreniu zo zatajenia príjmov. Je až taká veľká chyba, keď preskočené číslo faktúry obsadím faktúrou, ktorá má dátum vydania napr. o týždeň neskôr ako pred ňou a za ňou?

Napr.
2600101 - 10.5.2006
2600102 - 11.5.2006
2600103 - 16.5.2006
2600104 - 12.5.2006

Ďakujem za odpovede...
Naposledy upravil Fekiačová : 25.07.06 at 07:02 Dôvod: sledovať tému
Usporiadat
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Fany
Ja sa spýtam: môžu byť faktúry, príjmové a výdavkové doklady číslované aj ceruzkou? Súhlasí to s evidenciou v PC, praktizujeme to takto iba z dôvodu, že niekedy, hlavne u pokladničných dokladov musíme spätne zaradiť nejaký doklad, v PC sa to dá opraviť a ceruzka sa ľahšie opraví na doklade. Môže byť toto pri kontrole vytknuté?
Ja si to tiez cislujem ceruzkou a po uzavreti celeho ucta a podani DP to prepisem perom
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Číslovanie ceruzkou určite neobstojí pred daňovou kontrolou. Treba to prečíslovať perom, aspom dodatočne.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Lekárka, ktorej spracovávam účtovníctvo mi oznámila, že firma ktorej používa program poslala novú verziu pre vyšlé FA, kde je potrebné zvlášť číslovať VFA a dobropisy. Niečo mi ušlo v zák. o účtovníctve?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ALDA Pozri príspevok
Lekárka, ktorej spracovávam účtovníctvo mi oznámila, že firma ktorej používa program poslala novú verziu pre vyšlé FA, kde je potrebné zvlášť číslovať VFA a dobropisy. Niečo mi ušlo v zák. o účtovníctve?
No veru na dobropisy mám zvlášť číselný rad. Aj na dodáv. aj na odb. Je tak lepší prehľad.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ALDA Pozri príspevok
Lekárka, ktorej spracovávam účtovníctvo mi oznámila, že firma ktorej používa program poslala novú verziu pre vyšlé FA, kde je potrebné zvlášť číslovať VFA a dobropisy. Niečo mi ušlo v zák. o účtovníctve?
Heli nič ti neušlo. To je asi iniciatíva dodávateľ programu.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Tweety Pozri príspevok
No veru na dobropisy mám zvlášť číselný rad. Aj na dodáv. aj na odb. Je tak lepší prehľad.

Ale to neznamená, že musíš.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
smith Pozri príspevok
Heli nič ti neušlo. To je asi iniciatíva dodávateľ programu.
Zoli ďakujem, už som sa ľakla, že niečo nestíham, alebo neviem čítať.
0 0
emula1 emula1

emula1 je offline (nepripojený) emula1

to je vsetko rec o vyslych fa. A co dosle fa, ja tam nedodrziavam casovy sled, ale priradujem cisla tak ako dostanem fa, ci uz je tam aj datum skor ci neskor, dufam ze je to ok?
0 0
comodo comodo

comodo je offline (nepripojený) comodo

Aj ja poprosim o nazor na cislovanie. V jednej obchodnej firmicke mame maly obrat a kedze chceme vyzerat vacsi , je nam trapne davat napr. v novembri fakturu c. 200706. Ideme zatial asi takto
200649
200750
200751
200752
200753
200754
200755
200856
a.t.d. Je to „stravitelne“ ?
0 0
romanpp romanpp

romanpp je offline (nepripojený) romanpp

Určite to je stráviteľné. Ovšem pokiaľ vystavíš tri VF pre toho istého odberateľa, tak si si nepomohla.

Ja už roky číslujem faktúry pre svojich klientov nasledovne:

1 fakt. vystavená 10.01.2007 -> VF07011001
1 fakt. vystavená 12.01.2007 -> VF07011201
1 fakt. vystavená 15.01.2007 -> VF07011501
2 fakt. vystavená 15.01.2007 -> VF07011502
atď.

Podľa tohto číslovania nikto nedokáže určiť, či daný klient vystavil za rok 5 faktúr alebo 365 faktúr.
Daniari pri kontrolách nikdy nič nenamietali -> je to jednoznačné číslovanie, dokonca je to vzostupne => všetky účtovné programy to správne zoraďujú.
0 0
99Bejka 99Bejka

99Bejka je offline (nepripojený) 99Bejka

Neviem či je dobré takto označovať faktúry .Počula som teraz na školení že jedna firma dostala pokutu 1% z majetku za to že mala zle označované faktúry a to len preto , že každý mesiac začínali znovu od jednotky teda mali 010108 teda faktúra mesiac a rok .Kontrolóri im vytkli že nedodržali postupnosť číslovania .
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Číslovanie faktúr by malo preukázať úplnosť číselnej rady. Je tiež vhodné odlíšiť číslovanie podľa druhu, ale to nie je podmienkou (je to však praktickejšie).
Postup podľa romanpp nepovažujem za správny.
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

Ja som sa zase stretla s tým že živnostník pokračoval v čislovaní od roku 2006 naďalej... začal v roku 2006 od 01/2006 a v roku 2007 pokračoval 18/2006 atď
0 0
enad enad

enad je offline (nepripojený) enad

Ja sa tiež momentálne trápim s číslovaním vystavených faktúr.
Ide o to, že ako už bolo vyššie popísané, občas sa stane obchodnikom, že vytvoria OF, "chytia" číslo a z nejakého dôvodu fa nakoniec nevystavie. Napr. omyl. Medzitým už ale ďalší obchodníci robia faktúry a tak ostane faktúra s nulovou hodnotou. Nie je problé na nu niečo dať ale už s dátum neskorším.
teda
10.1: 20070018
11.1: 20070019
9.1.: 20070020
12.1.:20070021

Viem, že zákon hovorí o chronologickom číslovaní, ale ja som chronologiu číslovania neporušila, len chronologia datumu...

Skúste prosím nájsť nejaké záväzne pravidlo, že takto to nemôže byť.

Ďakujem
0 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
A nemusí od 1.1.2008 už byť číslovanie aj slovným opisom dokladu,teda napr. vydaná fa VF2008001? Ako ste začali číslovať od nového roku?
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Musí byť už aj so slovným označením. Len sa k tomu vyjadrím - mám klienta, ktorý presne tak označuje faktúry, ako píše romanpp. Z jednoduchého dôvodu - má viacerých obchodných zástupcov, a aby nevytvárali duplicitné doklady, vystavujú faktúry napr 07071002 a pod. Čo je strašne mätúce. Ja si jeho faktúry zoradím a priraďujem im čísla do poradia. Označím to ako číslo účtovného dokladu. Nie je to správne riešenie, ale aspoň aký-taký prehľad na DU týmto získajú. Predchádzajúci štvrťrok som mala u neho kontrolu - dosť som tŕpla, čo na to číslovanie povedia - ale tým, že boli fa mnou označené do poradia, nič nevytkli.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

sisas Pozri príspevok
Ja sa tiež momentálne trápim s číslovaním vystavených faktúr.
Ide o to, že ako už bolo vyššie popísané, občas sa stane obchodnikom, že vytvoria OF, "chytia" číslo a z nejakého dôvodu fa nakoniec nevystavie. Napr. omyl. Medzitým už ale ďalší obchodníci robia faktúry a tak ostane faktúra s nulovou hodnotou. Nie je problé na nu niečo dať ale už s dátum neskorším.
teda
10.1: 20070018
11.1: 20070019
9.1.: 20070020
12.1.:20070021

Viem, že zákon hovorí o chronologickom číslovaní, ale ja som chronologiu číslovania neporušila, len chronologia datumu...

Skúste prosím nájsť nejaké záväzne pravidlo, že takto to nemôže byť.

Ďakujem
A čo sa týka chronológie dátumov -na to mám expertov, ktorý nie že nedodržia chronologicky dátumovo, ale bez problémov vystavia faktúru 30 dní po dátume vzniku daňovej povinnosti... Účtujem ich už niekoľký rok, opakovane ich na to upozorňujem - nepomôžem si. Jednoducho si na tom nedajú záležať, robia s tým zmätky- už s tým viac nenarobím nič. Musia sa polepšiť v prvom rade oni. V začiatkoch som strašne tŕpla a dbala na to, aby všetko moji klienti robili 100%ne. Po rokoch skúseností viem, že sú to zbytočné stresy, pretože aj tak to nikdy tak nebude. Upozorním ich niekoľko krát a ak to aj tak nepomôže - nevzrušujem sa. Raz za čas ich upozorním opäť, prípadne pripomeniem možnú pokutu... to je všetko, čo je v mojich silách pre nich urobiť.
0 0
romanpp romanpp

romanpp je offline (nepripojený) romanpp

Prosím vysvetlite niekto podrobnejšie o čo to ide s tým slovným označením.
0 0
Ivankaa Ivankaa

Ivankaa je offline (nepripojený) Ivankaa

Vie mi niekto poradiť - SZČO pokračovala v číslovaní vyšlých faktúr v roku 2008 s minuloročným číslom roka:
r. 2007 - FV070058
r. 2008 - FV070001
Čiže nezmenila rok na FV08....., poradie faktúr má správne od 01...

Má prerobiť všetky vyšlé fa, alebo urobiť zápis a pokračovať s novým číslovaním FV08002?

Ďakujem.
Naposledy upravil Ivankaa : 25.03.08 at 15:11
0 0
romanpp romanpp

romanpp je offline (nepripojený) romanpp

Má prerobiť všetky vyšlé fa, alebo urobiť zápis a pokračovať s novým číslovaním FV08002?

Podľa toho ako to číslujete tak v roku 2007 existuje VF 070001
a v roku 2008 existuje VF 070001. To by som rozhodne nedoporučoval. Radil by som prerobiť faktúry (teda upraviť ich číslovanie).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať