Zavrieť

Porady

Číslovanie faktúr

Prosím o radu!
Podľa zákona o účtovníctve § 11 ods. 2 musia byť účtovné zápisy vedené priebežne, t.j. chronologicky.
Musí byť číslovanie vydaných faktúr vzostupné podľa dátumu ich vystavenia?
Alebo je prípustné nedodržať sled číslovania, za podmienky že nebude chýbať ani jedno číslo vystavenej faktúry???

Pustili ste sa do debaty o vynechaní čísla, ale ja som skôr myslela dátumový nesúlad v číselnom slede. Tým sa predíde vynechanému číslu faktúry a tak aj podozreniu zo zatajenia príjmov. Je až taká veľká chyba, keď preskočené číslo faktúry obsadím faktúrou, ktorá má dátum vydania napr. o týždeň neskôr ako pred ňou a za ňou?

Napr.
2600101 - 10.5.2006
2600102 - 11.5.2006
2600103 - 16.5.2006
2600104 - 12.5.2006

Ďakujem za odpovede...
Naposledy upravil Fekiačová : 25.07.06 at 07:02 Dôvod: sledovať tému
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lianka,
predtým ako som tak začala číslovať som dala dotaz na drsr.

Teraz pri kontrole sa ani "nepozastavili" nad číslovaním. Hoci som už mala pre istotu prichystaný tento list.

A tá "tvoja" pani auditorka dosť trepla.....veď kontrolu hlavne zaujíma či je pravdivý výdavok, či má naň nárok, či spĺňa všetky náležitosti.... a v tomto zmysle myslím je aj odpoveď drsr.

P.S.
Asi pred polrokom mala jedna poraďáčka problém pri kontrole ohľadne takéhoto číslovania, preposlala som jej do mailu túto odpoveď z drsr.....a poslala mi poďakovanie, že to potom už kontrola nenamietala
Naposledy upravil Muška : 06.06.09 at 10:45 Dôvod: Doplnenie P.S.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Muška Pozri príspevok
Tonka myslím, že neporušíš. Ja som mala teraz daňovú kontrolu a číslujem dodávateľské faktúry, tak ako píšem v dotaze na drsr.sk a nemala som k tomu žiadne pripomienky.

Dopyt:

Dobrý deň,
Nakoľko mi klienti neporiadne nosia doklady na zaúčtovanie, chcela by som tento rok zvoliť číslovanie "došlých faktúr", "výdavkových pokladničných dokladov" takto:
DF 2008 mesiac poradové číslo, napr. za január DF20080101, za február DF20080201 atd., len mi nie je jasné zo zákona o účtovníctve či tak môžem urobiť.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Z platného zákona o účtovníctve jednoznačne nevyplýva, akým spôsobom má účtovná jednotka číslovať jednotlivé účtovné doklady.
Náležitosti, ktoré má obsahovať účtovný doklad sú vymedzené v § 10 zákona o účtovníctve.
Účtovné doklady majú mať svoje slovné a číselné označenie a majú byť zaúčtované chronologicky.
Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.
Je na účtovnej jednotke aký spôsob číslovania účtovných dokladov si zvolí, pre účely výkonu daňovej kontroly dane z príjmov musí daňovník vedieť preukázať zahrnutie zaúčtovaných nákladov do základu dane na základe účtovných dokladov.

Odbor služieb pre verejnosť
Muška, ďakujem pekne. Aj tak by som radšej číslovala tak, aby mi nový rok účtovný začínal pri všetkých dokladoch s číslom 1. Pracujeme v Navisione a že vraj tam ich technici neodporúčajú meniť v priebehu roka číslovanie dokladov. Neviem, čo je na tom pravdy, či to nieje len výhovorka. Preto to aj skúmam z hľadiska účtovníctva, že by som sa "vyhovorila" na náš zákon. No ale ten to umožňuje, ako hovoríš, tak budem musieť číslovať podľa nich.
Ďakujem ešte raz a prajem pekný deň.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Takéto letné dni by som otvorila ešte túto tému.
Hlavný odberateľ je iniciatívny a začal robiť za SZčO faktúry 1x mesačne a to od 5/09.
Príklad:
mesiac 1/09 faktúra č. 0901
mesiac 2/09 faktúra č. 0902
mesiac 3/09 faktúra č. 0903
mesiac 4/09 faktúra č. 0904
mesiac 5/09 faktúra č. 910405006

Čím mu mám argumentovať, že to nie je ok. Teda nie je to ok?
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
karcoolka1 Pozri príspevok
Takéto letné dni by som otvorila ešte túto tému.
Hlavný odberateľ je iniciatívny a začal robiť za SZčO faktúry 1x mesačne a to od 5/09.
Príklad:
mesiac 1/09 faktúra č. 0901
mesiac 2/09 faktúra č. 0902
mesiac 3/09 faktúra č. 0903
mesiac 4/09 faktúra č. 0904
mesiac 5/09 faktúra č. 910405006

Čím mu mám argumentovať, že to nie je ok. Teda nie je to ok?
...no je to teda od veci, ale keď Ti napíšem ako čísluje jeden môj známy a z roka na rok ho na to upozorňujem, padneš na zadok
Od roku 2006, mal každý mesiac jednu FA, čiže začal číslovať: 01/2006.... 12/2006
Rok 2007, nie žeby začínal pekne od začiatku 01/2007, ale on pokračoval 13/2007... a tak to išlo až do roku 2008, kým som mu nepovedala aby už s tým blbým číslovaním prestal, on že OK, začne rok 2009 pekne od jednotky. Tak sa teším keď mu budem robiť v marci 2010 DP a on mi dá faktúru s číslom 37/2009
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

karcoolka1 Pozri príspevok
Takéto letné dni by som otvorila ešte túto tému.
Hlavný odberateľ je iniciatívny a začal robiť za SZčO faktúry 1x mesačne a to od 5/09.
Príklad:
mesiac 1/09 faktúra č. 0901
mesiac 2/09 faktúra č. 0902
mesiac 3/09 faktúra č. 0903
mesiac 4/09 faktúra č. 0904
mesiac 5/09 faktúra č. 910405006

Čím mu mám argumentovať, že to nie je ok. Teda nie je to ok?
Ak by mali SZČO spísanú s odberateľom dohodu o samofakturácii, tak by mohol odberateľ vystavovať faktúry so svojimi číslami.Alebo sa v 5 mesiaci pomýlil a treba ho na to upozorniť
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Lenka1979 Pozri príspevok
...no je to teda od veci, ale keď Ti napíšem ako čísluje jeden môj známy a z roka na rok ho na to upozorňujem, padneš na zadok
Od roku 2006, mal každý mesiac jednu FA, čiže začal číslovať: 01/2006.... 12/2006
Rok 2007, nie žeby začínal pekne od začiatku 01/2007, ale on pokračoval 13/2007... a tak to išlo až do roku 2008, kým som mu nepovedala aby už s tým blbým číslovaním prestal, on že OK, začne rok 2009 pekne od jednotky. Tak sa teším keď mu budem robiť v marci 2010 DP a on mi dá faktúru s číslom 37/2009
Ale aspon nemoze nikto namietat, ze nedodrzal ciselny rad . Ved zakon nehovori, ze mas cislovat od cisla 1.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Lianka Pozri príspevok
Ale aspon nemoze nikto namietat, ze nedodrzal ciselny rad . Ved zakon nehovori, ze mas cislovat od cisla 1.
... to áno, číselný rad dodržaný, len keď sa registroval za platcu DPH a na DU odnášal zoznam faktúr, nešlo im do hlavy kde sú chýbajúce faktúry od č. 1..... atď.
No pravdou je, že číslovanie faktúr neprikazuje žiadny zákon.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Vďaka za reakcie.
Predstavte si, dnes ráno ustúpil obderateľ, asi je iniciatívny v inej sfére.
0 0
jipro jipro

jipro je offline (nepripojený) jipro

ja číslujem fa nasledovne FaV2009001/fa vystavená/, FaD2009001/fa došlá/, v januári si prestavím rok, a tak mám presný prehľad v ktorom roku mi fa došla a kedy som nejakú vystavila
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
jipro Pozri príspevok
ja číslujem fa nasledovne FaV2009001/fa vystavená/, FaD2009001/fa došlá/, v januári si prestavím rok, a tak mám presný prehľad v ktorom roku mi fa došla a kedy som nejakú vystavila
Ty si "prestavis" rok, ale ver tomu, ze nie kazdeho to napadne alebo nie kazdy si to vie v pc prestavit . Niektori su ozaj od pocitacovej gramotnosti daleko - a to mam na mysli podnikatelov... (by som ocakvala u nich aspon uziovatelske znalosti beznych pc programov)... Ja im tiez prizvukujem, ako pisala Lenka, ze po 1.1. od cisla 1 a rok zmenit na aktualny, ale casto mam este januarove faktury s decembrovym ciselnym radom...
0 0
ajale ajale

ajale je offline (nepripojený) ajale

zivnostnicka na materskej
Ahojte, poprosim vas o radu... Potrebovala by som vystavit fakturu pre ceskeho zakaznika. moje otazky su...
1. musi byt napisana v CJ, v SJ alebo v CJ a zaroven v SJ?
2. ma byt na nej aj vypocet ceny v EUR podla aktualneho kurzu NB?
Respektive, co by mala obsahovat navyse alebo menej. A ako to riesite vy, uctovnici, ked treba? Dakujem
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ajale Pozri príspevok
Ahojte, poprosim vas o radu... Potrebovala by som vystavit fakturu pre ceskeho zakaznika. moje otazky su...
1. musi byt napisana v CJ, v SJ alebo v CJ a zaroven v SJ?
2. ma byt na nej aj vypocet ceny v EUR podla aktualneho kurzu NB?
Respektive, co by mala obsahovat navyse alebo menej. A ako to riesite vy, uctovnici, ked treba? Dakujem

Pozri: http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...2008-a.html#75 konkr. § 75
je to o dohode medzi vami a odberateľom, ja fa v slovenskom jazyku a v mene eur
0 0
ajale ajale

ajale je offline (nepripojený) ajale

zivnostnicka na materskej
diky
0 0
anjelgabriel anjelgabriel

anjelgabriel je offline (nepripojený) anjelgabriel

ahoj,

my sme pred rokom otvorili živnosť. Predtým som s vystavovaním faktúr nemala žiadnu skúsenosť, začali sme faktúry číslovať podľa dátumu objednania t.j. podľa čísla objednávky, ktoré máme číslované nasledovne: rok,mesiac,deň,číslo objednávajúceho v danný deň - tým pádom žiadna chronológia - upozornila ma na to účtovníčka teraz pri robení daňového priznania, ibaže tých faktúr je veľa, mám ich všetky prerobiť?!
vyzerá to asi takto: 2010032801 - rok 2010, marec, 28. deň, prvý objednávajúci v danný deň... a nasledovný deň by bol 2010032901 - čiže opäť sa faktúra končí jednotkou.... ja v tom logiku mám, ale to asi pred kontrolou neobstojí, že? musí to byť bezpodmienečne chronologicky?

Vopred Vám ďakujem za pomoc.
0 0
romanpp romanpp

romanpp je offline (nepripojený) romanpp

anjelgabriel Pozri príspevok
ahoj,

my sme pred rokom otvorili živnosť. Predtým som s vystavovaním faktúr nemala žiadnu skúsenosť, začali sme faktúry číslovať podľa dátumu objednania t.j. podľa čísla objednávky, ktoré máme číslované nasledovne: rok,mesiac,deň,číslo objednávajúceho v danný deň - tým pádom žiadna chronológia - upozornila ma na to účtovníčka teraz pri robení daňového priznania, ibaže tých faktúr je veľa, mám ich všetky prerobiť?!
vyzerá to asi takto: 2010032801 - rok 2010, marec, 28. deň, prvý objednávajúci v danný deň... a nasledovný deň by bol 2010032901 - čiže opäť sa faktúra končí jednotkou.... ja v tom logiku mám, ale to asi pred kontrolou neobstojí, že? musí to byť bezpodmienečne chronologicky?

Vopred Vám ďakujem za pomoc.
Ale veď to je chronologicky!!!

Podstatné je, aby dve rôzne faktúry nemali to isté číslo.

Inak je to v poriadku.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás, čo mám robiť v prípade, ak živnostník má číslovanie faktúr nasledovné: 03/2011, 05/2011, 06/2011,07/2011, ale podľa dátumu sú evidované chronologicky, . To vyzerá, akokeby mu chýbali faktúry 01, 02 a 04. Ako to opraviť? Vďaka.
0 0
romanpp romanpp

romanpp je offline (nepripojený) romanpp

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, čo mám robiť v prípade, ak živnostník má číslovanie faktúr nasledovné: 03/2011, 05/2011, 06/2011,07/2011, ale podľa dátumu sú evidované chronologicky, . To vyzerá, akokeby mu chýbali faktúry 01, 02 a 04. Ako to opraviť? Vďaka.
Po rokoch skúseností, kedy som sa snažil každého klienta naučiť, ako má číslovať svoje faktúry, som sa na to vykašľal a jednoducho každej jeho faktúre, ktorú mi prinesie, pridelím vlastné jedinečné číslo a pod týmto číslom ju aj zaúčtujem.

Nemal som s tým nikdy žiadne problémy pri kontrolách u nás (DÚPP, DÚKK, DÚSV).
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Dobrý deň.
Ja by som sa chcela spýtať ohľadne došlých faktúr, či každá faktúra napr.
zaplatená v hotovosti sa musí zaevidovať do knihy faktúr.Mám kopu faktúr ktoré platíme v hot. a niekto mi povedal, že môžem ich účtovať priamo do pokladne k výdavkovému dokladu pripojiť faktúru nedočítala som sa o tom, čiže tá fa nemá číslo.
Prosím o radu či je to správne alebo nie. Dakujem batorek
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

batorek Pozri príspevok
Dobrý deň.
Ja by som sa chcela spýtať ohľadne došlých faktúr, či každá faktúra napr.
zaplatená v hotovosti sa musí zaevidovať do knihy faktúr.Mám kopu faktúr ktoré platíme v hot. a niekto mi povedal, že môžem ich účtovať priamo do pokladne k výdavkovému dokladu pripojiť faktúru nedočítala som sa o tom, čiže tá fa nemá číslo.
Prosím o radu či je to správne alebo nie. Dakujem batorek
Ak Ti niekto vyfakturoval prácu alebo službu, máš voči nemu záväzok, takže by to malo byť v knihe záv., rovnako ako keď fakturuješ Ty, a vzniká Ti pohľadávka, tak ju máš v knihe pohľ. Pokl. je už len o ich úhrade.
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

jedná sa väčšinou o faktúry za tovar mi sme reštaurácia a pepsico donesie faktúru a na spodku fa je aj príjmový doklad o uhradení čiže tam zapíše úhradu. Ja k tomu vypíšem výdavkový doklad a o takéto faktúry som sa informovala. a sú aj také faktúry kde je pripojený doklad ERP, že sme ju zaplatili.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať