Zavrieť

Porady

Číslovanie faktúr

Prosím o radu!
Podľa zákona o účtovníctve § 11 ods. 2 musia byť účtovné zápisy vedené priebežne, t.j. chronologicky.
Musí byť číslovanie vydaných faktúr vzostupné podľa dátumu ich vystavenia?
Alebo je prípustné nedodržať sled číslovania, za podmienky že nebude chýbať ani jedno číslo vystavenej faktúry???

Pustili ste sa do debaty o vynechaní čísla, ale ja som skôr myslela dátumový nesúlad v číselnom slede. Tým sa predíde vynechanému číslu faktúry a tak aj podozreniu zo zatajenia príjmov. Je až taká veľká chyba, keď preskočené číslo faktúry obsadím faktúrou, ktorá má dátum vydania napr. o týždeň neskôr ako pred ňou a za ňou?

Napr.
2600101 - 10.5.2006
2600102 - 11.5.2006
2600103 - 16.5.2006
2600104 - 12.5.2006

Ďakujem za odpovede...
Naposledy upravil Fekiačová : 25.07.06 at 07:02 Dôvod: sledovať tému
Usporiadat
topp topp

topp je offline (nepripojený) topp

Ahojte, mám takú teoretickú otázku, doteraz za posledných pár rokov som čísloval doradu od 1 až po napr. č. FA 864, ale už dlhšie (napr. od marca) nič nefaktúrujem a teraz (v máji) potrebujem prejsť na nové číslovanie - 2012000001, 2012000002... z dôvodu nového biznisu, kde sa nedá nastaviť staré číslovanie, ktoré aj tak nebolo najšťastnejšie...
Môžem teda takto začať číslovať?
0 0
Haira Haira

Haira je offline (nepripojený) Haira

radov faktur mozes mat niekolko, tak myslim, ze kludne mozes zacat cislovat od 1, pokial sa ti teda cele cislo nebude zhodovat s tymi, co si mal doposial
0 0
topp topp

topp je offline (nepripojený) topp

jasne, doteraz to boli iba cisla a potom budu vlastne s rokom...
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

topp Pozri príspevok
jasne, doteraz to boli iba cisla a potom budu vlastne s rokom...
možno by bolo dobré k číslovaniu dokladov urobiť smernicu a v nej postup, ako sa doklady číslujú....
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Dobrý deň, rada by som sa opýtala. Tento rok sme vystavili prvú PF- ale omylom sa stalo, že číslo uviedli Z 022011, odoslali emailom- pod týmto číslom bola aj fa uhradená- môžem teraz zmeniť čiselný rad na správny ( Z012012 ),originál fa s takýmto zmeneným číslom- ja si založím obe faktúry- text, suma sa všetko zhoduje, len číslo je iné? Dám si tam poznámku- že omyom uvedené iné číslo.

Vopred ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
L-M Pozri príspevok
Dobrý deň, rada by som sa opýtala. Tento rok sme vystavili prvú PF- ale omylom sa stalo, že číslo uviedli Z 022011, odoslali emailom- pod týmto číslom bola aj fa uhradená- môžem teraz zmeniť čiselný rad na správny ( Z012012 ),originál fa s takýmto zmeneným číslom- ja si založím obe faktúry- text, suma sa všetko zhoduje, len číslo je iné? Dám si tam poznámku- že omyom uvedené iné číslo.

Vopred ďakujem
Ak zmeníte číselný rad resp.poradové číslo FA, bolo by potrebné oznámiť to aj odberateľovi .

Neviem čo by som spravila.....ale asi by som to nechala tak s priloženou poznámkou, že prečo sa tak stalo a za touto FA by som už dala číslo 012012 .
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

L-M Pozri príspevok
Dobrý deň, rada by som sa opýtala. Tento rok sme vystavili prvú PF- ale omylom sa stalo, že číslo uviedli Z 022011, odoslali emailom- pod týmto číslom bola aj fa uhradená- môžem teraz zmeniť čiselný rad na správny ( Z012012 ),originál fa s takýmto zmeneným číslom- ja si založím obe faktúry- text, suma sa všetko zhoduje, len číslo je iné? Dám si tam poznámku- že omyom uvedené iné číslo.

Vopred ďakujem
Podľa mňa, číslovanie zálohových faktúr nie je vôbec dôležité ...kedže sa účtuje len o platbe
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Zita5 Pozri príspevok
Ak zmeníte číselný rad resp.poradové číslo FA, bolo by potrebné oznámiť to aj odberateľovi .

Neviem čo by som spravila.....ale asi by som to nechala tak s priloženou poznámkou, že prečo sa tak stalo a za touto FA by som už dala číslo 012012 .
Samozrejme, že odberateľovi by sme to oznámili, už mám aj napísaný lístoček k opravenej fa, že prečo je zmena číslovania, ale ešte som to neposlala, že sa s Vami poradím. Ale asi urobím , tak ako píšeš Zitka, to je lepší nápad. Bola som na OCR a takto to dopadlo :-) , neva stáva sa.
Dakujem Zitka
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

topper1 Pozri príspevok
Podľa mňa, číslovanie zálohových faktúr nie je vôbec dôležité ...kedže sa účtuje len o platbe
Dakujem za názor,ked ja som rada, ked je všetko naporiadku, ako má byť :-). Inak účtujeme v JÚ, PÚ sa veru nerozumiem, neviem či je to pri účtovaní PF iné :-)?
0 0
evinka33 evinka33

evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

prečítala som si túto tému a chcem poprosiť o názor, keď v číslovaní vystavených faktúr od začiatku roka ktorých je cca 60 chýba 8 čísiel, napr. chýba VF 5, 14, ... ako to napraviť? keď ich všetky nanovo vystavím a prečíslujem nebudú sedieť úhrady z BÚ a samozrejme aj odberatelia už majú tieto faktúry zaúčtované - takže táto možnosť asi neprichádza do úvahy, potom som rozmýšľala že na každú navrch perom napíšem vlastné chronologické číslovanie a tak aj zaúčtujem - ale čo na to povedia daňováci pri kontrole? mali ste niekto už kontrolu s takýmto prípadom? prosím poradte ...
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

evinka33 Pozri príspevok
prečítala som si túto tému a chcem poprosiť o názor, keď v číslovaní vystavených faktúr od začiatku roka ktorých je cca 60 chýba 8 čísiel, napr. chýba VF 5, 14, ... ako to napraviť? keď ich všetky nanovo vystavím a prečíslujem nebudú sedieť úhrady z BÚ a samozrejme aj odberatelia už majú tieto faktúry zaúčtované - takže táto možnosť asi neprichádza do úvahy, potom som rozmýšľala že na každú navrch perom napíšem vlastné chronologické číslovanie a tak aj zaúčtujem - ale čo na to povedia daňováci pri kontrole? mali ste niekto už kontrolu s takýmto prípadom? prosím poradte ...
určite nie je možné spraviť prečíslovanie dokladov....
pri kontrole by mohli vytknúť nesprávne vedenie účtovníctva, nakoľko v zákone je povinnosť viesť faktúry v poradí, žiaden doklad nesmie chýbať.... prečo tie čísla chýbajú? je na to objektívny dôvod? alebo je to len neporiadnosť toho, čo vystavuje faktúry.... ?
jedná sa o platcu DPH ?
0 0
evinka33 evinka33

evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

nie je to platca DPH a je to neporiadnik, začal vystavovať faktúru, pomýlil sa, potom sa už do nej nevrátil ale vystavil dalšiu s novým číslom - aspon tak mi to zdôvodnil keď som sa ho na to pýtala .. nejde o zatajovanie príjmov, všetky faktúry mu uhrádzajú na účet, k týmto chýbajúcim číslam nemá ani úhrady na BÚ - fakt neviem ako mu to opraviť resp. čo sa stane keď to nechám tak, hrozí mu veľká pokuta? chcela som to dať nejako do poriadku kým nebude koniec roka ...
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

mám rovnaký problém na ktorý som prišla dnes... a teda dosť neskoro
začala som učtovať firmu, ale pôvodná účtovníka tam vystavila prvu fakturu s číslom 1/2012... tak už som pokračovala aj ked sa mi toto číslovanie nepáči lebo program mi hádže nové číslo na konci čiže by mi dával 1/2013, 1/2014.... a teda pracne ručne vypisujem číslo každej faktúry. Ibaže mam tých faktúr 200 ks do mesiaca a robené tak že ked mi príde faktúra za energie od dodávateľa tak hned v ten den ju refakturujem nájomníkom (lekárom, Poliklinika) a teraz pri kontrole som si všimla že mi chýba dohromady 50 čísel!!! islo čislo 329/2012 a malo nasledovať 330/2012 a je tam číslo 350/2012 a to isté potom este další mesiac... zabijem sa? ked mám urobiť za pol dňa 200 faktur a program mi este sám nehádže číslo tak si ho musíte zapamätať aké nesleduje resp poznačiť... a potom si pomýlite 3 s 5... uhrady k týmto fakturam nam už prišli takže nemá zmysle ich opravovať, ale poradili mi dať k tomu nejaký záznam, že došlo k vynechaniu tých čísel z dôvodu prekliku na numerickej klávesnici a dalej sa už pokračovalo podla toho číslo 350... neviem ani či to obstojí, ani čo s tým... aku formu má mať taký záznam, neviete mi poradiť čo tam mám napísať? ... dám si už pozor na to, idú tie faktury tak rýchlo od nás do pošty že to nestiham ani odkontrolovať... poradte, dakujem
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

zuzana164 Pozri príspevok
mám rovnaký problém na ktorý som prišla dnes... a teda dosť neskoro
začala som učtovať firmu, ale pôvodná účtovníka tam vystavila prvu fakturu s číslom 1/2012... tak už som pokračovala aj ked sa mi toto číslovanie nepáči lebo program mi hádže nové číslo na konci čiže by mi dával 1/2013, 1/2014.... a teda pracne ručne vypisujem číslo každej faktúry. Ibaže mam tých faktúr 200 ks do mesiaca a robené tak že ked mi príde faktúra za energie od dodávateľa tak hned v ten den ju refakturujem nájomníkom (lekárom, Poliklinika) a teraz pri kontrole som si všimla že mi chýba dohromady 50 čísel!!! islo čislo 329/2012 a malo nasledovať 330/2012 a je tam číslo 350/2012 a to isté potom este další mesiac... zabijem sa? ked mám urobiť za pol dňa 200 faktur a program mi este sám nehádže číslo tak si ho musíte zapamätať aké nesleduje resp poznačiť... a potom si pomýlite 3 s 5... uhrady k týmto fakturam nam už prišli takže nemá zmysle ich opravovať, ale poradili mi dať k tomu nejaký záznam, že došlo k vynechaniu tých čísel z dôvodu prekliku na numerickej klávesnici a dalej sa už pokračovalo podla toho číslo 350... neviem ani či to obstojí, ani čo s tým... aku formu má mať taký záznam, neviete mi poradiť čo tam mám napísať? ... dám si už pozor na to, idú tie faktury tak rýchlo od nás do pošty že to nestiham ani odkontrolovať... poradte, dakujem
myslím, že ten zápis by mal postačovať... forma akákoľvek, na hlavičkovom papieri a podobne....
len mi nejde do hlavy, že sa nedá zmeniť číslovanie faktúr.... myslím že každý dobrý software toto dokáže, len sa treba obrátiť na dodávateľa programu
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

ahojte...my sme prepravná spoločnosť a čísla faktúru nie su podľa dátum vystavenia, ale snažím sa robiť chronológiu podlľa dátumu výkladky, tz, podľa dátumu dodania? je to tak správne?
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

Dakujem pekne, ani sa s tým vedeniu nepriznávam... napísala som taký zaznam, kde som vysvetlila ake čislo malo nasledovať a aké nasleduje a ktoré čísla su vynechané...
dá sa zmeniť číslovanie ale vždy mi bude číslovať iba koncovku nie predné číslo... ja to viem lebo v programe robím už 10 rokov ale túto firmu som prebrala... ale nedá sa nastaviť hociaké číslovanie, napr vydané maju určitý predfix 1201xxx prijaté 1211xxx, zalohové 1208xxx ale ked už ona začala s tým číslom 1/2012 tak čo už... je to na nervy, od nového roka začnem normálne podľa seba a podľa programu a už sa mi to stávať nebude...
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

zuzana164 Pozri príspevok
Dakujem pekne, ani sa s tým vedeniu nepriznávam... napísala som taký zaznam, kde som vysvetlila ake čislo malo nasledovať a aké nasleduje a ktoré čísla su vynechané...
dá sa zmeniť číslovanie ale vždy mi bude číslovať iba koncovku nie predné číslo... ja to viem lebo v programe robím už 10 rokov ale túto firmu som prebrala... ale nedá sa nastaviť hociaké číslovanie, napr vydané maju určitý predfix 1201xxx prijaté 1211xxx, zalohové 1208xxx ale ked už ona začala s tým číslom 1/2012 tak čo už... je to na nervy, od nového roka začnem normálne podľa seba a podľa programu a už sa mi to stávať nebude...
čo je to za program.... takému by som sa vyhla firmy majú rôzne číslovania a môj program sa vie prispôsobiť každému...
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

POHODA...
0 0
samm samm

samm je offline (nepripojený) samm

Som zaciatocnik SZCO a chcem si byt isty ci nerobim chybu. Mozem cislovat FA tak, ze dam rok-mesiac-poradie FA v dannom mesiaci, napr. za januar 2013 prva FA 201301001, druha FA 201301002 atd. Potom za februar 2013 by islo 201302001 atd. vzostupne by sa menili koncovky? Dakujem za rady!!
0 0
Katarina-fa Katarina-fa

Katarina-fa je offline (nepripojený) Katarina-fa

samm Pozri príspevok
Som zaciatocnik SZCO a chcem si byt isty ci nerobim chybu. Mozem cislovat FA tak, ze dam rok-mesiac-poradie FA v dannom mesiaci, napr. za januar 2013 prva FA 201301001, druha FA 201301002 atd. Potom za februar 2013 by islo 201302001 atd. vzostupne by sa menili koncovky? Dakujem za rady!!
samozrejme, že si môžeš nastaviť aj takéto číslovanie, tiež mám klienta, ktorý takto čísluje faktúry
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať