Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - ročné zúčtovanie, príklad TYP C, samoplatiteľ

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklad i komentár nájdete v prílohách napravo.
Usporiadat
maxac maxac

maxac je offline (nepripojený) maxac

somij
Kde si ten príjem uviedol v daňovom priznaní?
No dal som ze prijem ktory nie je zivnostou ani podnikanim. Nikde inde to nepasuje a ani na danovom urade mi nevedela poradit.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Takže by si mal byť od 1.9.2005 prihlásený ako SZČO na ZP (viď §11 ods.4 bod e) zákona o ZP - už sm ho citovala). V takom prípade doporučujem spätne sa prihlásiť ako SZČO k 1.9. a urobiť RZZP na tlačive B a tam je VZ základ dane /2,14.
0 0
maxac maxac

maxac je offline (nepripojený) maxac

somij
Takže by si mal byť od 1.9.2005 prihlásený ako SZČO na ZP (viď §11 ods.4 bod e) zákona o ZP - už sm ho citovala). V takom prípade doporučujem spätne sa prihlásiť ako SZČO k 1.9. a urobiť RZZP na tlačive B a tam je VZ základ dane /2,14.
Mas pravdu len sa chcem este opytat preco od 1.9. ? pred novelou ked som mal tieto prijmy od 22.4. a bol som zaroven denny student tak platil stat?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

maxac
Mas pravdu len sa chcem este opytat preco od 1.9. ? pred novelou ked som mal tieto prijmy od 22.4. a bol som zaroven denny student tak platil stat?
Ten bod e) tan bol vložený v novele k 1.9., predtým si nebol považovaný za SZČO.
0 0
maxac maxac

maxac je offline (nepripojený) maxac

somij
Ten bod e) tan bol vložený v novele k 1.9., predtým si nebol považovaný za SZČO.
Posledna otazka
cize na prijmy do 31.8. sa neprihliada, platil za mna stat a do RZZP dam len prijmy od 1.9.?
0 0
maxac maxac

maxac je offline (nepripojený) maxac

mam tym na mysli ci mam pocitat s prijmami ktore som dostal od septembra do decembra alebo s pomerom prijmov pripadajucich na posledne 4 mesiace
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ono je to takto (oficálny výklad) prihlásený ako SZČO máš byť od 1.9., ale vymeriavací základ je základ dane podľa §6 za celý rok. Už sme to tu párkrát rozoberali.
0 0
maxac maxac

maxac je offline (nepripojený) maxac

no prave ma v ZP nechcela prihlasit ako SZCO, tvrdila ze podla nich niesom SZCO ked nemam pracovnu zmluvu, licenciu na 2 pilier alebo niesom obchodny zastupca, aj som jej nadiktoval ten paragraf ale mudra bola, cim jej to mam dokazat ona nepozna ten registracny formular s oriflame, tam vzadu je len malymi pismenkami ze je to zmluva o zasielkovom predaji
0 0
hulala hulala

hulala je offline (nepripojený) hulala

Dobry den!

Presla som si celu temu, no nenasla som odpoved na moj pripad, preto vasm velmi pekne prosim o radu. Moj manzel za rok 2005 nemal ziaden prijem a bol samoplatcom ZP po cely rok. Bol aj konatelom po cely rok, no bez odmeny. Je potrebne aby daval rocne zuctovanie?

Dakujem velmi pekne.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

hulala
Dobry den!

Presla som si celu temu, no nenasla som odpoved na moj pripad, preto vasm velmi pekne prosim o radu. Moj manzel za rok 2005 nemal ziaden prijem a bol samoplatcom ZP po cely rok. Bol aj konatelom po cely rok, no bez odmeny. Je potrebne aby daval rocne zuctovanie?

Dakujem velmi pekne.
Konatelia mali byť zo zákona v období 1-8/2005 prihlásení v ZP ako SZČO. Kto bol SZČO v roku 2005 musí podať RZZP. Keď nemal príjmy vyplní typ X s listami XB za obdobie 1-8/2005 a XC za obdobie 9-12/2005.
0 0
hulala hulala

hulala je offline (nepripojený) hulala

Ak je to vycerpavajuca odpoved na moju otazku, dakujem velmi pekne.
0 0
pipera pipera

pipera je offline (nepripojený) pipera

ahojte. mam este jeden problem. stale mi vrta v hlave ten sudny znalec. volal mi /je dochodca a popri dochodnku je aj sudny znalec/ ze sa radil s jednym danovym poradcom a ten mu tvrdi, ze sudny znalec sa nemusi zaregistrovat na platenie poistenia. zdovodnil to, ze podla §2 ods 1 obchodného zakona a ani podla § 2 zákona 455/1991 živn. zákona nieje ani živnostnik a ani nepodnika a tym padom sa nemusi registrovat a platit nemocenske. neviete mi niekdo poradit? vychadza mu velky nedoplatok a nebol by rad keby platik a predsa len nemusi. pa andrea
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Znalci neprihlásení ako SZČO uvádzajú celý svoj základ dane za celý rok 2005. ZD = P - V .
Ak sa mýlim, určite ma niekto opraví.
0 0
pipera pipera

pipera je offline (nepripojený) pipera

ahoj, mam pocit, ze sa mylis. uvadzaju prijem za 9,10,11 a 12 ale iba prijem. nemaju narok na odpocet nakladov. to som zistila, ale on mi teraz tvrdi to, co som pisala hore. pa
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

pipera
ahojte. mam este jeden problem. stale mi vrta v hlave ten sudny znalec. volal mi /je dochodca a popri dochodnku je aj sudny znalec/ ze sa radil s jednym danovym poradcom a ten mu tvrdi, ze sudny znalec sa nemusi zaregistrovat na platenie poistenia. zdovodnil to, ze podla §2 ods 1 obchodného zakona a ani podla § 2 zákona 455/1991 živn. zákona nieje ani živnostnik a ani nepodnika a tym padom sa nemusi registrovat a platit nemocenske. neviete mi niekdo poradit? vychadza mu velky nedoplatok a nebol by rad keby platik a predsa len nemusi. pa andrea
Nemocenské a zdravotné poistenie je rozdiel. Na ZP sa musel zaregistrovať od 1.9.2005. SZČO má VZ = základ dane za celý rok deleno 2,14. Ak nie je prihlásený ako SZČO, tak ten dôchodca by bol samoplatiteľom a VZ by bol jeho hrubý príjem za 9-12.
0 0
pipera pipera

pipera je offline (nepripojený) pipera

aha dik. pomylila som sa. samozrejme som myslela zdravotne. ja som zistila to co pisete, len on ma dnes presviedcal o inom a tak si to tu preistotu overujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Treba si to overiť hlavne v zákone.
§11 ods 4 písm c) " Za SZČO je považovaná osobá, ktorá
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu<SUP>33</SUP>) okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu,<SUP>33</SUP>)<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

33) Napríklad zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, zákon č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 578/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 10/1992 Zb. o súkromných veterinárnych lekároch a o Komore veterinárnych lekárov Slovenskej republiky v znení zákona č. 337/1998 Z. z., zákon č. 466/2002 Z. z. o audítoroch a Slovenskej komore audítorov, zákon Slovenskej národnej rady č. 78/1992 Zb. o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) v znení neskorších predpisov, zákon č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 10.06.06 at 20:14
0 0
pipera pipera

pipera je offline (nepripojený) pipera

inac ja som studovala, dokonca som sa bola informovat aj v poistovni a zistila som to co mi pisete /treba to vypocitat z hrubeho prijmu za 9-12/. ale dnes som bola zaskocena jeho telefonatom a hlavne sa mi to nezdalo, preto ma zaujima, ci sa niekdo stretol s podobnym nazorom.
0 0
LubenaK LubenaK

LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

Podľa toho, čo som si tu prečítala, tak sprostredkovatelia II. piliera - na základe povolenia a mandátnej zmluvy - sa museli od 01.09.2005 prihlásiť ako SZČO a platiť preddavky? Čo ak túto činnosť robí dôchodca? Zaráta sa mu príjem za celý rok alebo iba za IX.-XII.?
0 0
mirria mirria

mirria je offline (nepripojený) mirria

Zdravím Vás všetkých, potrebovala by som poradiť. Môj muž, z jedného dňa na druhý, prešiel z pozície zamestnanec na szčo. Chcela by som sa spýtať, ako sa dopracujeme k výške zdravotného a sociál. poistenia. A aké kroky by mali nasledovať, iba zo strany szčo. Som v tomto amatér a chcem, aby to mal v poriadku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať