Zavrieť

Porady

cestovna kancelaria a DPH

Dobry den,

chcela by som poprosit skusenejsich o radu, ako to vyzera s DPH v cestovnej kancelarii a na co by som si mala davat pozor.

Podla najnovsej verzie zakona sa mi javi,ako keby boli cestovne kancelarie a cestovne agentury postavene na roven.je v tom nejaky rozdiel?

Dalej som si nastudovala §65 a javi sa mi ako celkom zrozumitelny,dokonca sa mi system zdanovania "zisku" zda vyhodnejsi,zvlast,ak nakupuju cestovky od neplatcov. Dost narocne sa mi javi evidovat si kazdy zajazd ako samostatny obchodny pripad za ucelom zistenia prirazky cestovnej kancelarie,ale to je uloha pre majitela,resp.personal.

Docitala som sa tiez,ze zajazdy mimo unie su oslobodene.To je sice fajn,ale ako oslobodene? S narokom na odpocet,alebo bez naroku? Nemam na mysli odpocet zo sluzieb cest.ruchu od inych,to nieje tak ci tak mozne uplatnit.

Ale co taka rezia,telefony,prenajom? Je tam narok na odpocet v plnej vyske,alebo si treba stanovit nejaky pomer,ze akym podielom sa podielaju na trzbach zajazdy v ramci unie a ako mimo?

Nepredpokladam,ze pri normalnom fungovani by mal do hry vstupit koeficient.
Predpokladam,ze jediny problem by mohol nastat,ak by v cene bolo aj poistenie liecebnych nakladov,ked poistne je sluzba na koeficient,ale toto cestovky asi nepoistuju.

Je nejaky rozdiel medzi tym,ked sa preda zajazd obcanovi Slovenska, ineho clenskeho statu alebo obcanovi tretieho statu?

Je nejaky rozdiel,ked sa preda zajazd inej cestovnej kancelarii? Co ak je tato cestovka tuzemska - z ineho clenskeho statu - z tretieho statu?

Medzinarodna osobna doprava je na uzemi SR oslobodena.Co to v pripade cestovky obnasa?

Malo by ma este nieco napadnut? :-)

Uf,uznavam,ze toto je otazok privela,ale myslim si,ze toto je extra tema,ktora ma v sebe vela nastrah. Neocakavam,ze teraz si niekto sadne a napise prirucku "Ako uctovat DPH v cestovke" :-), ale povazovala by som za velmi prinosne, keby aspon obcas niekto prispel niecim,co vie,a tohoto strasiaka by sme nejako spolocne zvladli.

Vdaka :-)
Usporiadat
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
po sto rokoch vyťahujem túto tému

ak fakturujete inej CK do EU fakturujete s DPH? (bez ohľadu na to či je platiteľ alebo nie je?)

ide o to že slovenská CK zariadí zajazd pre CK v EU a fakturuju im sumu za zajazd ale oni tu vybavia ubytovanie,sprievodcu skratka všetko...asi by bolo lepšie ak by tieto služby smerovali na nich do EU a oni si fakturovali len proviziu bolo by to menšia DPH nie? čo si myslíte
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Tak som sa nad tým zamyslel a vychádza mi toto

1. ak poskytnem služby CK v EU na uzemí slovenska v plnej výške faktúru zdaňujem keďže ide o tuzemské plenie a poskytujem tieto služby podnikateľskému subjektu
2. ak poskytnem tieto služby súkromnej osobe zdaňuejm len maržu podľa par. 65 ktorá sa chápe ako cena s DPH.

keďže ide o aktívny cestovný ruch to jest služby poskytované na území SR tak bude táto služba vždy s dph ide len o to aký spôsob sa uplatní to jest či par. 65 alebo sa uplatní klasický postup a odvedie sa dph z celej sumy...a to záleží na tom komu službu poskytujeme...to je moja úvaha...dobrú noc...
0 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Ako hľadám, tak hľadám a akosi nemôžem nájsť.
Prosím poraďte mi. Prvý krát začínam účtovať osobitne CK a CA.(obidve sú s.r.o a platcovia DPH)
Moje otázky sú možno jednoduché no verím, že mi na ne niekto odpovie.
Budú tak laicky napísané.
1. Klient si na základe ponuky CA objedná zájazd. Zaplatí za neho
zálohu. Tento zájazd je produktom inej CK. Prijatý preddavok CA zaúčtuje ako 221/314. Tento preddavok uhradí CA touroperatorovi(CK) a zaúčtuje to ako 314/221.Provízia CA je napr. 50€ Na túto províziu vystaví CA faktúru pre CK 42,02 ZD a 7,98 DPH19%=50€
to CA zaúčtuje ako 311/602 42,02€
311/343 7,98€
Do základu dane z príjmu vstupuje 42,02€.
To mi je zatiaľ jasné.

2. CK príjme peniaze od CA a tie zaúčtuje ako 221/324
a teraz neviem čo ďalej. Aké ďalšie účtovné operácie na strane CK môžu nastať. Napr. ak je to zájazd na území SR,. CK prídu faktúry za ubytovanie a stravovanie.
Čo je základom dane pre DPH a dane z príjmu.
A ako sa zúčtuje prijatá faktúra od CA za províziu?
Potrebovala by som poradiť ako to vlastne funguje v CK, ak účtujete CK ďakujem za všetky rady a odpovede.

EMILY04
Naposledy upravil EMILY04 : 17.10.09 at 16:28
0 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Posúvam, poradí mi niekto?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Precitala som si vase prispevky, su starsieho data a potrebujem sa uistit, ci ma alebo nema "moja" firma povinnost pouzivat koeficient DPH. Ide o CK, ktora ma zmluvu s 1 poistovnou, pre ktoru sprostredkovava poistenie, provizie su vyplacane bez DPH.

Citam tu:
kikimi Pozri príspevok
2) "poistenie liecebnych nakladov," - dalsia anomalia . Cestovky sprostredkuju poistenie zvacsa pre 1 poistovnu, od ktorej dostavaju proviziu. Poistovacie sluzby su oslobodene, ale do 31.12.2004 sme boli povinni odvadzat z provizie 19 % DPH a od 1.1.2005 je nasa provizia oslobodena /ale pozor - ovplyvnuje koeficient/
kikimi Pozri príspevok
CK pokiaľ majú zmluvu LEN s 1 poisťovňou sú považované za agentou (podľa Zák. č. 95/2002 o poisťovnícte - § 13, odst. 10 - je poisť. agentom právnicka ale. fyzická osoba, ktorá je oprávnená vykonávať činosti v mene poisťovne. Keďže všetky CK majú s poisťovňami zmluvu o ich zastupovaní, sú považované za agentouv a preto je ich provízia oslobodená a má dopad na výšku odpočítateľnej dane.
Rozumiem tomu takto: provizia je (spravne) bez dane a mame povinnost pouzivat koeficient...

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
k tomu koeficientu no treba sa riadit paragrafom 50 to znamena ze ak neposkytujete sluzby poadla paragrafu 28 až 41(bez 37 a 38) z ktorych ratate koeficient, vsetky ostatne oslobodenia ktore vam vznikaju na zaklade tohto zakona nema vplyv na vysku dph na vstupe.
Tu akosi nerozumiem, zlyhava mi logika . Su to sluzby podľa § 37.

Je firma povinna pouzivat koeficient DPH?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
posuvam
0 0
xaver xaver

xaver je offline (nepripojený) xaver

EMILY04 Pozri príspevok
2. CK príjme peniaze od CA a tie zaúčtuje ako 221/324
a teraz neviem čo ďalej. Aké ďalšie účtovné operácie na strane CK môžu nastať. Napr. ak je to zájazd na území SR,. CK prídu faktúry za ubytovanie a stravovanie.
Čo je základom dane pre DPH a dane z príjmu.
A ako sa zúčtuje prijatá faktúra od CA za províziu?
Potrebovala by som poradiť ako to vlastne funguje v CK, ak účtujete CK ďakujem za všetky rady a odpovede.
Viac krat som nasiel vysvetlenie ako sa uctuje na strane CA (cestovnej agentury) ktora sprostredkovava predaj zajazdu.
Nie je mi jasne, ako sa ma vykonat uctovnictvo na strane CK (cestovnej kancelarie), ktora zajazd organizuje (nakupuje vsetky sluzby u dodavatelov a nasledne predava priamo ci sprostredkovane cez cestovne agentury zakaznikom).
Je potrebne vystavit fakturu kazdemu odberatelovi, alebo sa robia nejake suhrne faktury ? Kam sa v ramci tychto faktur uctuje provizia cestovnych agentur, ktore realizuju predaj zajazdov.
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

[QUOTE=Lianka;1183658]Precitala som si vase prispevky, su starsieho data a potrebujem sa uistit, ci ma alebo nema "moja" firma povinnost pouzivat koeficient DPH. Ide o CK, ktora ma zmluvu s 1 poistovnou, pre ktoru sprostredkovava poistenie, provizie su vyplacane bez DPH.




Vraciam sa k tejto téme, lebo aj mňa by zaujímalo, či sa počíta koeficient z provízie od poisťovne, alebo sa odvádza DPH z celej provízie? Neviete niekto poradiť?
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

posúvam....
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ivako, posielam Vam vyjadrenie, ktore som dostala z drsr:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ postupuje pri výpočte pomernej výšky dane pomocou koeficientu (§ 50 zákona o DPH), ak použije nakúpené tovary a služby (napr. režijné náklady, výdavky) pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až § 41 zákona o DPH. Pokiaľ však tento platiteľ vie presne priradiť nakúpené tovary alebo služby k svojim zdaniteľným obchodom, ktoré zdaňuje alebo bude zdaňovať 19% DPH, potom si môže odpočítať daň z týchto nákupov v plnej výške, pri splnení ostatných podmienok uvedených v § 49 a § 51 zákona o DPH. Obdobne, ak vie presne priradiť nakúpené tovary alebo služby k svojim zdaniteľným obchodom, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až § 41 zákona o DPH, potom si z nich vôbec nemôže odpočítať daň.
Informácie k odpočítaniu dane môžete nájsť na www.drsr.sk, v sekcii ?Daňové informácie?:
?Pokyny a iné predpisy?, ? DR SR?, ? DPH? ? ? Metodický pokyn DR SR k odpočítaniu dane podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č. 350/2004 Z.z? . a
?Dodatok č. 1 k metodickému pokynu k odpočítaniu dane podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č. 350/2004 Z.z..

Váš dopyt:

Dobry den,
dovolujem si Vas poziadat o stanovisko v nasledujucom probleme:

SZCO prevadzkuje cestovnu kancelariu a cestovnu agenturu. Je platitelom DPH. Poskytuje aj plnenia oslobodene od dane (podla § 37 - poistovacie sluzby) - sprostredkovava poistenie pre jednu poistovnu na zaklade zmluvy. Na tuto cinnost samu osebe nema ziadne naklady.

Je SZCO povinna pri vypocte danovej povinnosti DPH postupovat podla § 50 a pouzivat pomerne odpocitanie dane (koeficient)?

Dakujem. Pekny den.

Z uvedeneho som si urobila takyto zaver:
Nakolko vieme presne priradit nakupene tovary a sluzby k zdanitelnym prijmom, a teda nie sme v situacii , ze použijeme nakúpené tovary a služby (napr. režijné náklady, výdavky) pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane, nemusime pouzivat koeficient.
3 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

Ďakujem.
0 0
ckv ckv

ckv je offline (nepripojený) ckv

No ja neviem, asi dva roky bol zruseny koeficient kvoli provizii zo sprostredkovania poistenia, vtedy nas na to aj z DU upozornili, ked sme podavali ziadost o vysku pouzivaneho koeficientu. Potom nepouzivanie bolo zrusene (asi v 2008?/ a do ziadosti sme aj uviedli, preco mienime koeficient pouzivat a bol nam schvaleny. Pokial viem, vsetci kolegovia z CK, ktorych poznam, kratia odpocty koeficientom kvoli poisteniu.
0 0
ckv ckv

ckv je offline (nepripojený) ckv

[QUOTE=ivako;1545067]
Lianka Pozri príspevok
Precitala som si vase prispevky, su starsieho data a potrebujem sa uistit, ci ma alebo nema "moja" firma povinnost pouzivat koeficient DPH. Ide o CK, ktora ma zmluvu s 1 poistovnou, pre ktoru sprostredkovava poistenie, provizie su vyplacane bez DPH.




Vraciam sa k tejto téme, lebo aj mňa by zaujímalo, či sa počíta koeficient z provízie od poisťovne, alebo sa odvádza DPH z celej provízie? Neviete niekto poradiť?

Pokial viem, provizia z poistenia podla par. 37 ods. 1 = oslobodena, je to cinnost suvisiaca so sprostredkovanim poistneho.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ahojte, môžete mi prosím vysvetliť nasledovné: Sme CK, klient si objednal zájazd s tým, že mu ho zaplatí zamestnávateľ. To znamená, že fakturujeme v bežnom režime DPH. Len teraz neviem, keď je napr. cena zájazdu 100,- a z toho je prirážka CK napr. 24,- výpočet je takýto:

prirážka 24,- je vrátane DPH (bez 20,- + DPH 4,-) - toto by bolo normálne, ale ak fakturujem jeho zamestnávateľovi tak cenu vytvorím takto:
100,- mínus 4,- = 96,- x 20% = 115,20
alebo
100,- x 20% = 120,- ???

A ďalší problém je, že zamestnávateľ je v ČR a je platiteľ DPH. Takže prenos daňovej povinnosti?

Ďakujem
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Musela som už tento problém vyriešiť. Urobila som to takto:
Cenu zájazdu som očistila od DPH, ktorú by sme v režime DPH cestovnej kancelárie odviedli. Túto čiastku som im fakturovala s odvolávkou na par. - prenos daňovej povinnosti na nich.
Poradí niekto či som postupovala správne? Ďakujem
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

certik Pozri príspevok
Ahojte, môžete mi prosím vysvetliť nasledovné: Sme CK, klient si objednal zájazd s tým, že mu ho zaplatí zamestnávateľ. To znamená, že fakturujeme v bežnom režime DPH. Len teraz neviem, keď je napr. cena zájazdu 100,- a z toho je prirážka CK napr. 24,- výpočet je takýto:

prirážka 24,- je vrátane DPH (bez 20,- + DPH 4,-) - toto by bolo normálne, ale ak fakturujem jeho zamestnávateľovi tak cenu vytvorím takto:
100,- mínus 4,- = 96,- x 20% = 115,20
alebo
100,- x 20% = 120,- ???

A ďalší problém je, že zamestnávateľ je v ČR a je platiteľ DPH. Takže prenos daňovej povinnosti?

Ďakujem
Neviete niekto, ako to má byť? Toto by som tiež potrebovala vedieť.
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

[QUOTE=ivako;1545067]
Lianka Pozri príspevok
Precitala som si vase prispevky, su starsieho data a potrebujem sa uistit, ci ma alebo nema "moja" firma povinnost pouzivat koeficient DPH. Ide o CK, ktora ma zmluvu s 1 poistovnou, pre ktoru sprostredkovava poistenie, provizie su vyplacane bez DPH.




Vraciam sa k tejto téme, lebo aj mňa by zaujímalo, či sa počíta koeficient z provízie od poisťovne, alebo sa odvádza DPH z celej provízie? Neviete niekto poradiť?

Ja účtujem CK, PÚ:

- FA pre poisťovňu: províziu z cestovného poistenia zdaňujem 20% DPH
- nepoužívame koeficient
- doprava do a zo zahraničia na území SR je oslobodená od DPH podľa § 46 zákona o DPH
- pri organizovaní zájazdov pre Slováka na území SR zdaňujeme našu maržu 20% DPH
- pri zájazdoch pre Slováka do ČR, Talianska zdaňujeme našu maržu 20% DPH
- pri nákupe služieb od iných osôb podľa §65 ods. 1 nemožno uplatniť DPH, celková suma napr. za ubytovanie, stravovanie vstupuje do výpočtu marže
- pri ostatných nákupoch /telefón, nájomné, kancelárske potreby, nákupy potravín /naša CK zabezpečuje stravovanie v Taliansku/, PHM, opravy autobusov/ normálne si uplatňujeme DPH.

Tým pádom nám vychádza za I, II a IV kvartál nadmerný odpočet DPH, povinnosť platiť DPH nám vyjde len za III.Q. keďže vtedy máme "sezónu".

Však mi si "svoje" DÚ zaplatíme viac na dani z MV /keďže vlastníme autobusy/ a dani z príjmov.

Príklad - školský výlet SR bez dopravy:

cena výletu 800 eur
našu maržu vypočítam takto: 800 - poistenie - insolventnosť - DF za ubytovanie a stravovanie = napr. 300 eur, čo je cena s daňou, delím na ZD a daň 20%

Príklad - zájazd na nákupy do: Nowy Targ - Poľsko

cena zájazdu je 1200 eur, táto suma je bez DPH, do faktúry dám poznámku: platiteľ postupuje podľa § 46 zákona o DPH.

Príklad - poznávací zájazd do Prahy s našou dopravou:

cena celkom 2000 eur - doprava do a zo zahraničia - poistenie - insolventnosť - DF za ubytovanie = naša marža - cena s daňou
Pričom pri nákupe PHM na Slovensku si uplatňujem DPH, ako aj pri doplnení mýta na území SR.

§46 nevstupuje do koeficientu
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

certik Pozri príspevok
Ahojte, môžete mi prosím vysvetliť nasledovné: Sme CK, klient si objednal zájazd s tým, že mu ho zaplatí zamestnávateľ. To znamená, že fakturujeme v bežnom režime DPH. Len teraz neviem, keď je napr. cena zájazdu 100,- a z toho je prirážka CK napr. 24,- výpočet je takýto:

prirážka 24,- je vrátane DPH (bez 20,- + DPH 4,-) - toto by bolo normálne, ale ak fakturujem jeho zamestnávateľovi tak cenu vytvorím takto:
100,- mínus 4,- = 96,- x 20% = 115,20
alebo
100,- x 20% = 120,- ???

A ďalší problém je, že zamestnávateľ je v ČR a je platiteľ DPH. Takže prenos daňovej povinnosti?



Ďakujem
Podľa usmernenia z DRSR, ak zamestnávateľ kupuje zájazd pre svojich zamestnancov, tak nepoužívaš bežný režim DPH.
Viď:

III. Postup pri predaji služieb cestovného ruchu podnikateľovi, ktorý je platiteľom
dane

CK, platiteľ dane, pri dodaní (predaji) služieb cestovného ruchu osobe, ktorá je platiteľom dane a ktorá si kupuje služby cestovného ruchu na účel svojho ďalšieho podnikania, použije v zmysle § 65 ods. 10 zákona o DPH bežný režim dane. Z cit. ustanovenia zákona o DPH vyplýva, že bežný postup zdaňovania je možné uplatniť len v prípade, ak CK predá službu cestovného ruchu podnikateľovi, napr. inej CK, ktorý je registrovaným platiteľom dane.
Uplatňovanie bežného režimu znamená, že CK pri nákupe služieb cestovného ruchu si uplatňuje odpočítanie dane, prípadne vrátenie dane (obdoba § 56 násl. zákona o DPH) z ceny obstaraných služieb a na výstupe ich zdaní daňou z pridanej hodnoty. Podnikateľ, platiteľ dane, by mal výslovne od CK už pri objednaní služieb cestovného ruchu žiadať napr. obstaranie služby ubytovania, stravovania, dopravy,.. atď., že tieto služby požaduje obstarať na účely svojho ďalšieho podnikania, aby CK mala k dispozícii doklad o účele objednaných služieb a aby mohla preukázať z akého dôvodu nepoužila osobitnú úpravu podľa § 65 zákona o DPH. Bežný postup zdanenia sa uplatní napr. ak podnikateľ, platiteľ dane, si objedná obstaranie služieb na účely svojej pracovnej cesty, alebo ak si objedná službu s cieľom ďalšieho predaja kombinácie služieb cestovného ruchu. Bežný režim uplatňovania dane nepoužije CK v prípade, ak si podnikateľ objedná službu cestovného ruchu napr. zájazd pre svojich zamestnancov, pretože ide o predaj zájazdu pre konečného zákazníka - zamestnanca podnikateľa a nie na účely podnikania.
0 0
Zyka Zyka

Zyka je offline (nepripojený) Zyka

Ahojte cestovkari, v nadvaznosti na tuto temu, pls mozte mi potvrdit nasledovne? Pri predaji sluzieb cest.ruchu podnikatelovi si DPH so sluzieb obstaranych v zahranici davate ako pripocitatelnu polozku, v pripade ak sa nechcete registrovat v kazdej krajine na svete a narokovat si vratenie dph? dakujem pekne za reakciu
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať