Zavrieť

Porady

Stavebné úpravy v bytoch - susedia môžu nesúhlasiť?

Cila Cila

Cila je offline (nepripojený) Cila

účtovníčka
Kamarát kúpil byt v štvorbytovke na prízemí pod ním je garáž, nad ním jeden byt, chystá sa robiť rekonštrukciu bytu a to
nová kupeľňa, plávajúca podlaha atď. To by bolo v poriadku, ale by chceli robiť aj stavené úpravy ako : z detskej izby spraviť kuchyňu ktorá je hneď
pri kúpeľni s vodou a odtokom by problém nebol, vybúrať časť steny medzi
novou kuchyňou a obývačkou kde by bol priamy vchod a barový pult. Takto by získali pekný veľký priestor a byt by nebol taký zaškatulkovaný s malými izbami. Objednali si statika, ktorý vyhotoví projekt a podľa toho budú stav.úpravy vykonávať. Včera sa dozvedeli od susedov / ostatní traja z domu/, že oni s tým nesúhlasia, lebo sa podľa nich zrúti celý dom.
Je toto vôbec možné? SVB majú založené, majú nato právo, aby zasahovali do súkromia druhého človeka? Ako sa potom robia rekoštrukcie v panelákoch keď možno ešte je nad nimi 10 poschodí? Čo všetko treba ešte pri takýchto rekoštrukciach okrem statika? Kto viete odpovedzte prosím Vás, je to dosť súrne .Ďakujem
Cila
Usporiadat
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

ak nie je nosná,tak nie,ale ohlás to na stavebný odbor.Zakázať Ti to nikto nemôže.Niekam vo vchode napíš,že budeš prerábať a že sa ospravedlňuješ ostatným majiteľom za prípadný hluk a špinu,samozrejme spoločné priestory treba priebežne upratovať a stavebný odpad nevyhadzovať do kontajnerov na smeti.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Na stavebnom úrade Ti presne povedia, čo potrebuješ k podaniu ohlasovacej povinnosti. Ale ja by som to riešila aj vyjadrením statika, lebo ak máš dobrých susedov, môžu si sťažovať, že im praskol strop, steny a pod.
Vlastníci v prípade, že máš splnené podmienky nemali prečo nesúhlasiť. Predsa statik zodpovedá za to, aby sa niečo také, ako susedia uvádzajú, nestalo.
Na základe projektu a statického posudku by predseda mal dať súhlas.
U nás susedia vyjadrujú podpisom súhlas s rekonštrukciou bytu preto, aby stále nechodili so sťažnosťami na hluk a špinu za predsedom. Keď niekto prerába by, tak sa aj toto predsa musí rešpektovať. Nikdy nikto nevie, kedy bude on prerábať byt.
1 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Štvorbytovka je idealna na prerábanie , nakoľko sa jedná o tehlový dom postavený na pevných základoch , vybudovaný poctivým sposobom v 50-tých rokoch 20.storočia, má veľké suché pivnice a pri dome sa dá postaviť garáž a aj mať zahrádku.

Inak ja dlho zháňam takýto byt , no nikto mi ho nechce predať.

Za žiadne peniaze.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Súhlasím s verkaz, treba sa informovať na stavebnom úrade, oni zvyčajne dajú tlačivo na ohlásenie stavebných úprav s tým, že sú tam vypísané doklady, ktoré sa prikladajú. Ja som musela mať súhlas spoločenstva, ale to bolo pred 10-timi rokmi, teraz neviem. Ak splníš požiadavky stavebného úradu na ohlásenie stavebných úprav, spoločenstvo nemá dôvod nevydať prípadný súhlas k takýmto úpravám. Samozrejme, že oznámiť to v dome výveskou by bolo vhodné aj z dôvodu, aby ľudia vedeli, že v tom čase sa bude niečo diať a nechodili vyzváňať, čo robíte, prečo robíte alebo ako bolo spomenuté, aby sa predseda nezbláznil, ak by ho každý druhý otravoval so sťažnosťami.
0 0
Richmondn Richmondn

Richmondn je offline (nepripojený) Richmondn



Dobrý deň vospolok,

chcem vyhodiť bakelitové jadro tvoriace WC a kúpeľku s tým že vybudujem ju z itongu? hebelu.

Nechcem zasahovať do žiadnej priečky a chcem nechať samozrejme prístup ku spoločným rozvodom - stupačke - sádrokartón.......

Ako mám postupovať? čo z toho?????

Stavebné konanie?
Stavebné ohlásenie? na MU?
Stavebné ohlásenie? na SBD?
Súhlas vlastníkov bytov?

Máme dom kde je cca. 180 bytov

Ďakujem za kvalifikované odpovede podľa platných zákonov.

0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Odpovede na niektoré tvoje otázky nájdeš tu.
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...=17&eventid=68

Vždy je však najideálnejšie informovať sa na príslušnom stavebnom úrade. Doplním len, že ja som prerábala tiež jadro spôsobom, ako opisuješ a potrebovala som na stavebnom úrade mať ohlásenie stavebných úprav s jednoduchým náčrtom bytu pred a po úpravách. Ale ako som spomenula vyššie, bolo to pred 10 rokmi, možno dnes sú iné podmienky, ktoré najlepšie zistíš priamo na stavebnom úrade.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Richmondn Pozri príspevok


Dobrý deň vospolok,

chcem vyhodiť bakelitové jadro tvoriace WC a kúpeľku s tým že vybudujem ju z itongu? hebelu.

Nechcem zasahovať do žiadnej priečky a chcem nechať samozrejme prístup ku spoločným rozvodom - stupačke - sádrokartón.......

Ako mám postupovať? čo z toho?????

Stavebné konanie?
Stavebné ohlásenie? na MU?
Stavebné ohlásenie? na SBD?
Súhlas vlastníkov bytov?

Máme dom kde je cca. 180 bytov

Ďakujem za kvalifikované odpovede podľa platných zákonov.

moja skusenost spred roka:
1. ohlasenie stavebnych uprav na urade kde k ohlaseniu prilozis :
- vyjadreenie spravcu - to je take tlacivo kde ti spravca prehlasi ze nema pripomienky za podmienok ze budes pracovat od do, budes denne upratovat spolocne priestory ak ich znecistis a ze nebudes bordel uskladnovat pred barakom
- jednoduchy nacrt pred a po, staci aj rukou nakreslene na papieri
- list vlastnictva
2. potom cakas max. 30 dni, kym ti z uradu nepride papier ze tiez nema pripomienky
3. mozes robit
suhlas susedov sa nevyzaduje, ani statika, mozes zacat robit aj skor ako ti pride vyjadrenie z uradu, ale mozes robit len take cinnosti, na ktore sa ohlasenie nevztahuje, napr. rozobrat staru podlahu, vyhodit umakartove jadro, a pod.,nemal by si burat priecky ani stavat
2 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Cila Pozri príspevok
Kamarát kúpil byt v štvorbytovke na prízemí pod ním je garáž, nad ním jeden byt, chystá sa robiť rekonštrukciu bytu a to
nová kupeľňa, plávajúca podlaha atď. To by bolo v poriadku, ale by chceli robiť aj stavené úpravy ako : z detskej izby spraviť kuchyňu ktorá je hneď
pri kúpeľni s vodou a odtokom by problém nebol, vybúrať časť steny medzi
novou kuchyňou a obývačkou kde by bol priamy vchod a barový pult. Takto by získali pekný veľký priestor a byt by nebol taký zaškatulkovaný s malými izbami. Objednali si statika, ktorý vyhotoví projekt a podľa toho budú stav.úpravy vykonávať. Včera sa dozvedeli od susedov / ostatní traja z domu/, že oni s tým nesúhlasia, lebo sa podľa nich zrúti celý dom.
Je toto vôbec možné? SVB majú založené, majú nato právo, aby zasahovali do súkromia druhého človeka? Ako sa potom robia rekoštrukcie v panelákoch keď možno ešte je nad nimi 10 poschodí? Čo všetko treba ešte pri takýchto rekoštrukciach okrem statika? Kto viete odpovedzte prosím Vás, je to dosť súrne .Ďakujem
Cila
To je "dzignutý národ", nema zmysel sa snimi o niečom dohadovať,

urob sam podľa seba ako Ti pasuje a tiež aby si dodržal fyzikálne zákony,

ono ak chceš odstarániť nejaký pilier, napr. s dvoch dverných otvorov vedľa seba, urobiť jeden,

tak pamätaj na to,že masu ktorú "držal" onen pilier 80x60 cm , musíš nejako podchytiť ,

napr. dvoma profilmi "I" o rozmeroch trebars 180x60 mm ktorými to podchytíš zasekaním do muriva ,

Teda ak chceš otvor široky trebars 200 cm , nad nim musíš mať tie Í-čka aspoň o 30 cm presadené na každú stranu,

teda rozmer prekladu bude 260 cm x šírka muriva.
0 1
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
Asi malokto z nas bude tuzit mat za suseda ,, dzignuteho,, - statika samouka . Ak si neprisposobivy, postav si dom, ak na to nemas, prisposob sa alebo znasaj nasledky.
Naposledy upravil felix1 : 15.04.12 at 10:17
1 1

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať