Zavrieť

Porady

Co ? Kde ? Ako ? Preco ? kedy ?

www.candoo.eu you CAN .. we DOO .. CANDOO ...viac
Ahojte
Toto je surne ! Ide konkretne o zaciatky podnikania a o otazky v predmete tejto spravy. Je tomu mesiac co som zalozil firmu a povodne som mal dojem ze zatial vsetko zvladam no postupne cim dalej tym viac mam pocit ze sa na mna vsetko ruca.. V prvom rade aby som dodal tejto otazke zmysel uvediem fakty. Zalozena eserocka povodne s troma spolocnikmi teraz uz len s dvoma .. Ja som konatel s 51 % a druhy spolocnik ma tym padom 49 %. Priamo v spolocenskej zmluve mame vsak upravene ze niektore projekty sa nedelia tymto sposobom ale ze spadaju mne 100 %. Je takato uprava mozna ? Firmu som zalozil aby projekty (tykajuce sa internetu) dostali pravnu formu. Ani jeden z nas nie je zamestnancom pricom ja som studentom denneho studia na vysokej sukromnej skole. Ako je to tym padom s odvodmi do zdravotnej a socialnej poistovne ? Za pripadne schodky v splacani do zdravotnej zodpoveda firma alebo jednotlivo kazdy sam za seba ? Ako to je zo socialnou poistovnou ? Musim sa nahlasit aj tam ? Ako je to s fakturou ? Ake vsetky udaje musi obsahovat a co tie udaje znamenaju ? Ako je to s vedenim uctovnictva ? Vedie sa podvojne ale ako casto sa robit je pre mna otazne? Co vsetko sa da dat do nakladov ? Treba zalozit podnikatelsky ucet ? Mozem so zakladnym imanim narabat tym myslim ci mozem nakupovat za to potrebny hardware software ? Na ake veci si mam davat pozor aby ked pride k danovej kontrole bolo vsetko v poriadku? Ako je to so sidlom firmy ? Moze byt hocikde ? Co vsetko musim urobit ked chcem zamestnavat ludi len na dohodu o vykonani prace ? Ake su moje povinnosti? Ake vsetky dokumenty musim mat podpisane ? Ako je to v pripade ked si nevyplacam a ani spolocnikovi plat ? Da sa fungovat formou podnikatelskej odmeny na konci roka ? V akej vyske moze byt vypatena ? Co vsetko ine musi byt pred tym zaplatene aby mohlo prist na rozdelovanie zisku ? Prosto ide o to ze chcem urobit uplne maximum aby bolo vsetko v poriadku a legalne a neurobit ziadnu chybu. Nechcem sa ucit z vlastnych chyb ked sa mozem ucit od vas co s tym uz mate skusenosti. Prosim poradte ak mozete. Dakujem
Usporiadat
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

brejo
konkretna otazka .. chcem ssi vytvorit vlastnu fakturu s vlastnym logom a tak .. ktory zakon vravi o tom co vsetko ma faktura obsahovat ? co vsetko tam musi byt a co vsetko jednotlive polozky znamenaju .. viem na porada.sk je par dokumentov faktur no chcem si ju usit na svoje potreby a preto tam dat len udaje ktore su povinne zo zakona
§71 ods 2 Zákona o DPH hovorí
Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

brejo
konkretna otazka .. chcem ssi vytvorit vlastnu fakturu s vlastnym logom a tak .. ktory zakon vravi o tom co vsetko ma faktura obsahovat ? co vsetko tam musi byt a co vsetko jednotlive polozky znamenaju .. viem na porada.sk je par dokumentov faktur no chcem si ju usit na svoje potreby a preto tam dat len udaje ktore su povinne zo zakona
Náležitosti účtovného dokladu - teda aj faktúry - všeobecne: http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uetovnictve.html#10
Náležitosti faktúry u platcu DPH: http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...odnoty.html#71
Problematika IČO - DIČ - IČ DPH: http://www.porada.sk/t15489-io-di-i-...de-a-preo.html

K ostatnému na okraj - tieto otázky by si mal riešiť asi iným spôsobom ako cez Poradu. Sú totiž strašne rôznorodé, je ich príliš veľa a pravdepodobne odpoveď na každú z nich vyvolá následne ďalšie otázky. Podľa mňa by na úvod vhodnejšie bolo obetovať 3-4 hodiny (a nejaké Sk ) nato, aby si si sadol s niekým, kto túto problematiku ovláda (napr. účtuje firmy podobného charakteru ako je Tvoja). Proste nejakú formu podnikateľského a účtovného poradenstva - úvod do problematiky. Prípadné čiastkové otázky už potom môžeš riešiť aj tu. Ale na úvod je hľadanie odpovedí na tomto fóre príliš zdĺhavé, neproduktívne a zrejme v konečnom dôsledku (najmä čo sa času týka) aj drahšie ako prípadná odborná konzultácia.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

este (neviem pri rychlom prebehnuti zhodnotit ci to v uvadzanych materialoch uz je) treba aj (tusim) podla obchodneho zakonnika na kazde "obchodne lajstro" napisat aj to, kde a pod akym cislom je sro registrovana - teda odvolavku na zlozku v obchodnom registri ... mas to na vypise - reg. sud a cislo pod ktorym ta tam eviduju
pozri si pripadne fakturu od nejakeho ineho subjektu a porovnaj si nalezitosti...
alebo: stiahni si demo-verziu nejakeho uctovneho softu - a ten ta povedie, co vsetko sa vo fakture musi uvadzat ohladom tvojej identifikacie
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

brejo
konkretna otazka .. chcem ssi vytvorit vlastnu fakturu s vlastnym logom a tak .. ktory zakon vravi o tom co vsetko ma faktura obsahovat ? co vsetko tam musi byt a co vsetko jednotlive polozky znamenaju .. viem na porada.sk je par dokumentov faktur no chcem si ju usit na svoje potreby a preto tam dat len udaje ktore su povinne zo zakona
http://onndt.dashofer.sk/volny/DT_20...ec66c3a89f59d6
0 0
wewe0 wewe0

wewe0 je offline (nepripojený) wewe0

Inac neviete ci neni nejaka slovenska stranka kde by nasiel otazky na viacere odpovede? Odpoved mu na kazdu jednu z nich vyvola u neho dalsie 4 nove za 1 zodpovedanu...
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

wewe0
Inac neviete ci neni nejaka slovenska stranka kde by nasiel otazky na viacere odpovede? Odpoved mu na kazdu jednu z nich vyvola u neho dalsie 4 nove za 1 zodpovedanu...
Ja by som povedala, že všetky odpovede nájde tu na Porade, len to chce čas, nedá sa to stihnúť za jeden deň.
0 0
wewe0 wewe0

wewe0 je offline (nepripojený) wewe0

ked myslis
tak nech hlada...
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

wewe0
ked myslis
tak nech hlada...
Vôbec som to nemyslela ako zlomyselnosť, naopak, držím mu palce, že mal toľko odvahy a pustil sa do podnikania. Ale zdá sa mi, že chce všetko naraz a podľa možnosti ešte včera. Obávam sa, že mnohí podnikatelia, ktorí sa púšťajú do podnikania, a to bez ohľadu na vek, majú síce vynikajúci nápad a podnikateľský "plán", ktorý má reálnu šancu na úspech, ale nedomyslia všetky detaily. Väčšinou práve kreatívni, alebo umelecky založení ľudia jednoducho nemajú dostatočne vyvinutý zmysel pre čísla a často zabúdajú na to pozadie. Účtovníci sú väčšinou logicky rozmýšľajúci ľudia, pre ktorých majú svoje čaro práve čísla. Každý sme iný, nedá sa nič robiť. Opakujem, čo som už napísala predtým: Ak si podnikateľ zavedie podnikanie a o ostatnom nevie nič, má dve možnosti - zamestnať niekoho kto bude spracovávať to pozadie jeho podnikania, alebo sa to naučiť. Rýchlejšie je na začiatok sa spoľahnúť na odborníka. A keď sa zorientuje v problematike, nebude mu robiť problémy občas si toho zamestnanca aj skontrolovať. Veď koľkokrát musíme šéfom alebo klientom vysvetľovať, že to, čo si oni predstavujú sa dá urobiť iným spôsobom, aby bol spokojný aj daňák aj poisťovne a všetky ostatné úrady.
Na Porade je toľko tém, že si určite každý nájde to svoje.
Brejo, držím palce a daj vedieť, ako pokračuješ.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať