Zavrieť

Porady

Preplácanie mzdy zamestnávateľom z piatka na sobotu.

Dobrý deň, chcel by som vedieť ako má zamestnávateľ preplácať mzdu- príplatky zamestnancom ktorý pracujú v nepravidelnej, nepretržitej 12 hodinovej pracovnej dobe, odmeňovaní podľa zákona č. 553/2003 Z.z. Otázka znie, či má nárok z zamestnanec preplatenie príplatku za prácu v sobotu a nedeľu, keď nastúpi v piatok od 18,00 hodiny a skončí v sobotu o 06,00 hodiny. Aké príplatky mu zamestnávateľ musí preplatiť a za ktoré hodiny.

Ďakujem. Jozef
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    § 17 zákona 553/2003, sobota začína o 00:00, t.j. od 18 :00 6 hodín do 24:00 bez príplatku, 6 hod. od 00:00 do 6:00 príplatok 30%. 25% príplatok za prácu v noci rieši § 16 toho istého zákona.

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    nocna je od 22,00 do 06,00. Sobota zacina 00,01 (resp.00,00) a konci o 24,00

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Zakonnik prace nepozna priplatok za sobotu a nedelu.
    Ak ho zamestnavatel nema specialne definovany interne, ziadny priplatok za tieto dni neprinalezi.

    Ma zamestnavatel priplatok nad ramec zakona?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jozef 13.7 Zamestnanci ktorých som spomínal, nie sú odmeňovaní podľa zákonníka práce ale podľa zákona č. 553/2003 Zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov. V tomto zákone je v § 4 uvedený plat zamestnanca, kde je aj príplatok za prácu v sobotu a nedeľu. .Mne ide len o to, od ktorej doby je zamestnávateľ povinný platiť tento príplatok, keď zamestnanci nastupujú v piatok od 18,00 hodiny a pracujúcu do soboty do 06,00 hodiny. Aké príplatky musí zamestnávateľ zamestnancovi zaplatiť a od ktorých hodín. Nepliesť tam to, čo tam nepatri, teda ZP.
    Jozef 13.7 Myslím že som dostatočne prsne položil otázku a aj to, kedy nastupujú zamestnanci. Pliesť tam iné smeny a nedať odpoveď na položenú otázku je pre mňa irelevantné.
    Dav Niekedy stačí prečítať celý zákon., § 17 rieši príplatky. Ale skutočne neviem, kde je uzákonené, o koľkej hodine začína sobota.
      zbaliť

    Preplácanie mzdy zamestnávateľom z piatka na sobotu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.