Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - ročné zúčtovanie zamestnanca, ktorý bol aj SZČO

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ročné zúčtovanie musí povinne vykonať zamestnanec, ktorý v roku 2005 bol čo len jediný deň prihlásený v zdravotnej poisťovni ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO). Pritom je jedno, či bol prihlásený ako SZČO súbežne so zamestnaním, alebo pred začiatkom zamestnania, či po skončení zamestnania. Ďalej je jedno, či ako SZČO dosiahol nejaký príjem, či dosiahol kladný základ dane z podnikania alebo či mal stratu.
<O:p</O:p<O:p</O:p
Takýto zamestnanec vždy musí podať ročné zúčtovanie sám a to najneskôr do 30.6.2006 v tej zdravotnej poisťovni, v ktorej bol poistený v roku 2005.

<O:p</O:pOd zamestnávateľa si vyžiada doklad podľa § 19 ods.5 zákona (potvrdenie o príjmoch a zrazených preddavkoch). Ak o tento doklad požiada do 9.5.2006, zamestnávateľ mu ho musí najneskôr do 9.5.2006 vydať. Zákon síce hovorí v § 31a ods.6 písm. c) o lehote do 7.5.2006, čo však je nedeľa, najbližší pracovný deň je 9.5.2006.

<O:p</O:pAk mal takýto zamestnanec v roku 2005 viacerých zamestnávateľov, doklad podľa § 19 ods.5 zákona si musí vyžiadať od všetkých zamestnávateľov.

<O:p</O:pRočné zúčtovanie sa v danom prípade podáva na tlačive typu S, prípadne typu X. Tlačivo typ X sa použije ak:
<O:p</O:p-poistencovi sa v priebehu roka 2005 zmenila sadzba (stal sa v priebehu roka 2005 osobou so zdravotným postihnutím),
<O:p</O:p-v súčte vymeriavacích základov zo všetkých zamestnaní a z podnikania sa nedosiahla suma aspoň 78000 Sk alebo
<O:p</O:p-poistenec v čase medzi 1.9.2005 a 31.12.2005 bol súčasne študent, dôchodca alebo poberal rodičovský príspevok, prípadne bol inou osobou posudzovanou podľa § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) zákona ako poistenec štátu a splnil podmienky podľa § 11 ods.9 zákona, teda jeho úhrnný vymeriavací základ bol v uvedenom období najviac vo výške polovice úhrnu minimálnych miezd (za celé obdobie od 1.9.2005 do 31.12.2005 je to hranica 13000 Sk).

<O:p</O:pDo tlačiva typu S poistenec vyplní a vloží toľko listov SA, koľko mal v roku 2005 zamestnávateľov. Ak mal jediného zamestnávateľa, vyplní jediný list SA. Ak mal dvoch zamestnávateľov, vyplní dva listy SA, atď. Na každom liste SA uvedie údaje týkajúce sa jedného zamestnávateľa, príjmov dosiahnutých v tomto zamestnaní, zaplatených preddavkov v tomto zamestnaní atď.

<O:p</O:pDo tlačiva typu S ďalej poistenec vloží práve jeden list SB. V liste SB uvedie údaje týkajúce sa jeho podnikania v roku 2005, vymeriavací základ SZČO, preddavky, ktorá zaplatil ako SZČO atď.

<O:p</O:pAk namiesto tlačiva typu S podáva ročné zúčtovanie typu X, obdobne do tlačiva typ X vloží listy XA, za každé zamestnanie jeden list XA a práve jeden list XB s údajmi o podnikaní.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnanec je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 zamestnávateľovi výšku jeho nedoplatku. Nedoplatok nižší ako 100 Sk sa zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je preplatok jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnanec je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 zamestnávateľovi výšku jeho preplatku. Preplatok nižší ako 100 Sk sa zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

<O:p</O:pV prípade viacerých zamestnávateľov uvedené platí pre každého zamestnávateľa osobitne.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok zamestnanca, do 30.9.2006 je zamestnanec povinný uhradiť priamo zdravotnej poisťovni tento nedoplatok.

<O:p</O:pNaopak ak výsledkom ročného zúčtovania je preplatok zamestnanca, do 30.9.2006 je zdravotná poisťovňa povinná uhradiť priamo preplatok zamestnancovi spôsobom, aký vyznačí zamestnanec na tlačive ročného zúčtovania.

Pozn. v prílohe vpravo hore nájdete .doc verziu tohto textu.

Komu to nestačí, nájde ma od 19.4. na seminároch, program nájdete tu:

http://www.porada.sk/t19968-seminare...-jun-2006.html<O:p</O:p
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

cicus
Dobry den vstetkym, mam takyto pripad, ak mi viete poradit prosim napiste
1. SZCO - od 1.4.05 prerusena zivnost, preddavky na zdravotne poistenie neplatil kvoli preruseniu - je to spravne? no a od 1.4.05 robi ako zamestnanec v Cesku. Na zamestnanie v zahranici sa neprihliada? viem to dobre? Robim rocne zuctovanie, pouzijem tlacivo typu B?
2. SZCO cely rok 2005 (od1.1. do 31.12.) prerusena zivnost, ale zaplatil 7x 420,-Sk poistne a od 1.9.05 samoplatitel platil 575,-sk. Robim RZZP? a ano tak typ X XB XC ?
Dakujem
Áno, na príjmy z ČR sa neprihliada. Nerozumiem však tomu, prečo na ZP nenahlásil, že má príjmy v ČR a že sa mu z nich platí verejné zdravotné poistenie, nemusel by potom platiť zdravotku aj u nás - v čase, ktorý si platil sám - tj od 1.9.2005. Ročné zúčtovanie urobiť musíš, pretože bol SZČO. Skúsila by som sa spýtať na ZP, či mu vrátia to, čo platil ako samoplatiteľ, ak vydokladuje, že platil ZP v zahraničí.

Ja som blbá, vôbec som si nevšimla tú 2 a brala som, že je to jeden človek.... Ospravedlňujem sa. Platí to, čo napísal Jozef.
Naposledy upravil alušik : 09.06.06 at 08:04
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
1. Je to OK, typ B
2. Robí RZZP, lebo bol SZČO, typ X, listy XA, XC
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

somij
Ak mal zamestnanec nárok na zníženú sadzbu a zamestnávateľ ju neuplatnil, zamestnávateľ by to mal napraviť ako akúkoľvek inú chybu,ktorú pri mzdách urobil. Napraviť to môže aj opravnými výkazmi a vyrovnaním preddavkov vo výplate, ale jednoduchšie sa mi zdá keď zamesnávateľ alebo zamestnanec urobí RZZP. Zamestnávateľ nemôže robiť RZZP bez žiadosti zamestnanca.
Janka, dnes som volala na VšZP a povedali mi, že to nemôžem napraviť v RZZP, že to musí napraviť zamestnávateľ opravnými výkazmi.
Čo sa mi zdá /už v tomto termíne/ dosť veľká blbosť, keďže ten poistenec je povinný podať RZZP.
Myslela som si, že RZZP bude podobné ročnému zúčtovaniu dane z príjmov, tak z akého dôvodu si nezrovnalosti nemôžem vysporiadať v RZZP?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Muška
Janka, dnes som volala na VšZP a povedali mi, že to nemôžem napraviť v RZZP, že to musí napraviť zamestnávateľ opravnými výkazmi.
Čo sa mi zdá /už v tomto termíne/ dosť veľká blbosť, keďže ten poistenec je povinný podať RZZP.
Myslela som si, že RZZP bude podobné ročnému zúčtovaniu dane z príjmov, tak z akého dôvodu si nezrovnalosti nemôžem vysporiadať v RZZP?
Tak tomu nerozumiem, zťažujú robotu sebe aj zamestnávateľovi. Bolo by oveľa jednoduchšie urobiť to cez to RZZP.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Janka , aj to urobím cez RZZP, veď čo iné by som tam dala....že nebola postihnutá, keď doklad od zamestnávateľa mám, že bola celý rok, len jej "nedal" zníženú sadzbu za všetky mesiace?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Muška
Janka , aj to urobím cez RZZP, veď čo iné by som tam dala....že nebola postihnutá, keď doklad od zamestnávateľa mám, že bola celý rok, len jej "nedal" zníženú sadzbu za všetky mesiace?
Muška ,v každom prípade by mal vzniknúť tým pádom preplatok tak zamestnávateľovi,ako aj zamestnancovi a nevidím dôvod prečo by to RZZP nemohlo vyriešiť.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
alušik
Áno, na príjmy z ČR sa neprihliada. Nerozumiem však tomu, prečo na ZP nenahlásil, že má príjmy v ČR a že sa mu z nich platí verejné zdravotné poistenie, nemusel by potom platiť zdravotku aj u nás - v čase, ktorý si platil sám - tj od 1.9.2005. Ročné zúčtovanie urobiť musíš, pretože bol SZČO. Skúsila by som sa spýtať na ZP, či mu vrátia to, čo platil ako samoplatiteľ, ak vydokladuje, že platil ZP v zahraničí.

vôbec som si nevšimla tú 2 a brala som, že je to jeden človek.... Ospravedlňujem sa. Platí to, čo napísal Jozef.
Nemalo predsa byť X,XB,XC? V Jozefovom príspevku je XA
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Jozef Mihál
1. Je to OK, typ B
2. Robí RZZP, lebo bol SZČO, typ X, listy XA, XC
Začínam mať chaos? To XA mi nesedí.
Vyjadrite sa niekto,prosím.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Majka, ja si myslím, že by nemusel robiť žiadne RZZP, keďže nebol ani SZČO, ani zamestnanec a nemal príjem /aspoň nepíše "CICUS"/

Akurát kvoli tomu , aby dostal tie preplatky 7x420,- späť, by mal vypísať X a prílohu iba XC. XB - tiež nie /veď mal SZČO od 1.1.do.31.12. pozastavenú/

A možno stačí iba listom požiadať o vrátenie platieb, ktoré omylom zaslal
Naposledy upravil Muška : 09.06.06 at 12:15
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Melnick
Začínam mať chaos? To XA mi nesedí.
Vyjadrite sa niekto,prosím.
Zdá sa, že máš pravdu, pretože nebol počas roka zamestnancom. Ale XB tiež nie, pretože by mal povinnosť platiť preddavky najmenej vo výške 910 SK a nakoľko mal živnosť pozastavenú, nebol považovaný za SZČO.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
cicus
Dobry den vstetkym, mam takyto pripad, ak mi viete poradit prosim napiste
1. SZCO - od 1.4.05 prerusena zivnost, preddavky na zdravotne poistenie neplatil kvoli preruseniu - je to spravne? no a od 1.4.05 robi ako zamestnanec v Cesku. Na zamestnanie v zahranici sa neprihliada? viem to dobre? Robim rocne zuctovanie, pouzijem tlacivo typu B?
ÁNO "B"
2. SZCO cely rok 2005 (od1.1. do 31.12.) prerusena zivnost, ale zaplatil 7x 420,-Sk poistne a od 1.9.05 samoplatitel platil 575,-sk. Robim RZZP? a ano tak typ X XB XC ?
DakujemÁNO X ,XB,XC / len neviem ,prečo Jozef písal XA ,snáď nám to vysvetlí,ak nahliadne do tejto témy/
Ale čo bolo do 1.4.05 , ak bol dovtedy SZČO tak mal platiť preddavky 910/mesačne.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Muška
Majka, ja si myslím, že by nemusel robiť žiadne RZZP, keďže nebol ani SZČO, ani zamestnanec a nemal príjem /aspoň nepíše "CICUS"/

Akurát kvoli tomu , aby dostal tie preplatky 7x420,- späť, by mal vypísať X a prílohu iba XC. XB - tiež nie /veď mal SZČO od 1.1.do.31.12. pozastavenú/

A možno stačí iba listom požiadať o vrátenie platieb, ktoré omylom zaslal
Muška ,keď CICUS píše divne: SZČO -celý rok veď ak mal celý rok pozastavenú živnosť,tak nemohol byť SZČO celý rok.Nebol ňou vôbec.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

áno Majka, píše divne, ale od zadania otázky tu CICUS nebol/a/, tak snáď keď sa pripojí - objasní.
0 0
Majaja Majaja

Majaja je offline (nepripojený) Majaja

Zita4
Na školení pán Mihál povedal, že tam musí ísť príjem za celý rok 2005.
pán mihal, ako je to vlastne, ja uz z toho mam poriadny gulaš, mne bolo povedané, že pre sprostredkovateľov len prijmy od 1.9.05 a na prijmy do 31.8.05 sa neprihliada, ved ti ludia budu mat nehorazne nedoplatky,
to je nespravodlivé
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Majaja
pán mihal, ako je to vlastne, ja uz z toho mam poriadny gulaš, mne bolo povedané, že pre sprostredkovateľov len prijmy od 1.9.05 a na prijmy do 31.8.05 sa neprihliada, ved ti ludia budu mat nehorazne nedoplatky,
to je nespravodlivé
Majaja,musím Ťa sklamať,ale asi si si zle poznačila: "Dohody sa nepočítajú ak sú zúčtované a vyplatené za 1.-8.mesiac".
Ako sprostredkovateľ si pre účely ZP posudzovaná ako SZČO.
0 0
Majaja Majaja

Majaja je offline (nepripojený) Majaja

Melnick
Majaja,musím Ťa sklamať,ale asi si si zle poznačila: "Dohody sa nepočítajú ak sú zúčtované a vyplatené za 1.-8.mesiac".
Ako sprostredkovateľ si pre účely ZP posudzovaná ako SZČO.
no ale v zákone 580/04 o ZP sa za SZČO považujú sprostredkovatelia DSS až od 1.9.05 , dovtedy neboli v tomto zákone považovaní za SZČO (proste sprostredkovatelia tam nefigurovali) prečitala som si zakon platný do 31.8.05 aj ten čo platí od 1.9.05 mne to vždy nesedí,
alebo som možno v tejto veci nejaka ťazkopadna??! - no proste ja som urobila jedno S=SA+SB(od 1.9.05 aj s prijmami od vtedy) aj s prihlasením do ZP od 1.9.05 ako SZČO - a čo teraz???
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Majaja
no ale v zákone 580/04 o ZP sa za SZČO považujú sprostredkovatelia DSS až od 1.9.05 , dovtedy neboli v tomto zákone považovaní za SZČO (proste sprostredkovatelia tam nefigurovali) prečitala som si zakon platný do 31.8.05 aj ten čo platí od 1.9.05 mne to vždy nesedí,
alebo som možno v tejto veci nejaka ťazkopadna??! - no proste ja som urobila jedno S=SA+SB(od 1.9.05 aj s prijmami od vtedy) aj s prihlasením do ZP od 1.9.05 ako SZČO - a čo teraz???
Majaja musíš sa riadiť súčasne aj zákonom o DzP 595/2003 . pozri §6
0 0
Majaja Majaja

Majaja je offline (nepripojený) Majaja

Melnick
Majaja musíš sa riadiť súčasne aj zákonom o DzP 595/2003 . pozri §6
idem študovať Ď.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Sprostredkovatelia DSS boli považovaní pre ZP za SZČO od 1.1.2005 na základe §11 ods. 4 písm. c) :
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu
0 0
Luckah Luckah

Luckah je offline (nepripojený) Luckah

Ja taktiež potrebujem poradiť, nakoľko mám SZČO od roku 04, stále má súbeh so zamestnaním, ale na ZP je prihlásený až od 7/05,pretože ako SZČO popri zamestnaní, ho hneď v roku 04 nezaregistrovali.
Čo teraz do riadku B04 (robím S, s SA, SB), od 1.1.05, alebo od1.7.05, pretože to má potom vplyv na výpočet preddavkov na budúce obdobie, alebo v tomto prípade je jedno aké preddavky bude platiť? ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať