Zavrieť

Porady

cestovné náhrady-zahraničná prac. cesta

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Zdravím všetkých poraďákov. Potrebujem poradiť s vyúčtovaním cestovných náhrad vodičov kamiónov. Ak zamestnanec na pracovnej ceste strávi v jednom dni 13,25 hod v Nemecku a 10,45 v Česku, na aké stravné má nárok v tomto dni, ak zákon hovorí: Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.
Mám mu teda v cesťaku preplatiť iba stravné z Nemecka za 13,25 hod. a za čas strávený v Česku nič, alebo ako? Prosím vás poraďte. Potrebujem to súrne vedieť.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bučo
Ahojte poradaci, ja pracujem v tejto oblasti a trochu ste ma zmietli. Čo sa týka toho že má nárok aj na slovenské aj zahraničné stravné myslím že nie. Lebo ak bol zamestnanec na Slovensku 5 hodín a potom bol v zahraničí napr. v Nemecku 13 hod. mi mu priznáveme len sumu stravného v cudzej mene (lebo je to pre neho výhodnejšie).
Súkromné auto zasa zaokrúhlujem každý nárok na celé koruny na hor (napr. mesto, mimo mesta). Čiže nie až celkový nárok matematicky. Myslíte že je to takto nesprávne. Môžte dať aj citát zo zákona, veľmi by ste mi pomohli.
Dakujem
S tou náhradou pre tuzemskú aj zahraničnú to funguje stále tak. Za tuzemskú patrí náhrada v SKK a za zahraničnú v ZM. Prepočítanie podľa dĺžky pobytu a určenie základu podľa krajiny s najdlhším pobytom platí len pre zahraničné cesty, zákon neuvádza, že by to bolo možné skombinovať aj s tuzemskou cestou.

Pri zaokrúhľovaní treba zohľadňovať to, ktorá náhrada sa zaokrúhľuje. Zákon určuje viaceré previdlá zaokrúhľovania pre rôzne náhrady. Konkrétne pri náhradách za súkr. mot.vozidlo sa zaokrúhľuje (suma paušálu a náhrady PHM) na celé koruny hore, takže to robíš správne.

§ 7 ods. 7:

"(7) Výsledná suma základnej náhrady a výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor."
0 0
bučo bučo

bučo je offline (nepripojený) bučo

To znamená, že ak ide napr. do Nemecka o 10:00 ráno, ale na služobnej ceste je od 4:55, tak mu priznám aj stravné na Slovensku - 89,-- a Nemecku ostane do dalšieho dňa, takže mu priznám náhradu za dvanásť hodín 45 eur. Bude to takto v poriadku. Lebo mi mu vlastne priznávame stravné iba v eur.
Ahojte
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bučo
To znamená, že ak ide napr. do Nemecka o 10:00 ráno, ale na služobnej ceste je od 4:55, tak mu priznám aj stravné na Slovensku - 89,-- a Nemecku ostane do dalšieho dňa, takže mu priznám náhradu za dvanásť hodín 45 eur. Bude to takto v poriadku. Lebo mi mu vlastne priznávame stravné iba v eur.
Ahojte
Áno, za každú cestu (aj keď je to len tranzit do zahraničia - kým nepríde na SK hranice) v tuzemsku, ktorá trvá viac ako 5 hodín mu priznávaš tuzemské stravné.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Pri otvorení stránky www.zakon.sk som si pozrela v pravej roletke tému "najčítanejšie" a pri podržaní myši na: 231/2006 mi ukáže: zmena zákona o cestovných náhradách. Po jeho odkliknutí je to ale o niečom úplne inom. Neviete niekto, či bola aj zmena zákona o cestovných náhradách?
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Obraciam sa na vás s otázkou, ako riešite takúto situáciu. Zamestnanec bol na pracovnej ceste, ktorá trvala viac dní. V jednom dni však prechádzal cez tri krajiny. V ČR sa zdržal 12 hodín, v Dánsku 8 hodín a Francúzsku 4 hodiny.
Akú sadzbu stravného mám vlastne použiť? 600 CZK, alebo 45 EUR alebo 372 DKK? Viem, že zákon umožňuje v prípade, ak sa zdržiaval v krajinách rovnakú dobu môže sa mu priznať sadzba, ktorá je pre zamestnanca výhodnejšia. V tomto prípade by to bola DKK. Ale neviem, či to môžem použiť, keďže tam bol iba 4 hod. Mám použiť CZK? Čo vy na to?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kalkulka
Obraciam sa na vás s otázkou, ako riešite takúto situáciu. Zamestnanec bol na pracovnej ceste, ktorá trvala viac dní. V jednom dni však prechádzal cez tri krajiny. V ČR sa zdržal 12 hodín, v Dánsku 8 hodín a Francúzsku 4 hodiny.
Akú sadzbu stravného mám vlastne použiť? 600 CZK, alebo 45 EUR alebo 372 DKK? Viem, že zákon umožňuje v prípade, ak sa zdržiaval v krajinách rovnakú dobu môže sa mu priznať sadzba, ktorá je pre zamestnanca výhodnejšia. V tomto prípade by to bola DKK. Ale neviem, či to môžem použiť, keďže tam bol iba 4 hod. Mám použiť CZK? Čo vy na to?
V Česku bol najdlhšie, prislúchajú mu české diéty.
Doplním § 13
(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. __________________
Naposledy upravil Tweety : 06.07.06 at 06:20
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Dík Majka, takto som to urobila.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať