Zavrieť

Porady

Škola podľa mňa nedodržuje zákon ohľadom povinnej školskej dochádzky

Chcem sa spýtať či škola týmto neporušuje Školský zákon paragraf 22, pretože podľa mňa sa v tejto situácii presne vzťahuje na tohto žiaka.

Situácia je nasledovná:
Manželkin brat navštevuje základnú školu, je dyslektik a má teda povolené určité úľavy.
Povinnú školskú dochádzku začal nultým ročníkom a potom pokračoval v prvej triede. Učiteľka, ktorá ho ale mala na starosti v prvej triede nerešpektovala jeho úľavy, ktoré mal odporučené psychológom a chlapec sa trápil. Rodičia boli nútení preradiť ho na inú školu, kde si prvý ročník zopakoval. Prvý ročník bol pre neho teda veľmi stresujúci.
Momentálne je v siedmom ročníku a v júni bude mať 15 rokov. Kôli nultému a opakovanému prvému ročníku plynie jeho 9. rok školskej dochádzky.
Podľa vyjadrenia vedenia školy musí teraz skončit štúdium na základnej škole a začať študovať na dvojročnej strednej škole, po skončení ktorej, si môže dokončit základné vzdelanie.
Je toto podľa vás v poriadku?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Je to v poriadku. Základné vzdelanie je ukončené absolvovaním posledného deviateho ročníka.
    Až potom môže ísť študovať na vyšší stupeň.
    Takže buď dokončí až do deviateho ročníka, alebo bude mať neukončené základné vzdelanie, lenže v tom prípade už nemá šancu ísť študovať vyššie.
    pizko Ďakujem za odpoveď, ale mne ide o to, že ten chlapec je teraz siedmak a chodí do školy dohromady s nultým a jedným opakovaným ročníkom už 9. rok. Škola nechce aby pokračoval ďalej 8. ročníkom a namiesto toho má ísť na 2-ročnú učnovku a to sa mi nezdá v poriadku pretože paragraf 22 Školského zákona takúto situáciu rieši inak, len neviem či v školskom zákone nie je ešte niečo čo by tento paragraf rušilo, keď škola koná inak ako by som čakal.
    misoft Prečítaj si riadne §22 - popisuje sa tam DO KEDY! A v akom prípade. Keď chlapec bude mať 15 - nie je možné, aby riaditeľ rozhodol o tom, že teraz "dokončí" a pôjde na dvojročnú strednú - je to neprijateľné a proti zákonu.
    http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/skolsky-zakon/

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    nultý ročník sa predsa nezapočítava do povinnej školskej dochádzky, a keď nebol schopný zvládnuť prvý ročník tak pochybil riaditeľ školy, ktorý ho mal dať v priebehu školského roku znovu do nultého ročníka, § 19
    podľa Usmernenie k prijímaniu žiakov so zdravotným znevýhodnením do základnej školy (http://www.minv.sk/?informacie-odbor...tva-usmernenia) má právo na ukončenie základného vzdelania,
    pozri tiež http://zskomsab.edupage.org/files/v_..._dochadzka.pdf
    veď sa informuj na ministerstve školstva, sekcia regionálneho školstva
    pizko Ďakujem,
    na ministerstvo som už písal, zatial je to však bez odpovede, preto som písal aj sem. Ale veľmi pekne ďakujem, tie odkazy určite pomôžu.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Podľa mňa je to bohapustý nezmysel. Dieťa nemôže ísť na strednú školu ak nemá dokončenú základnú školu. to ktorú chorú hlavu napadlo? Samozrejme, že je to porušenie zákona..
    logomania na maturitný odbor nemôže ísť, ale na dvojročnú "učňovku" áno

    logomania je offline (nepripojený) logomania

    logomania
    Do 16 rokov môže chodiť na základnú školu. Učila som zopár žiakov, ktorí 2-krát opakovali ročník a povinnú 10-ročnú školskú dochádzku ukončili na ZŠ a zároveň mali ukončené aj základné vzdelanie.
    pizko Áno ďakujem, školu sme informovali o zákone a už svoje tvrdenie otočili, môže zostať na základnej škole. On bude mať ako ôsmak 16 rokov, ale podľa zákona ak je predpoklad, že deviatu triedu dokončí ako 17-ročný riaditeľ školy to musí umožniť.

    Škola podľa mňa nedodržuje zákon ohľadom povinnej školskej dochádzky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.