Zavrieť

Porady

Pozor-znova registrácia!

Je tu nový zákon o spotrebnej dani z liehu a uvádzaní liehu na trh - ide o zmenu zákona. Vsetci tí, ktorých sa to týka - teda tí, ktorí doteraz dávali hlásenia na colný úrad o stave zásob a pohybu liehu sú povinní nanovo sa zaregistrovat. Ide o zákon v zb. zákonov 278/2006 ciastka 98. Kazdy musí nanovo dat ziadost o povolenie na predaj spotrebitelského balenia liehu, kde uvedie svoje identifikacne údaje, adresu umiestnenia prevadzkarne, identifikacne cislo pre DPH, ak bolo pridelené, a DIC. Ako prílohy k ziadosti sú výpis z obchodného registra alebo zivnostenského úradu nie starsí ako 30 dní alebo jeho osvedcená kópia, zoznam dodávatelov spotrebitelského balenia s uvedením ich identifikacných údajov, zoznam odberatelov spotrebitelského balenia, ktorými sú konecný spotrebitelia, výpis z registra trestov ziadatela alebo jeho zodpovedného zástupcu, ak je ziadatelom fyzická osoba a ak je ziadatelom právnická osoba, výpis z registra zodpovedného zástupcu a fyzických osôb, ktoré sú clenmi riadiacich orgánov. Výpis z registra trestov nesmie byt starsí ako 30 dní.
Usporiadat
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Excise Duty
Na základe uvedeného by mal byť logicky predmetom dane alkohol a nie lieh, najmä ak podľa ustanovenia § 5 zákona o spotrebnej dani z liehu je základom dane množstvo liehu vyjadrené v hektolitroch 100% alkoholu ( „hl a.“) pri teplote 20 °C. Vyloženou blbosťou je potom formulácia § 5 ods. 2 zákona o spotrebnej dani z liehu, podľa ktorej sa alkoholom na účely zákona sa rozumie etylalkohol v zmesi s inými alkoholmi a prchavými látkami!!!. Ten kto stvoril takéto formulácie, o alkohole vie len to, že je to niečo na pitie.


Tak nakoniec ani tí úradníci si tú svoju prácu neurobia tak, aby mali mať za ňu aj adekvátnu plácu...

Excise Duty
A ešte k predchádzajúcim dvom príspevkom, ak dôjde k nákupu liehovín od osôb, ktoré neboli uvedené v žiadosti o povolenie na predaj spotrebiteľského balenia liehu, potom je potrebné nahlásiť takéto nákupy do 15 dní, čo vyplýva z ustanovenia § 44 ods. 8.
Na základe akého tlačiva, alebo akým spôsobom bude musieť oznámiť osoba, ktorá nakúpi alkohol napr. v Jednote túto skutočnosť na colný úrad? Existuje už nejaké tlačivo? Ak áno, kde ho zoženiem. Dtto aj tlačivo na registráciu?
Dík
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Zákon neustanovuje žiadne vzory tlačív v súvislosti so žiadosťou o povolenie nákupu spotrebiteľského balenia liehu podľa § 51f ods. 11, resp. § 44 ods. 4 a ani vzory tlačív v prípade zmien, ktoré je potrebné nahlásiť podľa ustanovenia § 44 ods. 4 a 5. Uvedené je teda možné podať i na kuse toaletného papiera, pokiaľ obsah podania bude zodpovedať ustanoveniam zákona.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Excise Duty
Zákon neustanovuje žiadne vzory tlačív v súvislosti so žiadosťou o povolenie nákupu spotrebiteľského balenia liehu podľa § 51f ods. 11, resp. § 44 ods. 4 a ani vzory tlačív v prípade zmien, ktoré je potrebné nahlásiť podľa ustanovenia § 44 ods. 4 a 5. Uvedené je teda možné podať i na kuse toaletného papiera, pokiaľ obsah podania bude zodpovedať ustanoveniam zákona.
Výborne!
Len aby to na tom aj zobrali...
To len tak mimo témy... Ináč, díky moc za odpoveď
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Myslel som to samozrejme s humorom, pochopiteľne, že by to malo byť na normálnom papieri. Podstatné je, aby tieto podania boli v súlade so zákonom.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Veď sme pochopili odpoveď, ale aspoň sme sa trochu pobavili.
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

práve som si túto ,,novotu,, precítala a este ma ,,dorazte,, tým, ze budu aj nove tlaciva na oznamenie tejto skutocnosti a hlavne od kedy budu .

IVETA
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Nijaké nebudú, zákon to neustanovuje.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Inak, pripadá mi to poriadne "choré". Nechápem, načo je potrebný napríklad výpis z registra trestov - každý podnikateľ, či s.r.o. ho predsa musí vydokladovať, keď začína podnikať. Zase potrebujeme dať zarobiť štátu na kolkoch... Celé ma to mierne vytočilo - stále čosi vymýšľajú...
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Nechcem sírit paniku, ale aj lekárnici by si mali overit, ci nie sú povinní sa zaregistrovat na colnom úrade, nakolko niektoré lekárne obchodujú s liehom z ktorého sa dá teoreticky vyrobit alkohol. Radsej to treba preverit, ako mat neprijemnosti. Ide síce o lieh na technické úcely ale kto vie?
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Čítajme zákon. Ten v § 51f ods. 11 hovorí o povolení na predaj spotrebiteľského balenia liehu. Podľa ustanovenia § 10 ods. 1 je spotrebiteľským balením liehu na účely zákona uzavretý spotrebiteľský obal naplnený liehom na priamu ľudskú spotrebu. Ak ide o predaj liehu na technické účely, takýto lieh musí byť v súlade s ustanovením § 8 zákona denaturovaný a ako taký nie je určený na priamu ľudskú spotrebu! Na predaj takéhoto liehu v lekárňach sa teda ustanovenie § 51f nevzťahuje.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak sa niekto ožiera ako prasa, berie sa to ako priama ľudská spotreba?
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Poslala som mail na colnú správu, a pán z colného úradu mi zatelefonoval,že nikam sa nemám znova prihlasovať,že vraj zmeny budú až v roku 2007, a potom budeme informovaní. Telefonoval mi dnes doobeda.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
dan
Poslala som mail na colnú správu, a pán z colného úradu mi zatelefonoval,že nikam sa nemám znova prihlasovať,že vraj zmeny budú až v roku 2007, a potom budeme informovaní. Telefonoval mi dnes doobeda.
Je smutné, že onen pán, ktorý je štátnym zamestnancom a správcom spotrebnej dane, neovláda zákony tohto štátu, zrejme čaká na inštrukcie zhora. To, o čom tu prebieha debata, vyplýva zo zákona č. 278/2006 Z. z., ktorý bol uverejnený v Zbierke zákonov v čiastke 79. Ak pozrieš do Článku III tohto zákona, zistíš, že zákon nadobúda účinnosť 1. júla 2006 okrem bodov 92 a 105, ktoré nadobudnú účinnosť až 1 januára 2007. Bod 105 sa zatiaľ tejto debaty v Porade netýka, hoci tieto dva body spolu súvisia. V bode 92 je nové znenie § 44, ktoré upravuje povolenie na predaj spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu a ktoré je štandardným ustanovením zákona, podľa ktorého budú žiadať o povolenie právnické alebo fyzické, ktoré budú chcieť v budúcnosti predávať spotrebiteľské balenie liehu buď ako novovzniknuté podnikateľské subjekty alebo tie právnické alebo fyzické osoby, ktoré napríklad zmeškajú lehotu na podanie takejto žiadosti podľa ustanovenia § 51f, môžeš to teda pokojne byť aj Ty, ak sa budeš držať toho, čo Ti povedal pán z colného úradu a čakať na jeho informáciu.
Ustanovenie § 51f, o ktorom prebieha táto debata je prechodným ustanovením k úpravám účinným od 1. júla 2006 a v odseku 11 ustanovuje lehotu na podanie žiadosti o povolenie na predaj, a to najneskôr do 31. októbra 2006. Keďže zákon nadobudne účinnosť až 1. júla 2006, skôr ako 1. júla 2006 takúto žiadosť podať nemôžeš. Ak to zmeškáš v prípade, že budeš čakať na informáciu z colného úradu, potom budeš musieť postupovať podľa ustanovenia § 51f ods. 16.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Neviem, či som dobre pochopila tieto odpovede, a síce :
1 - podnikateľ, ktorý v súčasnej dobe podáva hlásenia o nákupe a zostatkoch liehu podľa jednotlivých dodávateľov sa nemusí znovu registrovať, ale :
2 - musí zaregistrovať, resp.prihlásiť svojich dodávateľov? A čo ak dodávateľa zmení v priebehu 1 alebo 2 mesiacov?
3 - alebo je to celé úplne inak?
4 - a že sa bude znižovať byrokracia! Opak je pravdou, aby sme sa účtovníci a ekonómovia nenudili!
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
abel
Ak sa niekto ožiera ako prasa, berie sa to ako priama ľudská spotreba?
Okrem tých, ktorí v tom idú kontinuálne, začína každý ako človek. Ak nevie kedy dosť, naozaj sa dostane do štádia prasaťa aby sa napokon dopil až do štádia opice, ktorá može byť v niektorých prípadoch až vo veľkosti King Konga.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

dan
Poslala som mail na colnú správu, a pán z colného úradu mi zatelefonoval,že nikam sa nemám znova prihlasovať,že vraj zmeny budú až v roku 2007, a potom budeme informovaní. Telefonoval mi dnes doobeda.
S tým že ti niekto telefonoval, že to netreba, by si asi veľmi pri lámaní chleba nepochodila. Treba sa držať znenia zákona, ktorého znenie je pre nás možno nezáživné, ale myslím že Excise Duty tu urobil z neho taký skvelý "výcuc", že netreba si to overovať u tých colníkov, ktorí len "chodia do práce" ale pekne ich čo najskôr prekvapiť a hneď po 1. júli ich ohúriť našou znalosťou. Možno ti ten pán bude čoskoro znovu telefonovať, aby si ho poučila, čo to vlastne je treba urobiť.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Vlasta
Ak zmení dodávateľov, zmenu nahlási do 15 dní.
Dobre si to pochopila. Znovu nahlásiť, pridáš dodávateľov, a ostatné potrebné veci, ak zmeníš dodávateľa, zmenu nahlásiš na CU do 15 dní.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Presne tak, len treba doplniť, že sa tak musí diať podľa ustanovenia § 44 ods. 8.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Excise Duty
Presne tak, len treba doplniť, že sa tak musí diať podľa ustanovenia § 44 ods. 8.
No, tiež viete človeka potešiť! A keď mi prinesie podklady okolo 10-dňa v
novom mesiaci, vypíšem hlásenie a vtedy pri podkladoch zistím, že je nový dodávateľ, tak určite tých 15 dní nestihnem! Alebo - dať príkaz podnikateľovi, nech mi vždy hlási, ak zmení dodávateľa a vtedy podať zmenu na CÚ...
No, to je radosti, aspoň sa nebudeme nudiť!
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Navrhujem, aby sme sa zatiaľ nebavili o tých povinnostiach, ktoré bude treba plniť až od 1. januára 2007, na to je zatiaľ dosť času, rovnako ako aj na kritiku tohto nie práve najlepšie domysleného, myslím, že nič nepokazím, ak rovno napíšem sprostého ustanovenia zákona. Zákon je však platný a treba sa ho držať. Ide o to, aby sme zbytočne nemiatli tých, ktorí v tom nemajú ešte celkom jasno. Momentálne je prioritné podanie žiadosti o povolenie, podrobne som to popísal v príspevku: http://www.porada.sk/showpost.php?p=257529&postcount=16
Pre upresnenie dodávam, že žiadosť by mali podať iba tí, ktorí plnia oznamovaciu povinnosť podľa ustanovenia § 44 ods. 5 súčasne platného znenia zákona o spotrebnej dani z liehu. Zámerne som použil podmieňovací spôsob, pretože podanie žiadosti nie je povinné, ustanovenie § 51f ods. 11 hovorí o osobe, ktorá chce v rámci...atď. Osoba ktorá nechce, nemusí tak urobiť, pre tú potom bude platiť ustanovenie ods. 16.
Treba to urobiť tak, ako navrhuje Abel a hneď 1. júla podať húfne žiadosti, nech sa z toho pose...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať