Zavrieť

Porady

Usporiadat
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Prosím Vás, od 1. 8. sa platí garančné poistenie za dohodárov. Vie mi niekto povedať, či to platí aj pre cirkevné organizácie - farské úrady. Pokiaľ viem pre rozpočtové a príspevkové to neplatí.
Ďakujem!
0 0
medved medved

medved je offline (nepripojený) medved

rozpočtové a príspevkové organizácie neplatia GP
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ale mňa by zaujímalo vyslovene cirkevné organizácie.
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

somij
Od 1.8.2006 by mal byť nový formát registračného listu, podľa toho ako vyzerá, predpokladám, že sa bude nahlasovať zmena - od ktorého dátumu neplatí na IP a NP.
Ak sa dôchodca dobrovoľne nemocensky poistí, zamestnávateľ za neho nič na NP neodvádza odvádza si sám a mal by ak som niečo neprehliadla dostávať od 1. dňa PN nemocenské zo SP. Zároveň by mu mal zamestnávateľ platiť náhradu príjmu pri PN prvých desať dní, lenže tá sa platí z DVZ vypočítaného z rozhodujúceho obdobia podľa zákona o SP a keďže nie je nemocensky poistený tak v akej výške má zamestnávateľ platiť náhradu to naozaj netuším.
Zamestnávateľ mu náhradu príjmu platí ako doteraz (bohužiaľ) a ak bude dobrovoľne poistrený, tak SP až po 270 dňoch dobrovoľného poistenia.
Takže sedliackou rečou: Invalidný a starobný dôchodca má dôchodok a nemá nárok od 1.8.2006 na Nemocenské od poisťovne a zamestnávateľ (hlavne menší živnostníci si to vypijú).
Naposledy upravil Krtko : 12.08.06 at 11:24
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

Marianna01
Ide len o starobných dôchodcov, alebo aj dôchodcu, poberajúceho výsluhový dôchodok?
Marianna, dnes som to hľadala a výsluhový dôchodcovia by tam mali byť vyňatí,ak som to dobre pochopila.Takže by mali normálne platiť. Je tam toho veľa, ak niečo zistíš daj vedieť.
0 0
tomare tomare

tomare je offline (nepripojený) tomare

Citát z Soc. poisťovni o zmenách k 1.8.2006

Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej bola priznaná dôchodková dávka uvedená v prvom odseku, oznámi miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta svojho trvalého pobytu tlačivom Registračný list FO zmenu v oddieli 3, rubrika dôchodok. V oddieli 12 vyznačí v rubrike „Dátum vzniku zmeny“ dátum, od ktorého jej bola priznaná dôchodková dávka na základe rozhodnutia Sociálnej poisťovne. Priznanie dôchodkovej dávky preukáže pobočke rozhodnutím Sociálnej poisťovne o priznaní tejto dôchodkovej dávky. Uvedený postup vo veci oznámenia zmeny súvisiacej s priznaním dôchodkovej dávky zamestnancovi sa nevzťahuje pre zamestnávateľa.

Znamená to, že zamestnávateľ nebude spätne oznamovať dátumi neplatenia na IP a NP svojich zamestnaných starobných dôchodcov, predčastných dôchodcov a invalidných dôchodcov s poklesom viac ako 70% ?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Presne tak. Teraz som to aj telefonicky overovala v SP. Stačí začať vyznačovať X -kom na prílohe mesačného výkazu.
0 0
tomare tomare

tomare je offline (nepripojený) tomare

Marína
Presne tak. Teraz som to aj telefonicky overovala v SP. Stačí začať vyznačovať X -kom na prílohe mesačného výkazu.
Ďakujem za odpoveď
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

SZČO starobný dôchodca prestáva od 1.8.2006 platiť nemocenské poistenie? Musí to nejako nahlasovať do SP - podať odhlášku?
Asi pre neho nemá zmysel platiť dobrovoľne, pretože kým začne čerpať z tohto poistenia, musí byť dva roky dobrovoľne poistený - a ktovie, čo bude (a či bude) za dva roky. Viete mi uviesť nejaký dôvod na dobrovoľné platenie poistenia?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak sa starobný dôchodca chystá na materskú, je to dôvod na platenie dobrovoľného nemocenského poistenia.
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Jozef Mihál
Ak sa starobný dôchodca chystá na materskú, je to dôvod na platenie dobrovoľného nemocenského poistenia.
Veľmi dobrééééééé - na pondelok....
hi-hi
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Jedine ak tak!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jozef Mihál
Ak sa starobný dôchodca chystá na materskú, je to dôvod na platenie dobrovoľného nemocenského poistenia.
Pozrite § 49 zákona o SP...nie je to vždy až taká sranda.
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

Jozef Mihál
Pozrite § 49 zákona o SP...nie je to vždy až taká sranda.
.. a hlavne ako "jednoducho a rukolapne!" napísaná... ako všetko ušité a zverejnené na poslednú chvíľu a najlepšie v čase prázdnin. Kedy sa dočkáme, že zákony budú menené k 1.1. a nie v priebehu roka? /Zmena trvalého príkazu - odvody za SZČO star.dôch.platiaci z minima: k 1.8.-neplatí nemocenské, k 1.10. očakávané zvýšenie min.mzdy, a čo bude ešte ďalej ...
0 0
jales jales

jales je offline (nepripojený) jales

Neviete mi povedať, či sa niečo zmenilo aj v platení odvodov na IP za dôchodcov, ktorí ešte namali prehodnotený dôchodok, keďže sa prehodnocovanie zrušilo a ešte stále nemajú rozhodnutie na koľko % sú invalidní. Nebola som zatiaľ na žiadnom školení a nestihla som to naštudovať. Doteraz poistné neplatili, čo po zmene?

jales
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Invalidi, ktorí neboli prehodnotení, platia nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti rovnako, ako do 31.7.2006.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 14.08.06 at 10:39 Dôvod: ...a poistenie v nezamestnanosti
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Milá ATA111, keby zmeny boli očakávané a vo vopred známom čase, čo by nás potom udržiavalo v duševnej sviežosti až do dôchodku?
Stále ešte čakáme, že sa štát bude k svojim živiteľom chovať čestne a slušne, však?
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Prosím o radu.
Určite ste to tu niekde rozoberali ale priznám sa nemám čas to hladať. Ak viete niekto link s odpoveďou na túto otázku (alebo odpoveď na ňu).
Ako je to s dôchodcami? Aké boli odvody do 1.8.2006 za osobu, ktorej bol priznaný starovný dôchodok, predčasný starobný dôchodok a invalidný dôchodok s poklesom nad 70%? Viem, že od 1.8.2006 neplatia nemocenské. Ani zamestnávateľ neplatí nemocenské? Ďalej ma zaujímajú odvody osoby s inval. dôchodkom do 70% aké platil do 1.8.2006? Mala táto osoba nejaké zvýhodnenie alebo platila odvody normálne ako zamestnanec bez zdravotného postihnutia?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jozef Mihál
Ak sa starobný dôchodca chystá na materskú, je to dôvod na platenie dobrovoľného nemocenského poistenia.
A teraz vážne:
Ak sa starobný dôchodca chystá napr. na operáciu, kde je zrejmé, že pár mesiacov bude "PN", platiť si dobrovoľné nemocenské poistenie sa oplatí. Spočítajte si:

Pri základe 25000 je poistné 1100 Sk mesačne. Poistné treba platiť najmenej 9 mesiacov.

Pri dlhotrvajúcej PN je nemocenské cca 13750 Sk mesačne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať