Zavrieť

Porady

Povinnost temperacie bytu?

mam samostatne kurenie elektricke. byvam na 2.poschodi a na 3. a 4. poschodi nebyva nikto, byty su v rekonstrukcii nových majitelov. v zime vobec nekúria a mne neskutocne rastú náklady. nemaju nejaku povinnost temperácie bytov?poradte
Dakujem
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Llivia
.................................................. ...............................
[QUOTE...


Gapki, daj okolo Livinho príspevku Kvôtky a bude ako citovaný ja to tak riešim, ak píšu mimo...


inak pravdu máš, ale ľudom rozum nenaleješ.
Nemajú merače: nemajú rozum, lebo nevedia používať ventily
Majú merač : nemajú rozum, lebo používajú ventily na úkor svojho zdravia
....a tak to u nás ide dokolečka, dokola
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Gapo Pozri príspevok
...A to nehovorím o tom, že už manželke splesniveli všetky ratanové predmety aj niektoré kúty miestností. No a smola je aj to, že aj pod nami kúria o tretinu menej. Pre toto všetko som bol vždy proti tomuto systému, keby si každý nastavil hlavicu na 3 keď ide preč a prikúril na 4 keď príde je to v pohode, ale zatvoriť a potom večer prikurovať, vychladnuté steny už nezohreje do rána ani keby mal možnosť dať to na desinu.
Keď pod vami kúria o 1/3 menej a máte od podlahy chlad, dá sa to vyriešiť zateplením podlahy. Viem, že sú to investície naviac, ktoré nikto iný nebude mať, ale my sme to v 2 izbách spravili (a asi to spravíme aj vo zvyšných dvoch) a od zeme je oveľa teplejšie. Mama tvrdí, že majú v spálni aj oveľa teplejšie (predtým tam mávali 16-17 stupňov, teraz aj 20 a viac. Nezaručujem, že je to len kvôli zateplenej podlahe). Neľutujem tie peniaze. V mojej izbe bola ešte vlani sestra. Vtedy podlaha zateplená nebola a tiež jej splesniveli veci od podlahy - tak divne, splesniveli jej veci v skrini na spodných policiach, koberec, na linoleu bola vyzrážaná voda a vrchol všetkého bolo, že jej splesnivela aj nová rozkladacia pohovka za pár tisíc SKK . Pritom tá pohovka ani nebola nacapená na stene. Keď sa nedá dohodnúť so susedmi, je lepšie si odstrániť/vyriešiť problém sám. Aj keď investícia bola pár sto EUR naraz, tak pri nezateplení by to bolo možno pár sto EUR postupne (Savo proti plesni, protiplesňové nátery, maľovanie, keďže po Save zostávajú stopy, kúpa nových veci ako náhrada za splesnivené, možno aj kúpa nového nábytku).
3 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Halli Pozri príspevok
...inak pravdu máš, ale ľudom rozum nenaleješ.
Nemajú merače: nemajú rozum, lebo nevedia používať ventily
Majú merač : nemajú rozum, lebo používajú ventily na úkor svojho zdravia
....a tak to u nás ide dokolečka, dokola
Myslíš, že by sa im nedalo rozumu naliať na nejakom školení ohľadom správneho kúrenia? To je ako s plastovými oknami - vymenia, nevetrajú, majú pleseň a myslia si, že je to vina plastových okien.
Keďže u nás má každý vlastné kúrenie, dalo by sa spraviť školenie o správnom kúrení, kde by bolo aj porovnanie, koľko plynu spália, keď kúria na takú teplotu; koľko, keď kúria na takúto teplotu. Neviem, či by sa dalo niečo podobné urobiť tam, kde sa teplo rozpočítava.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Aj ja striekam Savom, ale mne stopy nezostávajú, teda na stenách. Po iných prípravkoch áno. Po Save vybledne koberec, alebo mám strakaté oblečenie keď sa pri tom pokvapkám. Inak súhasím so všetými negatívami v príspevku43 - aj my to máme, ibaže to bude systémová porucha vonkajšieho plášťa - má to viacero bytov. Teda odstániť túto poruchu a zatepliť štítovú stenu domu. Teraz to bolo zverejnené, okrem iných systémových porúch, v odbornom bulletine o správe bytových domov - Bezpečný domov č. 1/2011.
Naposledy upravil svojar : 18.01.11 at 20:21
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Svojar, nám po Save zostávali "stčence" - teda na stene bolo vidieť, kadiaľ Savo stekalo dolu. Bolo to vidieť len vtedy, keď bolo v miestnosti vlhko a týkalo sa to steny striekanie od strechy.
(Savom si môžeš urobiť aj peknú batiku (občas aj nechcenú - podarilo sa mi )
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Savo je vynikajúce! Vyskúšal som ho na plesnivom syre. Vypadal po ňom pekne, bez plesne.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Sito, syr bol stále plesnivý, Savo pleseň len vybielilo, ale neodstránilo.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Tak toto už je čo za téma? žeby mi niekto rozkázoval či si mám zapnúť radiátor ,alebo nie. Mám byt v BA a zapínam tam kúrenie len vtedy keď som tam , načo budem kúriť v prázdnom byte.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

pivko Pozri príspevok
Tak toto už je čo za téma? žeby mi niekto rozkázoval či si mám zapnúť radiátor ,alebo nie. Mám byt v BA a zapínam tam kúrenie len vtedy keď som tam , načo budem kúriť v prázdnom byte.
Pivko, predstav si, že ideš po lyžovačke do svojej obľúbenej krčmičky na pivko a krčmička nevykúrené, lebo si tam nebol. Načo kúriť?

Keď nie si v Bratislave a vonku mrzne v byte ti nemrzne. Je to o svedomí voči ostatným vlastníkom v dome. Stačí ti nastaviť hlavicu, tak aby, keď klesne teplota v miestnosti otvorila ventil aj v tvojej neprítomnosti. To ti náklady na kúrenie až tak nezvýši a máš čisté svedomie, že nekradneš susedom teplo.

Inak by sa mali dohodnúť, že za tu krádež zaplatíš toľko, aby si viac v ich dome teplo nekradol. Dom je spoločný, vykurovací systém je spoločný, vykurovanie domu, bytov je spoločná záležitosť všetkých vlastníkov, aj náklady na teplo sú spoločné. A spoločne by sa mali dohodnúť ako náklady rozdelia, aby nemali medzi sebou zlodejov, ktorí kradnú teplo.

Právo na to majú, veď sú vlastníci.
Naposledy upravil sito : 20.01.11 at 07:22
5 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Lívia, tak to teda je! Savo samo vybieli, pleseň skryje, zabieli, aby ju oči nevideli. A nie je to potom taký oční klam?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Veď preto sa to robí, aby stena (syr ) pekne vypadala

To, že Savo vybieli, ale neodstráni, pleseň som videla v jednej reportáži v českom Receptáři, kde práve riešili problém odstraňovania plesní.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

V receptári? Ešte, že som ho nezjedlo. A na oko vypadal fakt pekne.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
sito Pozri príspevok
Pivko, predstav si, že ideš po lyžovačke do svojej obľúbenej krčmičky na pivko a krčmička nevykúrené, lebo si tam nebol. Načo kúriť?

Keď nie si v Bratislave a vonku mrzne v byte ti nemrzne. Je to o svedomí voči ostatným vlastníkom v dome. Stačí ti nastaviť hlavicu, tak aby, keď klesne teplota v miestnosti otvorila ventil aj v tvojej neprítomnosti. To ti náklady na kúrenie až tak nezvýši a máš čisté svedomie, že nekradneš susedom teplo.

Inak by sa mali dohodnúť, že za tu krádež zaplatíš toľko, aby si viac v ich dome teplo nekradol. Dom je spoločný, vykurovací systém je spoločný, vykurovanie domu, bytov je spoločná záležitosť všetkých vlastníkov, aj náklady na teplo sú spoločné. A spoločne by sa mali dohodnúť ako náklady rozdelia, aby nemali medzi sebou zlodejov, ktorí kradnú teplo.

Právo na to majú, veď sú vlastníci.
Podľa dnes platného zákona sa platí za teplo v byte podľa m2 výmery bytu/neviem to presne ale cca 70%/ šetrenie na meračoch sa týka teda len 30% lebo 70% treba zaplatiť tak či tak aj keby boli radiátory nonstop vypnuté. Tak že moj prípad je že navštívim byt vo vykurovacom období cca 20dní a platím tam kúrenie podľa m2. Je to správne?
Tak že do toho spoločného balíka podľa mňa prispievam až až.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

pivko Pozri príspevok
Podľa dnes platného zákona sa platí za teplo v byte podľa m2 výmery bytu/neviem to presne ale cca 70%/ šetrenie na meračoch sa týka teda len 30% lebo 70% treba zaplatiť tak či tak aj keby boli radiátory nonstop vypnuté. Tak že moj prípad je že navštívim byt vo vykurovacom období cca 20dní a platím tam kúrenie podľa m2. Je to správne?
Tak že do toho spoločného balíka podľa mňa prispievam až až.
Pivko, pivko...no však sa odsťahuj na rodinný domček, nekur v ňom a čakaj , čo to urobí pri -10,-20..., ja už fakt neviem, čo na toto povedať
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Čo na to povedať? Napr. to, že susedné byty musia potom kúriť viac, čím sa zvyšuje spotreba celého domu, ktorá sa nakoniec rozráta medzi všetkých?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

sito Pozri príspevok
Lívia, tak to teda je! Savo samo vybieli, pleseň skryje, zabieli, aby ju oči nevideli. A nie je to potom taký oční klam?
Sito, veru tak, savo vybieli, ale moc nepomôže. Máš pravdu, že očiam zakryje, ale škodná bude pôsobiť ďalej. Plesne spôsobujú vážne zdravotné problémy a aj pri ich odstraňovaní musíme byť opatrní. Celkom dobre je to popísané v tomto článku. http://mojdom.zoznam.sk/cl/10061/223...a-proti-plesni
1 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

na tuto tému som už písal pred 7 rokmi
http://www.obroda.sk/clanok/20487/Je...h-nezmysel%3F/
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

mackoivan Pozri príspevok
na tuto tému som už písal pred 7 rokmi
http://www.obroda.sk/clanok/20487/Je...h-nezmysel%3F/
aj ja
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

pivko Pozri príspevok
Podľa dnes platného zákona sa platí za teplo v byte podľa m2 výmery bytu/neviem to presne ale cca 70%/ šetrenie na meračoch sa týka teda len 30% lebo 70% treba zaplatiť tak či tak aj keby boli radiátory nonstop vypnuté. Tak že moj prípad je že navštívim byt vo vykurovacom období cca 20dní a platím tam kúrenie podľa m2. Je to správne?
Tak že do toho spoločného balíka podľa mňa prispievam až až.
Pivko, pivko, nepi pivko!

To, že zaplatíš 30 % svojho priemeru za nekúrenie je málo, veľmi málo! Tí vlastníci domu v ktorom máš ty byt, potrebujú aby si primerane vykuroval svoj byt radiátormi v tvojom byte. A aby si za to spotrebované tepla aj primerane zaplatil. To, že ty nekúriš, ale zaplatíš je scestné.

A zákon? Ako vlastník máš svoje práva, ale aj povinnosti.

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
§ 11

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

Tým, že byt primerane nevykuruješ radiátormi vo svojom byte poškodzuješ ostatných vlastníkov bytov v dome, ich byty.

A čo sa týka rozpočítania nákladov za teplo.

Vyhláška 358/2009, § 7, odsek 1 a 10

Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na
vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla
alebo určených meradiel tepla

(1) Ak sú v objekte rozpočítavania zapojené pomerové
rozdeľovače tepla rovnakého typu alebo určené
meradlá1) tepla rovnakej triedy presnosti na meranie
množstva tepla u konečných spotrebiteľov, náklady na
množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia
na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka
tvorí 60 % a spotrebná zložka 40 % z celkových nákladov
na dodané teplo na vykurovanie.

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie
podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.


Vidíš, a práve to Ak, je jazýček na váhe. Ak vlastníci zvážia, že tvoje správanie pri vykurovaní domu, tvojho bytu poškodzuje záujmy ostatných vlastníkov, že nevykuruješ, alebo nedostatočne vykuruješ svoj byt, môžu rozhodnúť, že zaplatíš aj viac ako priemer, aby si na vykurovanie svojho bytu používal radiátory v tvojom byte a nekradol teplo susedom.

Je to správne?

Je to v zákone, zákonoch? Aj vyhláška je istý druh zákona. Alebo nie?

Pivko, daj si niečo tvrdé, že sú vlastníci na teba taký mäkkí.
2 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Ani som nečítal tvoju nekonečnú odpoveď nakoľko ja platím 70% a nie 30%.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať