Zavrieť

Porady

Nástup do práce po rodičovskej dovolenke

Váž. priatelia Porady,
chcela by som Vás poprosiť o pomoc s nasledovným problémom:
Dňa 01.11.2004 vypršala našej zamestnankyni rodičovská dovolenka. Zamestnávateľ medzi časom prijal na jej pracovné miesto novú pracovníčku - so zmluvou na dobu neurčitú. Zamestnankyňa teda nemá miesto - ak ju zamestnávateľ prepustí /čo aj urobí/ má nárok na odstupné? Ak áno - pri akom paragrafe?

Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.

Pekný deň!
Usporiadat
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Tweety, dakujem.
Budem to aj ja musiet nejako takto riešit.
Idem si hlavne zapisat do "debilnicka" aby som ju do toho 27.1.2006 prihlasila do SP.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

anet
Tweety, dakujem.
Budem to aj ja musiet nejako takto riešit.
Idem si hlavne zapisat do "debilnicka" aby som ju do toho 27.1.2006 prihlasila do SP.
Do SP musíš vypísať RL FO a ukončiť prerušenie poistného k 26.1.,( keď bola na RD) a prihlášku na 27.1.06(nástup po RD).
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Ano, ano, dakujem. Ten postup mam vytlaceny a na zlto zvyrazneny.
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

anet
Prosim, ja viem ze mate vsetci vela prace, ale neviem si dat rady a nerada by som to nechala na poslednu chvilu.
Zamestnankyna konci RD 26.1.2006.
27.01.2006 (dieta dovrsi 3 roky) nastupuje do zamestnania.
Hned by mala nastupit na dovolenku.
Lenze mna program (Olymp) nechce pustit jej urobit mzdu (dovolenka 27,30,31.01.2006). Pusti ma az vo februari, cim som sa dostala do pomykova.
Ak dieta dovrsi 3 roky 27.1.2006, tak zamestnankyna nastupuje do prace tiez toho 27.1.2006 a aj do SP ju musim prihlasit od 27.1.2006.

Alebo sa mylim?
anet,
píšeš, že Ťa program Olymp nechce pustiť urobiť mzdu. Popíš bližšie.
To, že tam má pracovníčka "X" nevadí. Daj jej generovať mzdu aj napriek
tomu a ono Ťa to pustí aj v januári 2006.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
lenkav
Váž. priatelia Porady,
chcela by som Vás poprosiť o pomoc s nasledovným problémom:
Dňa 01.11.2004 vypršala našej zamestnankyni rodičovská dovolenka. Zamestnávateľ medzi časom prijal na jej pracovné miesto novú pracovníčku - so zmluvou na dobu neurčitú. Zamestnankyňa teda nemá miesto - ak ju zamestnávateľ prepustí /čo aj urobí/ má nárok na odstupné? Ak áno - pri akom paragrafe?

Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.

Pekný deň!
K tomuto príspevku by som sa rada pridala, zistila som, že v blízkej budúcnosti budem riešiť podobný problém.

Na prvý pohľad ZP rieši problém návratu zamestnankyne po ďalšej materskej dovolenke (§ 166 ods. 2) do práce, ale nie je to také jednoduché, ak sa pôvodné miesto obsadilo zamestnancom s PP na dobu neurčitú. Je pravdou, že zamestnávateľ nemá povinnosť pôvodnú zamestnankyňu prijať na pôvodné miesto, ale čo potom . Iné miesto vo firme nie je, a to ani reálne ani na papieri - teda všetky pozície podľa organizačného poriadku sú plné. Takže na prvý pohľad ide o nadbytočnosť a teda možnosť použitia výpovedného dôvodu podľa § 63 ods. 1písm. b). Lenže, toto ustanovenie podmieňuje nadbytočnosť predchádzajúcim písomným rozodnutím ZĽ, ktoré však v takomto prípade neexistuje. Podľa môjho názoru by preto mal by preto prípadný postup ZĽ - danie výpovede na základe § 63 ods. 1 písm. b) bol nezákonný.

A čo teraz? Mám zamestnankyňu, pre ktorú nemám voľné miesto, ale ani nemám možnosť, ako s ňou skončiť PP - s dohodu totižto nesúhlasí.

Ak vie niekto poradiť , bude veľmi vďačná.

dana
Naposledy upravil dana9 : 07.06.06 at 08:47
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

So zamestnancami, ktorí sa prijímajú na zastupovanie počas MD, treba uzatvoriť PP na dobu určitú, na zastupovanie konkrétnej osoby počas MD. Ak by sa náhodou zamestn. z MD nechcela vrátiť do práce, potom prepracovať PP na dobu neurčitú, nevznikli by Vám takéto problémy. :p
Bohužiaľ neviem poradiť ako riešiť danú situáciu.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
jankasm
So zamestnancami, ktorí sa prijímajú na zastupovanie počas MD, treba uzatvoriť PP na dobu určitú, na zastupovanie konkrétnej osoby počas MD. Ak by sa náhodou zamestn. z MD nechcela vrátiť do práce, potom prepracovať PP na dobu neurčitú, nevznikli by Vám takéto problémy. :p
Bohužiaľ neviem poradiť ako riešiť danú situáciu.

ďakujem.

ja viem, ale bohužiaľ, v tej dobe som tu ešte nepracovala, tak som to nemohla ovplyvniť. Teraz sa už len snažím trochu to "poupratovať". Mne príde ako jediné východisko, snažiť sa pôvodnú zamestnankyňu ukecať, a ponúknuť jej "odstupné", vyplatenie nejakej väčšej sumy, aby mala záujem o dohodu. Ale ak bude robiť problémy tak neviem...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

dana9
ďakujem.

ja viem, ale bohužiaľ, v tej dobe som tu ešte nepracovala, tak som to nemohla ovplyvniť. Teraz sa už len snažím trochu to "poupratovať". Mne príde ako jediné východisko, snažiť sa pôvodnú zamestnankyňu ukecať, a ponúknuť jej "odstupné", vyplatenie nejakej väčšej sumy, aby mala záujem o dohodu. Ale ak bude robiť problémy tak neviem...
No a nechcete si nechať tú pôvodnú? Nová je lepšia? Kedy sa má vrátiť z MD? Nestihli by ste napr. ešte dať tejto novej výpoveď, klasicky s dvojmesačnou výpovednou a potom by ste zobrali naspäť tú pôvodnú?
Je to len taký nápad.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
jankasm
No a nechcete si nechať tú pôvodnú? Nová je lepšia? Kedy sa má vrátiť z MD? Nestihli by ste napr. ešte dať tejto novej výpoveď, klasicky s dvojmesačnou výpovednou a potom by ste zobrali naspäť tú pôvodnú?
Je to len taký nápad.
Bolo rozhodnuté, že chceme túto druhú, tak mi to bolo predložené na riešenie , vraj je lepšia.

Ale aj tak, na výpoveď pre túto druhú "kvázi zastupujúcu", by zase neboli splnené podmienky žiadneho z výpovedných dôvodov. Celý problém je v tej pracovnej zmluve na neurčito, šlak ma ide trafiť

dana
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

dana9
Bolo rozhodnuté, že chceme túto druhú, tak mi to bolo predložené na riešenie , vraj je lepšia.

Ale aj tak, na výpoveď pre túto druhú "kvázi zastupujúcu", by zase neboli splnené podmienky žiadneho z výpovedných dôvodov. Celý problém je v tej pracovnej zmluve na neurčito, šlak ma ide trafiť

dana
Vôbec Ti teda nezávidím. Snáď sa nájde niekto, kto ponúkne na túto situáciu nejaké vhodné riešenie. Držím palce.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
jankasm
Vôbec Ti teda nezávidím. Snáď sa nájde niekto, kto ponúkne na túto situáciu nejaké vhodné riešenie. Držím palce.
ˇ

ďakujem janka za ochotu.

dana
0 0
dada111 dada111

dada111 je offline (nepripojený) dada111

večná optimistka
Prosím Vás o radu či má pracovníčka po nástupe do práce RD dňa 26.06.2006 nárok na nezdaniteľnú čiastku 7568Sk už za mesiac jún. Môj soft mi ho tam dáva a ja teraz na rýchlo neviem. Ďakujem za odpovede vopred Dada
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dada111
Prosím Vás o radu či má pracovníčka po nástupe do práce dňa 26.06.2006 nárok na nezdaniteľnú čiastku 7568Sk už za mesiac jún. Môj soft mi ho tam dáva a ja teraz na rýchlo neviem. Ďakujem za odpovede vopred Dada
ÁNo, má nárok.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Pracovníčka po RD-po troch rokoch dostane výpoveď. V akej výške jej máme vypočítať odstupné - pred 3 rokmi mala minimálnu mzdu. Máme vychádzať zo mzdy spred troch rokov alebo z terajšej minimálnej mzdy. 2,- alebo 3.-mes. odstupné?
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Ako vypočítať odstupné? Nevie nikto?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

gita
Pracovníčka po RD-po troch rokoch dostane výpoveď. V akej výške jej máme vypočítať odstupné - pred 3 rokmi mala minimálnu mzdu. Máme vychádzať zo mzdy spred troch rokov alebo z terajšej minimálnej mzdy. 2,- alebo 3.-mes. odstupné?
Je potrebné vychádzať z pravdepodobného zárobku,aký by mala, keby nastúpila teraz.
0 0
gemer gemer

gemer je offline (nepripojený) gemer

Prosím o radu,

zamestnávateľ chce požiadať pracovníčku ktorá je na RD aby nám
písomne oznámila predpokladaný nástup do práce. Na jej miesto
je zobratá iná prac. na zastupovanie. Neviem akou formou by to bolo možné.
Až tomu dobre rozumiem, pokiaľ má zmluvu na prácu v rámci konkrétneho
oddelenia napr.účtovníčka na odd.xy tak na to oddelenie sa má právo
vrátiť aj po skončení rodičovskej dovolenky?Čiže na tom oddelení jedno
miesto musí byť obsadené len ako na zastupovanie počas jej MD resp.RD.,
Ďakujem za radu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

gemer
Prosím o radu,

zamestnávateľ chce požiadať pracovníčku ktorá je na RD aby nám
písomne oznámila predpokladaný nástup do práce. Na jej miesto
je zobratá iná prac. na zastupovanie. Neviem akou formou by to bolo možné.
Až tomu dobre rozumiem, pokiaľ má zmluvu na prácu v rámci konkrétneho
oddelenia napr.účtovníčka na odd.xy tak na to oddelenie sa má právo
vrátiť aj po skončení rodičovskej dovolenky?Čiže na tom oddelení jedno
miesto musí byť obsadené len ako na zastupovanie počas jej MD resp.RD.,
Ďakujem za radu.
Podľa § 157 zamestnankyňa má právo na zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko iba vtedy, ak sa vráti do práce pri ukončení MD, a nie RD.
0 0
gemer gemer

gemer je offline (nepripojený) gemer

Ale v ZP je napísané že ak sa vráti po skončení MD alebo RD je zamestnávateľ povinný ho zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko.
A ona má v PZ že účtovníčka na oddelení XY.
A tiež sa mi jedná o to písomné oznámenie kedy plánuje nastúpiť do práce.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

V § 157 je odvolávka na § 166 ods. 1. Chápem ho tak, že ZĽ je povinný zaradiť na pôvodné pracovisko iba ženu po MD a ak je muž - otec doma, ten je na RD (v trvaní ako žena na MD + do dovŕšenia 3 rokov veku dieťaťa). Keďže muž logicky nikdy nebude na "materskej" dovolenke.
Čiže § 157 sa vzťahuje na 28 resp. 37 týždňov.
Správne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať