Zavrieť

Porady

Nástup do práce po rodičovskej dovolenke

Váž. priatelia Porady,
chcela by som Vás poprosiť o pomoc s nasledovným problémom:
Dňa 01.11.2004 vypršala našej zamestnankyni rodičovská dovolenka. Zamestnávateľ medzi časom prijal na jej pracovné miesto novú pracovníčku - so zmluvou na dobu neurčitú. Zamestnankyňa teda nemá miesto - ak ju zamestnávateľ prepustí /čo aj urobí/ má nárok na odstupné? Ak áno - pri akom paragrafe?

Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.

Pekný deň!
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vimar_77 Pozri príspevok
Môžem sa opýtať, súvisí to práve s problémom, ktorý riešite...

8.7.2011 mi končí rodičovská dovolenka, potrebujem však ostať doma s dieťaťom na predĺženej rodič. dovolenke do 6 rokov, nie však kvôli zdravotnému znevýhodneniu, ale z iných dôvodov (do škôlky mi ju nezoberú a ona ešte nie je na škôlku pripravená, pretože je narodená 2 mesiace predčasne)

Do zamestnania sa teda momentálne neplánujem vrátiť, ako mám postupovať?

Mám podať žiadosť o predĺženie rodičovskej dovolenky, aj keď to nie je kvôli zdravotnému znevýhodneniu?
Alebo mám požiadať o výpoveď dohodou, pretože ostávam na RD?

ďalší problém:
mám min. 28 dní nevyčerpanej dovolenky, ktorú mi zamestnávateľ odmietol vyplatiť pred nástupom na materskú a aj pred nástupom na rodičovskú dovolenku.

čo s tým, na čo mám právo?
Môže mi ju zamestnávateľ odmietnuť vyplatiť, aj keď do práce nenastúpim z dôvodu, že ostávam na neplatenej rodičovskej dovolenke?
Môže mi ju prikázať vyčerpať?

ďakujem krásne za pomoc.
netreba miešať veci, ale treba riešiť:
1. zamestnanie,
- čerpanie rodič.dovolenky (RD), nárok máš do dosiahnutie 3rokov, tj. do 8.7.2011, ani o den dlhšie, ak nemáš dieťa s dlhod.nepriazn. zdr. stavom
- čerpanie resp. preplatenie riadnej dovolenky (aj doba čerpania materskej dovol. sa považuje za odpracovanú, tj. treba si možno skontrolovať nárok na dovolenku) a zamestnávatel ti nemôže dovolenku PREPLATIť ani pred md, ani pred rd, môže ti ju len umožniť VYčERPAť a to je rozdiel!!, tak je dôležité sa rozhodnúť, či chceš dovolenku čerpať,či preplatiť a ukončiť pp posledným dnom rd.
- asi záujem o neplatené volno v práci nemáš? nie su ti však povinní ho poskytnúť.

2. nárok na rodič.príspevok ti z upsvar odoberú od 1.8.2011, tj. za júl dostaneš plný rodič.príspevok a si považovaná do 31.7.2011 za poberatela rodič.príspevku

3. dôch.poistenie štátom - predpoklám, podávala si si na sociálnej poistnovi (nie na upsvar) prihlášku sama po pôrode aby si bola dôch.poistená štátom, toto treba potom doriešiť v prípade, že dovolenku budeš čerpať. Treba snád zistiť na sp, či treba odhlášku (do 8dní po ukonč. rd) a potom novú prihlášku najneskôr den po ukonční pp a čerpania riadnej dovolenky.
Ak by si končila pp posledným dnom rd, tak ti pokračuje prihláška, ktorú si dávala po pôrode nadalej.

4. zdr. poistenie štátom to po ukončení pp treba vybaviť a zdokladovať.
Naposledy upravil brčko : 22.06.11 at 17:04
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, poprosim vas o radu, mame pracovnicku, ktora je od maja 2006 s dietatom na materskej a potom presla na rodicovsku dovolenku. Buduci tyzden sa vracia do prace, s tym, ze nechce u nas robit ani my ju nepotrebujeme. Pracovny pomer by sa skoncil dohodou. Treba jej nieco vyplacat? myslim napr. odstupne?

UZ SOM SI TO NASLA, dakujem
Naposledy upravil nikulik : 22.06.11 at 19:40
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

dobrava Pozri príspevok
Takže už to nie je tak, že ak sa vráti do 6-tich mesiacov má nárok na pôvodné miesto a ak sa vráti neskôr - už nárok na pôvodné miesto nemá, má nárok na funkčne a platovo rovnaké ako pred MD? Ak voľné miesto pre ňu nemá, môže jej ponúknuť výpoveď dohodou s odstupným?
Je to tak, že firma je povinná držať pôvodné miesto, aj keď sa vráti po 5-tich rokoch? Mám medzery, musím si to naštudovať.
Prosím, môže ma niekto vyviesť z omylu, keď si myslím, že nárok na pôvodné miesto v zamestnaní nemá matka, ktorá sa vracia po 3 rokoch???
0 0
dankabo dankabo

dankabo je offline (nepripojený) dankabo

ahoj dobrava
riesim podobny problem,mam sa vratit do zamestnania po RD po 5 rokoch,poje povodne miesto bolo zrusene,ale mi ponukli nieco podobne na inom oddeleni ,ale ta praca by nebola celkom taka ista.
vcera som bola dokonca na internom vyberovom konani,mam v tom tiez trocha zmatok.A vecer som si nasla zakon č.48/2011,par.157 ods.2
6. § 157 znie:
㤠157
(1) Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení
materskej dovolenky alebo ak sa zamestnanec vráti do
práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166
ods. 1, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú
prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu
a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť
ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu
a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú
menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď
nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku
podľa § 166 ods. 1, a zamestnankyňa a zamestnanec
majú právo na prospech z každého zlepšenia
pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak
by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú
dovolenku podľa § 166 ods. 1.
(2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do
práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166
ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú
prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu
a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť
ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po
skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na
zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im
vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku
v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane
zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej ...
tak mna sa asi tyka ods.2.
Totizto ja by som chcela radsej odstupne ,ale akosi sa im do toho nechce,tak teraz neviem ci mam na to narok.
Zakon je ucinny od 1.4.2011
0 0
renatka77 renatka77

renatka77 je offline (nepripojený) renatka77

Dobrý deň, prosím o radu. Nahlásila som zamestnávateľovi že chcem nastúpiť do prace aj keď mi ešte rodičovský príspevok trvá. Na ich pokyn som napísala oznámenie o nástupe po RD. Keď som prišla do práce tak mi oznámili že legislatívne tam nemám byť a že mám ísť domov, že to musia dať do poriadku. Prosím Vás aké povinnosti a práva má zamestnávateľ ? Aké povinnosti mám ja? Na moje miesto prijali inú silu na dobu neurčitú, môžu mi vrámci firmy ponúknuť miesto v inom meste? Mám narok potom na preplatenie cestovného a času ktorý strávim cestovaním?

Ďakujem vľmi pekne za každú odpoveď.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

renatka77 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu. Nahlásila som zamestnávateľovi že chcem nastúpiť do prace aj keď mi ešte rodičovský príspevok trvá. Na ich pokyn som napísala oznámenie o nástupe po RD. Keď som prišla do práce tak mi oznámili že legislatívne tam nemám byť a že mám ísť domov, že to musia dať do poriadku. Prosím Vás aké povinnosti a práva má zamestnávateľ ? Aké povinnosti mám ja? Na moje miesto prijali inú silu na dobu neurčitú, môžu mi vrámci firmy ponúknuť miesto v inom meste? Mám narok potom na preplatenie cestovného a času ktorý strávim cestovaním?

Ďakujem vľmi pekne za každú odpoveď.
Žiadala si písomne o rodičovskú dovolenku po skončení materskej - ak ano, dokedy ?

Ake miesto výkonu práce máš v pracovnej zmluve ?

Aj keď ešte stále poberaš rodičovský príspevok, ukončením rodičovskej dovolenky sa už na teba nevzťahuje zákaz výpovede zo strany zamestnávatela.
0 0
renatka77 renatka77

renatka77 je offline (nepripojený) renatka77

veronikasad Pozri príspevok
Žiadala si písomne o rodičovskú dovolenku po skončení materskej - ak ano, dokedy ?

Ake miesto výkonu práce máš v pracovnej zmluve ?

Aj keď ešte stále poberaš rodičovský príspevok, ukončením rodičovskej dovolenky sa už na teba nevzťahuje zákaz výpovede zo strany zamestnávatela.
O rodičovskú dovolenku som nežiadala písomne, v zmluve mám miesto výkonu Košice s tým že suhlasim s vysielanim na služobne cesty.
Teda ak mi ponúknu miesto inde a ja to neprijmem môžu mi dať vypoveď?
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Prosim vas kde by som nasla v zakone § kde sa pise o nastupe do prace zamestnankyne po materskej/rodičovskej dovolenky. Hlavne to aku mzdu by mala mat. §157 Zákonn.prace hovori len o tom, ze je ZĽ povinny ju zaradit na tu pracu ako robila predtym,ale ohladom platu to kde najdem?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať