Zavrieť

Porady

DPH a ojazdene auto z NDR

Ahojte poradaci, hladala som odpoved, ale som z toho zmatena....
Firma platitel DPH na SR chce kupit od FO z Nemecka osobne vozidlo /na zaklade kupno-predajnej zmluvy/. Ako je to vlastne s DPH, urobi sa len samozdanenie?
Dakujem, potrebujem to surne.
Mirka
Usporiadat
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

Ďakujem moc.V Oberone pri zadávaní fa mi program ponúka možnosti,ktoré som už spomínala a mám tam možnosť tovar zakúpený v tuzemsku-riadok 4.Vdaka vám som si uvedomila,že táto možnosť nie je vypísaná úplne a v riadku 4 daň.priznania pokračuje podľa §11 a 11a,čo sa mňa týka.Tak ešte raz ďakujem
0 0
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

Ak môžem,ešte by som sa vrátila.Ked v tomto prípade odvediem DPH bez nároku na odpočet,môžem si ju pri odpisovaní majetku zarátať do vstupnej ceny?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zetka
Ak môžem,ešte by som sa vrátila.Ked v tomto prípade odvediem DPH bez nároku na odpočet,môžem si ju pri odpisovaní majetku zarátať do vstupnej ceny?
Čiže ak sa jedná o kúpu osobného auta kategórie M1, u ktorého nie je možné odpočítať daň podľa § 49 ods. 7, daň z pridanej hodnoty je súčasťou jeho obstarávacej ceny.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Chcel by som dodať, že ak auto spĺňa podmienky ojazdeného auta, a pri ktorom predajca pri nákupe nemal nárok na odpočet DPH, neuvádza ho do súhrnného výkazu pri dodaní do EU. (U nás §42)

T.j. v tomto prípade nemecký predajca neuviedol dodanie do členského štátu do súhrnného výkazu.
0 0
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

Ahoj.Tomuto mám ako rozumieť? Zamiešalo mi to karty? Kedže nemecký predajca neuviedol dodanie do členského štátu do súhrnného výkazu,neodvádzam z tohto vozidla u nás daň? Vysvetlite mi to bližšie,prosím.ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bepo
§4 b UStG hovorí o oslobodení pri dodaní v rámci EU a osobné autá majú nárok na odpočet v Nemecku
Čiže zistili sme, že pri dodaní auta z Nemecka sa jedná o intrakomunitárne dodanie.
M3G
Chcel by som dodať, že ak auto spĺňa podmienky ojazdeného auta, a pri ktorom predajca pri nákupe nemal nárok na odpočet DPH, neuvádza ho do súhrnného výkazu pri dodaní do EU. (U nás §42)

T.j. v tomto prípade nemecký predajca neuviedol dodanie do členského štátu do súhrnného výkazu.
Z uvedeného vyplýva, že nebol aplikovaný postup, kde nemohlo byť uplatnené odpočítanie dane a teda aplikovaná "obdoba nášho § 42".

zetka
Tomuto mám ako rozumieť? Zamiešalo mi to karty? Kedže nemecký predajca neuviedol dodanie do členského štátu do súhrnného výkazu,neodvádzam z tohto vozidla u nás daň? Vysvetlite mi to bližšie,prosím.ďakujem
Takže nevyplýva pre vás nič, iba čítať pozorne k čomu sme dospeli.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

zetka
Ahoj.Tomuto mám ako rozumieť? Zamiešalo mi to karty? Kedže nemecký predajca neuviedol dodanie do členského štátu do súhrnného výkazu,neodvádzam z tohto vozidla u nás daň? Vysvetlite mi to bližšie,prosím.ďakujem
Čiže, keby nárok na odpočet z osobných automobilov v Nemecku nebol, dodávateľ by ho neuvádzal do Súhrnného výkazu a nejednalo by sa o intrakomunitárne dodanie.


Ale keďže nárok na odpočet DPH z osobných automobilov v Nemecku je, do súhrnného výkazu ho dodávateľ uviedol, jedná sa o intrakomunitárne dodanie.V SR nárok na odpočet DPH z osobných automobilov nie je, teda odberateľ použije samozdanenie, pričom nárok na odpočet DPH nemá a v konečnom dôsledku z toho auta zaplatí DPH.


Len ešte sa mi nezdá ten nárok na odpočet z osobných áut v Nemecku. By bolo dobré zistiť, či je to určite tak.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
M3G
Len ešte sa mi nezdá ten nárok na odpočet z osobných áut v Nemecku. By bolo dobré zistiť, či je to určite tak.
Už to na Porade uvádzali. Nie je to prvý prípad. A potvrdzuje to aj režim, v akom bolo auto dodané ... ako intrakomunitárne dodanie s uplatnením oslobodenia od dane.
Takže postup, ktorý je rozoberaný doteraz v téme sa týkal tejto problematiky až po príspevok č. 24.

V prípade, že sa bude ešte prispievať do tejto témy, bolo by dobre, keby sa prispievatelia držali témy, aby sa nerozoberala problematika, ktorá sa zadávateľov otázok netýka.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Jana Acsová
Už to na Porade uvádzali. Nie je to prvý prípad. A potvrdzuje to aj režim, v akom bolo auto dodané ... ako intrakomunitárne dodanie s uplatnením oslobodenia od dane.
Takže postup, ktorý je rozoberaný doteraz v téme sa týkal tejto problematiky až po príspevok č. 24.

V prípade, že sa bude ešte prispievať do tejto témy, bolo by dobre, keby sa prispievatelia držali témy, aby sa nerozoberala problematika, ktorá sa zadávateľov otázok netýka.
ok, ok, moja chyba, som sa opakoval+niečo navyše, čo sem nepatrilo. Ale to je dané tou mojou rýchlosťou čítania príspevkov. Prvý príspevok prečítať+posledný prečítať+ostatné zbežne pozrieť.
0 0
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

Ďakujem,ste zlatí.Som stále múdrejšia.
0 0
Fisher Fisher

Fisher je offline (nepripojený) Fisher

Prosím o radu.
Prečítal som si tento príspevok aj ďalšie súvisiace ale chcem mať istotu.

Môj klient - s.r.o. registrovaný plátca DPH - zakúpil v Nemecku ojazdený osobný automobil M1, zaradil si ho do svojho majetku a používa ho na podnikanie. Dopravný inšpektorát mu už vydal Osvedženie o tech. preukaze.

Zahraničný dodávateľ - predajca vozidiel (autobazár) mu vyfakturoval auto na plnú cenu so 16% DPH.
Na faktúre neuviedol IČ DPH môjho klenta.

Domnievam sa, že dodávateľ mal uviesť IČ DPH môjho klienta na faktúre a dodávku nezdaňovať. Môj klient by mal auto samozdaniť bez uplatnenia nároku na odpočet DPH.

Uvažujem správne ?
Ďakujem za prípadné reakcie.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Fisher
Uvažujem správne ?
Áno, ak sa nejedná zo strany nemeckého autobazáru o predaj podľa osobitnej úpravy. To by musela byť na faktúre odvolávka na ustanovenie nemeckého zákona (text v nemčine nájdete aj vo vypracovaných otázkach).
0 0
Fisher Fisher

Fisher je offline (nepripojený) Fisher

Bože čo s tým ? Novú faktúru z Nemecka nedonesú do termínu DPH. Mám to samozdaniť už teraz (dodávka aj fa je z augusta) , alebo počkám na správnu faktúru ?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Fisher
Bože čo s tým ? Novú faktúru z Nemecka nedonesú do termínu DPH. Mám to samozdaniť už teraz (dodávka aj fa je z augusta) , alebo počkám na správnu faktúru ?
Ak sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie, tak daňová povinnosť Vám vznikla (ak máte vyhotovenú faktúru v auguste a je vyhotovená po dodávke tovaru). Takže doporučujem dodaniť v mesiaci august. Právo na odpočítanie dane nie je v prípade motorového vozidla kategórie M1 (iba keby bolo určené na ďalší predaj alebo prenájom).

P.S.:
Predpokladám teda, že na faktúre nie je uvedená odvolávka na osobitnú úpravu.
Naposledy upravil Jana Acsová : 20.09.06 at 15:42 Dôvod: Úprava.
0 0
Fisher Fisher

Fisher je offline (nepripojený) Fisher

Uplatniť právo na odpočítanie dane ? Aj u osobného auta ?
0 0
Fisher Fisher

Fisher je offline (nepripojený) Fisher

V dokumente od DRSR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť,
August 2005, sa píše

ak nie je kupujúci predajcom osobných automobilov a kúpil ojazdený osobný automobil
• od predajcu identifikovaného pre daň v inom členskom štáte, ktorý neuplatňuje osobitnú úpravu, ak daň nebola uplatnená (kupujúci vystupoval ako platiteľ dane t.j. ojazdený osobný automobil si objednal pod IČ DPH prideleným v tuzemsku), kupujúci nadobudnutie zdaňuje ale právo na odpočítanie dane mu nevzniká.

Z toho mi vyplýva že ak daň bola uplatnená (predajca auto vo faktúre zdanil) , kupujúci nadobudnutie u nás nezdaňuje.

(možno že sa mýlim )
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Fisher
Uplatniť právo na odpočítanie dane ? Aj u osobného auta ?
Nie, samozrejme nie, ak sa jedná o vozidlo kategórie M1 a nie je určené na ďalší predaj, alebo prenájom.

Doplním v predchádzajúcej odpovedi.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Fisher
Z toho mi vyplýva že ak daň bola uplatnená (predajca auto vo faktúre zdanil) , kupujúci nadobudnutie u nás nezdaňuje.
Zdaňuje, nakoľko k zdaneniu v Nemecku došlo nesprávne. Preto zdôrazňujem, že ak sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru, nadobudnutie je predmetom dane na Slovensku. Ak došlo k nesprávnej fakturácii, neznamená to, že nedošlo k intrakomunitárnemu nadobudnutiu tovaru.
Doporučujem osloviť dodávateľa a požiadať ho o opravu faktúry a vysporiadanie nemeckej dane (ak už došlo k úhrade).
0 0
Fisher Fisher

Fisher je offline (nepripojený) Fisher

Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Ahojte, ja by som sa chcela spýtať, sme neplatci DPH , kupujeme osobné ojazdené autá z DE väčšinou od FO, niekedy aj od PO platcu DPH, autá ďalej predávame na SR (v predmete činnosti máme kúpu a predaj áut). Chcela by som vedieť, čo pre nás vyplýva, keď sa po novom roku staneme platcami DPH. Ako je to z pohľadu DPH a našich povinností?
Pr. 1. kúpa ojazdeného auta od FO z DE a predaj na SR neplatcovi?
2. kúpa ojazdeného auta od PO platcu z DE a predaj auta neplatcovi
na SR - musím to samozdaniť a tu predať s DPH?

Prosím o radu. Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať