Zavrieť

Porady

Zalozenie s.r.o..

Som zacinajuci zivnostnik a stale tu citam o vyhodach s.r.o.
Asi tomu nechapem, ale ake vyhody ma pre mna zalozit s.r.o. a byt tam konatel a zamestnanec z dovodu odvodov do poistenia?
Ved pokial som ako zamestnanec tak si musim platit odvody aj zo mzdy ako zamestnanec a s.r.o. ako zamestnavatel.
Chapem to asi tak ze si ako zamestnanec mozem dat minimalnu mzdu a platit z toho. Na konci s.r.o. zaplati len dan zo zisku.
Rozumiem tomu dobre?
Zatial jedinu vyhodu vidim v tom, ze ako s.r.o. nerucim svojim majetkom.
Ako je to teda?
Keby som bol len ako konatel a nie ako zamestnanec mozem vykonavat napriklad predaj a sluzby za s.r.o? V pripade konatela je to vraj inak s odvodmi.
Kedze som si zivnost urobil v auguste 2004 uvazujem, ze si budem ako zivnostnik platit dobrovolne prispevky do soc.poist a od jula 2005 sa zamestnam v s.r.o. a zrusim zivnost. Nemusel by som mat dvojite odvody do poistovni.
Naposledy upravil zdendo : 04.11.04 at 22:48
Usporiadat
tukulino tukulino

tukulino je offline (nepripojený) tukulino

Vdaka za nazor a podporu. Vsetko dobre...
0 0
slavky slavky

slavky je offline (nepripojený) slavky

Zdravim vsetkych,

Mam taku dilemu potom co som si tu precital z jednej smernice O nároku cestovných výdavkov osôb, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov obchodnej spoločnosti nasledovne:

Pracovnou cestou výdavkov osôb, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov obchodnej spoločnosti (ďalej len „účastník PC“) sa na účely tejto smernice v zmysle § 2 ods.1 zákona o cestovných náhradách č.283/2002 Z.z. rozumie doba pracovnej cesty z miesta ich pobytu, aj v zahraničí do sídla obchodnej spoločnosti (t.j. doba od nástupu uvedených osôb na cestu za účelom plnenia činnosti vyplývajúcich z ich osobitného postavenia – valné zhromaždenie spoločníkov, funkcia konateľa, do miesta sídla obchodnej spoločnosti, vrátane výkonu práce v tomto mieste, do návratu účastníka PC z tejto cesty).

Zákon č.283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v § 1 ods.2 písm.b) priznáva nárok na úhradu cestovných výdavkov aj osobe, ktoré bola zvolená alebo vymenovaná do orgánov právnickej osoby a nie je k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu.
Orgánmi spoločnosti s ručením obmedzeným podľa § 125 Obchodného zákonníka sú:
- Valné zhromaždenie je orgánom spoločnosti, na ktorom spoločníci vykonávajú svoje práva týkajúce sa riadenia spoločnosti a kontroly jej činnosti,
- Konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným je osoba, ktorá príslušnú funkciu vykonáva v obchodnom alebo občianskoprávnom vzťahu.

U týchto osôb, ktoré nie sú v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom pracovnoprávnom vzťahu k poskytovateľovi cestovných náhrad, nie je dané pravidelné pracovisko v zmysle pracovnoprávnych vzťahov. Preto u nich pracovná cesta trvá už od nástupu na cestu plnenia činností vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činnosti, až do skončenia tejto cesty.


Znamena to, ze ja ako spolocnik a konatel v s.r.o. pracujuci na zakladne zmluvy o vykone funkcie konatela mam pravo pri kazdodennom dochadzani do prace z miesta trvaleho bydliska, ktore sa nachadza 7 kilometrov od sidla spolocnosti na nahradu cestovnych nakladov ako aj vsetkych ostatnych nakladov suvisiacich s nakladmi PC.

Účastníkovi PC“, ktorý je vyslaný na PC a ZPC, patrí:
a)náhrada preukázaných cestovných výdavkov,
b)náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
c)stravné ,
d)náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov.
e) náhrada za použitie cestných motorových vozidiel pri PC a ZPC


Rozumiem tomu dobre, uznava sa to pre mna ako pracovna cesta?
0 0
Janota Janota

Janota je offline (nepripojený) Janota

Som živnostník a chcel by som prejsť na s.r.o .Aké vyhody a nevyhody ma s.r.o .Mán podnikateľsku živnoasť.Keď budem s.r.o budem platiť odvody alebo nie.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Janota Pozri príspevok
Som živnostník a chcel by som prejsť na s.r.o .Aké vyhody a nevyhody ma s.r.o .Mán podnikateľsku živnoasť.Keď budem s.r.o budem platiť odvody alebo nie.
Pozri sem:
http://www.porada.sk/t63753-prechod-...-na-s-r-o.html
0 0
supky supky

supky je offline (nepripojený) supky

Ahojte,
mohol by sa niekto vyjadrit na temu ktoru rozviazal slavky??? Mna by to tiez zaujimalo. Dakujem
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Prosím niekoho, komu prešiel zápis s.r.o. v tomto roku, nech mi napíše, čo všetko treba poslať a overiť a koľkokrát. Prípadne ocením aj priloženú aktuálnu spoloč.zmluvu pre dvoch spoločníkov. Mám len vzor z roku 2006 a neviem, či je platná.Ďakujem.

Ja som zakladala takúto s.r.o. v roku 2004, ale ako čítam, čo-to sa pomenilo.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Nikto mi neporadí ?

Ani na našej stránke porady nie je aktuálny Obchodný zákonník.....hm
0 0
nextone nextone

nextone je offline (nepripojený) nextone

jess Pozri príspevok
Nikto mi neporadí ?

Ani na našej stránke porady nie je aktuálny Obchodný zákonník.....hm
Treba mať
1. zakladateľskú listinu notársky overenú (obaja spoločníci)
2. spoločenskú zmluvu 2x notársky overenú (obaja spoločníci)
3. živnostenské registre, podľa počtu obchodných činnosti po 2x
4. vyhlásenie prácu vkladu 2x notársky overenú (jeden spoločník)
5. originál nájomnej zmluvy, alebo vyhlásenie o využívaní priestorov, ako obchodné sídlo spoločnosti notársky overenú (obaja spoločníci)
0 0
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

ešte netreba zabudnúť na nové tlačivo pre zápis spoločnosti do obchodného registra je na stiahnutie na stránke www.orsr.sk, ktoré je platné od 1.1.2008
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ahojte poraďáci, snažila som sa to tu niekde nájsť, ale je toho veľmi veľa, mám takú otázku a vopred sa ospravedlnujem ak tu bola preberaná, ja som ju nenašla.
Môže mať konateľ pracovnú zmluvu s s.r.o. na práce konateľa? Čo má obsahovať jeho náplň? Alebo ak napríklad firma vykonáva predaj materiálu, tak ako predavač môže byť zamestnaný konateľ?ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Iwett Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, snažila som sa to tu niekde nájsť, ale je toho veľmi veľa, mám takú otázku a vopred sa ospravedlnujem ak tu bola preberaná, ja som ju nenašla.
Môže mať konateľ pracovnú zmluvu s s.r.o. na práce konateľa? Čo má obsahovať jeho náplň? POZRI Obchodný zákonník.
Alebo ak napríklad firma vykonáva predaj materiálu, tak ako predavač môže byť zamestnaný konateľ?ďakujem
Na výkon funkcie konateľa nemôže mať PZ. Ako predavač môže mať PZ.
0 0
slavky slavky

slavky je offline (nepripojený) slavky

Zakladatelsku listinu netreba, zakladatelska listina, je ak je jeden , ak ste dvaja spolocnici, treba spolocensku zmluvu dvakrat overit u notara,

dalej vyhlasenie spravcu tiez dvakrat podpisat pred notarom, zivnostensky list kopia dvakrat (overena), suhlas o vyuzivani priestorov od majitela (netreba overit) potom to tlacivo na zapis spolocnosti do obchodneho registra overene notarom,

to by malo byt vsetko, good luck
0 0
slavky slavky

slavky je offline (nepripojený) slavky

Btw. Odporucam s overovanim ist na matriku, Je to za 30 overenie podpisu a 50 overenie strany. Podstatne lacnejsie ako u notara.
0 0
slavky slavky

slavky je offline (nepripojený) slavky

slavky Pozri príspevok
Zdravim vsetkych,

Mam taku dilemu potom co som si tu precital z jednej smernice O nároku cestovných výdavkov osôb, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov obchodnej spoločnosti nasledovne:

Pracovnou cestou výdavkov osôb, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov obchodnej spoločnosti (ďalej len „účastník PC“) sa na účely tejto smernice v zmysle § 2 ods.1 zákona o cestovných náhradách č.283/2002 Z.z. rozumie doba pracovnej cesty z miesta ich pobytu, aj v zahraničí do sídla obchodnej spoločnosti (t.j. doba od nástupu uvedených osôb na cestu za účelom plnenia činnosti vyplývajúcich z ich osobitného postavenia – valné zhromaždenie spoločníkov, funkcia konateľa, do miesta sídla obchodnej spoločnosti, vrátane výkonu práce v tomto mieste, do návratu účastníka PC z tejto cesty).

Zákon č.283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v § 1 ods.2 písm.b) priznáva nárok na úhradu cestovných výdavkov aj osobe, ktoré bola zvolená alebo vymenovaná do orgánov právnickej osoby a nie je k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu.
Orgánmi spoločnosti s ručením obmedzeným podľa § 125 Obchodného zákonníka sú:
- Valné zhromaždenie je orgánom spoločnosti, na ktorom spoločníci vykonávajú svoje práva týkajúce sa riadenia spoločnosti a kontroly jej činnosti,
- Konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným je osoba, ktorá príslušnú funkciu vykonáva v obchodnom alebo občianskoprávnom vzťahu.

U týchto osôb, ktoré nie sú v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom pracovnoprávnom vzťahu k poskytovateľovi cestovných náhrad, nie je dané pravidelné pracovisko v zmysle pracovnoprávnych vzťahov. Preto u nich pracovná cesta trvá už od nástupu na cestu plnenia činností vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činnosti, až do skončenia tejto cesty.


Znamena to, ze ja ako spolocnik a konatel v s.r.o. pracujuci na zakladne zmluvy o vykone funkcie konatela mam pravo pri kazdodennom dochadzani do prace z miesta trvaleho bydliska, ktore sa nachadza 7 kilometrov od sidla spolocnosti na nahradu cestovnych nakladov ako aj vsetkych ostatnych nakladov suvisiacich s nakladmi PC.

Účastníkovi PC“, ktorý je vyslaný na PC a ZPC, patrí:
a)náhrada preukázaných cestovných výdavkov,
b)náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
c)stravné ,
d)náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov.
e) náhrada za použitie cestných motorových vozidiel pri PC a ZPC


Rozumiem tomu dobre, uznava sa to pre mna ako pracovna cesta?
Prosim Vas vyjadri sa mi niekto k tomuto, je to dost dolezite a verim, ze sa to mnohym zijde. Niektori mozno ani netusia, ze take nieco je mozne, Ja som to nasiel len nahodou a potrebujem odbornu radu, ci je to naozaj ako si myslim. Nie je tu nejaka dobra, odborna dusa, ktora by sa mi na to pozrela.
Dakujem vopred
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

liba2 Pozri príspevok
Na výkon funkcie konateľa nemôže mať PZ. Ako predavač môže mať PZ.
Ďakujem velmi pekne za odpoveď
0 0
Mariya Mariya

Mariya je offline (nepripojený) Mariya

Caute,
potrebovala by som poradit. Zakladam jednoosobovu sro a konatel nebude zamestnancom tejto firmy. Bude poberat len mesacne odmenu a na konci roka podiel zo zisku. Na toto ale potrebuje mandatnu zmluvu, alebo zmluvu o vykone funkcie konatela. Podla prispevkov tu na porade niekto pise, ze treba mandatnu a niekto tu druhu. Je to jedno, ktoru zmluvu pouzijem, alebo kazda zmluva je na nieco ine?
dakujem
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
nextone Pozri príspevok
Treba mať
1. zakladateľskú listinu notársky overenú (obaja spoločníci)
2. spoločenskú zmluvu 2x notársky overenú (obaja spoločníci)
3. živnostenské registre, podľa počtu obchodných činnosti po 2x
4. vyhlásenie prácu vkladu 2x notársky overenú (jeden spoločník)
5. originál nájomnej zmluvy, alebo vyhlásenie o využívaní priestorov, ako obchodné sídlo spoločnosti notársky overenú (obaja spoločníci)
Podpisový vzor konateľov netreba ???
0 0
slavky slavky

slavky je offline (nepripojený) slavky

My sme zakladali s.r.o. pred tyzdnom a ako dvaja spolocnici a konatelia zaroven sme nepredkladali ziadne vzorovy podpis. Zrejme je postacujuci overeny v spolocenskej zmluve. Ale mozno ak budete uz na tej matrike, tak je asi stale lepsie si to dat overit, nech s tym niesu zbytocne problemy.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Aj my sme sa chystali dať overiť spoločenskú zmluvu na matriku ale povedali mi, že ju treba dať overiť u notára, inak by to nemuselo byť akceptované obchodným súdom. Akú máte s tým skúsenosť? Je teda možné zmluvu overiť aj na matrike?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Deni Pozri príspevok
Aj my sme sa chystali dať overiť spoločenskú zmluvu na matriku ale povedali mi, že ju treba dať overiť u notára, inak by to nemuselo byť akceptované obchodným súdom. Akú máte s tým skúsenosť? Je teda možné zmluvu overiť aj na matrike?
NESTRAŠ !!! Práve som sa vrátila z matriky......tam mi to síce overili, ale nezviazali....našťastie boli takí ochotní a dali mi tricolórnu šnúrku a mám si to zviazať sama....cez šnúrku mám dať papierovú pásku a krížom to popodpisovať obomi konateľmi.....dúfam, že to bude OR akceptovať...


Čo mám obavy......mám originál LV, ale z roku 2004....alebo LV z internetu, ktorý však nie je použiteľný na právne úkony. Je to dosť drahé, keď si mám vyžiadať z katastra výpis z LV, ktorý má v podstate len informatívny charakter pre OR........Neviem, ktorý mám priložiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať