Zavrieť

Porady

Zalozenie s.r.o..

Som zacinajuci zivnostnik a stale tu citam o vyhodach s.r.o.
Asi tomu nechapem, ale ake vyhody ma pre mna zalozit s.r.o. a byt tam konatel a zamestnanec z dovodu odvodov do poistenia?
Ved pokial som ako zamestnanec tak si musim platit odvody aj zo mzdy ako zamestnanec a s.r.o. ako zamestnavatel.
Chapem to asi tak ze si ako zamestnanec mozem dat minimalnu mzdu a platit z toho. Na konci s.r.o. zaplati len dan zo zisku.
Rozumiem tomu dobre?
Zatial jedinu vyhodu vidim v tom, ze ako s.r.o. nerucim svojim majetkom.
Ako je to teda?
Keby som bol len ako konatel a nie ako zamestnanec mozem vykonavat napriklad predaj a sluzby za s.r.o? V pripade konatela je to vraj inak s odvodmi.
Kedze som si zivnost urobil v auguste 2004 uvazujem, ze si budem ako zivnostnik platit dobrovolne prispevky do soc.poist a od jula 2005 sa zamestnam v s.r.o. a zrusim zivnost. Nemusel by som mat dvojite odvody do poistovni.
Naposledy upravil zdendo : 04.11.04 at 22:48
Usporiadat
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Citát:

Re: Zalozenie s.r.o..
Prosím o radu, zakladám sro, ktorá bude vyvíjať činnosť na základe živ.zákona, ale aj § 12a zákona č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov v znení zákona č. 219/1991 Zb. § 10 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 181/1995 Z. z., t.j. bude mať príjmy poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, ale aj na základe živn.zákona.
Koniec citátu.

Po roku 1989 sme prvé živnosti mali na základe zákona o príjmoch obyvateľstva. Číslo zákona nepamätám. Nemá sa na mysli tento zákon? Hoci jeho použitie nechápem.
Je to proste opis už dávno starého vzoru. Nepoužiteľný.
0 0
FAA FAA

FAA je offline (nepripojený) FAA

Som Božie dieťa
Na rozhodnutí o súkromnom podnikaní občanov z roku 1991, ktoré som našiel v najspodnejšej zásuvke, je odvolávka na zákon 105/1990 zb., ale ďalej som nepátral, mne ide o formu, ako naštylizovať do zakladateľskej listiny a návrhu na zápis spojenie samostat.hospod.roľníka a živnosti, aby mi to prešlo na OR. No nič, skúsim pátrať ďalej, keď to dotiahnem do konca, dám to sem, možno sa to bude niekomu hodiť. Ešte som nerobil sro pre samostatne hospodáriaceho roľníka.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

FAA Pozri príspevok
Na rozhodnutí o súkromnom podnikaní občanov z roku 1991, ktoré som našiel v najspodnejšej zásuvke, je odvolávka na zákon 105/1990 zb., ale ďalej som nepátral, mne ide o formu, ako naštylizovať do zakladateľskej listiny a návrhu na zápis spojenie samostat.hospod.roľníka a živnosti, aby mi to prešlo na OR. No nič, skúsim pátrať ďalej, keď to dotiahnem do konca, dám to sem, možno sa to bude niekomu hodiť. Ešte som nerobil sro pre samostatne hospodáriaceho roľníka.
Určite sa to raz bude niekomu hodiť. Tiež som ešte nič "roľníckeho" nerobil, len začiatkom minulého roka nám pribudol klient - chovateľ hovädzieho dobytka. Spočiatku som ho nechcel zobrať (kvôli predmetu činnosti), ale jednak je to kamarát kamaráta , viacročného klienta a jednak sympaťák. Vlastne sympaťáci (s manželkou).
Možno tá 105/1990 je nejaký omyl. Tiež som skúsil nájsť. Radšej by som sa vyhol odvolávkam na zákony vôbec, resp. len nutné veci.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
josh Pozri príspevok
ok, ale ja chcem zakon 105/1990. Posli alebo daj link, dakujem.
tu je jeden link

http://www.zbierkasr.sk/?sekce=zakon...Sb.&offset=101

ale asi chcú za to poplatok...
0 0
sizk sizk

sizk je offline (nepripojený) sizk

Rád pomožem pri založení
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Ked zaklada firmu niekto napr. z Liptovskeho Mikulasa, tak ma ist na registrovy sud do Ziliny?

Usudzujem tak z toho, ze na stranke ORSR su kontaktne miesta len v krajskych mestach...

Myslim si spravne?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
andreaS Pozri príspevok
Ked zaklada firmu niekto napr. z Liptovskeho Mikulasa, tak ma ist na registrovy sud do Ziliny?

Usudzujem tak z toho, ze na stranke ORSR su kontaktne miesta len v krajskych mestach...

Myslim si spravne?
Áno, presne tak.
0 0
mipro mipro

mipro je offline (nepripojený) mipro

Vyborna tema, ale usiel mi maly detajli pri zakladani sro, konkretne pri priprave podkladov pre zapis ohladom priestorov pre sidlo firmy.

Moja situacia je nasledovna:
Idem zalozit dvojosobovu sro a sidlo firmy budem mat v prenajatych priestoroch.

Moja otazka je, s kym ma prenajimatel uzatvorit zmluvu (alebo zmluvu o buducej zmluve) o prenjme a o povoleni na sidlo firmy ked firma este neexistuje teda ci jednemu zo zakladatelov (fo) alebo druhemu zakladatelovi (szco)? Alebo obom? Kto ma figurovat na tej zmluve aby to bolo akceptovatelne? Prenajimatel spolu s kym?

Mozno banalna otazka ale som v koncoch...

Dakujem za pomoc...

PS: plan zalozenia sro do konca februara 2008...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mipro Pozri príspevok
Vyborna tema, ale usiel mi maly detajli pri zakladani sro, konkretne pri priprave podkladov pre zapis ohladom priestorov pre sidlo firmy.

Moja situacia je nasledovna:
Idem zalozit dvojosobovu sro a sidlo firmy budem mat v prenajatych priestoroch.

Moja otazka je, s kym ma prenajimatel uzatvorit zmluvu (alebo zmluvu o buducej zmluve) o prenjme a o povoleni na sidlo firmy ked firma este neexistuje teda ci jednemu zo zakladatelov (fo) alebo druhemu zakladatelovi (szco)? Alebo obom? Kto ma figurovat na tej zmluve aby to bolo akceptovatelne? Prenajimatel spolu s kym?

Mozno banalna otazka ale som v koncoch...

Dakujem za pomoc...

PS: plan zalozenia sro do konca februara 2008...
V zmluve o budúcej zmluve budú uvedení obaja zakladatelia s.r.o. (budúci spoločníci) s uvedením, že ide o zakladateľov XY,s.r.o. ako nájomcovia a vlastník nehnuteľnnosti ako prenajímateľ. Na legitimizovanie vlastníctva je potrebné predložiť aj LV prenajímateľa - stačí aj z www.katasterportal.sk.
0 0
xfenix xfenix

xfenix je offline (nepripojený) xfenix

Som baba ktora sa snazi preniknut do tajov podnikania :) ...viac
ajobs Pozri príspevok
Tu je lopatistické vysvetlenie:
1. ak spoločníci budú zároveň aj konateľmi a NEBUDÚ mať pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., potom platia IBA zdravotné poistenie z výšky odmeny, ktorú dostávajú (môže to byť aj menej ako minimálna mzda). Potom s.r.o. platí 10% z výšky odmeny (správne "z vymeriavacieho základu=VZ"), konatelia platia 4% z VZ,
2. ak spoločníci budú zároveň aj konateľmi a BUDÚ mať pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., potom platia VŠETKY odvody (do ZP a SP) zo svojho VZ.
Ak majú okrem pracovnej zmluvy aj mandátnu zmluvu (alebo zmluvu o výkone funkcie konateľa), a jej plnenie je 0 Sk, potom neplatia žiadne ďalšie odvody.
Ja tomuto nerozumiem, preto by som sa chcela opytat. Mam v aprili v plane zalozenie jednoosobovej sro, som zamestnana v inej spolocnosti, preto to budem riesit bud tym ze budem konatelom bez pracovnej zmluvy (vtedy je moznost dostavat odmenu za vykon konatela a platit 10% dan? A kolko bude odvadzat konatel, teda ja, ked 10% odvadza sro?), alebo mandatnou zmluvou. Mozete mi prosim vysvetlit este raz bod jeden tohto citatu? Dakujem vopred, prajem pekny den, J.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
xfenix Pozri príspevok
Ja tomuto nerozumiem, preto by som sa chcela opytat. Mam v aprili v plane zalozenie jednoosobovej sro, som zamestnana v inej spolocnosti, preto to budem riesit bud tym ze budem konatelom bez pracovnej zmluvy (vtedy je moznost dostavat odmenu za vykon konatela a platit 10% dan? A kolko bude odvadzat konatel, teda ja, ked 10% odvadza sro?), alebo mandatnou zmluvou. Mozete mi prosim vysvetlit este raz bod jeden tohto citatu? Dakujem vopred, prajem pekny den, J.
ak nechceš platiť odvody do ZP, tak si vyplácaj iba podiely na zisku, tie nepodliehajú dani a ani odvodom na poistenie
0 0
xfenix xfenix

xfenix je offline (nepripojený) xfenix

Som baba ktora sa snazi preniknut do tajov podnikania :) ...viac
Dakujem velmi pekne, ospravedlnujem sa, ak nemam logicke otazky, este sa v tom neviem hybat, stale som sa k sro stavala ako pozorovatel a momentalne sa idem zmenit na aktivneho ucastnika
Takze v podstate je to tak, ze
- konatel moze dostavat konatelsku odmenu (dohodnutu v pracovnej zmluve?) a z nej odvadza 4% dan? A sro za neho odvadza 10%? Je to naozaj tak?
Ak ano, potom to zrejme vstupuje aj do rocneho zuctovania dane.

- konatel na zaklade mandatnej zmluvy cely rok nedostava prijem zo sro, ale na konci roka po dosiahnuti zisku si moze narokovat na podiel na zisku (jeho vyska sa urci v % vopred zmluvne?)

dakujem za vysvetlenie, prajem krasny den
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
xfenix Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne, ospravedlnujem sa, ak nemam logicke otazky, este sa v tom neviem hybat, stale som sa k sro stavala ako pozorovatel a momentalne sa idem zmenit na aktivneho ucastnika
Takze v podstate je to tak, ze
- konatel moze dostavat konatelsku odmenu (dohodnutu v pracovnej zmluve?) a z nej odvadza 4% dan? A sro za neho odvadza 10%? Je to naozaj tak?
Ak ano, potom to zrejme vstupuje aj do rocneho zuctovania dane.

- konatel na zaklade mandatnej zmluvy cely rok nedostava prijem zo sro, ale na konci roka po dosiahnuti zisku si moze narokovat na podiel na zisku (jeho vyska sa urci v % vopred zmluvne?)

dakujem za vysvetlenie, prajem krasny den

ano, je tak ako píšeš a z toho zisku daň neodvádza
0 0
xfenix xfenix

xfenix je offline (nepripojený) xfenix

Som baba ktora sa snazi preniknut do tajov podnikania :) ...viac
Dakujem velmi pekne Uz len doplnujuca otazka, predpokladam ze odpoved viem, ale mozno sa mylim, rada sa poucim
Odmena konatela konajuceho na zaklade mandatnej zmluvy sa urci na konci roka percentom z cisteho zisku spolocnosti? Alebo z hrubeho?
Dakujem za doplnujucu odpoved, prajem pekny den
Janka
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
xfenix Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne Uz len doplnujuca otazka, predpokladam ze odpoved viem, ale mozno sa mylim, rada sa poucim
Odmena konatela konajuceho na zaklade mandatnej zmluvy sa urci na konci roka percentom z cisteho zisku spolocnosti? Alebo z hrubeho?
Dakujem za doplnujucu odpoved, prajem pekny den
Janka
konateľ si určí zápisnicou z VZ z disponibilného zisku, čiže zo zisku až po za účtovaní prídelu do fondov a zaplatení dane svoju odmenu
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Dnes mi zase po dlhom čase vrátili jednu sročku.

Nemala zapísané ičo v návrhu na zápis. Neregistroval som zmenu od 1.10.2007 na živnostenských úradoch o tom, že IČO sročke už prideľujú oni a nie súdy a takto to dopadlo(ja som si to ičo na živnostenskom liste fakt nevšimol)....len aby ste vedeli.

Inak k horeuvedeným otázkam, čo sa týka nutnosti doložiť súhlas vlastníka nehnuteľnosti - požadujú k tomu aj list vlastníctva, ktorý nemusí byť pre právne úkony, stačí výpis za 100 Sk.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

xfenix Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne, ospravedlnujem sa, ak nemam logicke otazky, este sa v tom neviem hybat, stale som sa k sro stavala ako pozorovatel a momentalne sa idem zmenit na aktivneho ucastnika
Takze v podstate je to tak, ze
- konatel moze dostavat konatelsku odmenu (dohodnutu v pracovnej zmluve?) a z nej odvadza 4% dan? A sro za neho odvadza 10%? Je to naozaj tak?
Ak ano, potom to zrejme vstupuje aj do rocneho zuctovania dane.

- konatel na zaklade mandatnej zmluvy cely rok nedostava prijem zo sro, ale na konci roka po dosiahnuti zisku si moze narokovat na podiel na zisku (jeho vyska sa urci v % vopred zmluvne?)

dakujem za vysvetlenie, prajem krasny den
K červenej časti len tolko, ze to nie je vyska dane ale vyska odvodov do zdravotnej poistovne. Netreba zabudat prave este na tu dan, cize napr. na zaklade zmluvy bude konatel dostavat odmenu vo vyske 10.000,- z nej mu budu strhnute odvody do zdravotnej poistovne vo vyske 4%, s.r.o. za neho zaplati 10% a plus 19% bude strhnute na dan (z vysky 10.000,- - 4% zdravotne 400 = 1824,- Sk), cize cista odmena bude vo vyske 7776,- Sk.

Nie som si ista uz len tym, ci je mozne podpisat vyhlasenie o nezdanitelnej ciastky v tomto pripade ak by to bol jediny prijem toho konatela. Vtedy by dan bola mensia.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

andreaS Pozri príspevok
......Nie som si ista uz len tym, ci je mozne podpisat vyhlasenie o nezdanitelnej ciastky v tomto pripade ak by to bol jediny prijem toho konatela. Vtedy by dan bola mensia.
Áno, odmena konateľa podlieha dani zo závislej činnosti. Konateľ môže podpísaním Vyhlásenia na zdanenie príjmov FO zo závislej činnosti... uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, avšak len v tom prípade, ak podpísaním vyhlásenia ju ešte neuplatnil u iného platiteľa dane.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Velmi surne potrebujem zistit, ci treba overit podpisy aj na tlacive Navrhu na vklad do ORSR, na tej poslednej strane.

A kto je vlastne navrhovatelom? V danej novovznikajucej s.r.o. je jeden spolocnik a traja konatelia.

Vo vzorovom vyplnenom tlacive na stranke www.orsr.sk mi nie je jasne, kto to vlastne je, ci konatelia alebo spolocnici.

Dakujem.
0 0
pravnicka pravnicka

pravnicka je offline (nepripojený) pravnicka

Do obchodného registra sa zapisujú obchodné spoločnosti - sú to akciové spoločnosti, spoločnosť s ručeným obmedzením, verejná obchodná spoločnosť, komanditná spoločnosť. Sú to obchodné spoločnosti, ktoré sú právnické osoby,
Najjednoduchšie sa zakladajú spoločnosť s ručeným obmedzením - s.r.o.
Na jej vzník sa vyžaduje spoločenská zmluva. Musí mať svoje orgány spoločnosti, sú to - konateľ, dozorná rada, valné zhromaždenie.
Spoločnosť s.r.o môže založiť i jedna osoba.
S.r.o.- je tazv. kapitálová spoločnosť - ktorá ruči za svoje záväzky celým majetkom,
K o n a t e ľ - je štatutárny orgán spoločnosti,
Postavenie s.r.o. upravuje Obchodný zákonník z. 513/1991

Podľa mňa je lepšie byť živnostník a platiť odvody. Lebo založiť a viesť s.r.o je náročnejšie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať