Zavrieť

Porady

Zalozenie s.r.o..

Som zacinajuci zivnostnik a stale tu citam o vyhodach s.r.o.
Asi tomu nechapem, ale ake vyhody ma pre mna zalozit s.r.o. a byt tam konatel a zamestnanec z dovodu odvodov do poistenia?
Ved pokial som ako zamestnanec tak si musim platit odvody aj zo mzdy ako zamestnanec a s.r.o. ako zamestnavatel.
Chapem to asi tak ze si ako zamestnanec mozem dat minimalnu mzdu a platit z toho. Na konci s.r.o. zaplati len dan zo zisku.
Rozumiem tomu dobre?
Zatial jedinu vyhodu vidim v tom, ze ako s.r.o. nerucim svojim majetkom.
Ako je to teda?
Keby som bol len ako konatel a nie ako zamestnanec mozem vykonavat napriklad predaj a sluzby za s.r.o? V pripade konatela je to vraj inak s odvodmi.
Kedze som si zivnost urobil v auguste 2004 uvazujem, ze si budem ako zivnostnik platit dobrovolne prispevky do soc.poist a od jula 2005 sa zamestnam v s.r.o. a zrusim zivnost. Nemusel by som mat dvojite odvody do poistovni.
Naposledy upravil zdendo : 04.11.04 at 22:48
Usporiadat
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

andreaS Pozri príspevok
Velmi surne potrebujem zistit, ci treba overit podpisy aj na tlacive Navrhu na vklad do ORSR, na tej poslednej strane.

A kto je vlastne navrhovatelom? V danej novovznikajucej s.r.o. je jeden spolocnik a traja konatelia.

Vo vzorovom vyplnenom tlacive na stranke www.orsr.sk mi nie je jasne, kto to vlastne je, ci konatelia alebo spolocnici.

Dakujem.

posuvam... surne to potrebujem doriesit
0 0
mata21 mata21

mata21 je offline (nepripojený) mata21

Ak ide o novovznikajucu sro, ktora este nie je zapisana v OR, navrhovatelmi su vsetci konatelia a vsetci konatelia musia podpisat tlacivo na poslednej strane a overit svoje podpisy.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
mata21 Pozri príspevok
Ak ide o novovznikajucu sro, ktora este nie je zapisana v OR, navrhovatelmi su vsetci konatelia a vsetci konatelia musia podpisat tlacivo na poslednej strane a overit svoje podpisy.
áno, pred podaním na OR musia konatelia na poslednej strane návrhu dať overiť svoje podpisy
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

moooc dakujem!
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Chcem sa opytat, ci je velmi dolezite ktore tlacivo na zapis do ORSR je treba pouzit.

Pretoze stala sa taka vec, ze sa omylom vyplnilo tlacivo "Navrh na zapis zmeny zapísaných udajov s.r.o." namiesto "Navrh na zapis s.r.o." a tetusky na prislusnom registrovom sude neboli ochotne poradit co s tym a prijali to na tom tlacive aj s nalepenymi kolkami...

je to velka chyba? co s tymi kolkami, budu sa platit znova?

vdaka
0 0
pravnicka pravnicka

pravnicka je offline (nepripojený) pravnicka

Do obchodného registra sa zapisujú obchodné spoločnosti - sú to akciové spoločnosti, spoločnosť s ručeným obmedzením, verejná obchodná spoločnosť, komanditná spoločnosť. Sú to obchodné spoločnosti, ktoré sú právnické osoby,
Najjednoduchšie sa zakladajú spoločnosť s ručeným obmedzením - s.r.o.
Na jej vzník sa vyžaduje spoločenská zmluva. Musí mať svoje orgány spoločnosti, sú to - konateľ, dozorná rada, valné zhromaždenie.
Spoločnosť s.r.o môže založiť i jedna osoba.
S.r.o.- je tazv. kapitálová spoločnosť - ktorá ruči za svoje záväzky celým majetkom,
K o n a t e ľ - je štatutárny orgán spoločnosti,
Postavenie s.r.o. upravuje Obchodný zákonník z. 513/1991

Podľa mňa je lepšie byť živnostník a platiť odvody. Lebo založiť a viesť s.r.o je náročnejšie.
zivnosť je upravenä v zákone č. 455/1991 - živnostenský zákon -
Je podľa môjho názoru jednoduchšia živnosť.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

pravnicka: nehnevajte sa, ale urcite kazdy vieme preco chceme s.r.o. a preco SZCO. Na druhu stranu, toto je druhykrat pridane to iste!
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

andreaS Pozri príspevok
Chcem sa opytat, ci je velmi dolezite ktore tlacivo na zapis do ORSR je treba pouzit.

Pretoze stala sa taka vec, ze sa omylom vyplnilo tlacivo "Navrh na zapis zmeny zapísaných udajov s.r.o." namiesto "Navrh na zapis s.r.o." a tetusky na prislusnom registrovom sude neboli ochotne poradit co s tym a prijali to na tom tlacive aj s nalepenymi kolkami...

je to velka chyba? co s tymi kolkami, budu sa platit znova?

vdaka
Je to dosť dôležité....
Teda pokiaľ si to všimnú. Keď si to všimnú, odmietnu Ti zápis s tým, že potom vypíšeš nový návrh na zápis(tak ako má byť). Kolky už ďalšie neprikladáš. Keď budeš mať všetko v poriadku, mali by Ti to potom zapísať.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

uf, lebo uz som sa zlakla ci bude treba znova davat kolky... takze vypisat tlacivo nanovo je najmensi problem... chvalabohu..

moooc dakujem za ukludnenie...
0 0
maros__ maros__

maros__ je offline (nepripojený) maros__

Zdravim, tiez zvazujem, ze si zalozim jednoosobovu s.r.o. od 1.6.
Vsade tu citam ze sa mam dat ako konatel s odmenou cca 8200 aby to bola suma za cely rok do vysky nezdanitelneho prijmu pripadne dat si odmenu 1SK aby som mal co najnizsie odvody do ZP. Vsetko je to pekne, mam optimalizovane vydaje a na konci roku si zdanim zisk a mam ciste peniaze.

tu mi ale nieje jasne, pokial firma nema zamestnancov a je tam iba konatel s odmenou, kto vykonava cinnosti za ktore sa vystavuju faktury? A este aj v ked konatel vyuziva vozidlo na pracovne cesty ktore by mali suvisiet s vykonom jeho funkcie. Nie je tu problem, ze konatel vykonava vsetku pracu ale odmenu ma iba za konatela aby neplatil SP a pracovne cesty a ostatne naklady ma ako zamestnanec?

Moj pripad: grafik momentalne zamestnany, zalozim si jednoosobovu sro aby som "zarobil" viacej penazi a statu dal menej. Povodnemu zamestnavatelovi a dalsim zakaznikom budem fakturovat. Ja si zoberiem iba odmenu konatela a do nakladov firmy dam vsetky pracovne cesty (zahranicne aj SR, vlastne vozidlo na prac. cestach) ktorych mam aj tak pozehnane, hardware, kacelarske potreby atd. Mozem toto vobec robit, ked nie som zamestany vo svojej firme a som tam "iba ako konatel". Ake pracovne cesty suvisia s vykonom funkcie konatela?

Teraz len tak uvazujem, mam odmenu s ktorej dam odvod do ZP a preddavkovu dan a na cestakoch si dam dalsie peniaze ktore ani nemusim zdanit. Zaroven su to vsetko naklady sro. Je ta uvaha spravna? Vyvedte ma prosim z onylu, mam tu s toho trochu zmatok.

Maros
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
maros__ Pozri príspevok
Zdravim, tiez zvazujem, ze si zalozim jednoosobovu s.r.o. od 1.6.
Vsade tu citam ze sa mam dat ako konatel s odmenou cca 8200 aby to bola suma za cely rok do vysky nezdanitelneho prijmu pripadne dat si odmenu 1SK aby som mal co najnizsie odvody do ZP. Vsetko je to pekne, mam optimalizovane vydaje a na konci roku si zdanim zisk a mam ciste peniaze. Áno, je to tak, ak si dáš odmenu konateľa 1 SKK, potom odvody do ZP sú 1+1 SKK, čiže 24 SKK ročne.

tu mi ale nieje jasne, pokial firma nema zamestnancov a je tam iba konatel s odmenou, kto vykonava cinnosti za ktore sa vystavuju faktury? A este aj v ked konatel vyuziva vozidlo na pracovne cesty ktore by mali suvisiet s vykonom jeho funkcie. Nie je tu problem, ze konatel vykonava vsetku pracu ale odmenu ma iba za konatela aby neplatil SP a pracovne cesty a ostatne naklady ma ako zamestnanec? Nie je s tým žiadny problém, prečo by si mal byť vo svojej firme zamestnancom ? Veď "samovykorisťovanie"v jednoosobovej s.r.o. je normálne, keď sa tak rozhodneš.

Moj pripad: grafik momentalne zamestnany, zalozim si jednoosobovu sro aby som "zarobil" viacej penazi a statu dal menej. Povodnemu zamestnavatelovi a dalsim zakaznikom budem fakturovat. Ja si zoberiem iba odmenu konatela a do nakladov firmy dam vsetky pracovne cesty (zahranicne aj SR, vlastne vozidlo na prac. cestach) ktorych mam aj tak pozehnane, hardware, kacelarske potreby atd. Áno, budeš si do nákladov dávať všetky výdavky, ktoré súvisia s predmetom podnikania tvojej s.r.o. Mozem toto vobec robit, ked nie som zamestany vo svojej firme a som tam "iba ako konatel". Ake pracovne cesty suvisia s vykonom funkcie konatela? Ty vykonávaš nielen prácu konateľa, ale aj ako jediný spoločník pracuješ pre svoju firmu, a teda v nákladoch máš všetky pracovné cesty, ktoré súvisia s predmetom podnikania tvojej s.r.o. a ktoré ti prinášajú zisk.

Teraz len tak uvazujem, mam odmenu s ktorej dam odvod do ZP a preddavkovu dan a na cestakoch si dam dalsie peniaze ktore ani nemusim zdanit. Zaroven su to vsetko naklady sro. Je ta uvaha spravna? Vyvedte ma prosim z onylu, mam tu s toho trochu zmatok. Áno, tvoja úvaha je správna.

Maros
Odpovede sú v texte.
0 0
maros__ maros__

maros__ je offline (nepripojený) maros__

Vdaka za odpoved. Takze to zhrniem:
Nie je s tým žiadny problém, prečo by si mal byť vo svojej firme zamestnancom ? Veď "samovykorisťovanie"v jednoosobovej s.r.o. je normálne, keď sa tak rozhodneš.
Ma toto aj nejake podlozenie v zakone? Nemyslim si, ze ked poviem „samovykoristovanie“ pri danovej kontrole, tak mi to obstoji. Pardon, ak sem kladiem otazky ako blbec ale je to pre mna nova oblast a pokial je to bezna prax, sam seba sa pytam, preco som este stale zamestnanec a uz davno nemam zalozenu vlastnu firmu.

Ty vykonávaš nielen prácu konateľa, ale aj ako jediný spoločník pracuješ pre svoju firmu, a teda v nákladoch máš všetky pracovné cesty, ktoré súvisia s predmetom podnikania tvojej s.r.o. a ktoré ti prinášajú zisk.
To si potom budem ako vypisovat cestaky? Teraz si pisem na kazdu sluzobku, ked mam auto ktore nepatri zamestnavatelovi (pri firemnom je toho menej), kde som bol, pocet km + ostatne nalezitosti a prikladam spravu “Vysledok pracovnej cesty” kde je kratky pokec. Takze toto sa mi nezmeni, vystavim rovnaky cestak vlastnej sro na moje meno a nebudem specifikovat ci som tam bol ako konatel lebo spolocnik? Nafotim to co treba alebo prezentacia pre zakaznika alebo odovzdam projekt stale to iste co robim teraz ako zamestnanec a kedze to bude suvisiet s predmetom podnikania mojej sro tak to mam v nakladoch sro a ako konatel/spolocnik mam zaroven nahradu za pracovnu cestu? Nemusim mat na to ziadnu zmluvu medzi sro a mnou a je to ciste?

Uz si pripadam ako schizofrenik, raz FO, potom PO a stale ta ista osoba
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
maros__ Pozri príspevok
Vdaka za odpoved. Takze to zhrniem:
Nie je s tým žiadny problém, prečo by si mal byť vo svojej firme zamestnancom ? Veď "samovykorisťovanie"v jednoosobovej s.r.o. je normálne, keď sa tak rozhodneš.
Ma toto aj nejake podlozenie v zakone? Nemyslim si, ze ked poviem „samovykoristovanie“ pri danovej kontrole, tak mi to obstoji. Pardon, ak sem kladiem otazky ako blbec ale je to pre mna nova oblast a pokial je to bezna prax, sam seba sa pytam, preco som este stale zamestnanec a uz davno nemam zalozenu vlastnu firmu.
Možno aj preto, že ako zamestnanec máš nárok na dovolenku, ktorú ti zamestnávateľ preplatí. Ako konateľ vlastnej SRO si síce môžeš zobrať dovolenku kedy chceš - otázka ale znie, kto ti ju zaplatí ?

Ty vykonávaš nielen prácu konateľa, ale aj ako jediný spoločník pracuješ pre svoju firmu, a teda v nákladoch máš všetky pracovné cesty, ktoré súvisia s predmetom podnikania tvojej s.r.o. a ktoré ti prinášajú zisk.
To si potom budem ako vypisovat cestaky? Teraz si pisem na kazdu sluzobku, ked mam auto ktore nepatri zamestnavatelovi (pri firemnom je toho menej), kde som bol, pocet km + ostatne nalezitosti a prikladam spravu “Vysledok pracovnej cesty” kde je kratky pokec. Takze toto sa mi nezmeni, vystavim rovnaky cestak vlastnej sro na moje meno a nebudem specifikovat ci som tam bol ako konatel lebo spolocnik?
Zabudni na spoločníka - spoločník je iba majiteľ, ktorý nemusí ako spoločník robiť nič !! Si konateľ SRO, ktorého povinnosťou je konať za SRO - t.j. vykonávať všetky činnosti, ktoré smerujú k naplneniu cieľa spoločnosti, ktorým je dosiahnutie zisku!
Nafotim to co treba alebo prezentacia pre zakaznika alebo odovzdam projekt stale to iste co robim teraz ako zamestnanec a kedze to bude suvisiet s predmetom podnikania mojej sro tak to mam v nakladoch sro a ako konatel/spolocnik mam zaroven nahradu za pracovnu cestu? Nemusim mat na to ziadnu zmluvu medzi sro a mnou a je to ciste?
Áno, je to čisté.
Uz si pripadam ako schizofrenik, raz FO, potom PO a stale ta ista osoba
Schizofrenici sú všetci majiteľia jednoosobových SRO v okamihu, keď ako konatelia SRO podpisujú pracovnú zmluvu so sebou ako zamestnancom, prípadne keď ako konatelia podpisujú sami so sebou ako konateľom zmluvu na výkon činnosti konateľa
Opäť v texte ... tentokrát modrým
0 0
maros__ maros__

maros__ je offline (nepripojený) maros__

OK, vo svojej sro budem iba ako konatel s odmenou za vykon funkcie, ved z niecoho zit musim ak uz nebudem dalej zamestnany. Takze "keď ako konatelia SRO podpisujú pracovnú zmluvu so sebou ako zamestnancom" nepripada do uvahy ked chcem mat minimalne odvody a ta druha moznost "zmluvu na výkon činnosti konateľa", ved pokial som jedoosobova sro a konatel zaroven, funkcia mi vznika zapisom do OR (ustanovenie do funkcie konatela je jeden s dokumentov co sa dava do OR). Tak potom k comu je potrebna tato zmluva?

Tak to firmu zalozim uz skor ako som chcel Diky za info
0 0
peek peek

peek je offline (nepripojený) peek

Tak mi dnes živnostenký úrad vystavil 12 ks živnostenských listov a chystám sa na zápis jedno-osobovej s.r.o. do obchodného registra. Máte niekto čerstvé skúsenosti? Mám v tom trochu chaos. Nový formulár na webe má 14 strán, zato vzorový príklad má iba 12 strán. Vo formulári som už navrhovateľom (7/1) , konateľom (7/3), spoločníkom-FO (7/6), neviem, čo so stránkou 7/8 - "spoluvlastníctvo obchodného podielu" - som Spoločný zástupca FO? Tiež stránka 7/9 Spoluvlastníci FO - som spoluvlastníkom? Čo všetko treba v prílohách? Je to niekde jasne špecifikované? V oficiálnych zoznamoch potrebných príloh nevidím napr. požiadavku prikladať podpisový vzor ani súhlas majiteľa nehnuteľnosti, bývam v družstevnom byte - to som dal aj ako adresu firmy, no živnostenský úrad to vôbec nezaujímalo - chce to OR?. Tak aká je prax? Poradia mi dačo aj na podateľni OR (Košice) - či mám všetky náležitosti, apod?
0 0
zuzule zuzule

zuzule je offline (nepripojený) zuzule

ajobs Pozri príspevok
Odpovede sú v texte.
Oceňujem a suhlasim s tym, co tu bolo uvedene. Maros, na to, ze nie si z ekonomickeho odboru, si v nom dost zbehly.

Pocula som od viacerych, ze to takto praktizuju, ale zaroven som pocula, ze vykon funkcie konatela spolocnosti je o niecom inom, ako praca zamestnanca, napr. grafika,skladnika,sekretarky alebo uctovnika, a preto by vraj mal byt uzavrety aj pracovnopravny vztah, aj ked len napr. na skratenu pracovnu dobu. Co vy nato? A este jedna otazka: Nemoze niekto napadnut tu neadekvatnu minimalnu 1,-Sk odmenu? Ved ako Maros pisal, nabeha sa, narobi sa a to vsetko len za 1,-Sk za mesiac?

Dakujem za vyjadrenie.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
peek Pozri príspevok
Tak mi dnes živnostenký úrad vystavil 12 ks živnostenských listov a chystám sa na zápis jedno-osobovej s.r.o. do obchodného registra. Máte niekto čerstvé skúsenosti? Mám v tom trochu chaos.
Nový formulár na webe má 14 strán, zato vzorový príklad má iba 12 strán.
asi máš zlý formulár, na správny som ti dala link.
Vo formulári som už navrhovateľom (7/1) , konateľom (7/3), spoločníkom-FO (7/6), neviem, čo so stránkou 7/8 - "spoluvlastníctvo obchodného podielu" - som Spoločný zástupca FO? netýka sa 1-osobovej sro
Tiež stránka 7/9 Spoluvlastníci FO - som spoluvlastníkom? nie
Čo všetko treba v prílohách? Je to niekde jasne špecifikované? V oficiálnych zoznamoch potrebných príloh nevidím napr. požiadavku prikladať podpisový vzor ani súhlas majiteľa nehnuteľnosti, bývam v družstevnom byte - to som dal aj ako adresu firmy, súhlas vlastníka potrebuješ, LV potrebuješ.
no živnostenský úrad to vôbec nezaujímalo - chce to OR?.
áno na OR predložíš
Tak aká je prax? Poradia mi dačo aj na podateľni OR (Košice) - či mám všetky náležitosti, apod? neporadia....iba preberu doklady-
http://www.justice.gov.sk/h.aspx?pg=...v.sk/or/or.htm a má 14 strán
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

peek Pozri príspevok
Tak mi dnes živnostenký úrad vystavil 12 ks živnostenských listov a chystám sa na zápis jedno-osobovej s.r.o. do obchodného registra. Máte niekto čerstvé skúsenosti? Mám v tom trochu chaos. Nový formulár na webe má 14 strán, zato vzorový príklad má iba 12 strán. Vo formulári som už navrhovateľom (7/1) , konateľom (7/3), spoločníkom-FO (7/6), neviem, čo so stránkou 7/8 - "spoluvlastníctvo obchodného podielu" - som Spoločný zástupca FO? Tiež stránka 7/9 Spoluvlastníci FO - som spoluvlastníkom? Čo všetko treba v prílohách? Je to niekde jasne špecifikované? V oficiálnych zoznamoch potrebných príloh nevidím napr. požiadavku prikladať podpisový vzor ani súhlas majiteľa nehnuteľnosti, bývam v družstevnom byte - to som dal aj ako adresu firmy, no živnostenský úrad to vôbec nezaujímalo - chce to OR?. Tak aká je prax? Poradia mi dačo aj na podateľni OR (Košice) - či mám všetky náležitosti, apod?
Vzorový príklad na www.orsr.sk je vyplnený na starých formulároch, dokonca vtedy nebola v platnosti novelizovaná vyhláška 150/2007, ktorá doplnila vyhlášku 25/2004 ohľadne preukazovania vlastníctva,resp. užívania nehnuteľností. Preto v prílohách vzor.príkladu toto nie je. Ohľadne podpis.vzoroch, ako som pochopila na porade, ich povinnosť je vložiť ich do zbierky listín, podľa zákona o obch.reg.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
zuzule Pozri príspevok
Oceňujem a suhlasim s tym, co tu bolo uvedene. Maros, na to, ze nie si z ekonomickeho odboru, si v nom dost zbehly.

Pocula som od viacerych, ze to takto praktizuju, ale zaroven som pocula, ze vykon funkcie konatela spolocnosti je o niecom inom, ako praca zamestnanca, napr. grafika,skladnika,sekretarky alebo uctovnika, a preto by vraj mal byt uzavrety aj pracovnopravny vztah, aj ked len napr. na skratenu pracovnu dobu. Co vy nato? Treba oddeľovať funkciu konateľa - ktorá je jasne vymedzená Obchodným zákonníkom - a prácou spoločníka bez odmeny, alebo za minimálnu odmenu. Spoločník - najmä ak je jediným spoločníkom - môže pracovať pre svoju s.r.o. v akejkoľvek pracovnej pozícii bez uzatvorenej pracovnej zmluvy, skutočne nemusí byť pracovná zmluva ani na skrátený úväzok. A este jedna otazka: Nemoze niekto napadnut tu neadekvatnu minimalnu 1,-Sk odmenu? Na základe čoho by takúto odmenu napadol ? Na konateľa ani spoločníka - keďže nie sú so svojou spoločnosťou v pracovnoprávnom vzťahu - sa nevzťahuje Zákonník práce. Ved ako Maros pisal, nabeha sa, narobi sa a to vsetko len za 1,-Sk za mesiac? Keď sa tak rozhodol, môže iba za 1 SKK. Veď odmenou mu bude po skončení zdaňovacieho obdobia zisk, ktorý riadne zdaní.

Dakujem za vyjadrenie.
Odpovede sú v texte.
0 0
maros__ maros__

maros__ je offline (nepripojený) maros__

zuzule Pozri príspevok
Maros, na to, ze nie si z ekonomickeho odboru, si v nom dost zbehly.
celkom ma to zaujalo a vsetko je to tu popisane, len treba hladat a skladat mozaiku. Ja som to len zhrnul, aby som si potvrdil niektore informacie. Pravdupovediac ked som videl moje posledne danove priznanie a ako prekracujem magicku hranicu "milionarskej dane" ktora ma k tomu milionu dost daleko , tak som zacal hladat cesticky ako si nechat, to co je moje . Som v podstate taky egoista a nechcem sponzorovat rozne individua ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať