Zavrieť

Porady

Zalozenie s.r.o..

Som zacinajuci zivnostnik a stale tu citam o vyhodach s.r.o.
Asi tomu nechapem, ale ake vyhody ma pre mna zalozit s.r.o. a byt tam konatel a zamestnanec z dovodu odvodov do poistenia?
Ved pokial som ako zamestnanec tak si musim platit odvody aj zo mzdy ako zamestnanec a s.r.o. ako zamestnavatel.
Chapem to asi tak ze si ako zamestnanec mozem dat minimalnu mzdu a platit z toho. Na konci s.r.o. zaplati len dan zo zisku.
Rozumiem tomu dobre?
Zatial jedinu vyhodu vidim v tom, ze ako s.r.o. nerucim svojim majetkom.
Ako je to teda?
Keby som bol len ako konatel a nie ako zamestnanec mozem vykonavat napriklad predaj a sluzby za s.r.o? V pripade konatela je to vraj inak s odvodmi.
Kedze som si zivnost urobil v auguste 2004 uvazujem, ze si budem ako zivnostnik platit dobrovolne prispevky do soc.poist a od jula 2005 sa zamestnam v s.r.o. a zrusim zivnost. Nemusel by som mat dvojite odvody do poistovni.
Naposledy upravil zdendo : 04.11.04 at 22:48
Usporiadat
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Ďakujem.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

palčo Pozri príspevok
OK
Takže keď aj by bola v obchodnom registri firma s takým istým názvom, ale ja dám povedzme malé písmená (len prvé by bolo veľké-samozrejme) tak to môže byť? Alebo je tam s.r.o. vypísané celé a ja dám s.r.o.- v skrátenej forme?

no neviem či ti to takto prejde

teraz som registrovala novú sro -

názov si dala - uvádzam príklad :
EURO s.r.o. - neprešlo to , ked som sa informovala , že ked zmením velkosť písmen na Euro s.r.o. - aj tak by to neprešlo , dokonca mi bolo povedané, že ani body medzi jednotlivými písmenami nepomôžu - E.U.R.O. s.r.o.

- musela som doplniť EURO KTS s.r.o. až tak novú spoločnosť zapísali...
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Takže v krajnom prípade si dám za názov svoje iniciály a bude to vporiadku.
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

vsetko zalezi od sudu, ktory to bude registrovat, niekde Firma, s. r. o. nemoze byt ak existuje Firma, spol. s r. o., pricom si myslim, ze podla zakona by to tak byt mohlo.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

palčo Pozri príspevok
Takže v krajnom prípade si dám za názov svoje iniciály a bude to vporiadku.
Alebo názov firmy bude: Meno Priezvisko, s.r.o.

Môže byť aj takto?
0 0
Eva10 Eva10

Eva10 je offline (nepripojený) Eva10

palčo Pozri príspevok
Hľadal som názov mojej snáď budúcej s.r.o. Viem, že rovnaké názvy nemôžu byť. Prečo v obchodnom registri je veľa firiem s úplne rovnakým názvom?
Platí čo je uvedené v iných príspevkoch, teda že v názvoch existujú rôzne drobné rozlišovacie znaky. Ale reálne existujú aj prípady keď majú spoločnosti úplne totožné názvy. K tomuto dochádzalo v 90-tych rokoch a to preto, že jednotlivé databázy registrových súdov neboli prepojené a teda napr. OS Prešov vylustroval obchodné meno novej spoočnosti vo svojej databáze a meno povolil, pričom nemal možnosť zistiť že napr. OS BA I už totožné meno povolil inej spoločnosti. Vždy sa však jednalo o takéto prípady "medziregistrových" zhôd. Dnes sa to už nestane. Keďže však starý systém bol taký, že o povolení zápisu spoločnosti rozhodoval súd uznesením, samotné registre voči takýmto zhodám nezasahujú, lebo by museli spochybňovať vlastné uznesenia.

Neviem to teraz nájsť v zákonoch ale podľa môjho názoru by nemali povoliť obchodné meno zhodné napr. s názvom verenej inštitúcie, obce alebo mesta ... Do takejto kategórie patrí aj spomínané "EURO".
Možno to vyplýva len z § 10 ods. 1 ObchZ. že obchodné meno nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania.
Naposledy upravil Eva10 : 14.02.11 at 11:08
0 0
JurickovaKatarina JurickovaKatarina
Názov firmy môže byť rovnaký, pokiaľ sa firmy dajú rozlíšiť sidlom podnikania. Toľko si pamätám zo školy z právnej výchovy )
0 0
Eva10 Eva10

Eva10 je offline (nepripojený) Eva10

JurickovaKatarina Pozri príspevok
Názov firmy môže byť rovnaký, pokiaľ sa firmy dajú rozlíšiť sidlom podnikania. Toľko si pamätám zo školy z právnej výchovy )
Prepáč ale nepamätáš si to presne.

Podľa § 10 ods. 3 ObchZ. na odlíšenie obchodného mena právnickej osoby nestačí rozdielne označenie právnej formy. Ak ide o fyzickú osobu, stačí na odlíšenie uvedenie iného miesta podnikania. Ak má fyzická osoba rovnaké meno a priezvisko ako iný podnikateľ v tom istom mieste podnikania, je povinná doplniť svoje obchodné meno uvedením dodatku, ktorý sa týka mena alebo druhu podnikania tak, aby sa obchodné mená dali vzájomne odlíšiť.

Teda to čo tvrdíš sa vzťahuje len na fyzické osoby.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Eva10 Pozri príspevok
Prepáč ale nepamätáš si to presne.

Podľa § 10 ods. 3 ObchZ. na odlíšenie obchodného mena právnickej osoby nestačí rozdielne označenie právnej formy. Ak ide o fyzickú osobu, stačí na odlíšenie uvedenie iného miesta podnikania. Ak má fyzická osoba rovnaké meno a priezvisko ako iný podnikateľ v tom istom mieste podnikania, je povinná doplniť svoje obchodné meno uvedením dodatku, ktorý sa týka mena alebo druhu podnikania tak, aby sa obchodné mená dali vzájomne odlíšiť.

Teda to čo tvrdíš sa vzťahuje len na fyzické osoby.
Bohužiaľ v minulosti sa skutočne stalo, že do OR zapísali spoločnosť s obchodným menom identickým, aké už existovalo v OR. Teraz sa to už určite nestane. A je to veľmi dôležité to sledovať, aby nedošlo k zámene spoločnosti na základe rovnakých obchodných mien. Treba využiť len fantáziu pri tvorbe obchodného mena. Je možnosť dať za hlavným názvom ešte ďalšie slovko, či nejakú skratku.
0 0
caj caj

caj je offline (nepripojený) caj

palčo Pozri príspevok
Alebo názov firmy bude: Meno Priezvisko, s.r.o.

Môže byť aj takto?
Iba na odľahčenie :
Hlavne si nedávaj názov TBJB, s.r.o.
(vyhláskuj)
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Ako spolu súvisí vydanie živnostenského list (na s.r.o.) a vznik s.r.o.? Živnost.list mi vydajú na živnost.úrade a s.r.o. musí vzniknúť do nejakej doby, alebo je to zároveň dátum vzniku s.r.o.?
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

palčo Pozri príspevok
Ako spolu súvisí vydanie živnostenského list (na s.r.o.) a vznik s.r.o.? Živnost.list mi vydajú na živnost.úrade a s.r.o. musí vzniknúť do nejakej doby, alebo je to zároveň dátum vzniku s.r.o.?
Zajtra idem na živnostenský úrad so zaklad.listinou a neviem či nebudú chcieť nejaký dátum.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
na ŽU podávaš vyplnené tlačivo pre ŽU.
Oni posielajú ďalej na OR a budeš mať pridelené IČO.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Z toho vyplýva, že vznik s.r.o. si určím sám, keď budem mať všetko vybavené (IČO, ...)?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dátum založenia si určíš v ZL, dátum vzniku bude podľa zápisu v OR - ale aj ten si môžeš v návrhu vyznačiť.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Srdečná vďaka.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
KEJKA Pozri príspevok
na ŽU podávaš vyplnené tlačivo pre ŽU.
Oni posielajú ďalej na OR a budeš mať pridelené IČO.
Áno ŽR posiela ďalej do OR elektronicky no za plnú výšku súdneho poplatku + poplatok za skenovanie strán. To vyjde drahšie. Skôr by som doporučila využiť službu elektronického podpisu niekoho, kto sa tým profesionálne zaoberá. Vtedy je súdny poplatok 50 %. A symbolický poplatok za skenovanie.
0 0
Wes Wes

Wes je offline (nepripojený) Wes

Potrebujem prave sluzby elektronickeho podpisu, kedze niekolko zalozeni mam za sebou, ale uz ma nebavi tato birokracia a vysoke sudne poplatky za par papierov. Potrebujem zalozit s.r.o. a preco neusetrit na poplatkoch, ked je to mozne. Dakujem pekne za ponuky, kto sa tym zaobera pripadne SS.
0 0
akumulator akumulator

akumulator je offline (nepripojený) akumulator

lekár
blavaciko Pozri príspevok
vsetko zalezi od sudu, ktory to bude registrovat, niekde Firma, s. r. o. nemoze byt ak existuje Firma, spol. s r. o., pricom si myslim, ze podla zakona by to tak byt mohlo.
Z Obchodného zákonníka:
§ 10
(1) Obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania.
(2) Obchodné mená viacerých právnických osôb môžu vyjadrovať spoločnú majetkovú účasť spoločníkov, ak sú navzájom odlíšiteľné.
(3) Na odlíšenie obchodného mena právnickej osoby nestačí rozdielne označenie právnej formy. Ak ide o fyzickú osobu, stačí na odlíšenie uvedenie iného miesta podnikania. Ak má fyzická osoba rovnaké meno a priezvisko ako iný podnikateľ v tom istom mieste podnikania, je povinná doplniť svoje obchodné meno uvedením dodatku, ktorý sa týka mena alebo druhu podnikania tak, aby sa obchodné mená dali vzájomne odlíšiť.
(4) Ak podniká spolu viac osôb pod spoločným označením bez založenia právnickej osoby, sú tieto osoby spoločne a nerozdielne povinné splniť záväzky vzniknuté pri podnikaní.
0 0
akumulator akumulator

akumulator je offline (nepripojený) akumulator

lekár
palčo Pozri príspevok
Alebo názov firmy bude: Meno Priezvisko, s.r.o.

Môže byť aj takto?
Obchodný zákonník (§ 11 ods. 5):
(5) Ak súčasťou obchodného mena právnickej osoby je meno spoločníka alebo člena, ktorý prestal byť jej spoločníkom alebo členom, môže právnická osoba používať ďalej jeho meno len s jeho súhlasom. Pri smrti spoločníka alebo člena sa vyžaduje súhlas dediča.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať