Zavrieť

Porady

Zalozenie s.r.o..

Som zacinajuci zivnostnik a stale tu citam o vyhodach s.r.o.
Asi tomu nechapem, ale ake vyhody ma pre mna zalozit s.r.o. a byt tam konatel a zamestnanec z dovodu odvodov do poistenia?
Ved pokial som ako zamestnanec tak si musim platit odvody aj zo mzdy ako zamestnanec a s.r.o. ako zamestnavatel.
Chapem to asi tak ze si ako zamestnanec mozem dat minimalnu mzdu a platit z toho. Na konci s.r.o. zaplati len dan zo zisku.
Rozumiem tomu dobre?
Zatial jedinu vyhodu vidim v tom, ze ako s.r.o. nerucim svojim majetkom.
Ako je to teda?
Keby som bol len ako konatel a nie ako zamestnanec mozem vykonavat napriklad predaj a sluzby za s.r.o? V pripade konatela je to vraj inak s odvodmi.
Kedze som si zivnost urobil v auguste 2004 uvazujem, ze si budem ako zivnostnik platit dobrovolne prispevky do soc.poist a od jula 2005 sa zamestnam v s.r.o. a zrusim zivnost. Nemusel by som mat dvojite odvody do poistovni.
Naposledy upravil zdendo : 04.11.04 at 22:48
Usporiadat
akumulator akumulator

akumulator je offline (nepripojený) akumulator

lekár
marekBA Pozri príspevok
1.)otvor si sročku, urob si ako konateľ mandatnu zmluvu bez odmeny (tym padom nemas plat ale ani neplatis odvody)2.)ako konatel si pridel minimalnu mzdu, z ktorej platis odvody + dochodok

ma to tu vyhodu, ze nebudes platit odvody vo vyske zarobenych penazi ako to bolo u teba doteraz ako zivnostnika,ale len vo vyske mzdy, pripadne ak budes konatel bez odmeny,nebudes platit odvody ziadne.
1. Ako konateľ si uzatvor zmluvu o výkone funkcie konateľa, ktorá má prednosť pred mandátnou zmluvou. Inak sa tvoj vzťah konateľa ex lege spravuje od vymenovania ustanoveniami mandátnej zmluvy. Mandátna zmluva nepripúšťa, aby mandatár vykonával činnosť bezodplatne. Zmluva o výkone funkcie konateľa je špecifickejšou a tým pádom pripúšťa aj toto riešenie.

2. Ako konateľ nesmieš vykonávať funkciu konateľa na základe pracovnej zmluvy. Môžeš však v danej s.r.o., kde si konateľ, mať aj pracovnú zmluvu, ktorá ale musí byť na iný druh činnosti, než výkon funkcie konateľa.

3. Tým, že nie je možné vykonávať funkciu konateľa na základe pracovnej zmluvy, je táto časť už zbytočná, no aj tak ju uvediem: ak by si ako konateľ (v pracovnej zmluve na výkon funkcie konateľa - čo je ale neprípustné) dal si mzdu iba vo výške minimálnej mzdy, porušil by si zákonník práce, lebo charakteristika náročnosti pracovnej činnosti podľa § 120 a nasl. Zákonníka práce v prípade konateľa nie je a nemôže predstavovať iba prvý stupeň (t.j. 1,0 násobok minimálnej mzdy). Pozri k tomu Zákonník práce - § 120 a tiež Prílohu č. 1.

4. Pokiaľ si jediný spoločník a zároveň konateľ, je to v poriadku.

5. Pokiaľ je vás viac spoločníkov a ty si konateľ ev. ak ty nie si spoločník, iba konateľ, potom nezabudni na § 7 ods. 3 Zákonníka práce, podľa ktorého ak ide o pracovnú zmluvu so štatutárnym orgánom, podstatné záležitosti pracovnej zmluvy musí schváliť ten orgán právnickej osoby, ktorý ťa za konateľa vymenoval (t.j. valné zhromaždenie). Podľa § 43 sú podstatnou súčasťou pracovnej zmluvy aj mzdové podmienky.
0 0
Leatrea Leatrea

Leatrea je offline (nepripojený) Leatrea

Dobry den,

chcela by som sa spytat jednu otazku ohladom s.r.o., dufam, ze mi niekto poradite. FO je konatelom s.r.o a zaroven je aj zamestnanec v inej firme v r.2010. Ako konatel nema ziadne prijmy ani prijmy vyplacane z odmien. Ale s.r.o mala zisk v r. 2010. Je potrebne, aby si FO, ktora je zamestnanec jednej firmy a konatel druhej robil danove priznanie za rok 2010? Alebo staci ak mu urobi jeho zamestnavatel rocne zuctovanie dani?

Dakujem moc za radu. Cele dni volam na danovy urad a nikto mi tam nezdviha telefon.
0 0
Leatrea Leatrea

Leatrea je offline (nepripojený) Leatrea

Este chcem pripomenut, ze s.r.o sa zalozila v auguste r. 2010.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Leatrea Pozri príspevok
Dobry den,

chcela by som sa spytat jednu otazku ohladom s.r.o., dufam, ze mi niekto poradite. FO je konatelom s.r.o a zaroven je aj zamestnanec v inej firme v r.2010. Ako konatel nema ziadne prijmy ani prijmy vyplacane z odmien. Ale s.r.o mala zisk v r. 2010. Je potrebne, aby si FO, ktora je zamestnanec jednej firmy a konatel druhej robil danove priznanie za rok 2010? Alebo staci ak mu urobi jeho zamestnavatel rocne zuctovanie dani?

Dakujem moc za radu. Cele dni volam na danovy urad a nikto mi tam nezdviha telefon.
Ak je ten človek = konateľ FO bol zamestnanec v priebehu celého roka 2010 a ako konateľ nemal žiadny príjem. Požiada účtovníčku o ročné zúčtovanie dane. DP nemusí robiť, keď nemal iný príjem. Keď si vyplatí podiel na zisku za rok 2010 v roku 2011, daň neplatí, no neviem či na SP sa neprihlási ako s nepravidelným príjmom. To podľa novely zákona treba zistiť.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
za rok 2010 - vyplata zisku nie je dôvod na prihlásenie do SP.
Z podielov na zisku za rok 2011 bude treba zaplatiť ZP - teda sa bude registrovať v ZP.
Ale dovtedy to ešte všetko môžu zmeniť.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
KEJKA Pozri príspevok
za rok 2010 - vyplata zisku nie je dôvod na prihlásenie do SP.
Z podielov na zisku za rok 2011 bude treba zaplatiť ZP - teda sa bude registrovať v ZP.
Ale dovtedy to ešte všetko môžu zmeniť.

Super, ďakujem za upresnenie.... V tomto som si nebola celkom istá.
0 0
Leatrea Leatrea

Leatrea je offline (nepripojený) Leatrea

Dakujem velmi pekne za radu
0 0
AndreaK. AndreaK.

AndreaK. je offline (nepripojený) AndreaK.

Prosím vás, keď zakladám jednoosobovú s.r.o. a budem teda jediný spoločník, zároveň konateľ plus chcem sa tam zamestnať ako tzv. manažér, resp. vedúca (ide o jasle) a ešte budem robiť účtovníctvo... platím teda odvody? a svoj plat dám do kolonky "mzdy" v nákladoch? alebo je to nejaká odmena podnikateľa či čo? a čosi tu bolo písané o výške mzdy, že závisí od náročnosti práce - akú si môžem dať najnižšiu mzdu?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aká kolonka?
sro = PÚ povinne.
mzdy - osobitna PORADA, odporúčam naštudovať.
0 0
akumulator akumulator

akumulator je offline (nepripojený) akumulator

lekár
Funkciu konateľa nie je možné vykonávať na základe pracovnej zmluvy; nejedná sa o pracovnoprávny, ale o obchodno-právny vzťah (Rozsudok Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 5 Cdo 92/97). Pracovná zmluva, v ktorej sa uvádza ako druh práce „konateľ,“ rovnako ako pracovná zmluva, ktorá ako druh práce označuje činnosti, ktoré nemožno zreteľne odlíšiť od činností konateľa, je neplatná.
  • Konateľovi prislúcha obchodné vedenie s.r.o., čo zahŕňa jednak riadenie spoločnosti smerom dovnútra, ako aj konanie v mene spoločnosti navonok (štatutárny orgán). Obchodné vedenie spoločnosti nemožno uskutočňovať v právnom režime Zákonníka práce, ktorý predpokladá výkon práce závislej od pokynov zamestnávateľa. Spoločnosť preto nie je možné považovať za zamestnávateľa konateľa pri výkone jeho funkcie.

  • Pracovná zmluva medzi s.r.o. a jej konateľom prichádza do úvahy jedine vtedy, ak druh práce podľa pracovnej zmluvy bude jednoznačne špecifikovaná činnosť, ktorá bežne nepatrí do náplne funkcie konateľa a nekonkuruje činnosti konateľa (napr. obchodný zástupca, montér, technik).

  • Vymenovaním konateľa (v prípade už existujúcej s.r.o.) a dňom zápisu konateľa do obchodného registra (v prípade novo vznikajúcej s.r.o.) vzniká obchodno-právny vzťah medzi konateľom a danou s.r.o., a to bez ohľadu, či dôjde k uzatvoreniu zmluvy o výkone funkcie konateľa medzi s.r.o. a konateľom; podľa Obchodného zákonníka sa v takomto prípade (teda ak nie je uzatvorená žiadna zmluva medzi konateľom a s.r.o.) spravuje vzťah medzi konateľom a s.r.o. ustanoveniami o mandátnej zmluve.

  • Uzavretím zmluvy o výkone funkcie konateľa majú jej ustanovenia prednosť pred mandátnou zmluvou.

  • Pokiaľ konateľ - ktorý nemá zmluvu o výkone funkcie konateľa - teda ide o mandatára - musí za svoju činnosť poberať primeranú odplatu, v zmluve o výkone funkcie konateľa možno upraviť, že za výkon funkcie konateľa nebude mu poskytovaná žiadna odmena. To je dôležité z hľadiska povinností odvodov voči Sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam.

  • V prípade pracovnej zmluvy medzi konateľom a s.r.o. (na výkon iných, jednoznačne odlíšených činností, než je výkon pôsobnosti konateľa) netreba zabudnúť na § 7 ods. 3 Zákonníka práce, podľa ktorého - ak ide o pracovnoprávny vzťah zamestnanca, ktorý je zároveň štatutárnym orgánom, právomoc dohodnúť s týmto zamestnancom základné podmienky v pracovnej zmluve patrí valnému zhromaždeniu.

ODVODY:
  • Ako spoločník s.r.o. máš povinnosť (pozor - až vznikom spoločnosti - teda dňom zápisu do obchodného registra) prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne ako tzv. zamestnanec s nepravidelným príjmom. Pretože ako spoločník máš automatický nárok na podiel na čistom zisku spoločnosti.
  • Ako konateľ sa musíš prihlásiť do Sociálnej poisťovne iba v prípade:
  • pokiaľ nemáš uzatvorenú zmluvu o výkone funkcie konateľa, alebo
  • pokiaľ z tejto uzatvorenej zmluvy vyplýva, že ako konateľ máš nárok na odmenu.
  • Ako zamestnanec sa musíš prihlásiť do Sociálnej poisťovne a do príslušnej zdravotnej poisťovne a platiť odvody podľa mzdy, ktorú si určíš.
  • Pri určovaní mzdy - pri všetkých pracovných činnostiach - ktoré uvádzaš, nie je možné určiť minimálnu mzdu. Pretože stupeň náročnosti pracovných miest, ktoré menuješ (najmä manažér) spadá prinajmenšom do 6.stupňa náročnosti, t.j. dvojnásobok minimálnej mzdy.

Viac na týchto linkách:
KONATEL DIEL PRVY
Nové povinnosti: Odpoveď ústredia Sociálnej poisťovne
0 0
AndreaK. AndreaK.

AndreaK. je offline (nepripojený) AndreaK.

Ďakujem veľmi pekne
Tú kolonku som myslela, vo výkaze ziskov a strát, či mám tú svoju mzdu zaradiť ako "osobné náklady" alebo "odmeny členom orgánov spoločnosti a družstva" keď som vlastne spoločník a aj zamestnanec
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
osobné náklady sú súčtovým riadkom vo VZaS.
0 0
AndreaK. AndreaK.

AndreaK. je offline (nepripojený) AndreaK.

áno, pardon, pomýlila som sa, myslela som mzdové náklady
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dnes som dostala zaujimavu otazku: ak bola zalozena s.r.o. v maji, je zapisana v obch.registri, ale akosik ju zabudli ohlasit na DU, nakolko je firma spiaca, bez akehokolvek pohybu (len splatene ZI), vraj ani doklad o zriadovacich vydavkoch. Ale nemaju DIC. Co teraz? Samozrejme ohlasit na DU, neviete ake su postihy?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
nika.sum Pozri príspevok
Dnes som dostala zaujimavu otazku: ak bola zalozena s.r.o. v maji, je zapisana v obch.registri, ale akosik ju zabudli ohlasit na DU, nakolko je firma spiaca, bez akehokolvek pohybu (len splatene ZI), vraj ani doklad o zriadovacich vydavkoch. Ale nemaju DIC. Co teraz? Samozrejme ohlasit na DU, neviete ake su postihy?
Registrácia mohla prebehnúť prostredníctvom JKM. Možno aj DIČ z DÚ zasielali na sídlo a vrátilo sa im.... Doporučujem zistiť u správcu dane a podľa toho bude všetko ostatné.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

akumulator Pozri príspevok
Funkciu konateľa nie je možné vykonávať na základe pracovnej zmluvy; nejedná sa o pracovnoprávny, ale o obchodno-právny vzťah (Rozsudok Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 5 Cdo 92/97). Pracovná zmluva, v ktorej sa uvádza ako druh práce „konateľ,“ rovnako ako pracovná zmluva, ktorá ako druh práce označuje činnosti, ktoré nemožno zreteľne odlíšiť od činností konateľa, je neplatná.
  • Konateľovi prislúcha obchodné vedenie s.r.o., čo zahŕňa jednak riadenie spoločnosti smerom dovnútra, ako aj konanie v mene spoločnosti navonok (štatutárny orgán). Obchodné vedenie spoločnosti nemožno uskutočňovať v právnom režime Zákonníka práce, ktorý predpokladá výkon práce závislej od pokynov zamestnávateľa. Spoločnosť preto nie je možné považovať za zamestnávateľa konateľa pri výkone jeho funkcie.


  • Pracovná zmluva medzi s.r.o. a jej konateľom prichádza do úvahy jedine vtedy, ak druh práce podľa pracovnej zmluvy bude jednoznačne špecifikovaná činnosť, ktorá bežne nepatrí do náplne funkcie konateľa a nekonkuruje činnosti konateľa (napr. obchodný zástupca, montér, technik).


  • Vymenovaním konateľa (v prípade už existujúcej s.r.o.) a dňom zápisu konateľa do obchodného registra (v prípade novo vznikajúcej s.r.o.) vzniká obchodno-právny vzťah medzi konateľom a danou s.r.o., a to bez ohľadu, či dôjde k uzatvoreniu zmluvy o výkone funkcie konateľa medzi s.r.o. a konateľom; podľa Obchodného zákonníka sa v takomto prípade (teda ak nie je uzatvorená žiadna zmluva medzi konateľom a s.r.o.) spravuje vzťah medzi konateľom a s.r.o. ustanoveniami o mandátnej zmluve.


  • Uzavretím zmluvy o výkone funkcie konateľa majú jej ustanovenia prednosť pred mandátnou zmluvou.


  • Pokiaľ konateľ - ktorý nemá zmluvu o výkone funkcie konateľa - teda ide o mandatára - musí za svoju činnosť poberať primeranú odplatu, v zmluve o výkone funkcie konateľa možno upraviť, že za výkon funkcie konateľa nebude mu poskytovaná žiadna odmena. To je dôležité z hľadiska povinností odvodov voči Sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam.


  • V prípade pracovnej zmluvy medzi konateľom a s.r.o. (na výkon iných, jednoznačne odlíšených činností, než je výkon pôsobnosti konateľa) netreba zabudnúť na § 7 ods. 3 Zákonníka práce, podľa ktorého - ak ide o pracovnoprávny vzťah zamestnanca, ktorý je zároveň štatutárnym orgánom, právomoc dohodnúť s týmto zamestnancom základné podmienky v pracovnej zmluve patrí valnému zhromaždeniu.

ODVODY:
  • Ako spoločník s.r.o. máš povinnosť (pozor - až vznikom spoločnosti - teda dňom zápisu do obchodného registra) prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne ako tzv. zamestnanec s nepravidelným príjmom. Pretože ako spoločník máš automatický nárok na podiel na čistom zisku spoločnosti.
  • Ako konateľ sa musíš prihlásiť do Sociálnej poisťovne iba v prípade:
  • pokiaľ nemáš uzatvorenú zmluvu o výkone funkcie konateľa, alebo
  • pokiaľ z tejto uzatvorenej zmluvy vyplýva, že ako konateľ máš nárok na odmenu.
  • Ako zamestnanec sa musíš prihlásiť do Sociálnej poisťovne a do príslušnej zdravotnej poisťovne a platiť odvody podľa mzdy, ktorú si určíš.
  • Pri určovaní mzdy - pri všetkých pracovných činnostiach - ktoré uvádzaš, nie je možné určiť minimálnu mzdu. Pretože stupeň náročnosti pracovných miest, ktoré menuješ (najmä manažér) spadá prinajmenšom do 6.stupňa náročnosti, t.j. dvojnásobok minimálnej mzdy.

Viac na týchto linkách:
KONATEL DIEL PRVY
Nové povinnosti: Odpoveď ústredia Sociálnej poisťovne
Tak toto sa mi nezda, to zvyraznene cervenym. Predsa co sa tyka odvodov z podielu na zisku tak tie ktore budu za r. 2011 sa bude platit v r. 2012 odvod do ZP a nie do SP. Preco by sa mal spolocnik zahlasit na SP, ked nebude poberat prijem zo zamestnania ani odmenu ako konatat, ale bude mat len vyplateny podiel na zisku. Ak sa mylim prosim opravte ma.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Economic Pozri príspevok
Registrácia mohla prebehnúť prostredníctvom JKM. Možno aj DIČ z DÚ zasielali na sídlo a vrátilo sa im.... Doporučujem zistiť u správcu dane a podľa toho bude všetko ostatné.
Dakujem za radu. Nezakladala som s.r.o., vzdy pridu uz ku mne hotove papiere, ale tiez ma hned napadlo, ze ci sa to nerobi tak ako pri FO-zivnosti, ze automaticky ak sa zaskrne oznami na DU, tak oznamia. Uz som im povedala, nech zistia u spravcu, zatial ich neuctujem, len jeden znamy sa ma pytal, co s DP ak nemaju DIC. No dufam, ze im to dobre dopadne a ak nie tak sa snad poucia.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
nika.sum Pozri príspevok
Dakujem za radu. Nezakladala som s.r.o., vzdy pridu uz ku mne hotove papiere, ale tiez ma hned napadlo, ze ci sa to nerobi tak ako pri FO-zivnosti, ze automaticky ak sa zaskrne oznami na DU, tak oznamia. Uz som im povedala, nech zistia u spravcu, zatial ich neuctujem, len jeden znamy sa ma pytal, co s DP ak nemaju DIC. No dufam, ze im to dobre dopadne a ak nie tak sa snad poucia.

Držím palce. Ale keby neboli registrovaní, ja myslím, že DÚ by sa už s pokutou bol ohlásil....
0 0
akumulator akumulator

akumulator je offline (nepripojený) akumulator

lekár
nika.sum Pozri príspevok
Tak toto sa mi nezda, to zvyraznene cervenym. Predsa co sa tyka odvodov z podielu na zisku tak tie ktore budu za r. 2011 sa bude platit v r. 2012 odvod do ZP a nie do SP. Preco by sa mal spolocnik zahlasit na SP, ked nebude poberat prijem zo zamestnania ani odmenu ako konatat, ale bude mat len vyplateny podiel na zisku. Ak sa mylim prosim opravte ma.
Na tejto linke je odpoveď ústredia Sociálnej poisťovne na moju otázku ohľadom povinností prihlásiť sa do SP: 1. Odpoveď ústredia SP zo dňa 13.1.2011, strana 2/3
a 2. Odpoveď ústredia SP zo dňa 13.1.2011, strana 3/3
Naposledy upravil akumulator : 23.03.11 at 22:39 Dôvod: Upravenie odkazu
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tie dve časti si vzájomne odporujú.
Podľa právneho vzťahu hned prihlásiť treba, lebo je spoločník, podľa strany 3/3 netreba, lebo bude mať vyplatený len zisk.
SP má málo papierov?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať