Zavrieť

Porady

Zalozenie s.r.o..

Som zacinajuci zivnostnik a stale tu citam o vyhodach s.r.o.
Asi tomu nechapem, ale ake vyhody ma pre mna zalozit s.r.o. a byt tam konatel a zamestnanec z dovodu odvodov do poistenia?
Ved pokial som ako zamestnanec tak si musim platit odvody aj zo mzdy ako zamestnanec a s.r.o. ako zamestnavatel.
Chapem to asi tak ze si ako zamestnanec mozem dat minimalnu mzdu a platit z toho. Na konci s.r.o. zaplati len dan zo zisku.
Rozumiem tomu dobre?
Zatial jedinu vyhodu vidim v tom, ze ako s.r.o. nerucim svojim majetkom.
Ako je to teda?
Keby som bol len ako konatel a nie ako zamestnanec mozem vykonavat napriklad predaj a sluzby za s.r.o? V pripade konatela je to vraj inak s odvodmi.
Kedze som si zivnost urobil v auguste 2004 uvazujem, ze si budem ako zivnostnik platit dobrovolne prispevky do soc.poist a od jula 2005 sa zamestnam v s.r.o. a zrusim zivnost. Nemusel by som mat dvojite odvody do poistovni.
Naposledy upravil zdendo : 04.11.04 at 22:48
Usporiadat
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Martina123
Dobry den,
Chcem sa opyat na s.r.o. a jej zakladatelov. S.r.o. zalozila jedna PO a FO slovenske subjekty. Ake povinnosti maju tieto subjekty voci s.r.o.? Myslim tym z pohladu uctovnictva, vykazov a pod. s.r.o. si robi svoje podvojne uctovnictvo, vykazy, koncorocne zavierky. A FO spolocnik musi nieco vykazovat? FO nie je zivnostnik a nic podobne, len vlozil ZI 100 000 SKK. Nema ziaden prijem, spolocnost ani nie je v zisku, je v strate. To iste aj spolocnik PO. Prosim poradte. Dakujem
Účtovníctvo s.r.o. s daňovým priznaním a prílohami je vecou s.r.o. a nie spoločníkov. Štandartne spoločníci nič nevykazujú. Ak máte na mysli niečo iné, upresnite.
0 0
belanicka belanicka

belanicka je offline (nepripojený) belanicka

povinnost ma iba s.r.o.ako celok
0 0
Martina123 Martina123

Martina123 je offline (nepripojený) Martina123

Dakujem za odpoved. Myslim, ze staci.
0 0
michelle michelle

michelle je offline (nepripojený) michelle

bui
To by zaujimalo aj mna...co ak spolocnik, ktory je zaroven konatelom bez naroku na odmenu a bez pracovnej zmluvy potrebuje peniaze uz pocas roka, nie az po schvaleni podielov na zisku na VZ. To asi nebude v sulade so zakonmi, ak si pocas roka bude brat zalohy , ktore nikde v uctovnictve nezaeviduje a potom si pri rozdeleni vyplati menej o uz vybrate zalohy....samozrejme v uctovnictve bude rozdelenie zisku ako ma byt, len fyzicky si tie peniaze vyberie skor. Jedine co nebude sediet to bude pokladna pocas roka....v skutocnosti fyzicky tam bude menej ako uctovne..co sa napravi ked sa rozdeli zisk....viem..ako uctovnik by som nemala takto spekulovat..ma niekto iny lepsi napad?
neviem či by to nebolo moc okaté, ale aby mal spoločník peniaze už počas roka, mohol by s s.r.o. uzatvoriť zmluvu o pôžičke a týmto spôsobom sa dostať k peniazom. V účtovníctve to bude figurovať ako pohľadávka voči spoločníkovi a ked príde na rozdelenie zisku, jednotlivé sumy sa vykompenzujú, alebo mu ich s.r.o. vyplatí a on to potom zase vráti ako splátku pôžičky
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
michelle
neviem či by to nebolo moc okaté, ale aby mal spoločník peniaze už počas roka, mohol by s s.r.o. uzatvoriť zmluvu o pôžičke a týmto spôsobom sa dostať k peniazom. V účtovníctve to bude figurovať ako pohľadávka voči spoločníkovi a ked príde na rozdelenie zisku, jednotlivé sumy sa vykompenzujú, alebo mu ich s.r.o. vyplatí a on to potom zase vráti ako splátku pôžičky
Naozaj zvláštne.
Neviem, či by sa to nemohlo posudzovať ako obchádzanie odvodových povinností. Keď spoločník, ktorý nemá s s.r.o. žiadnu zmluvu (myslím pracovnú, konateľskú apod.), a ako blízka osoba si požičia od vlastnej s.r.o., mám za to, že peniaze potrebuje (je to napr. jeho zdroj príjmu), ale nechce platiť odvody.
0 0
michelle michelle

michelle je offline (nepripojený) michelle

ajobs, asi budeš mať pravdu, s takýmto postupom som sa reálne stretla, ale je pravda, že dotyčné osoby boli okrem vlastníkov aj v zamestnaneckom pomere.
prajem pekný deň
0 0
vladik1 vladik1

vladik1 je offline (nepripojený) vladik1

Lenka, mohla by si ešte raz poslať tie smernice, sme tu viacerí, ktorí začínajú a veľmi by sa zišlo poradiť. Vďaka.Potreboval by som vsetky ,ak sa ti da.ESTE RAZ DIK.LAJDACISKO@post.sk
0 0
JplusJ JplusJ

JplusJ je offline (nepripojený) JplusJ

Ahojte všetci!
Som rada, že som sa dostala na takúto ,,poradu,,. S manželom zvažujeme
založiť s.r.o. Hltám všetky informácie a touto cestou ďakujem všetkým, ktorí prispievajú svojími znalosťami. čaute.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
vladik1
Lenka, mohla by si ešte raz poslať tie smernice, sme tu viacerí, ktorí začínajú a veľmi by sa zišlo poradiť. Vďaka.Potreboval by som vsetky ,ak sa ti da.ESTE RAZ DIK.LAJDACISKO@post.sk
Smernice sú aj tu na Porade pridávané, stačí si dať len vyhľadávanie.
0 0
hana 10 hana 10

hana 10 je offline (nepripojený) hana 10

jedna otazka:
od akeho vysokeho cisteho prijmu rocne sa zacina pocitovat rozdiel medzi odvodmi ako SZOC a ako SRO?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
hana 10
jedna otazka:
od akeho vysokeho cisteho prijmu rocne sa zacina pocitovat rozdiel medzi odvodmi ako SZOC a ako SRO?
Neviem, kam smeruje tvoja otázka ? Chceš vedieť rozdiel medzi odvodmi konateľa-spoločníka v s.r.o. a SZČO ? Tie sú uvedené v tabuľkách tu na Porade, to nie je problém si pozrieť. Minimálne odvody SZČO (ktorá je povinným platcom aj do SP) sú mesačne 3254 Sk, odvody konateľa-spoločníka v s.r.o., ak nie je súčasne zamestnancom (a nepoberá žiadnu odmenu), môže byť aj 0 Sk.
Alebo chceš vedieť niečo iné ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

hana 10
jedna otazka:
od akeho vysokeho cisteho prijmu rocne sa zacina pocitovat rozdiel medzi odvodmi ako SZOC a ako SRO?
Hanka, spýtaj sa v inej téme, tu je reč o založení sro - teda . V správnej téme dostaneš aj odpoveď.
0 0
hana 10 hana 10

hana 10 je offline (nepripojený) hana 10

liba2
Hanka, spýtaj sa v inej téme, tu je reč o založení sro - teda . V správnej téme dostaneš aj odpoveď.
pardon, myslela som, ze to suvisi, totizto nad zalozenim sro rozmyslam a prave toto je jeden z dovodov
este raz pardon, idem hladat spravnu temu
0 0
Žofa Žofa

Žofa je offline (nepripojený) Žofa

Prosím o radu!
Chceme založiť s.r.o., kde budú dvaja spoločníci zároveň konatelia a dvaja zamestnanci.
Je pre nás výhodnejšie si urobiť mandátne zmluvy pre konateľov bez odmeny a byť zamestnancami vlastnej spoločnosti?
Kde by som našla vzor takejto mandátnej zmluvy?
Tým pádom platí s.r.o. ako zamestnávateľ odvody za zamestnancov včítane konateľov, a už nemá iné odvodové povinnosti?
Nerozumiem totiž tomu, že mám platiť oddvody ako zamestnávateľ a zároveň ako zamestnanec, keď ako konateľ nič nezarábam a ani nemám odmeny. Aj konateľ počas roka musí z niečoho žiť a nečakať až do konca roka, keď si po zdanení rozdelí so spoločníkom zisk.
Vie mi niekto poradiť, resp.navrhnúť riešenie, aby sme predišli zbytočným komplikáciam a odvodom?
Ďakujem
Žofa
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Žofa
Prosím o radu!
Chceme založiť s.r.o., kde budú dvaja spoločníci zároveň konatelia a dvaja zamestnanci.
Je pre nás výhodnejšie si urobiť mandátne zmluvy pre konateľov bez odmeny a byť zamestnancami vlastnej spoločnosti?
Kde by som našla vzor takejto mandátnej zmluvy?
Tým pádom platí s.r.o. ako zamestnávateľ odvody za zamestnancov včítane konateľov, a už nemá iné odvodové povinnosti?
Nerozumiem totiž tomu, že mám platiť oddvody ako zamestnávateľ a zároveň ako zamestnanec, keď ako konateľ nič nezarábam a ani nemám odmeny. Aj konateľ počas roka musí z niečoho žiť a nečakať až do konca roka, keď si po zdanení rozdelí so spoločníkom zisk.
Vie mi niekto poradiť, resp.navrhnúť riešenie, aby sme predišli zbytočným komplikáciam a odvodom?
Ďakujem
Žofa
Žofa, vitaj na Porade. Pozri si cez Vyhľadávanie iné príspevky o založení s.r.o., je ich tu množstvo aj veľmi aktuálnych. Ja ti pridávam jeden svoj príspevok z tohto týždňa http://www.porada.sk/showpost.php?p=184919&postcount=8
0 0
Žofa Žofa

Žofa je offline (nepripojený) Žofa

Ajobs,
srdečná vďaka. Mandátnu zmluvu sa mi podarilo nájsť. Taktiež som vyhľadala z porady, že konateľ s mandátnou zmluvou bez odmeny neodvádza odvody. Ale bola som neúspešná i napriek veľkej snahe ohľadne informácií, kedy odvádza odvody s.r.o. ako zamestnávateľ. Je mi jasné, že za svojich zamestnancov automaticky. Ale ako to je v prípade, že by spoločníci zároveň konatelia boli zamestnancami vlastnej s.r.o. a mali mandátnu zmluvu bez odmeny? Existuje niekde na porade aj lopatistické vysvetlenie pre začiatočníkov?
Ďakujem
Pekný večer
Žofa
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Žofa
Ajobs,
srdečná vďaka. Mandátnu zmluvu sa mi podarilo nájsť. Taktiež som vyhľadala z porady, že konateľ s mandátnou zmluvou bez odmeny neodvádza odvody. Ale bola som neúspešná i napriek veľkej snahe ohľadne informácií, kedy odvádza odvody s.r.o. ako zamestnávateľ. Je mi jasné, že za svojich zamestnancov automaticky. Ale ako to je v prípade, že by spoločníci zároveň konatelia boli zamestnancami vlastnej s.r.o. a mali mandátnu zmluvu bez odmeny? Existuje niekde na porade aj lopatistické vysvetlenie pre začiatočníkov?
Ďakujem
Pekný večer
Žofa
Tu je lopatistické vysvetlenie:
1. ak spoločníci budú zároveň aj konateľmi a NEBUDÚ mať pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., potom platia IBA zdravotné poistenie z výšky odmeny, ktorú dostávajú (môže to byť aj menej ako minimálna mzda). Potom s.r.o. platí 10% z výšky odmeny (správne "z vymeriavacieho základu=VZ"), konatelia platia 4% z VZ,
2. ak spoločníci budú zároveň aj konateľmi a BUDÚ mať pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., potom platia VŠETKY odvody (do ZP a SP) zo svojho VZ.
Ak majú okrem pracovnej zmluvy aj mandátnu zmluvu (alebo zmluvu o výkone funkcie konateľa), a jej plnenie je 0 Sk, potom neplatia žiadne ďalšie odvody.
0 0
enzo enzo

enzo je offline (nepripojený) enzo

ajobs
Tu je lopatistické vysvetlenie:
1. ak spoločníci budú zároveň aj konateľmi a NEBUDÚ mať pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., potom platia IBA zdravotné poistenie z výšky odmeny, ktorú dostávajú (môže to byť aj menej ako minimálna mzda). Potom s.r.o. platí 10% z výšky odmeny (správne "z vymeriavacieho základu=VZ"), konatelia platia 4% z VZ,
2. ak spoločníci budú zároveň aj konateľmi a BUDÚ mať pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., potom platia VŠETKY odvody (do ZP a SP) zo svojho VZ.
Ak majú okrem pracovnej zmluvy aj mandátnu zmluvu (alebo zmluvu o výkone funkcie konateľa), a jej plnenie je 0 Sk, potom neplatia žiadne ďalšie odvody.
Pardon, neviem či som to pochopil aj keď to bolo napísané fakt po lopate . Teda - ak bude jediný spoločník zároveň konateľom a bude mať mandátnu zmluvu a jej plnenie je 0 Sk, tak neplatí vôbec žiadne odvody, ani do ZP? Potom sa vlastne platí v s.r.o. iba raz ročne daň?
Ináč Vám všetkým na porade držím palce - objavil som to tu asi pred týždňom a je tu naozaj obrovské množstvo praktických rád - aj absolútny laik ako som ja sa tu niečo naučí
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
enzo
Pardon, neviem či som to pochopil aj keď to bolo napísané fakt po lopate . Teda - ak bude jediný spoločník zároveň konateľom a bude mať mandátnu zmluvu a jej plnenie je 0 Sk, tak neplatí vôbec žiadne odvody, ani do ZP? Potom sa vlastne platí v s.r.o. iba raz ročne daň?
Ináč Vám všetkým na porade držím palce - objavil som to tu asi pred týždňom a je tu naozaj obrovské množstvo praktických rád - aj absolútny laik ako som ja sa tu niečo naučí
2. veta neplatí celkom. Ak by si bol ako konateľ s nulovým príjmom, a ani inde by si žiaden príjem nemal, musel by si si ako dobrovoľne nezamestnaný človek platiť 634 Sk mesačne. Preto je lepšie mať aspoň nejakú odmenu ako konateľ, zaplatíš vždy menej ( napr. z 1000 Sk mesačne ide na ZP iba 140 Sk ).
0 0
enzo enzo

enzo je offline (nepripojený) enzo

ajobs
2. veta neplatí celkom. Ak by si bol ako konateľ s nulovým príjmom, a ani inde by si žiaden príjem nemal, musel by si si ako dobrovoľne nezamestnaný človek platiť 634 Sk mesačne. Preto je lepšie mať aspoň nejakú odmenu ako konateľ, zaplatíš vždy menej ( napr. z 1000 Sk mesačne ide na ZP iba 140 Sk ).
Ja však pracujem v TPP pre inú spoločnosť a hľadám skôr možnosti ako zarobiť a mať pritom minimálne náklady. V tomto prípade by veta č.2 mohla platiť? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať