Zavrieť

Porady

Zalozenie s.r.o..

Som zacinajuci zivnostnik a stale tu citam o vyhodach s.r.o.
Asi tomu nechapem, ale ake vyhody ma pre mna zalozit s.r.o. a byt tam konatel a zamestnanec z dovodu odvodov do poistenia?
Ved pokial som ako zamestnanec tak si musim platit odvody aj zo mzdy ako zamestnanec a s.r.o. ako zamestnavatel.
Chapem to asi tak ze si ako zamestnanec mozem dat minimalnu mzdu a platit z toho. Na konci s.r.o. zaplati len dan zo zisku.
Rozumiem tomu dobre?
Zatial jedinu vyhodu vidim v tom, ze ako s.r.o. nerucim svojim majetkom.
Ako je to teda?
Keby som bol len ako konatel a nie ako zamestnanec mozem vykonavat napriklad predaj a sluzby za s.r.o? V pripade konatela je to vraj inak s odvodmi.
Kedze som si zivnost urobil v auguste 2004 uvazujem, ze si budem ako zivnostnik platit dobrovolne prispevky do soc.poist a od jula 2005 sa zamestnam v s.r.o. a zrusim zivnost. Nemusel by som mat dvojite odvody do poistovni.
Naposledy upravil zdendo : 04.11.04 at 22:48
Usporiadat
brute brute

brute je offline (nepripojený) brute

maminaeva
Neviem o čom je táto celá téma. Ak niekto rozmýšla v mantineloch ako ušetriť 1000Sk mesačne na poistnom a kvôli tomu je ochotný založiť aj s.r.o, ale vôbec si nezráta iné náklady a hlavne status s.r.o a živnosti, proste tomu nerozumiem. Mať za hlavný cieľ podnikania nedať štátu ani korunu, pritom pracovať ako jediný spoločník a konateľ v s.r.o, ale tváriť sa, že tam nikto nerobí, pretože s.r.o bude bez jediného zamestnanca, a konateľ bude bez príjmu, no to je sila. Myslíte si, že na kontrolných úradoch sú úplní blbci? Hoci podnikám od r. 90 a mám aj s r. o, takto som nikdy nerozmýšľala. Každý sa snaží minimalizovať náklady, ale takto určite nie. A stavím sa, že všetci títo "chytráci" čakajú od štátu bezplatné školstvo a zdravotníctvo. Ospravedlňujem sa, ak som niekoho svojím tónom urazila.
maminaeva nie je to len o snahe "oblbnut" stat. Coraz castejsie zamestnavatelia vyzaduju od zamestnancov zalozenie zivnosti, cim usetria na odvodoch, zbavia sa papierovaciek s poistovnami a zaroven aj povinnosti uchovavat pisomnosti. Zamestnanec je preto nuteny zcat podnikat a svoje sluzby fakturovat. Ma 2 realne moznosti: zivnost alebo sro. Pri zivnosti platis odvody vo vyske cca 50% z prijmov, pri sro 19-xx% podla toho ako si to zariadis. V pripade, ze poskytujes sluzbu svojmu "zamestnavatelovi" a nemas ziadne naklady, moze byt rozdiel v desiatkach tisic korun mesacne.
0 0
maminaeva maminaeva

maminaeva je offline (nepripojený) maminaeva

brute
maminaeva nie je to len o snahe "oblbnut" stat. Coraz castejsie zamestnavatelia vyzaduju od zamestnancov zalozenie zivnosti, cim usetria na odvodoch, zbavia sa papierovaciek s poistovnami a zaroven aj povinnosti uchovavat pisomnosti. Zamestnanec je preto nuteny zcat podnikat a svoje sluzby fakturovat. Ma 2 realne moznosti: zivnost alebo sro. Pri zivnosti platis odvody vo vyske cca 50% z prijmov, pri sro 19-xx% podla toho ako si to zariadis. V pripade, ze poskytujes sluzbu svojmu "zamestnavatelovi" a nemas ziadne naklady, moze byt rozdiel v desiatkach tisic korun mesacne.
Súhlasím 100%, ale ja som reagovala na zakladateľa a ďalšie príspevky, samozrejme toto je niečo iné.
0 0
Davor Davor

Davor je offline (nepripojený) Davor

Pri zivnosti to myslim nevychadza 50% ale menej, je to kvoli moznosti pausalnych nakladov (tento rok 40% z prijmov). Nevyhodou s.r.o. a platenia si minimalnej mzdy je nizky prispevok do 2. piliera...
0 0
brute brute

brute je offline (nepripojený) brute

Pohodaci chcel by som poprosit o radu.

Zakladam s.r.o. so vznikom 1.9.2006 ako jediny spolocnik a sucasne konatel. Hlavnym predmetom cinnosti spolocnosti bude poskytovanie sluzieb.

Charakter vykonavanych cinnosti: Kazdodenne dochadzanie za klientom a poskytovanie poradenskej cinnosti u klienta spociatku priamo konatelom, teda mnou.

Premyslam, akym sposobom vyriesit situaciu konatel/zamestnanec/odvody. Som student denneho studia na VS, avsak do 31.1.2007 mam studium prerusene. Od 1.2.2007 by som rad uzatvoril s vlastnou spolocnostou zmluvu o brigadnickej praci studenta.

Avsak ostava mi preklenut obdobie 5 mesiacov, do 31.1.2007. Kedze cinnost konatela ma charakter prace, najlepsim riesenim by bolo podla mna uzatvorenie pracovnej zmluvy. No rad by som sa tomu vyhol, chcem aspon spociatku minimalizovat potrebne "papierovacky" . Aspon do doby, kym nebudem mat dalsieho zamestnanca.

Ako najjednoduchsie docasne riesenie vidim ostat po dobu 5 mesiacov dobrovolne nezamestnany a vykonavat funkciu konatela bez naroku na odmenu.

Rozmyslal som aj nad uzatvorenim mandatnej zmluvy, avsak vzhladom na charakter vykonavanej prace si myslim, ze je potrebna pracovna zmluva alebo aspon dohoda o vykonani prace.

Lenze:
- ako si obhajit faktury za poradensku cinnnost, ktoru vlastne nema kto pre firmu vykonavat? bude to pravidelne sa opakujuca cinnost ,
- predpokladam, ze si nebudem v tej dobe moct uplatnit pausalne nahrady za kazdodennu cestu sukromnym vozidlom zo sidla firmy ku klientovi

Vopred dakujem za akekolvek odporucania.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
brute
Pohodaci chcel by som poprosit o radu.

Zakladam s.r.o. so vznikom 1.9.2006 ako jediny spolocnik a sucasne konatel. Hlavnym predmetom cinnosti spolocnosti bude poskytovanie sluzieb.

Charakter vykonavanych cinnosti: Kazdodenne dochadzanie za klientom a poskytovanie poradenskej cinnosti u klienta spociatku priamo konatelom, teda mnou.

Premyslam, akym sposobom vyriesit situaciu konatel/zamestnanec/odvody. Som student denneho studia na VS, avsak do 31.1.2007 mam studium prerusene. Od 1.2.2007 by som rad uzatvoril s vlastnou spolocnostou zmluvu o brigadnickej praci studenta.

Avsak ostava mi preklenut obdobie 5 mesiacov, do 31.1.2007. Kedze cinnost konatela ma charakter prace, najlepsim riesenim by bolo podla mna uzatvorenie pracovnej zmluvy. No rad by som sa tomu vyhol, chcem aspon spociatku minimalizovat potrebne "papierovacky" . Aspon do doby, kym nebudem mat dalsieho zamestnanca.

Ako najjednoduchsie docasne riesenie vidim ostat po dobu 5 mesiacov dobrovolne nezamestnany a vykonavat funkciu konatela bez naroku na odmenu.

Rozmyslal som aj nad uzatvorenim mandatnej zmluvy, avsak vzhladom na charakter vykonavanej prace si myslim, ze je potrebna pracovna zmluva alebo aspon dohoda o vykonani prace.

Lenze:
- ako si obhajit faktury za poradensku cinnnost, ktoru vlastne nema kto pre firmu vykonavat? bude to pravidelne sa opakujuca cinnost ,
- predpokladam, ze si nebudem v tej dobe moct uplatnit pausalne nahrady za kazdodennu cestu sukromnym vozidlom zo sidla firmy ku klientovi

Vopred dakujem za akekolvek odporucania.
Uzatvor zmluvu o výkone funkcie konateľa na 1 Sk, potom budeš platiť iba 4+10% odvody na ZP čo je 2 Sk , iné odvody neplatíš, pracovnú zmluvu mať nemusíš. Paušálne náhrady si môžeš uplatniť, a pokiaľ ide o obhájenie faktúr za poradenskú činnosť, tie sú OK, pretože tú prácu vykonávaš ty ako konateľ a spoločník na báze obchodnoprávneho vzťahu.
0 0
brute brute

brute je offline (nepripojený) brute

ajobs
Uzatvor zmluvu o výkone funkcie konateľa na 1 Sk, potom budeš platiť iba 4+10% odvody na ZP čo je 2 Sk , iné odvody neplatíš, pracovnú zmluvu mať nemusíš. Paušálne náhrady si môžeš uplatniť, a pokiaľ ide o obhájenie faktúr za poradenskú činnosť, tie sú OK, pretože tú prácu vykonávaš ty ako konateľ a spoločník na báze obchodnoprávneho vzťahu.
Dik, a 1 Sk si dam este do nakladov a znizim si zaklad dane o celych 12 Sk Ono je to vazne legislativne v poriadku? Mne to pripada ako doost velky, ehm, odrb
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
brute
Dik, a 1 Sk si dam este do nakladov a znizim si zaklad dane o celych 12 Sk Ono je to vazne legislativne v poriadku? Mne to pripada ako doost velky, ehm, odrb
Je to legislatívne OK. Ak by si bol dobrovoľne nezamestnaný, musíš platiť 634 Sk mesačne.
0 0
brute brute

brute je offline (nepripojený) brute

ajobs
Je to legislatívne OK. Ak by si bol dobrovoľne nezamestnaný, musíš platiť 634 Sk mesačne.
Super. Tak to by ma fakt nenapadlo.

Este si to premyslim, tych 634 Sk by som zase odvadzal ako FO a nemusel by som o tom viest evidenciu vo firme.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
brute
Super. Tak to by ma fakt nenapadlo.

Este si to premyslim, tych 634 Sk by som zase odvadzal ako FO a nemusel by som o tom viest evidenciu vo firme.
Áno, presne tak.
0 0
belia belia

belia je offline (nepripojený) belia

Prosím o radu, keď som v s.r.o. len ako konateľ a poberám len konateľskú odmenu, bez zamestnancov.Môžem v spoločnosti fakturovať služby ako napr.servis,údržbu a pod.,keďže nemám žiadnych zamestnancov, ktorý by to vykonávali.Pozn.:vykonám to ja /konateľ/
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
belia
Prosím o radu, keď som v s.r.o. len ako konateľ a poberám len konateľskú odmenu, bez zamestnancov.Môžem v spoločnosti fakturovať služby ako napr.servis,údržbu a pod.,keďže nemám žiadnych zamestnancov, ktorý by to vykonávali.Pozn.:vykonám to ja /konateľ/
Všeobecné povinnosti konateľa:
1/ povinnosť konať v súlade so záujmami spoločnosti,
2/ povinnosť vykonávať funkciu konateľa s odbornou starostlivosťou,
3/ povinnosť vykonávať funkciu konateľa osobne,
4/ povinnosť mlčanlivosti,
5/ povinnosť dodržiavať zákaz konkurencie,
6/ povinnosť dodržiavať zákaz vnútorného obchodovania
0 0
belia belia

belia je offline (nepripojený) belia

Bod č.6 mi nie je celkom jasný.Aké vnútorné obchodovanie?Čo to je?V podstate neviem odpoveď na moju otázku, môžem či nemôžem faktúrovať uvedené služby, keď nemám zamestnancov.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
belia
Bod č.6 mi nie je celkom jasný.Aké vnútorné obchodovanie?Čo to je?V podstate neviem odpoveď na moju otázku, môžem či nemôžem faktúrovať uvedené služby, keď nemám zamestnancov.
Nepoznám predmet činnosti Tvojej s.r.o... Ale ako konateľ konáš bez zmluvy, alebo na základe zmluvy o výkone funkcie. Podľa súdnej praxe sú možné výnimky na uzatvorenie pracovného pomeru konateľa na práce, ktoré nesúvia s výkonom funkcie. Bod 5 a 6 zabraňuje zneužívaniu funkcie konateľa vo vlastný prospech a zamedzuje tzv. tunelovaniu. To znamená, že nemôžeš ako SZČO obchodovať so spoločnosťou, v ktorej si konateľom, štatutárnym orgánom.......Keď nemáš zamestnancov a potrebuješ ich, tak nemáš iné východisko, ako ich prijať.
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

Danila
Nepoznám predmet činnosti Tvojej s.r.o... Ale ako konateľ konáš bez zmluvy, alebo na základe zmluvy o výkone funkcie. Podľa súdnej praxe sú možné výnimky na uzatvorenie pracovného pomeru konateľa na práce, ktoré nesúvia s výkonom funkcie. Bod 5 a 6 zabraňuje zneužívaniu funkcie konateľa vo vlastný prospech a zamedzuje tzv. tunelovaniu. To znamená, že nemôžeš ako SZČO obchodovať so spoločnosťou, v ktorej si konateľom, štatutárnym orgánom.......Keď nemáš zamestnancov a potrebuješ ich, tak nemáš iné východisko, ako ich prijať.
Myslim Danila, ze Belia sa pyta na toto. Ci moze SRO vykonavat cinnost, na ktoru ma sice opravnenie, ale nema zamestancov ani nikoho, kto by tu cinnost fakticky vykonal. V podstate sa pyta na to, ci niekto skuma, ci cinnosti fakturovane spolocnostou SRO voci inym PO,FO skutocne niekto aj manualne, ci dusevne vykonaval alebo je to interna vec SRO.
Alebo tiez, ci moze konatel bez zmluvy vykonavat cinnost, za ktoru si SRO fakturuje cinnosti. (ci je konatel bez zmluvy a bez zamestnaneckeho vztahu len figurkou alebo vykonava zavislu cinnost bez osobitnej zmluvy so SRO.)
Naposledy upravil Leontin : 12.01.07 at 20:22
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
belia
Prosím o radu, keď som v s.r.o. len ako konateľ a poberám len konateľskú odmenu, bez zamestnancov.Môžem v spoločnosti fakturovať služby ako napr.servis,údržbu a pod.,keďže nemám žiadnych zamestnancov, ktorý by to vykonávali.Pozn.:vykonám to ja /konateľ/
Priznám sa, že som niekoľkokrát príspevok čítala ale s pomocou Leontina začínam chápať. Ty chceš vyfaktúrovať práce, ktoré uvádzaš, iným firmám. Ale prácu vykonáš ty osobne. Ak to máš v predmete podnikania, tak je to úplne v poriadku. Môžeš robiť, aj faktúrovať. V mojich príspevkoch som reagovala tak, ako som najskôr chápala zadanie. Že ty chceš faktúrovať vlastnej firme. A to sa nesmie.
0 0
belia belia

belia je offline (nepripojený) belia

Myslel som to presne tak ako uviedol LEONTIN, fakturácia prác iným firmám aj keď nemám žiadnych zamestnancov.A mimochodom prečo by som ako SZČO nemohol obchodovať resp. napr. prenajímať /auto/ s.r.o. v ktorej som spoločníkom.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
V jednej otázke uvádzaš, že si len konateľom/ to môžeš byť aj bez toho, by si bol spoločníkom/. V druhej otázke už konštatuješ, že si spoločníkom. Je rozdiel pri posudzovaní pôsobenia v spoločnosti či si len konateľ, len spoločník, alebo konateľ aj spoločník zároveň. Takže moja druhá odpoveď: Ak si len spoločník môžeš uzatvoriť so spoločnosťou obchodný vzťah na základe Obchodného zákonníka. A tým, že svoje postavenie poznáš, si skonfrontuj obidve odpovede.
0 0
brute brute

brute je offline (nepripojený) brute

Ahoj Danila, v suvislosti s prispevkom #112 sa mi v hlave zrodila otazka. Ale najprv chcem pre seba aj pre beliu ujasnit pojmy:

fyzicka osoba (FO) - bezny clovek z masa a kosti

spolocnik - osoba ktora ma podiel na zakladnom imani spolocnosti. Vlozi do spolocnosti peniaze, od ktorych ocakava, ze sa jej zuracia vo forme zisku.

konatel - osoba ktora kona v mene spolocnosti. Jednoducho povedane podpisuje zmluvy za spolocnost. Osoba je do funkcie konatela zvolena spolocnikmi. Konatel nemusi byt spolocnik, moze to byt uplne ina osoba.

A teraz otazka:
Predstavme si, ze FO, spolocnik aj konatel su jednou sobou, Jozkom.
Moze si spolocnost kde je Jozko spolocnik aj konatel prenajimat od seba Jozka ako FO auto?

Podla Obchodneho zakonnika a "povinnosti dodržiavať zákaz vnútorného obchodovania" by som povedal ze nie, kedze Jozko je aj konatel. Avsak ma sa vobec Jozko ako FO v tomto pripade riadit podla Obchodneho zakonnika?
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

Nikto nereagoval na BRUTEov posledny prispevok a preto sem pisem, aby sa to dostalo do aktualnych tem. A tiez by ma zaujimalo, ci moze SZCO, ktora je zaroven spolocnikom a konatelom v SRO vystavovat faktury za nejake sluzby, ci tovar. Ved FO tiez odvadza dane a k tomu aj odvody. A ked sa to tak vezme, tak SZCO moze mat ine cinnosti v ZL ako SRO.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

brute, leontin: nevidim ziadny dovod pre to, aby FO nemohol poziciavat spolocnosti auto, peniaze alebo tak...
Jedine obmedzenie je v § 59a ods. 1. ObchZ - ak spolocnik predava spolocnosti majetok za hodnotu vyssiu ako je 10 percent zakladneho imania. Vtedy treba znalecky posudok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať