Zavrieť

Porady

Knihy + sci-fi, fantasy

Filmy, hudba tu už sú, čo takto Knihy?

Dala som takýto zvláštny názov tejto téme preto, lebo mám čítanie a akékoľvek knihy veľmi rada, ale najradšej mám práve sci-fi a fantasy.

Medzi moje obľúbené knihy s fantasy tematikou patria Stalker od bratov Strugackovcov, samozrejme Pán prsteňov, výbery poviedok a noviel rôznych autorov, a veľmi obľúbenú knihu - zmiešaná fantasy s historickou : Barbari tiahnu Európou. Skvelé knihy.
A možno je to na smiech, ale veľmi rada čítam Harryho Pottera. Je to jedna z mála kníh, v ktorej po každom prečítaní nájdete úplne nový rozmer. Nielen veci a drobné súvislosti, ktoré ste si predtým nevšimli. Takéto rozmery má aj Pán prsteňov, Ostrovy čarodejov.
Usporiadat
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ivana Š
Dej ide v dvoch líniách - jedna rozpráva o pohľade ľudí na svet , druhá o tom, ako svet vnímajú mravce. Mravce komunikujú pomocou feromónov a jeden vedec našiel spôsob, ako túto feromónovú komunikáciu preložiť nám ľuďom a spätne - našu reč mravcom.
Fakt dobré, aj záhadné, aj na zasmiatie, a po prečítaní sa zadivíš, že by si si nemyslela, že mravce sú také múdre a šikovné
To môže byť zaujímavé.
Ako dieťa som čítala knihu, ktorá bola tiež o chrobákoch a ich živote, ale nespomeniem si na jej názov. Bola o tom, že jeden vedec vynašiel prípravok, ktorý ho zmenšil tak, že mohol žiť medzi chrobákmi. BOlo to dávno pred tým, než ľudia vynašli lieky, papier a podobné vynálezy, ktoré uľahčili ľuďom život. Tento vedec pozorovaním chrobákov všetky tieto veci vynašiel, žil medzi chrobákmi veľa rokov, a keď sa s veľkou pompou chcel vrátiť medzi ľudí ako veľký objaviteľ, zistil, že ľudia všetky jeho "vynálezy" už vynašli... Poučné. Bola to dosť hrubá kniha, a dosť ťažko sa mi ako dieťaťu čítala. Možno preto mi aj utkvela tak silno v pamäti.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

som citala od Christophera Paoliniho - Eragon. Prva cast trilogie, je to nieco na styl rozpravky, avsak strasne zaujimave, kniha je hrozne vela a hruba, ale da sa precitat za dva dni . prosto som ani nedychala. taka fantasy story o chlapcovi s drakom. ale krasne.... tesim sa na dvojku, aj ked uz im to dlho trva, asi budem musiet citat v anglictine.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Marianna01
Ako dieťa som čítala knihu, ktorá bola tiež o chrobákoch a ich živote, ale nespomeniem si na jej názov. Bola o tom, že jeden vedec vynašiel prípravok, ktorý ho zmenšil tak, že mohol žiť medzi chrobákmi.
Nebolo to od V.Bragina: "Vo svete obrovských tráv" ? Tá mala podobný námet (a fakt bola dosť hrubá )
0 0
borob borob

borob je offline (nepripojený) borob

Velmi odporučam A.C.Clark Správa o tertej planéte.-tou som začinal a rád sa k nej vraciam a Stalker je super a velmi sa mi páči :200ročný človek
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

dana9
Robin je super , od Frybovej som citala skoro vsetko, Z neznamych duvodu je tiez vyborna, aj ked to nie je o psikoch. Ale jej novsia tvorba napr. Malinkaty kreten , sa mi uz paci trochu menej..
...
Kazdmu by som tiez odporucala precitat si Agoniu a extazu, je to zivotopis Michelangela, napisal to Irving Stone.
dana
od Frybovej mam hodne knih a som tiez citala skoro vsetko a okrem "z neznamych duvodu" sa mi velmi pacili "falesni hraci" ... este aj porevolucne knizky som si od nej kupovala ... mafie po cesku, mafie po listopadu, hruzy lasky a nenavisti .... ale! potom ma Frybova pekne nastvala v jednom doslove, uz neviem ku ktorej knizke to bolo ... ona sa mala super za komancov a po 89 sa dost spolocensky zhodila - velmi dlho zastavala cesku komunisticku stranu a mala niektore verejne vyroky o schvalovani cenzury v novinach a aj v literature a pod. ...

irwina shawa poznate? ... chudak bohac, tulak zlodej, chleb na vodach, mlade levy ... strasne rada som ho citala volakedy ...

vladimira parala? ... mlady muz a biela velryba, milenci a vrazi ...valka s mnohozviretem, ... a tusim najsuper od neho: zeme zen ... to som sa nasmiala

agonia a extaza ma ovplyvnila na dost dlhy cas... zvlast ta kapitola o priprave sochy davida ...(ved je to nakoniec moja najoblubenejsia socha na svete) ...

ale aj tak mam uplne najradsej dr. Plzaka
0 0
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

Ahojte, aj ja som obľúbenec scifi, práve som dočítala výbornú knihu, volá sa POMSTA OCEÁNA, je to novinka a dosť drahá, stála 499,-- Sk, ale odporúčam. Teraz niekedy vyšla ďaľšia zaujímavá kniha HISTORIČKA, asi bude tiež dosť drahá, ale iste neodolám.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

ospravedlnujem sa - moj predchadzajuci prispevok je pekne ... ale nejak ma poplietla ta frybova, co som na nu vyssie narazila...
---------
ja akurat sci-fi velmi necitam ... nemam rada konce poviedok, alebo romanov, ktore koncia takto podobne: "... zostal sam na celom svete, okolo neho - kam oko dovidi - iba same zrucaniny a zkaza ... vedel, ze mu zostava uz iba malo casu ..."
nemam to rada preto, lebo si myslim... ze ked uz spisovatel vymysla pribehy, tak by sa aspon nemuseli koncit uplnou skazou celej civilizacie ... ved starosti mame aj tak dost aj katastrof okolo seba v skutocnom svete ... ale - je to vec nazoru, to uznavam...

ale - uz dost davno som citala antologiu ceskej sci-fi poviedky ... nepamatam si presny nazov... a tam ma uzasne ocarila jedna poviedka, ktora je pre mna nazabudnutelna ... v nej sa vysvetlovalo, ako sa sem k nam na zem dostala hra marias
0 0
katarina53 katarina53

katarina53 je offline (nepripojený) katarina53

Myslím si, že Tvoj príspevok nie je mimo témy. Téma má zmätočný názov, lebo podľa mňa ku knihám patrí scifi, fantasy, romány....a každý, kto rád číta by tam mohol napísať názov svojej obľúbenej knihy.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
[quote=ayya]ospravedlnujem sa - moj predchadzajuci prispevok je pekne ... ale nejak ma poplietla ta frybova, co som na nu vyssie narazila...
---------
ja akurat sci-fi velmi necitam ... nemam rada konce poviedok, alebo romanov, ktore koncia takto podobne: "... zostal sam na celom svete, okolo neho - kam oko dovidi - iba same zrucaniny a zkaza ... vedel, ze mu zostava uz iba malo casu ..."
nemam to rada preto, lebo si myslim... ze ked uz spisovatel vymysla pribehy, tak by sa aspon nemuseli koncit uplnou skazou celej civilizacie ... ved starosti mame aj tak dost aj katastrof okolo seba v skutocnom svete ... ale - je to vec nazoru, to uznavam...


ale ayya, nemôžeš to tak brať, že všetky sci - fi knihy sú rovnaké.
Takto hlúpo končia väčšinou iba treťotriedne béčkové knihy, ktoré s pravou sci fi nemajú veľa spoločného - niečo ako mission immposible v knižnej forme. Práveže taká naozajstná sci fi je veľmi inteligentná a často nesmierne humorná. Napríklad knihy, resp. niektoré poviedky od Isaaca Assimova sú briliantne inteligentné, pričom morálne a etické problémy, ktoré riešime aj v dnešnom svete, sú ukázané na vzťahu s robotmi.

(Chcela by som to napísať výstižnejšie, ale vôbec neviem vystihnúť podstatu )

Veľa z autorov sci fi sú profesori z rôznych vedných odborov, a nielen technických. Moja naj spisovateľka, C.J. Cherry, napríklad má vyštudovanú antickú históriou a jej diela sú všetky o tom, že konflikty sa nemajú riešiť silou ale v ekonomickej oblasti (teda obchod ).


dana


a ešte k tej frýbovej, podľa mňa to nie je mimo tému, téma sa volá knih + sci - fi

boháč chudák a tulák zlodej sú super diela

dana
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

dana9
.... sa mi velmi paci tvorba Terryho Pracheta, neskutocne inteligentne a vtipne.
dana
tak som mrkla, co od neho mam ... co by si doporucila ako prve?
caropravnost
lehke fantasticno
mort
straze! straze!
more a male rybky
nefalsovana kocka

s cim by som (mala) mohla zacat, aby ma to naozaj, ale naozaj zaujalo?
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Budem trochu . Nedávno u nás padlo meno Zuzka Zguriška. Nikto nevie kto to je! Ja mám pocit, že sme to preberali v škole. Zdá sa mi to iba a či čo......? Je pravda, že ja som už dosť dlho zo školy.......
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Nika
Budem trochu . Nedávno u nás padlo meno Zuzka Zguriška. Nikto nevie kto to je! Ja mám pocit, že sme to preberali v škole. Zdá sa mi to iba a či čo......? Je pravda, že ja som už dosť dlho zo školy.......
Zuzka Zguriška, vl. m. Ľudmila Dvořáková (* 13. apríl 1900 – † 24. september 1984) bola slovenská prozaička.
Autorka humoristických poviedok (Obrázky z kopaníc, Ženich s mašinou), románov z myjavského regiónu (Bičianka z doliny, Metropola pod slamou, Mestečko na predaj) a pamätí (Strminou liet), v ktorých použivala myjavské nárečie. Preložila do slovečiny Haškove Osudy dobrého vojáka Švejka.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Hlinkovx
Zuzka Zguriška, vl. m. Ľudmila Dvořáková (* 13. apríl 1900 – † 24. september 1984) bola slovenská prozaička.
Autorka humoristických poviedok (Obrázky z kopaníc, Ženich s mašinou), románov z myjavského regiónu (Bičianka z doliny, Metropola pod slamou, Mestečko na predaj) a pamätí (Strminou liet), v ktorých použivala myjavské nárečie. Preložila do slovečiny Haškove Osudy dobrého vojáka Švejka.

Ja viem, že bola spisovateľka, ale okrem mňa to nik nevedel
Ale ďakujem za informácie, až toľko som toho nevedela........
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

si spominam, ze Zuzke Zguriske vychadzal na pokracovanie v casopise Zivot roman, ktory sa tusim volal: Husitska nevesta ... ale bola som este mala, moc ma to nebavilo... takze som to potom ani nedocitala ...

Polnocny dennik ste citali? Teraz mi vhupol do hlavy, lebo to tiez najprv vychadzalo na pokracovanie, skoro pol roka kazdy tyzden ... tusim vzdy v pondelok niektori ludia si vraj aj dovolenky posuvali kvoli tomu, aby dalsi diel mohli citat ihned, ako bol zverejneny ...

Polnocny dennik je imho velmi prijemna letna knizka nech vas hned nazvy kapitol nepohorsia, nalistujte si prvu kapitolu a skuste kusok precitat, iste sa pobavite vyjadrovanie je sice "trosku ostrejsie" ale ked to vydrzite, tak sa na druhej strane mozete potesit prijemnym sviezim humorom ....
a ak mate viac casu - ku kazdej kapitole je dost velka diskusia, ktora bola vyvolana kazdym novym pokracovanim ... tak si pripadne aj niektore prispevky z diskusie precitajte, tiez je to zabava
Naposledy upravil ayya : 11.07.06 at 21:41
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Maxim E. Matkin? správne som napísala? čítala som Polnočný denník - knižne vydaný - super, super, bavila som sa , dík za link, určite popozerám
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Potvrdzujem, Matkin sa číta veľmi dobre.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya


som si spomenula na toho chlapika, ktoreho este s nie celkom jasnou hlavou skoro rano vylozili z auta priamo pred vchodom do obchodu Ikea,... ako tam potom vnutri chodil, bludil, myslel si, ze je este stale niekde na zurke a pritom premyslal: "čo tu v tomto dome byvaju za ludia??? sama obyvacka a sama kuchyna!!! ale clovek ked si potrebuje odskocit, nevie ani jedno WC najst !!"


p.s.: neberte ma za slovo, nebola to presna citacia.. iba tak velmi volne z hlavy som to napisala ...
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

nedalo mi to ... ale nasla som ten kusok:

V obchodnom dome IKEA zúrili Vianoce, všade plakali stratené deti, na každom druhom gauči sa hádali nejakí mladomanželia, vianočné motívy a zľavy pracovali spojenými silami na projekte Zbavme tých ľudí svojprávnosti, .....
......Kým som sa cez vianočné hviezdy, zlacnené paplóny a závesy do sprchy prebojoval do reštaurácie, spomenul som si na príhodu môjho kamaráta Trimina. Obchodné domy ako také v ňom vzbudzujú mimoriadne podozrenie, takže sa im dlho vyhýbal. Potom sa raz mierne zhulil a pocítil nutkavú potrebu kúpiť si koberček. Nejaký dobrák ho doviezol pred IKEA, strčil dovnútra a odišiel. Triminovi sa po chvíli začalo zdať, že je u niekoho doma na nejakom rozsiahlom večierku. Nechápal, čo sú to za ľudia, keď majú za kuchyňou ďalšiu kuchyňu a za ňou ďalšiu a ani za treťou kuchyňou nie je kúpeľňa, ale zase kuchyňa. Všade prestreté, akoby si domáci len niekam odskočili. Keď sa prepracoval do obývačky, uľavilo sa mu. Ale nie na dlho, pretože za obývačkou boli zase len obývačky. Trimin sa z tohto zážitku spamätával dlho a veľmi bolestne. Vyjadril sa v tom zmysle, že peklo si odvtedy predstavuje ako nikde nekončiaci detský kútik v IKEA.

takze, celkom dobre som si to pamatala aj po 5 rokoch akurat tu kupelnu som si zamenila za WC
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
ayya
tak som mrkla, co od neho mam ... co by si doporucila ako prve?
caropravnost
lehke fantasticno
mort
straze! straze!
more a male rybky
nefalsovana kocka

s cim by som (mala) mohla zacat, aby ma to naozaj, ale naozaj zaujalo?
Strašne som rada, že som našla spriaznenú dušu čo sa týka Terryho

Ja som od neho čítala väčšinu kníh z edície zemeplochy, (píše totižto aj kižky s detskou tematikou) úplne najviac ma bavia príbehy s nočnou hliadkou, (Karotka je proste SUPER ), potom tie s čarodejkami a s Neviditeľnou univerzitou. Takže na začiatok by som odporučila Stráže, stráže (tam začínajú príbehy o Nočnej hliadke ). Ale treba počítať s tým, že si robí srandu úúúplne zo všetkého

Úplne najlepšia však bola kniha Malí bohovia. Ak by si mala záujem a náhodou niekedy cestu na západ (bratislava , piešťany cez víkend), tak požičiam aj ďalšie. A pozvem na kafe

dana
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

pod vplyvom tejto temy som sa vcera trosku doma prekutavala v nasej kniznici ... a tak som si pospominala na vela knih, ktore som uz davnejsie nemala v ruke ... ale boli casy, ked som ich citala aj viackrat ...
tak teda skusim nahodit temu, ale k veci

mate knizky, ktore ste citali viac ako trikrat? ...


verim, ze ano ... ja tusim zacnem ... iba tak na rychlo z hlavy:

Anna zo zeleneho domu + dve k tomu
Jana Eyrova
Rebeka
Krstny otec
Odviate vetrom
Z neznamych duvodu
Robin
Chudak bohac
Hotel
Mrtva zona (S. King)
... viac ma teraz rychlo nenapada - hadam postupne
aha! - Nevedkove dobrodruzstva a Nevedko v slnecnom meste
Vyzradene tajomstvo (tiez Nosov)
Maly princ
Dobsinskeho rozpravky
Ostrov kapitana Hasasara
Robinson
Tajomny ostrov
Tarzan
...
Mary a ja (B. MacDonaldova)
Vajce a ja
Hostujuci profesori (Lodge)

Ani o dolar vic, ani o dolar min

od Hornicka: Dobre utajene housle


a samozrejme Plzaka... veeeeeeeeela od neho
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať