Zavrieť

Porady

Plat ekonómky

Chcem Vás poprosiť o radu. Mám pracovnú ponuku konečne sa zamestnať po 23 mesačnej prestávke na úrade práce. Podnikateľ FO mi ponúkol, že môžem u neho pracovať ako účtovníčka (JÚ), mzdárka, asistenstka, fakturantka,... proste dievča pre všetko. Na plate sa dohodneme, koľko si asi predstavujem ja mesačnú mzdu. Neviem to posúdiť, keďže som dlhšie nepracovala a zvlášť v tejto oblasti. Jedná sa o JÚ, došle faktúry za rok asi 1200, odoslané faktúry asi 1400, mesačný platca DPH, pokladňa, personalistika a mzdy /2 zamestnanci/, reklamácie, ... až po všetky náležitosti, ktoré k tomu patria. Prosím poraďte, ak viete.
Aké je také rozumné platové ohodnotenie.
Ďakujem. Jolana zo Žiliny.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Marianna01
Presne toto poznám, až na to, že nemám silu to až tak hneď zatrhnúť. Pomaly zvyšujem ceny, aby aj vlk bol sýty a koza celá. Aby sa moji milí klienti nezľakli a nehľadali niekoho lacného, kto síce urobí horšie ale lacnejšie. Nepatrím medzi najlanejších účtovníkov v lokalite, ale poznám aj takých, ktorí berú raz toľko (!), a predsa majú klientov! Neviem, ako sa im darí nájsť ich, ja som mojich hľadala dosť dlho v začiatkoch, kým začali za mnou chodiť sami. A práve tí drahí mali to šťastie, že hneď od začiatku si našli klientov ochotných platiť veľa.
Stretla som sa aj s takými účtovníkmi, ktorí hneď na rovinu povedali - ak chcete zmluvu a doklad, bude to toľkoto, ak to bude bez zmluvy a dokladu, bude to o polovicu menej... Takému podnikateľovi vždy chýba 90 halierov do koruny, takže jasne berie lacné účto bez dokladov. Aj keď mu nedojde, že zodpovednosť všetku berie na seba.
V takejto situácii sa potom ťažko hľadá klient, ktorí zaplatí za prácu primeranú odmenu. A dostávame sa do situácie, že medzi mestami, vzdialenými od seba 20 km vznikajú neuveriteľné rozdiely v odmenách a platoch ekonómov a účtovníkov.
Tie rozdiely nie sú iba medzi mestami ale v rámci mesta. U nás (Senec) tiež poznám vyslovene drahých účtovníkov. A pritom zhruba poznám ich prácu, čo všetko robia a čo nie. Zase aj príliš lacných, ktorí kazia nám meno.

Aj aj som dostal prívlastok lacný, a to len z toho dôvodu, že sa rozšírilo, že robím účto za tri stovák. A pritom za tie tri stovky akurát vystavujem jednu faktúru za mesiac, pre mäsiara, ktorý robí na bytúnku na živnosť. Ale to poznáte, keď z komára vznikne somár, resp. slon.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
smith
Ja som robil pre stredne veľkú s.r.o. Mali cca. 12 zamestnancov, ročný obrať cca. 50 - 70 mil. Rozsiahlá agenda, tuzemská aj zahraničná klientela, špecifické účtovné operácie. Robil som to na živnosť za 20.000,- + mesačne príspevok na dopravu vlastným autom 4.000,-
Až na dve maličkosti. Zamestnancov je viac ako 10 násobne viac a obrat tiež násobne viac. Tak čo myslíš, koľko by si pýtal ako zamestnanec ekonóm - ekonomický riaditeľ alebo ako to chceš nazvať?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
kalkulka
Až na dve maličkosti. Zamestnancov je viac ako 10 násobne viac a obrat tiež násobne viac. Tak čo myslíš, koľko by si pýtal ako zamestnanec ekonóm - ekonomický riaditeľ alebo ako to chceš nazvať?
Tak potom pod 35.000 v čistom by som nešiel. A chcel by som mať pod rukou aspoň dve pomocné účtovníčky.

Po prečítaní profilu kalkulka by som tých pomocníkov upravil na 4 -5 a plat tiež asi medzi 40-45. Vo funkcii ekon.riaditel.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Mám tiež asi takú predstavu, ale bohužiaľ skutočnosť je oveľa horšia. Pomocníčky mám teraz iba 3, ale vraj si môžem prijať ešte dve a plat, oproti tomu, čo spomíname? Považujem to za novodobé vykorisťovanie.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
kalkulka
Mám tiež asi takú predstavu, ale bohužiaľ skutočnosť je oveľa horšia. Pomocníčky mám teraz iba 3, ale vraj si môžem prijať ešte dve a plat, oproti tomu, čo spomíname? Považujem to za novodobé vykorisťovanie.
A myslíš si, že keby si mala väčšie nároky, by to dopadlo zle? Je síce pravda, že každý je nahraditeľný, ale hotového človeka, ktorý sa vyzná v ich problematike až tak skoro nenajdu. A ak áno, potom to tiež trvá dlhé mesiace kým sa do toho zažerie.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Už som mala. Bol mi o trocha zvýšený plat, ale s tým, že šéf je tu od toho aby stanovoval platy, takže horybilného zvýšenia sa nikdy v tejto firme nedočkám. Je to na figu. Myslím, že oproti kvantu a rozsahu práce vôbec niesom ocenená. Mám plat možno na úrovni referenta v nejakej bežnej firme. A to sme dá sa povedať jedna z prosperujúcich firiem na biednom Východe Slovenska.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
kalkulka
Už som mala. Bol mi o trocha zvýšený plat, ale s tým, že šéf je tu od toho aby stanovoval platy, takže horybilného zvýšenia sa nikdy v tejto firme nedočkám. Je to na figu. Myslím, že oproti kvantu a rozsahu práce vôbec niesom ocenená. Mám plat možno na úrovni referenta v nejakej bežnej firme. A to sme dá sa povedať jedna z prosperujúcich firiem na biednom Východe Slovenska.
Kde konkrétne na východe? Minulý týždeň som bol v HE
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
V Michalovciach.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Je to síce viac ako päť rokov, a na podobnom poste som zarábala ani nie 20 tisíc v čistom. Plat mi nie veľmi radi upravovali smerom nahor, lebo za požadovanie účtovných blbostí som vypoklonkovala šéfa práve tak ako referenta. Ako živnostník som si udržala zásady podobné. Faktom je ale to, že jedno pravidlo platí od východu na západ rovnaké. Každý klient chce kvalitu. Občas potrebuje radu, občas napomenutie, občas zdvihnutý prst. Čím častejšie mu tým prstom zašermujete, tým lepšie Vás po prvej úspešnej daňovej kontrole odmení. Všetci vieme, koľkí účtovníci účtujú tak, ako chce klient. Len aby o neho neprišli. Takéto jednanie nevzbudzuje nič iné, len dojem, že účtovníctvo je jedna veľká sranda. A potom ho tak chcú aj platiť. Keď si narazia nos, a potrebujú rekonštrukciu účtovníctva, zaplatia. A často dvakrát. Hlavne ak na ten binec prišli prví daniari. A to všetko preto, lebo účtovníctvo sa stále nevyprofilovalo a nestojí na piedestály, ktorý mu právom prináleží. Musím v závere podotknúť, že pred účtovníkmi, ekonómami aj auditormi na našej porade smekám. A pred pánom Mihálom dvakrát.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Danila
Je to síce viac ako päť rokov, a na podobnom poste som zarábala ani nie 20 tisíc v čistom. Plat mi nie veľmi radi upravovali smerom nahor, lebo za požadovanie účtovných blbostí som vypoklonkovala šéfa práve tak ako referenta. Ako živnostník som si udržala zásady podobné. Faktom je ale to, že jedno pravidlo platí od východu na západ rovnaké. Každý klient chce kvalitu. Občas potrebuje radu, občas napomenutie, občas zdvihnutý prst. Čím častejšie mu tým prstom zašermujete, tým lepšie Vás po prvej úspešnej daňovej kontrole odmení. Všetci vieme, koľkí účtovníci účtujú tak, ako chce klient. Len aby o neho neprišli. Takéto jednanie nevzbudzuje nič iné, len dojem, že účtovníctvo je jedna veľká sranda. A potom ho tak chcú aj platiť. Keď si narazia nos, a potrebujú rekonštrukciu účtovníctva, zaplatia. A často dvakrát. Hlavne ak na ten binec prišli prví daniari. A to všetko preto, lebo účtovníctvo sa stále nevyprofilovalo a nestojí na piedestály, ktorý mu právom prináleží. Musím v závere podotknúť, že pred účtovníkmi, ekonómami aj auditormi na našej porade smekám. A pred pánom Mihálom dvakrát.
To vieš, pracujem v tejto firme už 10 rokov. Z bordelu som urobila poriadok a na to si šéf zvykol. Takže každá kontrola vždy dopadne chválabohu dobre. Na daňovom máme povesť poriadnej firmy, čo sa týka daní a účťaku atď. Momentálne som mala kontrolu z ministerstva financií a NADSME, tiež dopadli O.K. bez nejakých výhrad. Samozrejme, že som odsedela víkendy atď. v práci. A toto sa nevie vôbec oceniť, čo je za tým, kým sa človek k takému niečomu dopracuje. Hlavne, že je všetko v poriadku. Keby naši šéfovia boli ekonómovia, tak by to vyzeralo asi ináč.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
kalkulka
To vieš, pracujem v tejto firme už 10 rokov. Z bordelu som urobila poriadok a na to si šéf zvykol. Takže každá kontrola vždy dopadne chválabohu dobre. Na daňovom máme povesť poriadnej firmy, čo sa týka daní a účťaku atď. Momentálne som mala kontrolu z ministerstva financií a NADSME, tiež dopadli O.K. bez nejakých výhrad. Samozrejme, že som odsedela víkendy atď. v práci. A toto sa nevie vôbec oceniť, čo je za tým, kým sa človek k takému niečomu dopracuje. Hlavne, že je všetko v poriadku. Keby naši šéfovia boli ekonómovia, tak by to vyzeralo asi ináč.
A čo keby si šéfovi predložila súpis nadčasových hodín? VeĎ zo zákona máš nárok na mzdu a mzdové výhodnenie. Môžeš uviesť aj konkrétny paragraf ZP.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
smith
A čo keby si šéfovi predložila súpis nadčasových hodín? VeĎ zo zákona máš nárok na mzdu a mzdové výhodnenie. Môžeš uviesť aj konkrétny paragraf ZP.
Keď som mala 136 hodín nadčasov za mesiac, tak som to spravila. Povedal, že to z mojej funkcie vyplýva a že to je iba nárazove. Priemerne mám možno 50-60 hodín mesačne v nadčasoch a ani halier naviac. Vtedy, keď som mala tých 136 mi prihodil 4000! naviac. U nás je odmeňovanie od výnosov a tak sa môže stať, že máš hodín do bludu a plat o ničom. To je motivácia! Takú každý nemá. Tak čo s takým šéfom? Ináč sa dá povedať, že je celkom O.K., zažila som aj horších, ale na odmeňovanie?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Kalkulka, tiež som nazrela do profilu.A mám pocit, že ak Ti patria na Tvojom referáte 3-4 podriadené, tak potom bude problém v deľbe práce. Nerobíš tak náhodou za niekoho? Aj ja som mala 4 podriadené, ktoré makali ako včeličky. Až na výnimky si vždy zodpovedne plnili svoje úlohy, a mne viac menej pripadla kontrolná činnosť. Tiež sme mali všetky kontroly OK od sociálok a zdravotných až po audity. Ale nezvykla som suplovať nikoho. Ani známe, ani vyvolené našich šéfov. A keď nepodali adekvátne výkony, nevydržali na stoličke. A keď som niekedy chcela ukázať, že som tak trochu nenahraditeľná, hodila som sa maród, vždy bolo prečo. Nevedeli sa ma dočkať, aby som po nich dávala binec do poriadku. Sú predsa veci, s ktorými si ani naše najlepšie podriadené nedajú celkom radu. Vždy som stúpala aj keď nie na cene, celkom určite na vážnosti a rešpekte. v y s k ú š a j !
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Zapájam sa do témy platov. Pracujem ako ekonómka vo firme so zahraničným vlastníctvom na strednom Slovensku a pomaly sa blíži rok čo som tu.
Preto by som chcela požiadať o zvýšenie platu. Len neviem koľko. Aby to nebolo ani veľa ani málo. (Predtým som rok robila mzdy a dva roky som pracovala ako pomocná účtovníčka).
Firma má ročný obrat 4,2 mil. Eur. Robím vlastne všetko: Pú, mzdy pre 30 zamestnancov, fakturácia, sklad. hospodárstvo, výkazy, ročné uzávierky.
A plat? 614 Eur hrubého.
Koľko by ste si pýtali na mojom mieste?
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Priemerná mzda na Slovensku je v súčasnosti približne 800 EUR. Samozrejme závisí od možností zamestnávateľa.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Braňo Pozri príspevok
Priemerná mzda na Slovensku je v súčasnosti približne 800 EUR. Samozrejme závisí od možností zamestnávateľa.
Presne tak Braňo, závisí od zamestnávateľa. Teraz majú trošku výhodu, že sa vyhovoria na krízu, takže u nás nemá nikto ani odvahu pýtať si zvýšenie platu. Skôr naopak, všetci šli s platom smerom nadol. Je to smutné,ale je to tak. Pre účtovníčku ako píše julia, ktorá robí aj účtovníctvo, mzdy... a možno musí robiť aj dobrú náladu vo firme je hrubá mzda 614 eur žalostne málo.
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Presne toho sa bojím. Šéf je hrozný žgrloš a kríza mu hrá do karát. Ja samozrejme vidím, že nás kríza nepostihla ale už si viem predstaviť ako sa bude vykrúcať keď budem chcieť o niečo viac.

Na druhej strane prax jeden rok je dosť málo. Ale 14 tisíc čistého sa mi zdá veľmi málo...
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
j.u.l.i.a Pozri príspevok
Presne toho sa bojím. Šéf je hrozný žgrloš a kríza mu hrá do karát. Ja samozrejme vidím, že nás kríza nepostihla ale už si viem predstaviť ako sa bude vykrúcať keď budem chcieť o niečo viac.

Na druhej strane prax jeden rok je dosť málo. Ale 14 tisíc čistého sa mi zdá veľmi málo...
Julia, poviem Ti otvorene a vôbec sa za to nehanbím, ja som šla tiež dole s platom-veľmi ma to tiež mrzí, lebo fakt robím vo firme všetko, sme výrobná firma a som tu jediná žena-jediná účtovníčka,mzdárka... vybavujem klientov, robím sekretárku, vybavujem poštu a mnoho iných maličkostí,ktoré sa spraviť musia. Nás kríza postihla, ale už sa to lepší, čomu som rada, ale vôbec sa "neobávam" toho, že sa zlepší aj môj plat. Som z východného Slovenska, kde mzdy sú podstatne nižšie ako na západe alebo strede Slovenska. Teraz mám toľko čo Ty. A uvažujem .... čo budem robiť ďalej.... lebo ABSOLÚTNE nesúhlasím s postojom svojho zamestnávateľa.
Držím Ti palce, aby si si vydobila plat primeraný svojej práci. Veľa šťastia.
Lenka
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Lenka1979 Pozri príspevok
Julia, poviem Ti otvorene a vôbec sa za to nehanbím, ja som šla tiež dole s platom-veľmi ma to tiež mrzí, lebo fakt robím vo firme všetko, sme výrobná firma a som tu jediná žena-jediná účtovníčka,mzdárka... vybavujem klientov, robím sekretárku, vybavujem poštu a mnoho iných maličkostí,ktoré sa spraviť musia. Nás kríza postihla, ale už sa to lepší, čomu som rada, ale vôbec sa "neobávam" toho, že sa zlepší aj môj plat. Som z východného Slovenska, kde mzdy sú podstatne nižšie ako na západe alebo strede Slovenska. Teraz mám toľko čo Ty. A uvažujem .... čo budem robiť ďalej.... lebo ABSOLÚTNE nesúhlasím s postojom svojho zamestnávateľa.
Držím Ti palce, aby si si vydobila plat primeraný svojej práci. Veľa šťastia.
Lenka

Aj ja ti držím palce aby sa tvoja situácia zlepšila.
Je to všetko do plaču. Túto prácu som pôvodne vzala kvôli lepšiemu zárobku ale doteraz nevidím žiadny prínos iba stresy a neustály tlak
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Dievčatá, tiež mám skúsenosti s bývalým zamestnávateľom "žgrlošom"... Koľko krát som sa na neho obrátila so žiadosťou o zvýšenie platu, hoci len o smiešnych 1000 Sk v hrubom, toľko krát sa na niečo vyhovoril a termín zvýšenia platu posúval o 2-3 mesiace. Zistila, že chodím za ním celý rok ako psíča a vždy len "sklopím uši" a odídem nespokojná, lebo mal po ruke ďaľšiu super výhovorku, na ktorú som mu nevedela oponovať. Jediné riešenie, ktoré som našla je, že som pracovný pomer s daným zamestnávateľom ukončila a zamestnala sa inde.
Ja viem, nie je dobrá doba na to, aby človek teraz našiel rýchlo novú prácu, ale verte mi, aj keď by sa Vám teraz podarilo "vydupkať" si zvýšenie platu, zase môžete na veľmi dlhú dobu zabudnúť na nejaké pridanie z jeho strany, aj keď kríza skončí.
Jednoducho mám už nie jednu skúsenosť, že buď si Vás zamestnávateľ váži a vie vašu prácu ohodnotiť aj bez toho, aby ste za ním aktívnejšie chodili, alebo ste jednoducho pre neho len človek, ktorého vo firme len "musí mať" a prácu nikdy nedocení...
Držím Vám obom palce, nech to dopadne vo Váš prospech...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať