Zavrieť

Porady

Sobota, nedeľa - nadčas?

Ak pracovník robí i v sobotu a v nedeľu, ak nie je v zmluve dohodnuté inak, platia sa tie odpracované hodiny ako nadčas(aj v sobotu aj v nedeľu)??
Usporiadat
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Uľa Pozri príspevok
Zamestnávateľ nariadil prácu tri soboty, aby si zamestnanci nadrobili tri sviatky 24-26.12.2007. Je to možné? Musí im dať aj príplatok za sobotu?
UPOZORNENIE : 24. - 26.12 nie je SVIATOK !!!
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Myslím si, že sú to sviatky, lebo zákon hovorí:
§ 2

Dni pracovného pokoja

(1) Štátne sviatky sú dni pracovného pokoja<SUP>1</SUP>).

(2) Ďalšie dni pracovného pokoja okrem nedieľ sú tieto sviatky:

<TABLE style="BORDER-COLLAPSE: collapse" rules=all border=0 frame=box><TBODY><TR><TD>a)
</TD><TD>6. január
</TD><TD>- Zjavenie Pána (Traja králi a vianočný sviatok pravoslávnych kresťanov),
</TD></TR><TR><TD>b)
</TD><TD colSpan=2>Veľký piatok,
</TD></TR><TR><TD>c)
</TD><TD colSpan=2>Veľkonočný pondelok,
</TD></TR><TR><TD>d)
</TD><TD>1. máj
</TD><TD>- Sviatok práce,
</TD></TR><TR><TD>e)
</TD><TD>15. september
</TD><TD>- Sedembolestná Panna Mária,
</TD></TR><TR><TD>f)
</TD><TD>1. november
</TD><TD>- sviatok Všetkých svätých,
</TD></TR><TR><TD>g)
</TD><TD>24. december
</TD><TD>- Štedrý deň,
</TD></TR><TR><TD>h)
</TD><TD>25. december
</TD><TD>- prvý sviatok vianočný,
</TD></TR><TR><TD>i)
</TD><TD>26. december
</TD><TD>- druhý sviatok vánočný,
</TD></TR><TR><TD>j)
</TD><TD>8. máj
</TD><TD>- Deň víťazstva nad fašizmom.

</TD></TR></TBODY></TABLE>
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
azuz Pozri príspevok
Myslím si, že sú to sviatky, lebo zákon hovorí:...ja nemyslím ja to viem rozdiel je v slove ŠTÁTNY
§ 2

Dni pracovného pokoja

(1) Štátne sviatky sú dni pracovného pokoja<sup>1</sup>).

(2) Ďalšie dni pracovného pokoja okrem nedieľ sú tieto sviatky:

<table style="border-collapse: collapse;" border="0" frame="box" rules="all"><tbody><tr><td>a)
</td><td>6. január
</td><td>- Zjavenie Pána (Traja králi a vianočný sviatok pravoslávnych kresťanov),
</td></tr><tr><td>b)
</td><td colspan="2">Veľký piatok,
</td></tr><tr><td>c)
</td><td colspan="2">Veľkonočný pondelok,
</td></tr><tr><td>d)
</td><td>1. máj
</td><td>- Sviatok práce,
</td></tr><tr><td>e)
</td><td>15. september
</td><td>- Sedembolestná Panna Mária,
</td></tr><tr><td>f)
</td><td>1. november
</td><td>- sviatok Všetkých svätých,
</td></tr><tr><td>g)
</td><td>24. december
</td><td>- Štedrý deň,
</td></tr><tr><td>h)
</td><td>25. december
</td><td>- prvý sviatok vianočný,
</td></tr><tr><td>i)
</td><td>26. december
</td><td>- druhý sviatok vánočný,
</td></tr><tr><td>j)
</td><td>8. máj
</td><td>- Deň víťazstva nad fašizmom.

</td></tr></tbody></table>
ENDRJU - vysvetlenie červeným...

Ešte pripájam vysvetlenie pojmu sviatok zo slovníka slovenského jazyka

sviatok -tka/-tku <small>m.</small><dir>1. deň pracovného pokoja, nedeľa alebo deň venovaný oslave, pamiatke niečoho, niekoho: štátny, cirkevný sviatok; Sviatok práce 1. máj; vianočné, veľkonočné sviatky Vianoce, Veľká noc; výročné sviatky; svätiť sviatok; tráviť sviatky doma; nemať ani sviatka, ani piatka
2. významný alebo slávnostný deň; významná udalosť: rodinný sviatok; príchod cirkusu bol pre deti sviatok
</dir>l sviatok - piatok, sviatok - nesviatok každý deň, vždy; nemať (ani) sviatka, ani piatka nemať nikdy oddych; (šaty) na piatok i na sviatok vždy vhodné;
sviatočný <small>príd.</small>: sviatočný deň, <small>op.</small> všedný; sviatočné šaty na sviatok; sviatočný obed, sviatočná nálada; <small>pren. expr.</small> sviatočný vodič príležitostný;
sviatočne <small>prísl.</small>: sviatočne vyobliekaný; cítiť sa sviatočne;
sviatočnosť -i <small>ž.</small>
Naposledy upravil Infarkt : 11.12.07 at 20:19
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
ENDRJU :

...takže po lopate...

SVIATOK...je to nejaký významný, alebo slávnostný deň...napr. aj nie každý CIRKEVNÝ sviatok je ŠTÁTNYM sviatkom...

ale ŠTÁTNY sviatok je deň, ktorý stanovuje Zákon o štátnych sviatkoch 241/1993

Konkrétne sú 24.-26.12. v zmysle zákona dňami pracovného pokoja, z pohľadu katolíckej cirkvi je sviatok 25.12...
...ešte si myslíš, že sú tieto dni ŠTÁTNY SVIATOK ?

P.S. Ide o to po...ne slovko ŠTÁTNY
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Jasneee...

...celá ta reakcia začala na príspevok č.19 a následne som na Lydku v príspevku č.21 reagoval, čo aj ona sama opravila ...

...mno, aj ja som si všimol, že som tam zabudnul pichnúť to slovíčko štátny...
uznávam

Pekný večer
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Chlapci, nejdete už veľmi do detailov?
Štátny, neštátny, hlavne že je platený a nemusíme vstávať do práce.
P.S. To "platený" platí pre zamestnancov a nám živnostníkom je to fuk
Naposledy upravil Lydka R : 11.12.07 at 22:11
0 0
sobica sobica

sobica je offline (nepripojený) sobica

Ahojte, chcela by som sa vrátiť k nadčasom v rámci soboty a nedeľe. Máme totiž nasledovný problémik. V kolektívnej zmluve máme nadčasy rozdelené takto:
25% z PP za nadčas v týždni
50% z PP za nadčas vsobotu a v noci
100% za nadčas vo sviatok a v nedeľu.

Ide o nadčasy v sobotu a v nedeľu. Pri zamestnancoch ktorý pracujú od pondelka do piatka je nám to jasné. Problém je s tými, ktorí pracujú na smeny, teda 2krát ranná, 2krát pobedná, 2krát nočná, dva dni voľna. No a o tie dva dni voľna ide.
Vyskytol sa tu totiž názor, že tieto dva dni voľna sú pre nich sobota a nedeľa a teda 50% a 100% príplatok dostanú len vtedy ak nadčasujú v rámci týchto dvoch dní - prvý deň voľna/akože sobota/ 50% a druhý deň voľna/akože nedeľa/ 100%. Vedel by mi niekto oporadiť ako to má byť? Máme im tieto 50% a 100% príplatky vyplácať naozaj len vtedy ak nadčasujú v rámci svojich dvoch voľných dní, ktoré môžu pripadnúť povedzme na utorok a stredu a brať ich akože za ich sobotu a nedeľu? Alebo sa máme striktne držať názvu dňa v týždni a tieto príplatky im vyplatiť vtedy keď budú nadčasovať reálne v sobotu a nedeľu?
Dúfam, že som to moc nepoplietla a že ste mapochopili.
prosím poraďte
0 0
sobica sobica

sobica je offline (nepripojený) sobica

Prosíííím, vyjadrite sa niekto k tomu
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Treba sa držať kolektívnej zmluvy. Ak je v kolektívnej zmluve striktne uvedené, že v sobotu, príp. v nedeľu, tak v tieto dni dať zvýšený príplatok.
Ak nechcete znevýhodňovať zamestnancov, ktorí pracujú na zmeny, treba zmeniť kolektívnu zmluvu a presné názvy dní zmeniť na " dni nepretržitého odpočinku v týždni" príp. na "dni pracovného pokoja". Pozri v kolektívnej zmluve, či tam nemáš odvolávku na takéto dni.
0 0
sobica sobica

sobica je offline (nepripojený) sobica

jéj, azuz veľmi pekne ďakujem za reakciu. V kolektívnej zmluve máme žiadna taká odvolávka nieje, tak sa teda budem striktne držať soboty a nedeľe
Ešte raz veľmi pekne ďakujem
sobica
0 0
jales jales

jales je offline (nepripojený) jales

Podľa mňa je práve v takýchto prípadoch, keď je nepretržitá prevádzka, lepšie mať každý príplatok definovaný osobitne, teda osobitne za nadčas, osobitne za sobotu a osobitne za nedeľu, príp. ďalšie - tak ako je to napísané už aj vyššie. Samozrejme, ak ten príplatok za sobotu a nedeľu chce zamestnávateľ vyplácať, keďže nie je v zmysle ZP povinný.
0 0
sobica sobica

sobica je offline (nepripojený) sobica

Vyzerá to tak, že by bolo dobré "spodrobniť" kolektívnu zmluvu, ale na to som ja malé zviera
Ďakujem za názory
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

ahojte,
prosim Vas o radu
ako sa riesi kumulacia viacerych priplatkov u zamestnnacov pri vykone prace vo verejnom zaujme (zakon c.553/2003)?
konkretne riesim situaciu - zamestnanec vykonaval pracu nadcas v sobotu dna 05.06.2008 (statny sviatok), viem ze ma narok na plat za pracu nadcas a priplatok
moja otazka - ma narok na priplatok za pracu v sobotu + priplatok za pracu vo sviatok?
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

posuvam si
0 0
nikolett007 nikolett007

nikolett007 je offline (nepripojený) nikolett007

Máme zamestnancov, ktorí za nadčas dostávajú náhradné voľno. No teraz v sezóne pracujú aj v sobotu a nedeľu. Tieto nadčasy im platíme. Len mám takúto otázku: aj za sob. aj za nedeľu dostanú 25% za nadčas, plus ešte im patrí 50% za odpracovaný sviatok - nedeľa?
0 0
nikolett007 nikolett007

nikolett007 je offline (nepripojený) nikolett007

Please, odpovedzte, či som to pochopila dobre? Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

áno.
Upravujem, za nedeľu nie je povinný príplatok, iba ak by to bol zároveň sviatok. (ako píše nižšie jankasm).
Naposledy upravil Jana Motyčková : 05.09.08 at 10:18
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

nikolett007 Pozri príspevok
Máme zamestnancov, ktorí za nadčas dostávajú náhradné voľno. No teraz v sezóne pracujú aj v sobotu a nedeľu. Tieto nadčasy im platíme. Len mám takúto otázku: aj za sob. aj za nedeľu dostanú 25% za nadčas, plus ešte im patrí 50% za odpracovaný sviatok - nedeľa?
Jana Motyčková Pozri príspevok
áno .
Janka, nedeľa je považovaná za sviatok aj keď nie je v ten deň štátny sviatok?
Neviem či som dobre pochopila otázku, ale zdá sa mi, že v poslednom čase nebol v nedeľu žiadny štátny sviatok, tak či to nebolo myslené tak, že za bežnú nedeľu by mal dostať príplatok za prácu nadčas plus príplatok za prácu vo sviatok.
0 0
nikolett007 nikolett007

nikolett007 je offline (nepripojený) nikolett007

jankasm Pozri príspevok
Janka, nedeľa je považovaná za sviatok aj keď nie je v ten deň štátny sviatok?
Neviem či som dobre pochopila otázku, ale zdá sa mi, že v poslednom čase nebol v nedeľu žiadny štátny sviatok, tak či to nebolo myslené tak, že za bežnú nedeľu by mal dostať príplatok za prácu nadčas plus príplatok za prácu vo sviatok.
Presne takto som to myslela. Či patria zamestnancovi za bežnú nedeľu oba príplatky?
0 0
andydul andydul

andydul je offline (nepripojený) andydul

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako je to s platením nadčasov a náhradou stravy za prácu cez víkendy (prípadne aj sviatky)?

Konkrétne uvediem svoj prípad:

Pracovnú dobu mám stanovenú od pondelka do piatka a to denne 7,5 hodiny + polhodina obedňajšia prestávka.

V sobotu som odpracoval 14 hodín nadčasu (kedže to pre mňa nieje normálny pracovný deň), ale riaditeľ mi jednoducho hodinu škrtol s vysvetlením, že je povinná polhodinová prestávka na obed a polhodinová na večeru, ktorá nieje zaplatená.

Áno, v bežný pracovný deň je obedňajšia prestávka neplatená, ale je to takto i pri práci nadčas v sobotu, poprípade vo sviatok?

Je jeho krok správny, alebo mám nárok na zaplatenie všetkých 14 hodín?

A ako je to potom s náhradou stravy?

Veľmi pekne ďakujem za každú odpoveď!
Naposledy upravil andydul : 20.11.08 at 17:55
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať