Zavrieť

Porady

M.Crohn

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ahojte poraďáci,

prvýkrat čítam rubriku Zdravie, a vidím, že sa tu píše o "nežiadúcich" následkoch našej práce. Má niekto z Vás skúsenosti s Morbus Crohn - om? (chronický zápal hrubého čreva). Ja túto chorobu mám od 1997. Som celkom informovaný (aspoň si to myslím) čo sa týka tejto choroby.

Ale rád by som sa podelil o moje skúsenosti s ostatnými s touto chorobou, ktorých to zastihlo.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Eda Pozri príspevok
Ahoj Zoltán!
Ja mám 27 rokov a mám M. Crohn hru. čreva diagnostikovaný asi rok, ale podla lekarov ho mám uz asi 5-6 rokov. Za ten cas sa mi vytvorili komplikácie, ktoré boli riešené operačne. Predtým som nemala všetky príznaky choroby, ale po operácii ich mám - hnačky sú na dennom poriadku, únava - mám 18 mesačnú dcérku, tak ju pociťujem o to viac, znížená imunita - sezonne ochorenia sa na mna len tak lepia. Mám predpísané Pentasu 3*2 tb, Immunoprin 1*1 tb + vitamíny, ale uzivam ich velmi nepresne, keddze casto na to popri rodicovskych povinnostiach celkom zabudnem. Ale Immunoprin znášam dost zle, chodím ovela castejsie na wc, ako bez neho. MC sa nedá liečiť ani príčiny nie sú jasné, hovoria tomu aj choroba mladých ludí, kedže sa prejavuje u ludí o 20 do 40 rokov.
Manžel má tiež mb - zhoda náhod, on si musel prejst hormonalnou liečbou, čo ho dost zlozilo. Operačne sa mb nelieči často, ale podla mna je to účinnejsie spôsob udrzania dobrého stavu.

Bezprostredne po operácii aj ja som mal ešte určitý čas hnačky. Mňa operovali pred 8 rokmi. Odvtedy, vďaka Bohu, nedošlo k relapsu.
Ja mám predpísané len Pentasu 3*2 tb/denne. Okrem toho nič iné.

Občas samozrejme mám aj ja horšie dni, ale vtedy si vypomáham čajom dubovej kôry resp. nechtíka lekárského. Oba majú protizápalový účinok, a väčšinou to aj zaberie.

Držím ti palce, aby si sa mohla viac venovať dcérke ako svojej chorobe.
0 0
Eda Eda

Eda je offline (nepripojený) Eda

Držím ti palce, aby si sa mohla viac venovať dcérke ako svojej chorobe.[/QUOTE]

Ďakujem pekne :-), občas mám tiež pocit, že sa venujem svojej chorobe viac ako by som chcela... ale dúfam, že sa to zlepší. Dubovú kôru som ešte neskúšala ale vyskúšam, radšej to ako lieky .....
Tiež želám všetko dobré ku zdraviu aj práci :-)
0 0
damati damati

damati je offline (nepripojený) damati

som kto som
Potrebovala by som vedieť, či pri diagnostike Crohnovej choroby musí byť /alebo zvyčajne je/ v krvi zistený zápal a sú zvýšené hodnoty CRP. Alebo keď dotyčná osoba má problémy s opakovanými hnačkami, tak pri odbere krvi vôbec nemusí byť diagnostikovaný zápal a aj tak môže mať toto ochorenie. Ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

damati Pozri príspevok
Potrebovala by som vedieť, či pri diagnostike Crohnovej choroby musí byť /alebo zvyčajne je/ v krvi zistený zápal a sú zvýšené hodnoty CRP. Alebo keď dotyčná osoba má problémy s opakovanými hnačkami, tak pri odbere krvi vôbec nemusí byť diagnostikovaný zápal a aj tak môže mať toto ochorenie. Ďakujem
U každého sa príznaky ochorenia prejavujú ináč, a CRP nemusí byť vôbec zvýšené. Mám známych čo majú CRP negatívne a je im strašne špatne s MC abo UC.
Ja mám CRP vysoké a cítim sa výborne. Takže naozaj z krvi teda len z krvi sa toto ochorenie zistiť nedá. A hnačky môžu mať aj iné pozadie.
0 0
ivanka gertka ivanka gertka

ivanka gertka je offline (nepripojený) ivanka gertka

Ahojte, neviem ci este tuto temu navstevuje, ale chcela by som vas poprosit o radu. Moju priatelovi v decembri 2009 diagnostikovali Crohnovu chorobu. Odvtedy schudol asi 50kg. V decembri 2011 podstupil o operáciu kde mu odobrali kus tenkeho creva. Momentalne uziva pentasu a imuran. Su obdobia kedy mu je dobre a inokedy je to horsie. Najvacsi problem ma s hemoglobinom a zelezom. Hemoglobin ma stale okolo 90 a nedari sa mu ho zvysit a zelezo v rozmedzi 1-2 co je neskutocne malo. Stolicu ma aspon 15 krat denne. Doktor tvrdi, ze problem je v hrubom creve v ktorom je zapal a preto nevstrebava vodu (preto tak casto ma stolicu) a ani vsetky potrebne latky z potravy. Vedeli by ste nam nieco poradit? Dakujeme.
0 0
ivanka gertka ivanka gertka

ivanka gertka je offline (nepripojený) ivanka gertka

ešte by som chcela doplniť, že od decembra berie kazdy tyzden biologycku liecku (humiru), predtym ju bral kazde 2 tyzdne, mesiac...
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

ivanka gertka Pozri príspevok
Ahojte, neviem ci este tuto temu navstevuje, ale chcela by som vas poprosit o radu. Moju priatelovi v decembri 2009 diagnostikovali Crohnovu chorobu. Odvtedy schudol asi 50kg. V decembri 2011 podstupil o operáciu kde mu odobrali kus tenkeho creva. Momentalne uziva pentasu a imuran. Su obdobia kedy mu je dobre a inokedy je to horsie. Najvacsi problem ma s hemoglobinom a zelezom. Hemoglobin ma stale okolo 90 a nedari sa mu ho zvysit a zelezo v rozmedzi 1-2 co je neskutocne malo. Stolicu ma aspon 15 krat denne. Doktor tvrdi, ze problem je v hrubom creve v ktorom je zapal a preto nevstrebava vodu (preto tak casto ma stolicu) a ani vsetky potrebne latky z potravy. Vedeli by ste nam nieco poradit? Dakujeme.
K železu, ako ho doplňuje? Pozri si http://www.biomineral.sk/
http://www.biomineral.sk/biochemicky...oli-prehladne/
.
Biochemická prvá pomoc
http://www.tkanove-soli.cz/repertorium/
Crohnova choroba (plus Ferr Phos Zápal
diéta)
Nat Sulph Detoxikácia
.
Tieto biosoli sa užívajú naraz po 3 a 4 ks, podľa toho v akom stave je zdravie, jedno balenie vydrží 45 dní, ak sa berú iba 2x denne. Rozpúšťajú sa pod jazykom.
Treba konzultovať s poradkyňou, alebo info v lekárni.

0 0
ivanka gertka ivanka gertka

ivanka gertka je offline (nepripojený) ivanka gertka

no snazi sa jest jedlo ktoré obsahuje vela zeleza. Skusali sme aj tabletky Hemoplus od vyrobcu Terezia, ale tie mu nerobia dobre

Dakujem za tip, urcite vyskusame, vyzera to fakt dobre.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

ahoj,jeden psychotronik,ktory urcuje diagnozu podla fotografie,odkazal mojej mame ze ma nabeh na Crohnovu chorobu v tenkom creve.mam sa vyhadzala,neviem z coho,lekari nezistili zatial nic.

chcem len vediet,ako sa stravujete vy,co tuto chorobu mate.co mozete jest a co nie?nieco konkretne ,prosim.vdaka
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

osky Pozri príspevok
ahoj,jeden psychotronik,ktory urcuje diagnozu podla fotografie,odkazal mojej mame ze ma nabeh na Crohnovu chorobu v tenkom creve.mam sa vyhadzala,neviem z coho,lekari nezistili zatial nic.

chcem len vediet,ako sa stravujete vy,co tuto chorobu mate.co mozete jest a co nie?nieco konkretne ,prosim.vdaka
U každého je to individuálne, to si treba odsledovať. A dieta je vyhýbavá ( vyhýba sa človek tomu čo mu robí zle ) resp. bezzvyšková. Nájdi na googli.

Ako sa vyhádzala mama?
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

no ona ma take vyrazky,take vystupene,cervene ,zatvrdnute a zda sa jej ze to pride vzdy ked zje napr.neosupane ovocie a tak-skratka vlakninu ktoru nestravi.
stare zmiznu,objavia sa nove.okrem toho ju uz dlho svrbia lytka.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Osky
niečo také? http://en.wikipedia.org/wiki/Erythema_nodosum .
A náhodou nepila aj dáky aktimel alebo niečo čo reklamujú na podporu imunity?
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
...posúvam...tiež ma zaujímajú odpovede na otázky Xanti...
0 0
RoboNR RoboNR

RoboNR je offline (nepripojený) RoboNR

Zdravim Vas vsetkych dlho som tu nebol, asi 5 rokov :-) . Chcel by som sa opytat, ze kto ma skusenosti s abscesmi pri M.Crohn.Uz mi asi 7 rokov nicia zivot , bral som aj antibiotika asi 14 mesiacov , v 2010 mi museli urobit "docasne" stomiu mam ju dodnes abscesi veselo vznikaju a zanikaju , len nie a nie sa ich zbavit uplne. Momentalne ma caka reoperacia stomie nakolko aj pri nej sa mi urobil absces asi pred 2 rokmi,tak ak niekto ma podobny problem a uspesne sa mu ho dari eliminovat nech napise. Dakujem
Naposledy upravil RoboNR : 28.06.14 at 20:03
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať