Zavrieť

Porady

Pošuškajte koľko pýtať

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Hľadala som pod honorármi, sadzbami, fakturáciou... nikde nič na takúto tému. Fakt by som potrebovala poradiť. Mám malú firmu ktorej robím mzdy - výpočet pre pracovníkov v HPP - tu mám aj dohodnutý honorár. Lenže - zamestnávajú aj dohodárov - cca 10-15 mesačne - týmto počítajú mzdu a daň sami. Šefstvo chce šetriť. Lenže ja potom musím počítať úrazové poistenie, dopĺňať ručne výkaz do SP, takisto kvartálny výkaz na DÚ, inak mi všetko robí program, takže je s tým len oštara. Dodnes som im za to nič nefakturovala, stále sľubujú že budú mať na to vlastný program (som veľmi zvedavá, ako to chcú urobiť), ale už by som si rada za to vyhodila nejakú faktúrku. Poradí mi niekto, koľko by za to pýtal?
Téma je uzavretá.
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Liptáčik Pozri príspevok
Mám otázku: DP pre dôchodcov - vrátenie dane z úrokov robím pre kamarátov za vatikánsku menu. Ale čo s ostatnými? Rozmýšľam nad 10 Eurami. Je to veľa? Aké skúsenosti s tými máte Vy?
Nie nie je to vela. Ja ked to nerobim za vatikansku menu a je to pre cudzeho, ale nie velmi solventneho tak tiez pytam 10 EUr. Teraz mam zo vzdialenej rodiny DP A 2 potvrdenia, nechcela to zadara, tak som povedala 10 EUR a nechala mi v obalke 20 EUR.
0 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Dík. Nechcem ani veľa pýtať, ale pre cudzieho nie je dôvod zadara. Aspoň viem, že nerozmýšľam zlým smerom.
0 0
katka s. katka s.

katka s. je offline (nepripojený) katka s.

Môžte mi šepnúť koľko zobrať za DP práv. osobe. Žiadne pohyby celý rok, nedoniesol ani bankové výpisy - vraj netreba. TAkže nezakladám si ani účtov., tlačivá vypĺňam na stránke drsr. Predtým som nerobila ja, takže opisujem koneč.stavy, prepísať hosp. výsledok v súvahe, vyplniť súvahu, výsledovku, daň. priznanie, poznámky. Ďakujem.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

katka s. Pozri príspevok
Môžte mi šepnúť koľko zobrať za DP práv. osobe. Žiadne pohyby celý rok, nedoniesol ani bankové výpisy - vraj netreba. TAkže nezakladám si ani účtov., tlačivá vypĺňam na stránke drsr. Predtým som nerobila ja, takže opisujem koneč.stavy, prepísať hosp. výsledok v súvahe, vyplniť súvahu, výsledovku, daň. priznanie, poznámky. Ďakujem.
ak maju banku, tak predsa tam boli pohyby - aspon poplatky za ucet, musi sedie konecny stav uctu so skutocnostou. Ked im vypracujete oficielne DP na fakturu aj to je naklad r. 2010 - dalsi pohyb.
0 0
katka s. katka s.

katka s. je offline (nepripojený) katka s.

áno. boli dvakrát poplatky a účet bol v marci zrušený, to som zohľadnila, náklad za DP dávam do roku 2011 - tak to chce za účtov.práce roku 2011. Samozrejme koneč.stavy z roku 2009 kontrolujem na K.S. roku 2010, pohyby na bank.účte zohľadním v náväznosti na účet 568. Zmenia sa mi K.S. pokladne, banky, bank.poplatkov.Ale nič iné tam nie je. Myslíte, že 40 eur je veľa?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

malo.
Doplnenie: vcera ma vyhodilo z porady skor ako som to dopisala.
Je to velmi malo. Aj na uzavierku v JU by to bolo o nieco viac. Ja si tiez neviem zapytat velakrat ako sa patri a co si zasluzim a velmi sa na seba hnevam (hlavne pri davnejsich klientoch), ale to co si chcete vy vypytat je naozaj velmi nizka cena.
Naposledy upravil nika.sum : 20.02.11 at 08:27
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kontroluješ na poč.stavy roku 2010, ale určite to tak bolo myslené.
Náklady na účto patria do r.2010, aj ked boli služby dodané v r.2011, takže treba aspoň rezervu.
Treba tiež poznámky.
Akákoľvek RUZ, ak sa podpisuješ za správnosť a si uvedená na DPPO je hodná 500 EUR.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

katka s. Pozri príspevok
áno. boli dvakrát poplatky a účet bol v marci zrušený, to som zohľadnila, náklad za DP dávam do roku 2011 - tak to chce za účtov.práce roku 2011. Samozrejme koneč.stavy z roku 2009 kontrolujem na K.S. roku 2010, pohyby na bank.účte zohľadním v náväznosti na účet 568. Zmenia sa mi K.S. pokladne, banky, bank.poplatkov.Ale nič iné tam nie je. Myslíte, že 40 eur je veľa?
Ak z tých 40 EUR odpočíťaš Tvoju daň a odvody, tak je lepšie si pozrieť televíziu ...alebo preštudovať nejaké predpisy.
2 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

KEJKA Pozri príspevok
Akákoľvek RUZ, ak sa podpisuješ za správnosť a si uvedená na DPPO je hodná 500 EUR.
Tým je myslené len za UZ PO + DP s prílohami, alebo je v tom už zahrnuté aj účtovníctvo za celý rok (v min. sume) ? Lebo ak mám fakturáciu mesačne v určitej výške, tak potom za spracovanie UZ so všetkým čo k tomu patrí + DP a prílohy za ďalších 500 Eur je asi dosť veľa, či ?

Áno, na to spracovanie UZ ( ak je podmienka, tak aj overenie UZ) a DP + zverejnenie UZ v je potrebné vytvoriť rezervu k 31.12.2010. Je to náklad roku 2010, aj napriek tomu, že faktúruješ v 2011. Zívisí aj od textu vo faktúre, ale overenie a zverejnenie ak sa týka roku 2010 určite treba cez rezervu do 2010 dostať.

Tých 40 Eur za celé účto roku 2010 + spracovanie komplet UZ vrátane inventarizácií + DP + prílohy k DP je žalostne málo. To potom ozaj nestojí vôbec sa do niečoho púšťať. A ide o PU, tu si neviem predstaviť, akože sa nebude nič účtovať, a ako potom inventarizuješ, ako prevádzaš zostatky do nového roka....alebo to berieš len ako rýchlu jednorazovku a ďalšia spolupráca už nebude? No aspoň tie inventarizačné zápisy snáď priložíš, ale aj ich vypracovanie stojí čas, papier, toner, energiu a Tvoje vedomosti
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

kolko pytat za likvidaciu firmy? podotykam, ze ma to caka prvy krat, takze vobec netusim co to obnasa z mojej strany plus poplatky... (prave sa snazim najst informacie na porade)... vdaka
0 0
katka s. katka s.

katka s. je offline (nepripojený) katka s.

Tých 40 Eur za celé účto roku 2010 + spracovanie komplet UZ vrátane inventarizácií + DP + prílohy k DP je žalostne málo. To potom ozaj nestojí vôbec sa do niečoho púšťať. A ide o PU, tu si neviem predstaviť, akože sa nebude nič účtovať, a ako potom inventarizuješ, ako prevádzaš zostatky do nového roka....alebo to berieš len ako rýchlu jednorazovku a ďalšia spolupráca už nebude? No aspoň tie inventarizačné zápisy snáď priložíš, ale aj ich vypracovanie stojí čas, papier, toner, energiu a Tvoje vedomosti [/QUOTE]


Áno, beriem to ako jednorazovku. Možno príde zas s DP za 2011. Inventarizáciu prikladám.
Ďakujem za všetky názory, asi by som sa mala ísť prihlásiť na úrad práce.
0 0
elena var elena var

elena var je offline (nepripojený) elena var

Môžem sa opýtať, koľko by ste zobrali za DP"B", časť roka bol nezamestnaný, potom mal aj živnosť - to vystavil nejaké 3 faktúry za vykonané práce a tiež dvoch zamestnávateľov, z toho jedného vČR, kde prac. pomer trvá, ďakujem.
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

ahojte, dostala som nezvyčajnú ponuku, a to: nahadzovanie a zaúčtovanie už vypísaných pokl. dokladov do programu, stým že nechcú odo mňa DP. Jedná sa o JU, neviem koľko si pýtať už od takto nachystaných dokladov (cca 400), poradíte?
Tiež mám ešte jeden "?" ohľadne spracovania podkladov (cca 250+ DP + RZZP v BA, je 160€, veľa?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ako to tu dnes čítam, stále viac som presvedčená, že chýba akékoľvek usmernenie, odporúčanie alebo záväzný cenník od Komory alebo cechu účtovníkov s min. a max.cenami tak ako je to trebárs aj u psychológov....potom aj tie ceny sú v ich prípade porovnateľné od-do, fluktuácia je malá a vyberá sa na základe odporučení a ostatných faktov a nie len na základe ceny ! Takto strácame čas dumaním nad tým, z ktorého sme regiónu (je to blbosť, veď aj výška min.mzdy aj min.hranica odvodov aj dane sú stanovené rovnako pre všetky regióny) a koľko si vypýtať, aby sme neprestrelili ale ani nepodliezali a aby cena zodpovedala našej vlastnej hodnote a taktiež splnila očakávania klienta....asi ťažko si nás vyberie za 100 Eur ked "vedľa" ponúkajú tie isté práce za 40 Eur. To že možno si vybral zle, zistí až s odstupom času, ked príde na lámanie chleba. Najhošie je, že vysoká cena sama o sebe nemá vypovedaciu hodnotu o kvalite, takže s tým sklamaním to môže byť aj naopak.
4 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

A navyše som dnes skoro odpadla, ked na inom fóre na stránke výrobcu istého SW sa účtovník pýtal výrobcu SW na to , ako má urobiť prerušenie odpisovania a ktoré odpisy potom budú nulové...či daňové alebo účtovné A na to mu pracovník zo SW firmy odpovedal, že má prerušiť oboje, urobiť korekciu účtovným, ak bude treba, aby dostal aj u nich nulu...,
ale že sa má poradiť aj s daňovým poradcom, vraj podla nich by mali byť nulové aj daňové aj účtovné
Vlastne ma zarazil názor oboch zúčastnených.....SW firma mala odpovedať s ohladom na možnosti SW a nie y pohľadu účtovníctva a účtovník sa nemal pýtať, že ktoré odpisy budú nulové, ked preruší odpisovanie

Viem, že sú aj začiatočníci, aj pokročilejší účtovníci, každý sa učíme a najradšej na chybách druhých, ale v prvom rade by si každý mal preštudovať manuál k svojmu SW a nejakú tu Cenigovú alebo podobnú publikáciu, než vypustí takýto blud. Podľa mňa toto bola dosť zásadná (ne)znalosť problematiky a rozhodne napriek všetkým možným pozitívam na strane takého účtovníka by som sa mu asi oblúkom vyhla.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

A ešte ma včera zarazila jedna vec:

Všetci majú svoje odbory, svoje združenie, svoje kolektívy a komory. Ak nekonajú v ich prospech, jednoducho si nechajú odsúhlasiť štrajk a prestanú na nejaký čas pracovať, prípaden protestujú na uliciach.....Najnovšie som zaregistrovala, že už aj slovenské sestričky majú svoju komoru zdravotných sestier, na ktorú sa posťažovali, že ich nezastrešuje a nekoná v ich mene tak ako by sa patrilo na takú komoru a hrozia štrajkovaním......
Kedy sa my dočkáme takej "vymoženosti" ? Som zvedavá, ako by to v našom hodspodárstve vyzeralo, keby sme si my dovolili ísť štrajkovať a nechať robotu robotou.....
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Betina2 Pozri príspevok
A ešte ma včera zarazila jedna vec:

Všetci majú svoje odbory, svoje združenie, svoje kolektívy a komory. Ak nekonajú v ich prospech, jednoducho si nechajú odsúhlasiť štrajk a prestanú na nejaký čas pracovať, prípaden protestujú na uliciach.....Najnovšie som zaregistrovala, že už aj slovenské sestričky majú svoju komoru zdravotných sestier, na ktorú sa posťažovali, že ich nezastrešuje a nekoná v ich mene tak ako by sa patrilo na takú komoru a hrozia štrajkovaním......
Kedy sa my dočkáme takej "vymoženosti" ? Som zvedavá, ako by to v našom hodspodárstve vyzeralo, keby sme si my dovolili ísť štrajkovať a nechať robotu robotou.....
Len aby sme sa nedockali komory alebo niecoho podobneho a nebolo to tak, ze by sme tam len povinne platili a nic z toho nebolo. Lebo v nasom state je to tak...
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Najprv by sme sa mali vynasnažiť nájsť niekoho, kto by nám pomohol zaradiť našu živnosť k živnostiam viazaným. Potom by sme si mali založiť spolok. Len kto by nás viedol, celé to riadil a hlavne pomáhal, loboval a pod??? Sami vidíme, že ľudia, ktorí chcú pomáhať cez politiku, nakoniec zabudnú na svoje pravé poslanie, chcú sa zviditeľniť a my účtovníčkovia by sme zostali tam kde sme. Možno by viazanosť pomohla. Zlé meno podľa mňa nám robia tiežúčtovníci. Poniektorí aj keď majú živnosť nemajú potrebné vzdelanie a aj keď majú tak zasa nemajú prax. Sama som sa strela s účtovníčkou, ktorá si založila živnosť hneď po ukončení školy, bez praxe a pod. Spietala hlúposti neviem či z trémy alebo ozaj "poctivo študovala". Právnik si toto dovoliť nemôže, najprv prax a potom pracuje vo vlastnom mene. Vyšší úradníci to isté, škola (dokoca aj druhý stupeň) + prax. Veď nepriamo usmerňujeme príliv peňazí do štátnej kasy. Také niečo by sme potrebovali aj my. Určite by si nás naši niektorí klienti viac vážili.
Neviem, či píšem dobre, ale takto to cítim.
Nedá mi nevyjadriť sa k Betine: čo by bolo keby sme od 20-teho do 31-ého začali štrajkovať???!!!
2 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Zaspomínam si na minulosť dávnu nedávnu...môj nebohý starý otec mal vyštudovanú strednú ekonomickú školu (neviem ako sa to vtedy presne volalo) a roky pracoval v istom slovenskom závode (výroba v potravinárstve a konzervárstve, viac liniek) ako účtovník. A ľudia si ho vážili....vtedy pojem účtovník alebo ekonóm aj niečo znamenal. Nebola to ľahká práca, všetko sa zapisovalo do veľkých lajstrov papiera, všetko sumarizovalo, zostatky vždy na ďalší list prevádzali....nebola žiadna výpočtová technika, žiadne SW, ktoré by to ulahčili, účtovník sa ozaj musel spoliehať na svoje znalosti (fakt je ale tiež to, že vtedy čo sa raz naučil, platilo aj zo 10 rokov ), lebo všetko sa robilo priebežne, perom a v prípade chyby sa nedalo opravovať a tlačiť, pôvodný zápis museli stornovať stornovacím zápisom a vytvorť nový zápis. Princíp priebežnosti bol v tom výborný, lebo nikdy sa neprišlo na chybu neskôr ako o týžden či dva, vlastne inventarizovali priebežne....neexistoval prístup...dnes donesiem v sáčku celý rok a o dva dni nech je to spracované.....Neviem, či táto práca vtedy bola aj dobre platená...asi tak ako všetka práca za komoušov, ale najmä po 2.sv.vojne bola táto práca vážená a znamenala aj určitý spoločenský status. Možno to bolo práve tým, že ich nebolo ako maku dnes a že ten istý účtovník pracoval pre jeden podnik aj 30 rokov....takže bol aj osobne zainteresovaný na správnosti a kvalite práce.
Myslím si, že dnes každý chce rýchlo zbohatnúť a to akýmkolvek spôsobom a veľa yačiatočníkov-účovníkov si mzslí, že je to tak aj v prípade účtovníctva....nezabudnem, ako mi ray jedna kamarátka, vtedz ešte moja klientka (za minimálnu možnú sumu) vyšplechla, že však určite som v balíku a dobre zarobím, ked robím účto, vraj jej kamarátka takto mesačne trhne aj 200 tisíc (SK). Ked som na ňu vypleštila oči, tak sa "opravila" že tá jej kamoška účtuje pre majiteľa nočného klubu.....takže asi tak, to neboli prachy z účta ale z prepierania....(oficiálne však z účta)
Na toto proste musí mať človek aj chýbajúcu chrbtovú kosť a taktiež obrovskú dávku guráže a odvahy (neviem, či ja by som to pri 2 deťoch vzala, nechcela by som sa denne prebúdzať so strachom, či mi niečo nehrozí..a nielen od daňovákov, ja proste nikdy nebudem ako N.M. a pod.). Takto to potom tiež skresluje výsledný obraz o príjme účtovníka....žial s "vážením si" práce účtovníka sa stretávam aj pri pracovných ponukách na PP....ten navrhovaný plat hovorí sám o sebe....kamošku dokonca šéf istej finančnej inštitúcie doslova platovo porovnal so svojou asistentkou....no comment (a pritom okrem účta plynule ovláda 4 cudzie reči !!! ). Iba sa zvrtla na opätku a bez komentára sa išla poobzerať po práci inam.
2 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

kimart Pozri príspevok
ahojte, dostala som nezvyčajnú ponuku, a to: nahadzovanie a zaúčtovanie už vypísaných pokl. dokladov do programu, stým že nechcú odo mňa DP. Jedná sa o JU, neviem koľko si pýtať už od takto nachystaných dokladov (cca 400), poradíte?
Tiež mám ešte jeden "?" ohľadne spracovania podkladov (cca 250+ DP + RZZP v BA, je 160€, veľa?
Skúšala si si to prerátať cez položkovú cenu? počet položiek si viež vyrátať.
Ideš predsa účtovať, čo je odborná práca, nie len "nahadzovať a opisovať"....aj keby to bolo už predkontované, musíš každú jednu položku skontrolovať a zapísať, musíš aj formálnu stránku každého dokladu prekontrolovať...a nesieš zosdpovednosť za správnosť....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať