Zavrieť

Porady

SZCO-problém so Sociálnou poisťovňou

Ahojte, potreboval by som poradiť v súrnej veci. Som SZCO, v roku 2005 som sa prihlásil do SP ako platca poistného a zaplatil som odvody od júla 2005 do júla 2006. Lenže nastal problém, lebo SP tvrdí, že som im neposlal výpis z DP za r 2004 (čo som samozrejme poslal) a podľa mojej prihlášky ma v r2005 zaevidovali ako dobrovoľne poistenú osobu, nie ako povinne poistenú. Výsledok je taký, že teraz chcú odo mňa, aby som znova zaplatil už raz zaplatené odvody (júl 2005-júl 2006), t.j. 12 mesiacov x mesačná poistka, čo je horor pre mňa. Pomôžte mi!
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

To ťa sami od seba zaevidovali ako DPO? Neprihlásil si sa sám ako DPO?
0 0
pcraft pcraft

pcraft je offline (nepripojený) pcraft

V prihláške som vyplnil aj dátum vzniku povinnosti a vymeriavací základ, čo malo byť len pre DPO (nevšimol som si celý nadpis, kde to bolo uvedené)
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

To je smola . Asi s tým už nič nenarobíš...
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

No to je teda naozaj veľká smola. Lebo platby z DPO sa nedajú presmerovať na PPO. Toto mám na 100% zistené.
V SP majú taký bordel, že všetko si treba skontrolovať aspoň 100 krát. Lebo aj to čo im doručím osobne stratia. Všetko si dávam potvrdzovať a všetko čo mi dajú vyplniť a vypísať či podpísať tak si aj päť krát prečítam a opýtam sa čo to vlastne znamená.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Pre tieto prípady je najlepšie si zo všetkého čo odovzdávaš urobiť kópie a dávať si potvrdiť prevzatie. Aby sa predchádzalo takýmto nedorozumeniam.
A ty si sa prihlasoval ako dobrovoľne poistená osoba alebo vznikol omyl v Soc.poisťovni tým, že nemali tvoj výpis z DP?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

pcraft
V prihláške som vyplnil aj dátum vzniku povinnosti a vymeriavací základ, čo malo byť len pre DPO (nevšimol som si celý nadpis, kde to bolo uvedené)
Z toho čo uvádzaš mi vychádza, že si sa prihlásil ako DPO a aj odvody si platil ako DPO. Podľa výšku príjmu /za rok 2004 78000,-/ si mal zrejme povinnosť platiť odvody povinne /SZČO/.
V tomto však neurobila chybu SP ale ty. Či si odovzdal alebo neodovzdal výpis z DP za rok 2004 /aj keď je to samozrejme tvojou povinnosťou/ nie je až také "hrozné". Nie je povinnosťou SP ťa na skutočnosť, že si sa zo zákona stal povinným platcom, upozorniť. Každý si to musí "ustriehnuť" sám.
Viem, že som ťa nepotešila, ale skutočnosť je takáto - nič s tým neurobíš.
Treba to doplatiť. Platby z DPO na SZČO sa preúčtovať nedajú
0 0
pcraft pcraft

pcraft je offline (nepripojený) pcraft

Ďakujem za odpovede, aj keď je to pre mňa menšia katastrofa. Chcem upresniť, že v prihláške v hlavičke som uviedol SZCO, nie DPO, ale uviedol som v prihláške aj údaje (vymer. základ, dátum), ktoré LEN DPO mal vyplniť. Ak by trocha mala SP snahu upresniť túto vec, stačilo mi poslať jednu otázku cez mail, ja som sa totiž o tomto probléme dozvedel až teraz, vôbec som nemal šancu to opraviť. Druhá otázka je tá, že z pohľadu SP prečo nie je jedno pod akou hlavičkou dostali ťažko moje zarobené peniaze?
0 0
pcraft pcraft

pcraft je offline (nepripojený) pcraft

Tak ešte raz. V hlavičke prihlášky som vyznacil SZCO, ale vyplnil som vymeriavací základ, ktorý mal vyplniť iba DPO.
Áno, bola to chyba z mojej strany, ale keď v prihláške boli 2 protichodné informácie, prečo SP mi to neoznámila a nevyžiadala opravu, ale sa rozhodla, že som DPO? V tomto prípade pochybenie vidím na 50-50, ale kvôli tomu mám zaplatit 200%?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

pcraft
Tak ešte raz. V hlavičke prihlášky som vyznacil SZCO, ale vyplnil som vymeriavací základ, ktorý mal vyplniť iba DPO.
Áno, bola to chyba z mojej strany, ale keď v prihláške boli 2 protichodné informácie, prečo SP mi to neoznámila a nevyžiadala opravu, ale sa rozhodla, že som DPO? V tomto prípade pochybenie vidím na 50-50, ale kvôli tomu mám zaplatit 200%?
Odvolaj sa!!! - mal si byť ako SZČO a nie DPO.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

pcraft
Ďakujem za odpovede, aj keď je to pre mňa menšia katastrofa. Chcem upresniť, že v prihláške v hlavičke som uviedol SZCO, nie DPO, ale uviedol som v prihláške aj údaje (vymer. základ, dátum), ktoré LEN DPO mal vyplniť. Ak by trocha mala SP snahu upresniť túto vec, stačilo mi poslať jednu otázku cez mail, ja som sa totiž o tomto probléme dozvedel až teraz, vôbec som nemal šancu to opraviť. Druhá otázka je tá, že z pohľadu SP prečo nie je jedno pod akou hlavičkou dostali ťažko moje zarobené peniaze?
No nie je to jedno.
Príklad:
Ak si prihlásený ako DPO, platíš ako DPO a vznikne ti povinnosť platiť odvody ako SZČO. Ty sa ako DPO neodhlásiš a ako SZČO neprihlásiš. Nastane situácia, že DPO ti trvá /preplatok nevznikne/ a ako SZČO ti vzniká nedoplatok. Nedoplatok ako SZČO budeš musieť doplatiť, ale ako DPO ti nič nevrátia. Máš vlastne dva "poistné vzťahy" a môžeš sa tešiť na "veľký" dôchodok.
0 0
pcraft pcraft

pcraft je offline (nepripojený) pcraft

PEPA: ďakujem, prebral si ma. Ešte to nemám na papieri. ale ak to budem mať, asi mi nič iné nezostáva, len sa odvolať a dúfať. Mám ale silné pochybnosti, či práve SP je úrad, ktorý si prizná chybu.
0 0
hana 10 hana 10

hana 10 je offline (nepripojený) hana 10

ja som to musela doplatit, tiez som nariekala na porade, aj na sp, u mna to bolo 8 mesiacov, isla som sa vtedy zblaznit...
0 0
pcraft pcraft

pcraft je offline (nepripojený) pcraft

Ešte jedna otázka: má už niekto skúsenosť, že podal odvolanie proti rozhodnutiu SP, ak áno, s čím treba počítať?
0 0
pcraft pcraft

pcraft je offline (nepripojený) pcraft

hana 10: v prihláške si mala všade DPO, aj v hlavičke?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

pcraft
hana 10: v prihláške si mala všade DPO, aj v hlavičke?
U Hany 10 to bolo inak - bola prihlásená ako DPO, mala príjem vyšší ako 12-násobok MM čím jej vznikla povinnosť prihlásiť sa ako SZČO, o čom nevedela. Čiže nastala situácia, ktorú som v príklade popísala v príspevku č. 11.
0 0
pcraft pcraft

pcraft je offline (nepripojený) pcraft

Aj v mojom prípade platí, že som mal vyšší príjem ako 12 násobok MM, preto som sa prihlásil ako SZCO (aspoň v hlavičke prihlášky), s tým ale, že som vyplnil aj riadky pre DPO, ma zaregistrovali ako DPO, a vôbec ma nenapadá, ako vyargumentovať svoju pravdu.
Myslím si, že nie som prvý malý živnostník s podpriemernými príjmami, ktorému tento často nezmyselný administratívny kolotoč robí peklo, mám dosť starostí aby som pozháňal a dobre spravil robotu a aby som dostal zaplatené...
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

pcraft
Aj v mojom prípade platí, že som mal vyšší príjem ako 12 násobok MM, preto som sa prihlásil ako SZCO (aspoň v hlavičke prihlášky), s tým ale, že som vyplnil aj riadky pre DPO, ma zaregistrovali ako DPO, a vôbec ma nenapadá, ako vyargumentovať svoju pravdu.
Myslím si, že nie som prvý malý živnostník s podpriemernými príjmami, ktorému tento často nezmyselný administratívny kolotoč robí peklo, mám dosť starostí aby som pozháňal a dobre spravil robotu a aby som dostal zaplatené...
Ak si sa prihlásil ako SZČO, vôbec nemali brať do úvahy VZ pre DPO.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Odvolaj sa a trvaj na svojom. Držím ti palce.
0 0
pcraft pcraft

pcraft je offline (nepripojený) pcraft

Ďakujem Vám za cenné rady, už sa trocha cítim lepšie, na budúci týždeň dám vedieť, ako som dopadol.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

pcraft
Tak ešte raz. V hlavičke prihlášky som vyznacil SZCO, ale vyplnil som vymeriavací základ, ktorý mal vyplniť iba DPO.
Áno, bola to chyba z mojej strany, ale keď v prihláške boli 2 protichodné informácie, prečo SP mi to neoznámila a nevyžiadala opravu, ale sa rozhodla, že som DPO? V tomto prípade pochybenie vidím na 50-50, ale kvôli tomu mám zaplatit 200%?
a akú sumu si platil. takú akú majú platiť SZČO alebo takú akú DPO?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať