Zavrieť

Porady

Faktúra zo zahraničia CZ

katka :-)
Zdravím Vás, mám pár otázok k dph.poprvý krát som sa stým stretla a mám s toho materialu čo som prečítala nejaký mišung.
Došla mi fa z čiech za služby (rekl.stranka na webe), fa bola bez dph.táto firma má české DIČ a DIČ stále provozny Slovensko.
a co teraz ako a čo mám zaučtovať a aká su všetky moje povinnosti?
Usporiadat
feem feem

feem je offline (nepripojený) feem

Aj ja potrebujem pomôcť:
Dostal som FA z ČR s DPH 0%.
DPH by som mal asi zaplatiť na DÚ v SR.
Ako mám postupovať? Kde a kedy mám odviesť DPH, a akým kurzom?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

feem
Aj ja potrebujem pomôcť:
Dostal som FA z ČR s DPH 0%.
DPH by som mal asi zaplatiť na DÚ v SR.
Ako mám postupovať? Kde a kedy mám odviesť DPH, a akým kurzom?
Bolo to tu už veľa popísané. Hore v hľadaj daj si kľúčové slová a určite niečo nájdeš.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
ANNAP
Mam fakturu z ČR za sprostredkovanie predaja, faktúra je vystavená s DPH.
Chápem, že služba / sprostredkovanie/ prebehlo v ČR a preto krajina zdanenia je ČR.Mne vchádza DPH do daňových nákladov / tak mi bolo v rámci inej otázky povedané na DÚ /. Treba mi zvlášť zmluvu na sprostredkovanie, alebo stačí faktúra?
Na sprostredkovanie by vždy mala byť zmluva.

Podľa nášho zákona o DPH by takéto sprostredkovanie malo miesto dodania v krajine odberateľa ( §16/6 druhá veta. ...štát, kt. pridelil ident. číslo DPH, pod kt. mu sprostredkovateľ službu dodal). Nemám poruke český zákon, ale myslím, že to tam majú podobné.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
feem
Aj ja potrebujem pomôcť:
Dostal som FA z ČR s DPH 0%.
DPH by som mal asi zaplatiť na DÚ v SR.
Ako mám postupovať? Kde a kedy mám odviesť DPH, a akým kurzom?
Si platiteľom DPH ?
Fa za čo ?
0 0
feem feem

feem je offline (nepripojený) feem

Ja som neplatca, oni sú platcovia.
Ide o dodávku tovaru na predajňu.
Nebolo by jednoduchšie im povedať, nech mi vystavia faktúru s DPH, v ČR je tiež 19%, aby som nemal zbytočné komplikácie s platbou DPH na Slovensku??
A ešte otázka: Treba to nahlásiť na colnici??
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
feem
Ja som neplatca, oni sú platcovia.
Ide o dodávku tovaru na predajňu.
Nebolo by jednoduchšie im povedať, nech mi vystavia faktúru s DPH, v ČR je tiež 19%, aby som nemal zbytočné komplikácie s platbou DPH na Slovensku??
A ešte otázka: Treba to nahlásiť na colnici??
Požiadaj ich o opravu fa. Dodávka tovaru v rámci EU je oslobodená od DPH (DPH 0%) iba v prípade, že nadobúdateľ je platiteľom DPH v inom členskom štáte. V tvojom prípade podlieha daný predaj DPH. Český dodávateľ ju mal uviesť na fa.
0 0
feem feem

feem je offline (nepripojený) feem

Uff, som trochu zmätený ...
DPH 0% mi uviedol na faktúre.
Ale ak tomu správne rozumiem neplatím DHH vôbec?!? .. ak som neplatca DPH?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
feem
Uff, som trochu zmätený ...
DPH 0% mi uviedol na faktúre.
Ale ak tomu správne rozumiem neplatím DHH vôbec?!? .. ak som neplatca DPH?

1. Pri nákupe tovaru v iných členských štátoch (EU) - v zákone o DPH sa to nazýva nadobúdanie tovaru v tuzemsku z iného člen. štátu - musíme sledovať možnosť vzniku povinnej registrácie za platiteľa DPH. §7/1 zákona o DPH. Sledovaný limit je 420000,- SK v kalendárnom roku.

2. Ak nie si momentálne platiteľom DPH, český platiteľ DPH ti mal vystaviť faktúru z ich DPH, nakoľko sa na tebou popísaný predaj tovaru nevzťahuje oslobodenie od DPH. V rámci dobrých dodávateľsko-odberateľských vzťahov (lebo zo slušnosti) by som ich na to upozornil a požiadal ich o opravu ( nech vystavia fa s DPH).

3. Aj neplatiteľ DPH môže v určitých prípadoch platiť DPH ( podávať daň. priznanie DPH), ale nie v tomto prípade.
0 0
Oldi Oldi

Oldi je offline (nepripojený) Oldi

feem
Uff, som trochu zmätený ...
DPH 0% mi uviedol na faktúre.
Ale ak tomu správne rozumiem neplatím DHH vôbec?!? .. ak som neplatca DPH?
Jednoducho oni musia urobiť tú faktúru správne, pretože DPH musia odviesť oni v CR, nakoľko sú platci a ty nie. To znamená nie je pre nich toto dodanie oslobodené. Ty nemusíš nič riešiť, si neplatca. Iba od nich požaduj správnu faktúru.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Takže potvrdenie predchádzajúcich príspevkov máme priamo v zákone:

§11
4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak

a) dodanie takého tovaru v tuzemsku by bolo oslobodené od dane podľa § 47 ods. 7 až 10,
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 420 000 Sk za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Nakúpili sme tovar v SR a predali do ČR. Všetci sme platcovia DPH. My si uplatníme DPH a do ČR vystavím faktúru bez DPH tým nám vznikol nadmerný odpočet. Je to správne?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Nika
Nakúpili sme tovar v SR a predali do ČR. Všetci sme platcovia DPH. My si uplatníme DPH a do ČR vystavím faktúru bez DPH tým nám vznikol nadmerný odpočet. Je to správne?
Správne, ale musíte preukázať splnenie podmienok oslobodenia (viď §43/5)
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

benka
Správne, ale musíte preukázať splnenie podmienok oslobodenia (viď §43/5)
Ďakujem. § 43/5 je mi je jasný, len som ešte nerobila faktúru do zahraničia.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Nika
Ďakujem. § 43/5 je mi je jasný, len som ešte nerobila faktúru do zahraničia.
Nezabudni uviesť na fa, že sa jedná o oslobodené plnenie podľa § .....
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
eop Pozri príspevok
Ahojte, mam jednu otazku ohladom faktur z cz. Ja som szco, neplatca dph a objednala som si z CZ notebook. Tato firma je platca dph s icdph: CZ.....
Tento NT mi fakturovali v prepocte na skk v sume 29.515,- základ
5.608,- DPH
35.123,- Celkom
Chcela som sa spytat, ci je spravne, ze je tato faktura s dph?
A este ja berem do uvahy sumu tohto tovaru 35.123,-, cize do nakladov si mozem dat len cast - odpis?
Dakujem.
Dobry den,

mam podobny problem a kedze vobec sa nestratavam s uctovanim DPH z inych krajin tak prosim, aby mi nieko systemom "po lopate" vysvetlil ako postupovat.
SZCO v SR neregistrovaný ako platca DPH kupil v ČR pristroj na modelovanie umelych nechtov. Faktúra z CR ma uvedene IC DPH CZ.... je vystavena v Kč a je na nej vyčislena DPH v hodnote 9% / zaklad dane 575544,50 Kč, DPH 5180,-- Kč/. Uctujem v JU /ALFA/. Aké povinnosti z titulu DPH pre mna ako SZČO neplatcu v SR plynú, mám niečo odviesť z titulu DPH. Tovar bol dodany formou dobierky a uhradeny bol 20% zaloha vopred a doplatok pri prevzati zasielky vodičovi. Prosim o radu, lebo som bezradna. A inak tu fakturu som dostala dnes a je z jula 2008.

Ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Dana7 Pozri príspevok
SZCO v SR neregistrovaný ako platca DPH kupil v ČR pristroj na modelovanie umelych nechtov. Faktúra z CR ma uvedene IC DPH CZ.... je vystavena v Kč a je na nej vyčislena DPH v hodnote 9% / zaklad dane 575544,50 Kč, DPH 5180,-- Kč/.
Boli ste povinná sa registrovať (nie je podstatné kedy dostanete faktúru, ale či došlo k dodávke tovaru z ČR do
SR. Pozrite:

§ 7 ZDPH
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň
Dana7 Pozri príspevok
Uctujem v JU /ALFA/.
Ako vidíte, tento problém by bol tým najmenším, ktorý by ste potrebovali riešiť (v špecializovanej porade pre tento softvér).
Dana7 Pozri príspevok
Aké povinnosti z titulu DPH pre mna ako SZČO neplatcu v SR plynú, mám niečo odviesť z titulu DPH.
Nastali dôvody na povinnú registráciu bez vzniku platiteľstva DPH, t.j. povinnosť odviesť daň bez možnosti túto daň odpočítať, keby ste situáciu neriešili skôr iným spôsobom napr. dobrovoľnou registráciou pre daň podľa iného paragrafu napr. § 4 (dobrovoľný platiteľ dane v tuzemsku), ktorá by predpokladám v prípade klasického podnikania v tuzemsku bola zrejme výhodnejšia. Pri obchode, ktorý nastal Vám reálne zo zákona vznikla povinná registrácia ako aj daňová povinnosť na Slovensku.
Dana7 Pozri príspevok
Tovar bol dodany formou dobierky a uhradeny bol 20% zaloha vopred a doplatok pri prevzati zasielky vodičovi.
Takže niet pochýb, že k nadobudnutiu tovaru došlo.
Dana7 Pozri príspevok
Prosim o radu, lebo som bezradna.
Škoda, že to riešite až dnes.
Dana7 Pozri príspevok
A inak tu fakturu som dostala dnes a je z jula 2008.
Došlo k dodaniu (dobierka) a prevzatiu tovaru. Nič na tom podľa môjho názoru nezmení ani fakt, že ste faktúru dostali až dnes (ako ani dôvod prečo). K vzniku daňovej povinnosti došlo po splnení podmienok dodania tovaru a jeho prevzatia na Slovensku. Vznik daňovej povinnosti pri nadobudnutí sa neviaže len na faktúru ale aj dodanie tovaru (daňová povinnosť vzniká 15-teho nasledujúceho kalendárneho mesiaca po dodaní).
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Jana Acsová Pozri príspevok
Boli ste povinná sa registrovať (nie je podstatné kedy dostanete faktúru, ale či došlo k dodávke tovaru z ČR do
SR. Pozrite:

§ 7 ZDPH
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň
Ako vidíte, tento problém by bol tým najmenším, ktorý by ste potrebovali riešiť (v špecializovanej porade pre tento softvér).
Nastali dôvody na povinnú registráciu bez vzniku platiteľstva DPH, t.j. povinnosť odviesť daň bez možnosti túto daň odpočítať, keby ste situáciu neriešili skôr iným spôsobom napr. dobrovoľnou registráciou pre daň podľa iného paragrafu napr. § 4 (dobrovoľný platiteľ dane v tuzemsku), ktorá by predpokladám v prípade klasického podnikania v tuzemsku bola zrejme výhodnejšia. Pri obchode, ktorý nastal Vám reálne zo zákona vznikla povinná registrácia ako aj daňová povinnosť na Slovensku.
Takže niet pochýb, že k nadobudnutiu tovaru došlo.
Škoda, že to riešite až dnes.
Došlo k dodaniu (dobierka) a prevzatiu tovaru. Nič na tom podľa môjho názoru nezmení ani fakt, že ste faktúru dostali až dnes (ako ani dôvod prečo). K vzniku daňovej povinnosti došlo po splnení podmienok dodania tovaru a jeho prevzatia na Slovensku. Vznik daňovej povinnosti pri nadobudnutí sa neviaže len na faktúru ale aj dodanie tovaru (daňová povinnosť vzniká 15-teho nasledujúceho kalendárneho mesiaca po dodaní).

Ďakujem za perfektnú odpoveď, a až teraz som si všimla, že mám v sume o jednu 5 viac, takže nie 555000, ale 55000 a nejaké drobné. Takže v tom prípade tá registrácia nie je povinná však? Ospravedlňujem sa za preklep v sume, ale v tomto zdaňovacom období, niekedy rýchlejšie píšem a hovorím ako myslím .

A ešte raz k téme DPH a fa z Čiech, rovnaká situácia, akurát tu išlo o dodanie služby - montáž tenisovej haly - suma dodávky cca 80000,-- Sk. Aké sú povinnosti neplatcu DPH ak prijme službu, je v tom rozdiel, alebo tá suma sa 420000,-- sa týka aj služieb.?

Ešte raz vďaka
Ďakujem ešte raz
0 0
steeva steeva

steeva je offline (nepripojený) steeva

Prosim o radu ohladne zauctovania predfaktury a faktury z CZ - pre jednoduchost s vymyslenymi cislami: 16.12. 08 uhrada predfaktury na sumu 15.000 CZK- hradene z uctu v SKK. Faktura - danovy doklad bola vystavena 18.12.2008 na sumu 0 CZK. DPH si neuplatnujem.
Uhradu predfaktury mam uctovat kurzom k 16.12., zauctovanie faktury kurzom k 18.12. a kurzovu stratu k 18.12.? Alebo vsetko k 18.12.?
Uctovanie by mohlo vyzerat takto? uhrada predfaktury 314/221, zauctovanie faktury 321/314, potom 501/321? Kurzova strata na 563/221.
Dakujem za radu.
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Dana7 Pozri príspevok
Ďakujem za perfektnú odpoveď, a až teraz som si všimla, že mám v sume o jednu 5 viac, takže nie 555000, ale 55000 a nejaké drobné. Takže v tom prípade tá registrácia nie je povinná však? Ospravedlňujem sa za preklep v sume, ale v tomto zdaňovacom období, niekedy rýchlejšie píšem a hovorím ako myslím .

A ešte raz k téme DPH a fa z Čiech, rovnaká situácia, akurát tu išlo o dodanie služby - montáž tenisovej haly - suma dodávky cca 80000,-- Sk. Aké sú povinnosti neplatcu DPH ak prijme službu, je v tom rozdiel, alebo tá suma sa 420000,-- sa týka aj služieb.?

Ešte raz vďaka
Ďakujem ešte raz

Prosím, neporadí mi niekto, ja viem je to moja chyba, ten preklep v sume, asi mení situáciu, ale chcem si byť istá, že to zaúčtujem správne.

Ďakujem
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

steeva Pozri príspevok
Prosim o radu ohladne zauctovania predfaktury a faktury z CZ - pre jednoduchost s vymyslenymi cislami: 16.12. 08 uhrada predfaktury na sumu 15.000 CZK- hradene z uctu v SKK. Faktura - danovy doklad bola vystavena 18.12.2008 na sumu 0 CZK. DPH si neuplatnujem.
Uhradu predfaktury mam uctovat kurzom k 16.12., zauctovanie faktury kurzom k 18.12. a kurzovu stratu k 18.12.? Alebo vsetko k 18.12.?
Uctovanie by mohlo vyzerat takto? uhrada predfaktury 314/221, zauctovanie faktury 321/314, potom 501/321? Kurzova strata na 563/221.
Dakujem za radu.
Zaplatenie zálohovej faktúry účtuješ 314/221. Keď prišla vyúčtovacia faktúra 18.12. tak ju zaúčtuješ 501/321 kurzom 18.12. a potom odúčtuješ zálohovú faktúru 321/314 a kurzovú stratu 563/314
Naposledy upravil babi2 : 09.03.09 at 11:22
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať