Zavrieť

Porady

Čo je Intrastat

ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

Čo je to intrastat?Môžete mi to podrobnejšie vysvetliť?Ďakujem.
Usporiadat
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

. Ako postupovať, ak spravodajská jednotka prekročí prah oslobodenia v priebehu roka?

Ak spravodajskej jednotke Štatistický úrad SR (ďalej len štatistický úrad) neurčil spravodajskú povinnosť pre sledovaný (bežný) kalendárny rok, spravodajská jednotka má povinnosť sledovať si objem svojich odoslaní a prijatí tovarov vo väzbe na prípadný vznik spravodajskej povinnosti. V mesiaci sledovaného roka, v ktorom prekročí prah oslobodenia jej vzniká spravodajská povinnosť a od tohto mesiaca má povinnosť predkladať hlásenie INTRASTAT-SK vrátane daného mesiaca. Tomuto kroku predchádza registrácia spravodajskej jednotky na štatistickom úrade.

6. Akým spôsobom sa treba zaregistrovať?

Registračný dotazník je umiestnený na webovej stránke štatistického úradu www.statistics.sk v časti INTRASTAT-SK\Registrácia\Dotazník. Vyplnený dotazník spravodajská jednotka pošle na e-mailovú adresu štatistického úradu intrastat-sk@statistics.sk alebo na faxové číslo 02/50236720 alebo na adresu Štatistický úrad SR, Odbor štatistiky zahraničného obchodu, Miletičova 3, 824 67 Bratislava 26.
Registrácia spravodajskej jednotky znamená jej zaradenie do registra zahraničného obchodu
Takže sa zaregistruješ pre vývoz a intrastat prvýkrát urobíš za mesiac november-zjednodušená povinnosť
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

A mňa teraz napadlo
Nás sa registrácia a podávanie hlásení tento rok práve minie, neprekročíme prah oslobodenia.
Ale čo budúci rok? Budem sledovať (v našom prípade) prijatý tovar od začiatku budúceho roka, alebo ho budem kumulovať už aj s týmto rokom?
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

Vážená spravodajská jednotka,

dňom 1.1.2007 nadobudne účinnosť vyhláška Štatistického úradu SR, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Štatistického úradu SR č. 482/2005 Z. z., ktorou sa vydáva Program štátnych štatistických zisťovaní na roky 2006 až 2008 .

Pre systém INTRASTAT-SK sú v nej navrhnuté zmeny prahov oslobodenia a prahov zjednodušenia na rok 2007.

V roku 2007 bude platiť

prah oslobodenia 5 000 000 Sk pre prijatie ( v roku 2006 bol 3 000 000 Sk) a

10 000 000 Sk
pre odoslanie (v roku 2006 bol 6 000 000 Sk)

prah zjednodušenia
24 000 000 Sk
pre prijatie (v roku 2006 bol 12 000 000 Sk) a

60 000 000 Sk
pre odoslanie (v roku 2006 bol 30 000 000 Sk).
Sleduješ od začiatku roka, keď prekročíš v priebehu roka, začneš robiť intrastat od mesiaca, v ktorom si prekročila obrat
0 0
Topas Topas

Topas je offline (nepripojený) Topas

V auguste 2006 sme prekročili prah oslobodenia pre prijatie (3 000 000,- Sk) a začali sme podávať hlásenie INTRASTAT. Ak za rok 2006 neprekročíme 5 000 000,- Sk, nebudeme povinní v roku 2007 hlásenie podávať?
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

Topas
V auguste 2006 sme prekročili prah oslobodenia pre prijatie (3 000 000,- Sk) a začali sme podávať hlásenie INTRASTAT. Ak za rok 2006 neprekročíme 5 000 000,- Sk, nebudeme povinní v roku 2007 hlásenie podávať?

5 mil. je od r. 2007, v r. 2006 si prekročil obrat-robíš hlásenia, pokračuješ s podávaním intrastatu aj v roku 2007, ak za rok 2007 neprekročíš obrat 5 mil, od r. 2008 tvoja spravodajská povinnosť zaniká.
správna odpoveď: Ak ste v r. 2006 neprekročili obrat 5 mil. nebudete v r.2007 podávať hlásenie.
Naposledy upravil ivako : 03.01.07 at 10:43
0 0
Topas Topas

Topas je offline (nepripojený) Topas

Ďakujem za vysvetlenie.
0 0
sarasimon sarasimon

sarasimon je offline (nepripojený) sarasimon

ivako
5 mil. je od r. 2007, v r. 2006 si prekročil obrat-robíš hlásenia, pokračuješ s podávaním intrastatu aj v roku 2007, ak za rok 2007 neprekročíš obrat 5 mil, od r. 2008 tvoja spravodajská povinnosť zaniká.
Dovolim si nesuhlasit. Podla mna ak sme v roku 2006 mali povinnost podavat zjednodusene hlasenia pre prijatie (na zaklade obratu nad 3 mil. v roku 2005) a v roku 2006 nas obrat neprekrocil 5mil - tak nasa povinnost v roku 2007 zanika.
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

Volala som colnú pobočku, lebo som tiež zvedavá, ako to vlastne má byť. Povedali mi, že brať obrat pre r.2006 3 mil. Keď som mu povedala, že sú aj iné názory, bude volať vyššie,lebo si nie je istý.Výsledok dám vedieť neskôr.
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

sarasimon
Dovolim si nesuhlasit. Podla mna ak sme v roku 2006 mali povinnost podavat zjednodusene hlasenia pre prijatie (na zaklade obratu nad 3 mil. v roku 2005) a v roku 2006 nas obrat neprekrocil 5mil - tak nasa povinnost v roku 2007 zanika.
Takže po kozultácii s colným úradom - obrat 5 mil. je už pre rok 2006, tak ako to uviedol sarasimon.
0 0
912 912

912 je offline (nepripojený) 912

v podstate ani nič, len baba ...viac
Dobrý deň,
nájde sa niekto, kto by mi vedel rýchlo poradiť číslo v colnom sadzobníku na bavlenené tričká (antistatické). Kolegyňa sa s tým trápi už hodinu a nič nenašla.
Ďakujem.

Zuzana
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

912
Dobrý deň,
nájde sa niekto, kto by mi vedel rýchlo poradiť číslo v colnom sadzobníku na bavlenené tričká (antistatické). Kolegyňa sa s tým trápi už hodinu a nič nenašla.
Ďakujem.

Zuzana
Zavolaj dodávateľovi, ten by to mal vedieť.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Nikde som nenašla. V decembri sme prekročili prah oslobodenia 3 mil korún. Do akej doby sa treba zaregistrovať?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Gabi03
Nikde som nenašla. V decembri sme prekročili prah oslobodenia 3 mil korún. Do akej doby sa treba zaregistrovať?
Pozri sa na webovú stránku www.statistics.sk - s registráciou sú v pohode, my sme si to neuvedomili a po 4 mesiacoch nám sami napísali, aby sme sa zaregistrovali. Keď som potom osobne podonášala intrastat za 4 mesiace a ospravedlňovala sa, že sme si to neuvedomili, pracovník z CÚ, povedal, nech nás netrápi, že to je ich povinnosť to odsledovať - na základe daňových priznaní DPH. No ťažko povedať, či to tak naozaj je, ale žiaden problém z toho nebol.
0 0
912 912

912 je offline (nepripojený) 912

v podstate ani nič, len baba ...viac
ivako
Zavolaj dodávateľovi, ten by to mal vedieť.
No o to sme sa snažili, robíme to vždy, ale to je nejaký "malý" výrobca v Čechách a on vôbec po prvýkrát vyvážal niečo do zahraničia, nerobí Intrastat. Dokonca nám vystavil faktúru ako slovenskému odberateľovi bez DPH, DPH a cena s DPH.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Už mám menší chaos v tých prahoch pre intrastat, tak mi poraďte prosím, ak viete.

V júni 2006 sme začali dovážať tovar. V decembri 2006 sme prekročili prah oslobodenia 3 mil. Sk o pár korún (nedosiahli sme 5 mil. Sk) a zaregistrovali sme sa ako spravodajská jednotka.
Máme naďalej aj v januári povinnosť podávať intrastat hlásenia (lebo máme povinnosť pokračujúcu z roku 2006) alebo nie, nakoľko v roku 2006 sme nedosiahli 5 mil. Sk? Alebo sa tých 5 mil. počíta až v roku 2007 pre sledovanie v roku 2007?
Mám v tom chaos...
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

... posúvam
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Mne to vychádza, že ak si mala dovoz za r. 2006 viac ako 3 mil(prah oslobodenia určený pre rok 2006), zostáva ti povinnosť podávať hlásenia až do konca r. 2007(aspoň tak som to vyšlabikovala z Intrastatu).
skús sa tu pozrieť od odseku
"Kedy vzniká spravodajská povinnosť"
https://intrastat.colnasprava.sk/main.php?page=vsinfo

Ak sa mýlim, prosím opravte ma

PS. vďaka tvojmu príspevku som zistila, že povinnosti prihlásenia na r. 2007 som unikla len o "chlp", inak by ma ani nenapadlo pozrieť sa na obrat. Dík
Naposledy upravil bezradná : 02.02.07 at 07:37
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Vôbec som sa nič nedozvedela. Nie je mi jasné, že nový prah oslobodenia pre prijatie 5 mil. korún na rok 2007 sa chápe ako:
a) povinnosť podávať hlásenia v roku 2007, ak v roku 2006 prekročili tento 5 mil. prah, alebo
b) sledovanie prekročenia 5 mil. prahu v roku 2007. (V tomto prípade sme v r. 2006 dosiahli 3 mil, ale nie 5 mil. a teda nám povinnosť naďalej pokračuje, hoci v roku 2006 sme nedosiahli 5 mil.)

Tak ako to je?

Podľa Ivako z predchádzajúcej stránky je to podľa A).
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Teraz som sa pýtala nášho colného deklaranta. Takže máš povinnosť podávať celý rok 2007 hlásenia, nakoľko si v r. 2006 prekročila prah oslobodenia(3mil). Povinnosť podávania výkazov na základe prahu oslobodenia za r.2007(5mil) budeš prehodnocovať až od 1.1.2008

PS. Teraz som pozrela odpoveď od Orsz na tejto strane a toto (skoro doslova) mi povedal aj náš deklarant, že colníci by ťa aj tak upozornili, presne podľa daň. priznaní DPH
Naposledy upravil bezradná : 02.02.07 at 07:49
0 0
dhuisman dhuisman

dhuisman je offline (nepripojený) dhuisman

ahojte. o nejakom intrastate som sa dozvedela asi len minuly tyzden (nesmejte sa..) a kedze neprekracujeme prah oslobodenie, nasa firma vlastne ani hlasenie podavat nemusi.
ale aj tak som sa chcela opytat...
pri zjednodusenom hlaseni uvadzam len 10 najvyznamnejsich poloziek? (ak ano, preco je na hlaseni az 20 riadkov)
v pripade nezjednoduseneho hlasenia uvadzam prehlad uplne vsetkych poloziek (prijatych/odoslanych), alebo aj tam len urcity pocet najvyznamnejsich?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať